Poslední hrdina

Poslední hrdina https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479/bmid_posledni-hrdina-olG-479.png 5 584 52

Ve svém čase byl legendou. Pamatuje si časy, kdy si hrdina nemusel lámat hlavu s ploty, soudci ani civilizací. Pamatoval si časy, kdy vás lidé nevyhnali za to, že jste zabili draka. Bohužel, už si občas nepamatoval, kam si založil zuby... Co se toho týká, příliš šťastný z toho není... Takže právě teď se Barbar Cohen se svým dobrým starodávným mečem, novou vycházkovou holí a starými přáteli – a tím myslíme skutečně velmi staré přátele – vydává za svým posledním velkým dobrodružstvím. Byl to dobrý život. Teď se Cohen chystá zdolat nejvyšší horu Zeměplochy a předstoupit před své bohy. Nelíbí se mu způsob, jakým bohové lidi nechávají vyrůstat – a zastárnout a zemřít. Je čas, říká Cohen, konečně jim něco vrátit. Poslední hrdina Zeměplochy se vypravil vrátit bohům to, co jim první hrdina světa ukradl. Ano, a pomstít se! Pokud ho však někdo včas nezastaví, bude to znamenat konec světa. Někdo se o to pokusí. Takže kdo ví, kdo je vlastně poslední hrdina...? Úžasná Zeměplocha, kniha 28., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Last Hero , 2001

Kuzzie
Kuzzie
30.12.2019 5 z 5

Moc hezké zakončení jedné série. Obrázky jsou naprosto skvělé. Jsem moc ráda,že se právě tahle kniha,den před koncem roku,stala posledním článkem v soukolí knih letošní výzvy,kterou jsem zdolala a můžu zvolat třikrát hurá sama sobě a citovat Mrakoplaše:"Spousta lidí by bylo zrovna tak zbabělých jako já,kdyby na to měli dost odvahy."

mia.com
mia.com
07.11.2019 5 z 5

Naprostá dokonalost pro milovníka Zeměplochy :) Fajn příběh, ve kterém bylo hodně známých postav a ty ilustrace jsou prostě úžasné. Jen Karotka je ve skutečnosti mnohem hezčí, aby bylo jasno... :D

jakub0085
jakub0085
10.09.2019 5 z 5

Naprosto úžasné ilustrace, návrat Mrakoplaše, knihovníka, Karotky i Cohena... Super!

MacHammer
MacHammer
08.06.2019 5 z 5

Jedním slovem... Dokonalost. Nemohu knize vytknout naprosto nic. A vzhledem k tomu že je kniha plná ilustrací si myslím že nesmí chybět v žádné sbírce Zeměplochaře :)

Widow Embalmer
Widow Embalmer
22.05.2019 5 z 5

Barbar Cohen, to je řízek,
nebojí se bohů, hlídky,
ohne otep mladých břízek,
namaže si v zadku vřídky.

Je už chudák o holi,
v penzi velkých válečníků,
a dávno už se neholí,
snídá radši na nočníku.

Stáří to je svinstvo, fakt,
čeká nás i hrdiny.
K čemu zlatý artefakt,
když SMRŤ ti nese hodiny?

VesmirnaOndatra
VesmirnaOndatra
10.01.2019 4 z 5

Zemeplošskí The Expendables

petrarka72
petrarka72
05.01.2019 5 z 5

Mrakoplaš, Karotka a Leonardo na Luňáku, na Měsíci a... u bohů, vážně tam? ???? Stříbrná horda (Cohen a ti druzí Barbaři) na Dunmanifestu proklatě naštvaní, neb je bohové podrazácky nechali zestárnout... Zábava a spousta, spousta humoru - pratchettovský se prolíná s kantůrkovským...

TERRORDROME
TERRORDROME
23.12.2018 4 z 5

Barbar Cohen a jeho strieborná horda chcú epicky zakončiť svoje životy a tak pochodujú k sídlu bohov s úmyslom vrátiť im ukradnutý oheň v podobe veľkej bomby. Keďže úspech tejto misie môže spôsobiť koniec sveta, je zostavený úderný tým z Leonarda, Karotku a Mrakoplaša, ktorý majú gerontom dohovoriť, čo obnáša výlet na mesiac a zasa späť v pekelnom lietajúcom stroji poháňanom grgajúcimi drakmi. Krátka úderná story ktorá potenciálne sľubuje orgie absurdnosti, ale tak husté to zasa nie je. Asi až príliš krátke a osekané, takže iba vžum sem-vžum tam, ale hlášky to rozhodne malo a Cohen došiel dôstojného konca keď dal valkýram košom.

sara4635
sara4635
18.09.2018 5 z 5

Moje první kniha, četla jsem ji jako malá a do dneška jsem schopná házet hlášky.

Tyrkysová
Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Celkové hodnocení knihy je pro mne tentokrát velmi snadné, i když uznávám, že Pratchett je mým oblíbencem, takže bude určitě zkreslené :-) Ano, těm, co jej nemusí, se líbit třeba nebude - i když alespoň nádherné ilustrace by ocenit mohli. Já jsem z ní ale (opakovaně) nadšená. Stojí i jen za prolistování a pokochání se :-)

Atlantis
Atlantis
30.01.2018 5 z 5

S Posledním hrdinou mám velmi silné pouto, tudíž berte moje hodnocení s nadhledem.
Když Poslední hrdina vyšel před lety poprvé, byla jeho cena v částkách, které jsem si nemohl v žádném případě dovolit, a tak jsem dlouhé roky žil s tím, že moje sbírka Zeměplochy je neúplná a nedokončená. O to větší bylo moje nadšení o posledních Vánocích, kdy mi přistála pod stromečkem.
Poslední hrdina, i přesto, že nové vydání vychází nyní, je plnohodnotná "stará" Zeměplocha. Žádné přetechnizované modernosti, žádné nemastné neslané nové postavy, ne. Tohle je prostě klasický Mrakoplaš, Patricij a hlavně Barbar Cohen.
Nejspíš je to kvůli tomu, že je Terry Pratchett již po smrti, ale celou dobu mě POsledním hrdinou provázela neskutečná nostalgie a melancholie a myslím si, že tímto dílem mohla být celá série eventuálně i zakončena. Nechci spoilerovat, ale ke konci téměř i slzička ukápla.
Poslední hrdina je prostě skvělý. Výborné ilustrace (pohled z Měsíce na slony bych chtěl jako plakát), vtipný a svižný příběh, prostě Pratchett jak má být.
Jedna jediná výtka, a to k českému vydání. Na prvních dvou stranách jsou tři hrubky (!!!) a rádoby vtipné poznámky Jana Kantůrka mi už lezly i levou nosní dírkou.

Tom Riddle
Tom Riddle
20.01.2018 4 z 5

Co zbývá hrdinovi, který dokázal všechno, co kdy dokázat chtěl? Snad jedině vzepřít se samotným bohům.

Netradičně krátká Zeměplocha zaslouží netradičně krátký úvod, však taky patří k dílům s tou nejjednodušší zápletkou. Není zřejmě náhodou, že svým příběhem i jeho pointami do jisté míry reflektuje situaci celé série. Zeměploše totiž do samého konce pořád zbývá pěkný kus cesty, po Carpe Jugulum (čarodějky) a Zloději času (Smrť a Zuzana) ovšem svou labutí píseň zpívá i nedobrovolný hrdina Mrakoplaš, a to hned v "crossoveru" s hlídkou, prostřednictvím vždycky nadšeného kapitána Karotky. I to je podivně příhodné, neb Hlídka přebírá pomyslnou štafetu a zůstává poslední velkou zeměplošskou partou, na kterou ještě několik velkých příběhů čeká.

Ač osobně považuju za nejsilnější období Zeměplochy druhou desítku, prakticky každý z dílů v té třetí ve mně vyvolává silnou nostalgii, a ani tenhle není výjimkou. I když se takřka všechny jeho díly (s výjimkou Zajímavých časů) řadí k těm slabším, Mrakoplaš se mi za ty roky strávené na Ploše dostal pod kůži, a chvíle, ve které konečně s otevřenou náručí přijímá svůj hořký osud, mi vykouzlila úsměv na rtech i slzu v oku. Díky za obojí.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Pravda, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Zloděj času, Stráže! Stráže!, Sekáč, Poslední hrdina, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pátý elefant, Pohyblivé obrázky

Eridan
Eridan
06.01.2018 5 z 5

Kniha Poslední hrdina je dle podle mého o odkazu, o tom, co člověk po sobě zanechá. Ať už to je píseň, nebo malba nebo něco jiného. Člověk prožije svůj život a co po něm zbude? Jen pár vzpomínek? A kdo bude vzpomínat a proč? Není to od bohů tak trošku nespravedlivé, že máme tak krátký čas? Zajímavé otázky a Pratchett na ně odpovídá jak jinak než se sarkasmem a nadhledem. Jeho směska (anti)hrdinů by to vlastně ani jinak neuměla - Cohen a jeho banda vitálních staříků, Leonardo věřící spíš v techniku než v bohy, Knihovník se svým všeříkajícím "ook" a Mrakoplaš s... s... s čím vlastně? ... Ustrašeným výrazem? Ještě že je tu Karotka a jeho Kodex mravnosti. Potěšil mě Jindřich Šerý děs. Charakter ve smyslu zlouna. A nezapomeňme na Minstrela a jeho proměnu.
Samozřejmě nemohu nezmínit naprosto PŘEPYCHOVÉ ilustrace mistra Kidbyho. Takhle by měla vypadat každá Pratchettova kniha! Je to skutečně zážitek. Pro fanoušky nutností mít jako ozdobu (a nejen to) v knihovně. Viděl jsem i anglickou verzi a musím říct, že ta česká ji svým velkým formátem trumfla.
Svou délkou se jedná spíš o rozsáhlejší povídku než klasický román ze Zeměplochy, ale možná že i to ji dovolilo ilustrovat.

Hary
Hary
04.01.2018 5 z 5

Tak tahle kniha je takovy FC Real Madrid mezi knihami. Musim hodnotit nadherne ilustrace a cele zpracovani. Proste parada, a napad jak jdou starici nakopat bohum rit :) jedine potlesk

ThonT
ThonT
28.11.2017 4 z 5

Z počátku jsem se nemohl sžít s příběhem. Vetinari mi tentokrát připadal přihlouplý a nechápavý. Prvotní rozčarování ale zachránil skvělý konec.

MC87
MC87
26.11.2017 5 z 5

Příběh barbarů vedených slovutným Cohenem (proč mi tak připomíná Clinta Eastwooda?), kteří už nejsou úplně nejmladší, ale pořád mají tah na branku. Ta branka je v tomto případě je hora bohů Cori Celesti.

Samotná kniha je dokonalým mixem "Zajímavých časů" a trochu "Malých bohů", kde dává prostor málo využitým zeměplošským hrdinům, jako například Leonardu da Quirmovi.

Mezi zajímavosti patří, že se jedná o nejkratší zeměplošský příběh, který je dvakrát kratší než Erik. Nepřehlédnutelnou část knihy tvoří ilustrace, které mému vnímání zeměplochy daly úplně další rozměr. Právě tyto ilustrace Paula Kidbyho patří pravděpodobně také mezi důvody, proč kniha vyšla ve větším formátu.

P.S.Na vydání Posledního hrdiny jsem čekal déle než 5 let...původně vyšel v luxusní pevné velkoformátové vazbě za 999 Kč, teď se dá sehnat i pod 500 Kč, ale docela rychle mizí...

parvitas
parvitas
17.10.2017 5 z 5

Mám ju! Táto kniha bola tajný darček pre manžela. Zháňala som ju ROKY, odkedy sme spolu a to je viac ako 16 rokov! A pod haluz roku 2016 ju nakoniec aj dostal... jasné, že som neodolala a aspoň listovala v nej, ale na svoju obhajobu môžem povedať, že som ju nečítala. Až dnes, lebo muž ju dorazil pred pár dňami. Barbar Cohen a jeho partia vyzerajú ako inventár domova dôchodcov, ale len vyzerajú. Vedia prekvapiť.
V takomto veľkom formáte vyniknú ilustrácie, kriedové strany, proste lahôdka. Oproti zvyšku série Úžasná Zeměplocha, čo vyšiel v brožovanej väzbe (1. čes. vydanie), je to riadny rozdiel, sa mi ani do police nezmestí!

haki34
haki34
16.10.2017 5 z 5

ou jeee, to byla jízda, doslova vesmírnááá :))) v tomto díle jsme seblíže seznámili zejména s Leonardem da Quirm a potkali staré známé - Stříbrnou hordu... co Vám budu vypravovat, za 5* , jinak to nejde...nasmála jsem se i trochu občas zamyslela...a hlavně, protože mi jako poslední chyběla do sbírky, jsem si to čtení (a i koukání a kochání se jedinečnými ilustracemi Paula Kidbyho, které samozřejmě zaujal i děti :))) vychutnávala...

a ještě pár citací, typických pro pana Pratchetta :D

....."znal jsem jednu dámu z Klačistánu a ta ji měla vždycky nachys- ! "

nebo... " na Jakazačisstánském veldtu žje kmen N´Tuitivů, což je jediný kmen na světě, jehož členové nemají absolutně žádnou představivost..

takžeeee, mimo jiné, 6 a 7 hvězda určitě i pro pana Kantůrka, který nám Zeměplochu tak nádherně přibližuje...jeho hra se slůvky je vynikajíci. .Díky mistrům za zážitek :)

Eorin
Eorin
06.09.2017 5 z 5

Nemůžu si pomoct, Cohena si vždycky představuji jako Clinta Eastwooda a baví mě to o to víc. Jinak, dějově skvělé - staříci hrdinové prostě baví a Pratchettův humor je i zde geniální. Navíc forma ilustrované knihy mě bavila, samozřejmě předně díky Paulu Kidbymu, jehož styl kresby mi je asi nejbližší ze všech kreslířů široko daleko.
Skvělé, tleskám a děkuji.

david5746
david5746
08.07.2016 3 z 5

Tak obrázky jsou to pěkné, to je asi tak všechno.