Pátý elefant

Pátý elefant https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475/zemeplocha-paty-elefant-475.jpg 5 951 66

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dvou kandidátů: konzervativního a pokrokového. Podle toho, který to bude, se bude chovat k lidem i celé trpaslictvo. Volbu (a pak samozřejmě obchodní politiku) může ovlivnit nově jmenovaný Ankh-Morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samuel Elánius, za vydatné pomoci své ženy. Jedna z politických frakcí však chce udržet Uberwald a snaží se v tom siru Elániovi zabránit. Stojí tedy proti němu trpaslíci — zpátečníci, Anguini příbuzní — vlkodlaci a místní upíři. Angua mizí. Karotka najme jako stopaře a tlumočníka Gaspodu (biftek ke každé večeři) a vydá se po jejich stopách. Ankh-Morporská hlídka pod vedením serž-pardon, kapitána Tračníka se rozpadá! Milion dobrodružství! Napětí! Hrůza! Láska! Přírůstek do rodiny! Jediný slon!... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Fifth Elephant , 1999

Tom Riddle
Tom Riddle
04.09.2017 3 z 5

Kdosi odcizil Mazanec z křemence, vzácný trpasličí artefakt, což dost možná nějak souvisí s tajemnou vraždou největšího ankh-morporského výrobce kondomů, Vavřince Primera. Sir Samuel Elánius bohužel nemůže být přítomen vyšetřování, neb je vyslán na diplomatickou misi do tajemného Überwaldu.

A jaké jsou výsledné dojmy? Za mě musím říct, že to bohužel vůbec nevyšlo, a to navzdory tomu, že nechyběla žádná potřebná ingredience. Hlídku jsem si během aktuálního čtení zamiloval skoro stejně jako Čarodějky, navíc nechybí společenský přesah v podobě emancipace trpaslíků/ic prostřednictvím trablí (P)leskot (chválím, jednoznačně nejsilnější bod dílu), a přesto jsem se vůbec podruhé za celou Zeměplochu musel do čtení nutit. Na vině je především ústřední zápletka, která je tak zbytečně překombinovaná a nepřehledná, že mi ve výsledku bylo úplně jedno, kdo, proč a jak. Svou roli ovšem sehrává i fakt, že Elánius je mi o poznání milejší jako chybující detektiv (čti: jako ve všech předchozích dílech) než jako akční hrdina (čti: v tomhle díle), a že linka seržanta Tračníka byla úplně, ale úplně zbytečná (díky bohu za Nobyho, který v ní zachraňoval, co se dalo).

Pátý elefant se tak pro mě stává druhou nejslabší Zeměplochou, proti Pohyblivým obrázkům pak vítězí především proto, že jsem si za všechny předchozí díly stačil k hlavním postavám vypěstovat solidní vztah, zajímá mě, co s nimi bude, a rád bych je viděl šťastné. A pokud možno v lepších příbězích.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pátý elefant, Pohyblivé obrázky

ThonT
ThonT
22.06.2017 5 z 5

Další vynikající Zeměplocha. Příběh točící se kolem ložisek tuku (samozřejmě pouze kvalitního bez ČSK), mazance z křemence a tajemného Überwaldu. A nezapomeňme na trpasličí problémy s očními stíny.

knedlik
knedlik
05.04.2017 4 z 5

Sir Samuel Elánius, vévoda ankhský, se vydává jako velvyslanec - za doprovodu věrných členů Hlídky a své drahé a rozložité choti Sibyly - do Überwaldu, kde právě dochází k volbě nového trpasličího krále. Výsledek volby se samozřejmě odrazí na obchodních vztazích s Ankh Morporkem a vlastně na vztazích k lidem vůbec. Kandidáti jsou dva - jeden vyhlížející do budoucnosti s moderním a pokrokovým myšlením, díky čemuž se dostal do nemilosti všech úzkoprsých a na tradicích lpících původních obyvatel, a druhý odpovídající více jejich představám. Shodou okolností někdo při nepříznivém vývoji situace potáhnul nejdůležitější korunovační klenot. A ankhskému velvyslanci jeho policejní přirozenost velí zjistit kdo, což ho přivede do velmi svízelných a do nohou studících situací.

24. Zeměplocha je o konfliktu mezi modernou a tradicionalismem, o úctě k tradicím vůbec a o symbolech, (ikdyž ne zcela původních) a jejich významu. Dále knihou o snobství a pokrytectví vyšších vrstev, lidských charakterech, upírech, vlkodlacích, vlcích a vlčí zlobě v lidech. O tom, jak to dopadá, když dáte blbovi funkci. Samozřejmě nechybí jisté odlehčené pasáže, zahrnující skutečný obrázek toho, jak se měly Tři sestry Strýčka Váni ve Višňovém sadě a pohled do nových trendů v transplantační chirurgii (miluju Igory :-))

"Homo hominis lupus. Člověk člověku vlkem." Nebo spíš vhodněji - vlk vlku člověkem?

"Lidé nenávidí vlkodlaky, protože v nás vidí vlky, ale vlci nás nenávidí, protože v nás vidí lidi - a to jim nemůžu mít za zlé!"

24.03.2017 5 z 5

já to musím asi číst znova, abych si osvěžila to, co píše Hraboshka

Hraboshka
Hraboshka
24.03.2017 5 z 5

Až nezdravě dlouho jsem nečetla žádného Pratchetta. Hlídku miluju z celé Zeměplochy vůbec nejvíc, takže Pátý elefant mi teď sedl jako kyselá prdel na hrnec. Napínavý příběh, všechny ty vztahy člověk–vlk, vlkodlak–člověk, vlk–vlkodlak, k tomu upíři, Igoři, trpaslíci (a trpaslice), tři sestry s višňovým sadem a kalhotami strýčka Váni - prostě paráda! Úžasný humor je už tak nějak samozřejmostí... Také si tu čtenář dost užije kapitána/velitele/diplomata Elánia, který je mou nejoblíbenější postavou - to jeho logické uvažování, morální zásady a elániovská ironie... Sibyla tady je taky dokonalá. Líbí se mi vztah (jestli se to tak dá nazvat...) Anguy a Karotky. Gaspodu bych i přes všechen smrad a špínu chtěla mít doma. Gavina už bych doma mít nechtěla, ale je vážně zajímavý... No s tímhle výčtem radši končím, protože pratchettovských postav je strašně moc a žádná nemá chybu.

Tohle mě skoro zabilo:

„Tračník! Tračník! Tračník! Ven! Ven! Ven!“ křičel Reginald Půlbotka šťastně a mával transparentem.
„To nemá ten správný zvuk, Regu,“ vrtěl hlavou Noby. „Zní to jako chirurgie.“

Mercatino
Mercatino
27.02.2017 4 z 5

Páty Elefant je taková bokovka na hodně vysokém levelu. Hlavní hrdnina v tomto díle mi přišel téměř jako speciálně vycvičený voják tajného superkomanda :)

l.u.c.a.s.e.k.
l.u.c.a.s.e.k.
17.01.2017 5 z 5

Moje první, která mě vlastně k Zeměploše přitáhla, takže jednoznačně skvělá kniha :-)

mari.seri
mari.seri
21.03.2016 5 z 5

Prattchett nikdy nezklame. Naprosto povedený díl. Elanius jako velvyslanec diplomat :-). Jedním slovem paráda. Kniha přečtená téměř na jeden zátah, nešlo se od ní odtrhnout.

02.03.2016 5 z 5

první Pratchett, který mě před lety potkal a bylo vymalováno.

petulka.sasanka
petulka.sasanka
03.09.2015 5 z 5

humorné jako vždy!!!

julythreemosen
julythreemosen
11.06.2015 5 z 5

Pratchett zkrátka nikdy nezklame. Moc jsem se nasmála a pobavila a to se mi u moc knih nestává. :)

stopař
stopař
26.12.2014 5 z 5

Elánius....prostě je nejlepší

Túrin
Túrin
22.10.2014 5 z 5

Elánius diplomat :) parádička!

Bear Reader
Bear Reader
27.12.2013 5 z 5

Když je na scéně Elánius a jeho "jemná diplomacie" tak to vždycky stojí za to.

SimonaZ
SimonaZ
01.10.2013 5 z 5

Když odněkud z nebe spadnou na zem miliony tun rozzuřeného slona... tohle mě na začátku dostalo do kolen a nevstala jsem dokud jsem nedočetla :D opět geniální pratchett :)

BooksLucyKing
BooksLucyKing
12.06.2013 5 z 5

To byla ale jízda. Srandou a napětím to praskalo ve švech. Tenhle díl se opravdu povedl. Vynikající hlášky, které mi rvaly bránici. Celý ten konflikt s trpaslíky a vlkodlaky, do toho upíři a všudepřítomní Igoři, Fred jako kapitán hlídky, Elánius za velvyslance, dokonce se tady objevil i Gaspoda, ten pes je prostě užasnej...Opět jednou opravdu vydařená zeměplocha.

taurusek
taurusek
16.04.2013 5 z 5

Moje první přečtená kniha od Terryho a zatím stále nejlepší - možná je to tím, že je to skoro detektivka :o)

lanusinka
lanusinka
26.11.2012 5 z 5

Po dvou slabších dílech nářez v podobě Jeho milosti excelence sira Samuela Elánia a jeho diplomatických schopností....

helmiczka
helmiczka
19.11.2012 3 z 5

Je tam Hlídka! Elánius, Angua, Karotka... a stejne, ma tento diel nebavil a nebavil. Niektoré úvahy dobré, to áno, ale inak... neoslovilo :(
Našťastie hneď ten nasledujúci (Pravda) je prudko úžasný :)

vhumanik
vhumanik
27.08.2012 5 z 5

špionážní krimi ze Zeměplochy s vévodou Elániem v hlavní roli... super!

vlkodlaci hlídka

Terry Pratchett