Pátý elefant

Pátý elefant https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475/zemeplocha-paty-elefant-475.jpg 5 953 66

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dvou kandidátů: konzervativního a pokrokového. Podle toho, který to bude, se bude chovat k lidem i celé trpaslictvo. Volbu (a pak samozřejmě obchodní politiku) může ovlivnit nově jmenovaný Ankh-Morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samuel Elánius, za vydatné pomoci své ženy. Jedna z politických frakcí však chce udržet Uberwald a snaží se v tom siru Elániovi zabránit. Stojí tedy proti němu trpaslíci — zpátečníci, Anguini příbuzní — vlkodlaci a místní upíři. Angua mizí. Karotka najme jako stopaře a tlumočníka Gaspodu (biftek ke každé večeři) a vydá se po jejich stopách. Ankh-Morporská hlídka pod vedením serž-pardon, kapitána Tračníka se rozpadá! Milion dobrodružství! Napětí! Hrůza! Láska! Přírůstek do rodiny! Jediný slon!... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Fifth Elephant , 1999

petra5588
03.09.2020 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl Zeměplochy! Všechny knížky ze série při čtení vyvolávají úsměv na tváři, tady jsem se ale nasmála dost nahlas - třeba u hlášky, že trpaslíci z Ploskolebčí hory jsou vážně pokrokoví, protože jsou dokonce schopni přiznat, že někteří z jejich synů jsou dcery :D Navíc Elánius, Karotka a Noby jako obvykle nezklamali ;-)

Klenys
07.07.2020 5 z 5

Dostala jsem ji od kamaráda na památku. Pratchetta miluji a všechny jeho knihy. Hlavně Zeměplochu. A pan Kantůrek je pro něj ten nejlepší překladatel. Doporučuji.

Mikešš
16.06.2020 5 z 5

Krásný díl hlídky na cestách

zuzana4291
23.11.2019 4 z 5

Super příběh strážníků Karotky a Elánia. Opět zase něco nového a poutavého. I když mi chvilku trvalo než jsem pochopila název této knihy.

Mooneylan
30.05.2019 5 z 5

Další Terryho záležitost :)
Celá myšlenka těžby tuku, politických míchanicí mezi upíry, trpaslíky a vlkodlaky, akční scény za odborného dohledu Hlídky a pocit, že vám Vetinari stále dýchá na záda je prostě k nezaplacení! Zvedněte oba palce! Igorové, vy zvedněte všechny! :)

Aleen
13.01.2019 5 z 5

V téhle Zeměploše se toho dělo tolik, že něco vypíchnout, by mi přišlo jako velká nespravedlnost vůči ostatním postavám a příhodám. Neskutečně jsem se pobavila jak s Hlídkou, tak s trpaslíky, tak s Igory a se všemi ostatními. A udělala jsem přesně to, co jsem nechtěla...teď bych měla vyjmenovat všechny, které zde již jmenovali všichni přede mnou a budou jmenovat všichni po mně!!....Neee!!! Prostě to bylo celé naprosto SUPER zábavné a, jako vždy i, poučné počteníčko!

mia.com
31.12.2018 4 z 5

Další bezvadný díl s mou oblíbenou hlídkou a trošku té detektivní záhadičky k tomu :)

Atlantis
17.12.2018 5 z 5

Pátý elefant u mne vždy dosahoval na nejvyšší mety v pořadí zeměplošských románů. Nevím, čím to je, ale tenhle díl prostě baví. Může za to možná ten absurdní nápad s doly na tuk, který ale na Zeměploše dává naprosto logický smysl (tedy dávné zřícení jednoho z kosmických elefantů držících celý disk), nebo že máme naši známou a milovanou bandu, ale sledujeme je v pro ně neobvyklém prostředí. Kdybyste měli číst za život jen řekněme tři Zeměplochy, tenhle díl mezi nimi musí být.

sarka9190
09.11.2018 5 z 5

Pod pátým elefantem se mi vybaví hlavně psí gang a sprint pana Elánia mrazivou divočinou. Terry Pratchett umí psát vtipné psychopaty a tady byla pomalu celá rodinka:-)

KarolKula
06.11.2018

Po Zeměploše šáhnu jako po odpočinkové literatuře, čímž chci říct, že se chci pobavit. Pátý elefant nezklamal, Sam Elánius a jeho hlídka jsou výteční, skvělé se činí také jeho žena. Svět Zeměplochy je úžasný, i nadále se objevují zákoutí, o kterých jsem ještě neslyšela, postavy známé z předchozích dílů v "objetí" rodiny dokreslují/vysvětlují zeměplošské aktivity.

aardvarka
19.10.2018 5 z 5

Pro milovníky ankh-morporského smyslu pro humor a také pro všechny sadistické fanynky Sama Elánia (ideál mužnosti) je to kniha v hodnotě nejlepšího überwaldského tuku.

W0JTAS04
11.07.2018 5 z 5

Za mě jednoznačně jedna z nejlepších Pratchettovek. Žádná kniha týkající se Hlídky nezklame, ale tuto řadím hodně vysoko.

Blekmun
19.05.2018 4 z 5

Príbeh nie tak okato príťažlivý a vtipný, ako niektoré legendárnejšie Terryho kúsky (zdravím Malých Bohov). Letmo pohodené zábavné miniatúrky zo života Zemeplochy vás ale doň spoľahlivo vtiahnu. Ak si uvedomíme, že Pratchett nie je primárne autor detektívok a odpustíme mu, že nedokázal toho príslovečného "zahradníka" utajiť až do konca, je to inak výborný diel. :) K tomu opäť tie inteligentné metyfóry napr. o mozgu vypisujúcom šeky, ktoré telo nedokáže vybrať.

"Manželovi se právě udělalo trochu nevolno", řekla Serafína tím zvláštním tónem hlasu, jaký používají manželky ve chvíli, kdy chtějí říci: "On si sice myslí, že přímo teď je mu ještě dobře, ale počkejte, až s ním zůstanu chvíli osamotě..."

"Vy jste Smrť?
VIDÍTE SNAD KOSU NE? (...)
Zemřu?
MOŽNÁ
Možná? Vy se zjevujete i když mají zemřít jen možná?
ALE JISTĚ. JE TO ZCELA NOVÁ SLUŽBA. ZALOŽENÁ NA PRINCIPU NEJISTOTY.
Co to má být?
NEJSEM SI JISTÝ."

"Je to teprve deset let, co tady nahradili boží soud soudem civilním, a to jen potom, kdy zjistili, že civilní soudce dokáže být mnohem krutejší"

shmaic
01.05.2018 5 z 5

Jedna z nejlepsich.

Banny_L
15.02.2018 5 z 5

Jeden z nejlepších..

Mako123123
05.02.2018 4 z 5

Znova celkom dobrý príbeh. Páči sa mi aký autor zaujal postoj k dnes tak aktuálnym témam ako sú rasové rozdiely ... troška som dúfam že sa tam ten piaty elefant objaví ale neva.

Mates84
31.12.2017 5 z 5

Hlidka u me zacina prekonavat carodejky i Mrakoplase!!!

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Netajím se tím, že mám hlídku nejraději ze Zeměplochy, a zde jsem byl opět více než mile potěšen. Elánius jako ostatně vždy perlí, a ani ostatní postavy nezůstávají pozadu. Karotku by měl někdo naučit nepoctivému boji :).

Morgause
31.10.2017 4 z 5

Detektivky opravdu nejsou moje gusto. Přesto jsem se spolu s úžasným Elániem pustila do vyšetřování složité mezinárodní záhady, a nelituji toho! Autor dokázal příběhu vtisknout svůj neotřelý humor v kombinaci s trochou zamyšlení nad všemožnými politickými kličkami a kulturními odlišnostmi ruzných tvorů ("lidí" se nedá říct, někteří by se k smrti urazili, což bychom samozřejmě nechtěli). Mohu doporučit všem, kteří se chtějí pobavit Pratchettovým inteligentním humorem, a zároveň se pomocí Elániovy "jemné diplomacie" dopátrat příčin zmizení jedné dosti důležité věcičky.

Samira
16.09.2017 5 z 5

Úžasná zeměplocha je rozsáhlé a naprosto fantastické dílo milého, neotřelým a originálním způsobem vtipného génia. Všechny linky jsou skvělé, ale alespoň pro mne, a také se mohu docela mýlit, je duch autora nejvíc spojen s Hlídkou.
Pátý elefant je pak možná tou nejlepší ukázkou, toho co dovede, protože tato diplomaticky nediplomatická cesta stojí opravdu za to.
Jen pro ty, kteří ji neznají a chtěli by zrovna zde začít, bude čtení na počátku velice náročné, neboť autor vypráví a nikterak se nevrací, postavy znovu nepopisuje, takže by nový čtenář chvílemi nevěděl, kdo je vlastně kdo, i tak věřím, že by u první knihy neskončil.
Sem by patřil výčet oblíbených postav a hlášek, ale byl by beze dna. Zeměplocha a autorův styl se nedá k ničemu připodobnit, dá se mu jen propadnout, tak zase brzy na viděnou...
Doporučuji!

vlkodlaci hlídka