Nohy z jílu

Nohy z jílu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472/bmid_nohy-z-jilu-mt2-472.jpg 5 1142 88

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města. Úžasná Zeměplocha, kniha 20., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Feet of Clay , 1996

knedlik
21.08.2016 5 z 5

Detektivka, na které si pošmáknou všichni, kteří... no, vlastně všichni. Bojovníci za lidská práva a svobodu, dobrodruhové, vegetariáni, feministky, amatérští detektivové a milovníci knih Agathy Christie, mineralogové, historici, ...

***Kvůli zvýšené všeobecné háklivosti na SPOILERY zde přidávám spoilerové varování. Možná tam ani žádné nejsou, ale kdyby náhodou.. ***

Ke slovu zde přichází tajemní golemové, ze kterých mají všichni hrůzu, přestože jim neustále ( a tím je myšleno opravdu neustále) slouží a vykonávají nejnebezpečnější a nejpodřadnější práce. Nebo z nich snad mají hrůzu právě proto? A teď navíc zničehonic páchají sebevraždy s podivnými dopisy na rozloučenou...
Tradiční i noví hrdinové zde opět nabývají nových rozměrů. Golemové, kterým lze vyjmout slova z hlavy, ale nelze jim je vyjmout ze srdce. Dále velitel Elánius, vyléčený alkoholik, který je pro Ankh Morpork tím, čím byl Batman pro Gotham - hrdina, kterého si jeho město nezaslouží, ale kterého potřebuje. (Což mimochodem ví lord Vetinari víc než dobře... )
Řiťka, který/ která započne mezi trpaslíky cosi, čemu by se dalo říkat feministické hnutí. A taky heroldi, ti proklatí heroldi s tak zvráceným smyslem pro humor, který se jim stane téměř osudným.
Parádní jízda stokami Ankh Morporku!

Tračník spustil hlavu zpět. "Ležíme ve stoce, Noby," zasténal. "Óóó!"
"Všichni ležíme ve stoce, Frede. Ale některý z nás upíraj pohled ke hvězdám..."

repli2dev
17.04.2016 5 z 5

Klasická Prattchetovská kniha s hlídkou a Elániem. Tentokrát analyzuje svobodu a její snahu o ochranu pomocí práva, obdiv k monarchům a monarchiím a vztah policejních složek k moci. A to pomocí detektivního příběhu v Ankmorporské hlídce.

Johncze
17.11.2015 5 z 5

Hlídka opět v akci a tentokrát se opravdu zapotí, je totiž třeba zapojit všechny mozkové závity. Prostě další skvělý dílek do mozaiky jménem Zeměplocha.

hancijar
09.10.2015 5 z 5

Parada, snad nejlepsi kniha od Pratchetta

Rita55
31.07.2015 5 z 5

„Co vám vždycky říkám?“, řekl Elánius.
„Myslíte‚ to, že je někdo členem nějaké etnické menšiny ještě neznamená, že to nemůže být mazaný odporný lump‘?“, zeptal se Karotka.
„No kdy jsem řekl tohle?“
„Minulý týden, pane. Potom, co jsme tady měli návštěvu ze společnosti pro rovná práva.“

vajglik
08.07.2015 5 z 5

Pratchett - netřeba psát něco víc :)

Misan1993
03.04.2015 5 z 5

Další unikátní kousek z prostředí Zeměplochy a další unikátní kousek zdobící moji knihovnu. Když si vzpomenu na to, že už tu Terry není a z jeho rukou nevzejde další skvělé dílo, člověk si v tu chvíli uvědomí o co světová fantasy přišla :/

st.me
29.03.2015 5 z 5

Nohy z Jílu. Koupila jsem si je ve čtvrtek. V ten čtvrtek, kdy umřel pan P. Když jsem se to dověděla bylo mi smutno. A taky bylo jasné, co musím udělat. Jít a koupit si další jeho knížku. Večer jsem začala číst.
Příběh znám, ne nazpamět, ale četla jsem ho už. Zase jsem se bavila, jako už tolikrát nad jeho knížkami. Když mi bylo zle, utíkala jsem k jeho knížkám, abych aspoň na chvilku zapoměla na své trápení. Nechala se vtáhnout do Zeměplochy. A když bylo dobře, četla jsem stejně tak. Jeho knihy mě vždycky bavily.
Při čtení téhle jsem přemýšlela, kolikrát jsem se smála nahlas ve vlaku nebo autobusu a bylo mi jedno, že vypadám jako blázen. Kolirát jsem se těšila na další knížku. Na klid po práci, až si sednu a něco si přečtu. A bylo mi krásně a zároveň smutno, že pan P. už další knihy nenapíše.
Děkuju Vám pane P., aniž byste mě znal, dovedl jste mě rozesmát. Děkuju.

Hedwik
16.03.2015 4 z 5

Knihu jsem dočetl, založil do knihovny vedle ostatních ze Zeměplochy...a pak to přišlo. Někde v dáli přišla Smrť. Nohy z jílu je velice hezky napsaná knížka i když jaká kniha od Terryho není i když Noční hlídkou si u mě nastavil laťku. Musím číst další, abych tu laťku přelezl, na takový tělocvik se velmi těším :)

Bachy
12.03.2015 5 z 5

Má úplně první. Z doby, která už se teď koupe v nostalgii.

Fuksinka
03.01.2015 5 z 5

Skvělá detektivka s mořem přidané hodnoty. Tentokrát převládá téma svobody. Všechno již tradičně ukryto pod nánosem zdánlivě jednoduché srandy. Opět perfektně napsaná a bravurně přeložená. Některé věty jsou tak skvělé, že máte chuť vzít si je domů a příležitostně se s nimi mazlit. Pro mě jedna z nejlepších pratchettovek.

...Je to snad hrozné být svobodný?
Řekl jste to sám.
Vy říkáte lidem "Střeste své okovy" a oni sami udělají nové okovy?
Ano. Jak se zdá, to patří k základním lidským činnostem...

Market = )
01.12.2014 4 z 5

ÚZ asi ani nemůže zklamat :-).

Felsenberg
06.11.2014 4 z 5

Krásná golemovská antitvaristická detektivka mistra Pratchetta. Byl jsem polda. Málokdo dokázal tak pochopit a popsat život obyčejného policajta na ulici jako pan Pratchett. Neuvěřitelně vytvarované osobnosti Elánia, Nobyho, Tračníka a Vetinariho. Jsem fascinován tím, jak pan Pratchett dokázal vytvořit tak nesympaticky sympatickou postavu Vetinariho. Taky jste fandili golemům a viděli v tomto díle trochu starou židovskou Prahu? ;-)

Túrin
01.10.2014

:)) Hlídka se nám krásně rozrůstá!

gomaki
31.03.2014 5 z 5

Vetinari, Karotka a hlavně Elánius :)
Každý má tu svou vlastnost, pro kterou všechny zbožňuji.
Vetinari a to jak má rád Elánia, jak přesně ví, co a jak udělat, aby byla politika vedena, co nejlépe
Karotka má skvělý smysl pro sarkasmus /to ti trpaslíci/
Elánius je jednoduše Elánius ... dejte mu šanci, je to skutečně pevný charakter, který se nenechá oblbnout :)
V neposlední řadě, bych ráda v tomto díle vyšvihla Nobyho, Tračníka, Anguu a Řiťku Pleskot :)
PS: Nohy z jílu bych definovala si takto: "Není to čím se to zdá být, není to kým se to zdá být" :)

SimonaZ
01.10.2013 5 z 5

Skvělá Pratchettovka, Patricij a Elánius nikdy nezklamou :)

wooloong
29.09.2013 5 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

"Já myslela, že trpaslíci zlato milují?" podivila se Angua.
"To oni jen tak říkají, aby ho dostali do postele."

Ankh-Morpork, kapitán Elánius a jeho hlídka, napínavá detektivní zápletka, golemové a vrhací chléb.

Mako123123
17.09.2013 5 z 5

Tak toto bolo fakt vydarené. Vtip, génius, filozofia (napr: tá časť že kôň môže mať väčšiu cenu než človek) celé to vyšetrovanie dalšieho zpletitého prípadu + záver tejto časti ala samo-mysliaci golem. :) Moc pekné :) Jednoznačných 5/5

BooksLucyKing
12.06.2013 5 z 5

Zeměplocha a hlídka prostě nikdy nezklamou. Ne pro nic za nic se jí říká úžasná. Bezvadnej, zamotanej přiběch plnej super hlášek a situací. Nohy z jílu jsou opravdu jedna z těch nejpovedenějšich. Moc jsem se nasmála a hltala jsem každou stránku.

kusma
18.02.2013 5 z 5

Zatím mě žádný díl s Hlídkou nezklamal. Každý z nich je unikát a jejich rozhovory jsou prostě perla za perlou. Kromě humoru jsou zde i témata k vážnému zamyšlení. Hodně povedený díl.