Nohy z jílu

Nohy z jílu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472/bmid_nohy-z-jilu-mt2-472.jpg 5 1137 88

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města. Úžasná Zeměplocha, kniha 20., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Feet of Clay , 1996

zuzana4291
zuzana4291
22.05.2019 4 z 5

Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale jakmile uběhlo pár stránek, tak kniha nezklamala. Kniha byla plná akcí a neustálých zvratům ať u Řiťky nebo u golemech apod. Děj měl spád a jedna pasáž silně připomínala knihu Jméno růže.

druzickaster
druzickaster
09.05.2019 5 z 5

Krásná detektivní práce Hlídky. Elánius i Patricij jsou v tomto dílu neksutečně sympatičtí a záverečný monolog mě rozsekal. A světe div se, Nóblhóch jako šlechtic, golemové, obzvláště prímovní Dorfl, o tom jistě ještě usylšíme. Mno nebudu vyjmenovávat všechny postavy, v podstatě stačí jen číst a uvidíte, že to stojí za to, já jsem se bavil přímo královsky. A je čas se mrknout na Otce prasátek....

renefer
renefer
18.04.2019 3 z 5

Tento díl nebyl tak vtipný jak předchozí, spíš nutil k zamyšlení. Musím přiznat že na zdroj otravy arzenikem jsem nepřišla, zato jsem si užila Noblhocha alias čí-kola. Ještě že Dorf, jíl mého jílu, přežil, opravdu jsem se o něj bála.

Atlantis
Atlantis
30.11.2018 5 z 5

Bezesporu jeden z mých nejoblíbenějších dílů celé Zeměplochy. Opět nám zde v plné parádě řádí Hlídka v čele s Elániem a jeho roztodivnými podřízenými. Golemové byli zvláštním přídavkem do zeměplošského světa a i když se mi jeho fungování zdálo zpočátku lehce nedomyšlené, zvykl jsem si a zbytečně se nešťoural v maličkostech. Opět jsme ale u toho, že tady prostě hraje první housle Hlídka a její členové, kteří jsou naštěstí mistrně zvládnutí, takže nenudí a jejich sledování vás prostě bude bavit.

mia.com
mia.com
24.10.2018 5 z 5

Další díl mé oblíbené hlídky. Karotka je prostě nej :)

Maanna
Maanna
01.10.2018 5 z 5

Tenhle díl Zeměplochy asi bude patřit k mým oblíbeným, nebyla v něm hluchá místa ani nelogické skoky a opět jsem se výborně bavila. Přesto je v knize i dost důvodů pro zamyšlení, protože ona ta Zeměplocha od té naší Zeměkoule zase tak odlišná není... Roli favorita tentokrát obsadil lord Vetinari, i když Noby a Elánius mu zdatně šlapali na paty...

Aleen
Aleen
27.05.2018 5 z 5

Hlídka! Elánius! A světe div se, golemové! Nasmála jsem se jako vždy. Mně pan Pratchett ještě nezklamal. Jeho využívání jazyka bylo bravurní a pan Kantůrek s tím uměl řádně zacházet, a Nóbl Hóši a jiní podobní jsou toho jasným důkazem.
Tahle kniha mně zachránila...čtu totiž něco neskutečně ubíjejícího a rozhodla jsem se, že to dám, ale nechtěla jsem upadnout do depresí, takže na řadě byly Nohy z jílu a opravdu mi moc pomohly získat zpět skvělou náladu :-)) a mohu pokračovat v těch sr**kách...Díky.

HelaF
HelaF
26.05.2018 5 z 5

Poslouchala jsem úžasně namluvené rétorem Jiříkem :)

BarkaS
BarkaS
28.04.2018 4 z 5

Svoboda je důležitá věc, jen ji ne každý dokáže ocenit. Boj za emancipaci golemů v Ankh-Morporku a 2 vraždy. Elán jako vždy boží, Vetinari dělá čest svému jménu, netradiční lovestory Anguy a Karotky pokračuje, Noby skutečný Nóblhóch a Tráčník plující hromadami výsměšků (ne Vzoromilů, i když alespoň jeho bratr se v knize mihne). Když je miluješ, není co řešit.

fojtikjirik
fojtikjirik
16.03.2018 4 z 5

Moje (zatím) první setkání se Zeměplochou. Rozhodně stojí za povšimnutí originální smíchání tří žánrů - humoru, fantasy a detektivky. Prostor však autor věnoval i úvahám nad společenskými problémy tady na Zeměkouli. Opět se v literatuře setkáváme s otázkou umělé inteligence (v knize reprezentovanou kamennými golemy). Může stroj začít myslet a jednat sám za sebe?
Smysl pro humor se Pratchettovi rozhodně upřít nedá.

jakub2199
jakub2199
17.02.2018 5 z 5

Většina knih ze série o hlídce jsou konstruována jako procedurální policejní případy. Přesto každý z nich má svůj vlastní "hlas". Komedie je něco vlastní všem Pratchettovým knihám, ale kouzlo této knihy a dalších ze série je způsob jakým vzniká (nebo bychom měli napsat - by vznikala) policejní metodika. Za všechny uvedu příklad forenzní laboratoř zřízená na nepožívaném záchodě. Přes všechen humor jsou to právě témata jako rovnoprávnost, spravedlnost, morálka, které jsou tak mistrně vetkány do příběhu, která dávají Pratchettovým knihám věčnost. Shrnutím rozhodně doporučená četba fanouškům detektivních příběhu, kteří se chtějí trochu zasmát.

KAREL6725
KAREL6725
31.01.2018 5 z 5

Je libo Golema, pokud ano tak vítejte na Zeměploše. Pratchett v té nejlepší formě, pro mě jsou příběhy o Hlídce nejlepší.

Mates84
Mates84
19.12.2017 5 z 5

Tak to byla zase pecka:-))))

Nesnazte se valcit,nebo vas zabijeme.Ted tady byl dalsi Pax,ale tentokrat rikal:Jestli budete valcit,pozadame vas o zaplaceni
dluhu.A mimochodem to je moje pika,kterou na me miris.A za ten stit jsem taky zaplatil.A kdyz uz se mnou mluvis,sundej si z hlavy moji helmu,ty odporny maly dluzniku.

V seru to vzdalene vypadalo jako maly tlusty kentaur,napul muz a napul...presneji receno,kdyz se obluda priblizila,si Elanius uvedomil,ze to je to napul Trancnik a napul byk.

Nicmene veci se preci jen lepsily.Kdyz Karotka nastoupil,byla cela castka urcena k provozu Hlidky ulozena na polici vedle dveri v plechovce s napisen Blyskava kohorta-Silnorukovo lestidlo na zbroj.A kdyz byly na neco potreba penize,stacilo najit Nobyho a prinutit ho, aby penize vratil.

Khoky
Khoky
27.11.2017

Napínávé...

Gustik5
Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Zase se budu opakovat. Noční hlídku prostě žeru, a tady tomu není jinak. Skvělé počtení, ke kterému se velmi rád vrátím.

boxas
boxas
30.07.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o Hlídce.

Tom Riddle
Tom Riddle
14.07.2017 4 z 5

Jako by nestačilo, že sir Samuel Elánius bojuje se svým čerstvě nabytým šlechtickým stavem a velice starým stavem alkoholika, v Ankh-Morporku totiž zločin nikdy nespí, a tak tuhle někdo vraždí bezmocné starce a támhle se někdo pokouší o život patricije Vetinariho, možná to spolu nějak souvisí a možná taky vůbec ne. Do toho je všude roztroušený keramický jíl, představení cechů se hromadně bouří a spolek heraldiků znepříjemňuje život všem, kdož nejsou schopni ocenit jejich zvrácený smysl pro VELICE suchý humor.

Noční hlídka potřetí, a zase výborně. Detektivní linka je důmyslná a překvapivá, golemové jakožto paralela na roboty, potažmo na otroctví, slouží svému účelu velice dobře a nenásilně, Elánius pomalu šplhá do pozice jedné z nejpropracovanějších a nejsympatičtějších figur Zeměplochy, a k tomu mu zdatně sekundují čím dál zábavnější vlkodlačice Angua, za všech okolností překorektní Karotka, prý člověk Noby, nově příchozí forenzní alchymista Pleskot Řiťka, a konečně snad poprvé mě bavil i ten Fred Tračník, kterému jsem skutečně přál, aby konečně koupil tu farmu za městem, a odjel tam natáhnout bačkory, co mu koupila jeho stará.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

Martin_Eli
Martin_Eli
30.04.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o zeměploše. Elánius s elánem sobě vlastním řeší pokus o vraždu lorda Vetinariho, dějem se obratně proplétá Angua s Karotkou, stihneme vyřešit problémy trpasličích žen, které by rády nosili rtěnku a k tomu všemu je ještě leitmotivem knihy palčivá otázka golemů, kdo vlastně jsou tihle hlinění chlapíci, které všichni považují jen za stroje? Body navíc za část zápletky, která se z Nobyho Nóblhócha snaží udělat lidskou bytost, co lidskou bytost, přímo KNÍŽETE Z ANKHU! Plný počet hvězd, v ději se pořád něco děje, všechny oblíbené postavy konají, jak je jejich zvykem a dobro nakonec zvítězí nad upíry, heraldikou a proradnou rybou v něčím znaku!

shmaic
shmaic
30.03.2017 5 z 5

Upiri se vraci stejne casto, jako syrova brokolice.

carcassonna
carcassonna
17.01.2017 5 z 5

"Kdokoliv stvořil lidstvo, dopustil se podstatné konstrukční chyby. Lidé měli zbytečné sklony příliš často se ohýbat v kolenou."

Hloupí lidé často dokážou věci, o které by se chytří neodvážili pokusit ...

"...ale společnost, ať už je to cokoliv, většinou nemá ráda lidi, kteří udělali, co bylo třeba udělat, nebo řekli, co bylo třeba říci."

Tento diel sa mi zatiaľ páčil najviac, vystupovalo tam oveľa viac mýtických postáv, bolo to vtipné, malo to jasný odkaz a dokonca to bolo aj smutné - politika a jej intrigy na ovládanie spoločnosti, hranie sa na Boha, sloboda a jej cena, sexizmus, rasizmus a mnoho iných myšlienok - hlavne v závere, ktoré nemôžem napísať lebo spoilery.
Každopádne to stojí za prečítanie.