Muži ve zbrani

Muži ve zbrani https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466/zemeplocha-muzi-ve-zbrani-466.jpg 5 1440 116

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi. Úžasná Zeměplocha, kniha 15., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Men at Arms , 1993

Chesterton
08.11.2022 5 z 5

Halloweenský kaleidoskop postav a postaviček se dostavil přesně na čas ;o)
Trochu přestávám hledat tolkienovskou nadstavbu a začínám si vážit humorných perel na volno svázaných do krkolomného děje. Tu je děj ucházející a nadstavba místy luxusní.

"Dělali zkrátka to, co dělali aristokraté vždycky. Skasali téměř všechny plachty a přežívali jak se dalo."

"...jednoduchý totiž neznamená totéž co hloupý. Karotka nebyl hloupý. Byl přímý, poctivý, pravdomluvný, neustále dobrosrdečný, a čestný v každém svém konání.“

"Cechy, ta nejhorší lůza, jakou zplodili kupci a obchodníci. A mají slovo v řízení města . . .
hokynáři mají stejný vliv jako baroni!"

"Pýcha je dobrá věc, ale pečený jelito je pečený jelito."

Dokonalá nekorektní legrace a docela hluboká moudrost probleskuje z "nebroušených diamantů se zlatou žílou hluboko uvnitř"!
Jak pěkně to koresponduje se současností!!
______________
Pod čarou: šlechtická pýcha je protimluv. Jde o hrdost, ale to je jen tolkienovské dloubnutí na okraj, pane Kantůrku. ;o)
5/5

milary
04.11.2022 5 z 5

Podobně jako u Stráží jsem se chytla až někde za první čtvrtinou. Zato náramně.
A nevím, co vynachválit dřív.
Překlad (mnohem víc, než to!) pana Kantůrka? Interpretaci mága Honzy Zadražila?

Je to úžasně, chytře a mnohovrstevně vtipné, zároveň tisícerým způsobem neokázale moudré, je v tom napětí jako hrom, je to perfektní v tom, jak se jednotlivé postavy vymaňují ze svých zdánlivě nepřekročitelných nastavení, vyvíjejí se, pomáhají si, boří neměnné.

To zcela neúhybné zdůrazňování dobra by mohlo působit naivně až možná únavně; nebýt Pratchettova mistrovství, se kterým vyvažuje nebezpečí selanky momenty třeskuté srandy, anebo nečekaně důrazným připomenutím nástrojů a síly zla. Je stejně dobrý v obojím. A mě to baví.

mozkit
26.04.2022 5 z 5

Skvělej díl. Nejdřív jsem měl nejradši díly s čarodějkama, ale už se to přelilo na Hlídku. Přečteno dost rychle, krásně se četlo, bez hluchých míst a bez ztrácení v ději :). Jeden z těch nejlepších dílů pro mě zatim.

n.ezn.amy
08.10.2021 5 z 5

Volné pokračování knihy Stráže, stráže, kdy se opět setkáváme se starými známými desátníkem Karotkou a Nóblhochem, svobodníkem Potroublem a dalšími. V Ankh-morporku začne řádit vrah a noční hlídka musí urychleně případně vyřešit. Příběhy městské hlídky mám společně s čarodějkami nejradši z celé Zeměplochy. Neobyčejně vtipné, plné různých narážek a řečnických obratů, kdy díky překladu Jana Kantůrka, jsem se u této knihy neskutečně pobavil.

mataj
08.04.2021 5 z 5

Čtivé, vtipné a neobyčejné příhody "mužů" z Noční hlídky, kteří musí vyřešit velice zapeklitý případ několika úmrtí i samotnou svojí existenci v Ankh-Morporku. Boží - jako všechno co jsem zatím od TP četla. :)

NannyOgg24
14.03.2021 5 z 5

Paráda jako vždy. Já si Zeměplochu a její příběhy užívám plnými doušky. Moc se mi líbí námět i překlad. Kapitán Elánius a jeho hlídka jsou nepřekonatelní.

Kočičáci
12.02.2021 5 z 5

To je prostě partička k pohledání, na druhou podobnou jen stěží narazíte! Z malé Noční hlídky se stává větší a pestřejší Městská hlídka, kam přibude opravdu trpaslík Potroublo, troll Navážka a krásná čubička Angua. Mým nejoblíbenějším stále zůstává skvělý zatím desátník Kartotka. Společně pátrají po vrahovi, který řádí v ankh-morporkhských ulicích i kanálech a snaží se urovnat odvěké trollo-trpasličí nepřátelství. Jednoduše úžasné, pratchettovsky humorné a kouzelné.

jaroiva
27.11.2020 5 z 5

Napodruhé mě konec jedné postavy rozesmutnil ještě víc než napoprvé. Protože jsem to věděla už od začátku.
Naopak jiné kousky jsem si na druhý pokus víc užila.
Proti Stráže, stráže se mi zdá tento díl už dobrý i pro opakované čtení. Už se ale stejně těším na tu Noční hlídku :)

DuSiČíst
08.11.2020 4 z 5

Opět dobrá, audioknižní zpracování je naprosto geniální. Jen byla chyba poslouchat to hned po Stráže, stráže, jsem už tím humorem trochu přejedený a chce to od Pratchetta pauzu.

TheCiko5
20.10.2020 5 z 5

Muži ve zbrani lehoulince vybočují z Pratchettových obvyklých kolejí. Nechybí výborný humor, jemuž jsem zcela propadl, nechybí skvělé dialogy, ale pozor! Přibývá smrt! Ale ne v podobě více či méně zábavného Smrtě, ale ve formě nefalšované a ryzí. Smrt nejmenovaného trpaslíka mnou otřásla natolik, že jsem se v knížce musel vrátit a ověřit si, jestli jsem se náhodou "neukouk". Ne. Byl jsem skutečně dojatý a to jsem u Pratchetta nezažil. Pan Mistr v Zeměploše znovu rozšířil svůj spisovatelský zaběr.
Skvělé!

Adelaidee
16.10.2020 odpad!

Uf!neeee

kurama45
07.10.2020 4 z 5

Skvelá kniha o kráse politickej nekorektnosti a o tom, že sme všetci len ľudia. Ehm… A trpaslíci. Prípadne trollovia :D.

Hadati
04.08.2020 5 z 5

Druhá kniha o Hlídce je pro mě ještě o stupeň lepší, než předchozí. Jediným záporem je, že přestože je zde i má nejoblíbenější postava kapitán Elánius, tak tu mají více prostoru jiní členové Noční hlídky. Kromě již předchozí sestavy seržanta Tračníka, desátníka Nóblhócha a nově povýšeného desátníka Karotky, se zde objevují zcela nové postavy – strážník Potroublo (trpaslík), strážník Navážka (troll) a strážnice Angua. Tím vznikají nové zábavné scény, neboť je využita zejména vzájemná řevnivost mezi trpaslíky a trolly. Také se zde již více projevuje Karotkova inteligence, kdy nejvíce jsem si užíval situací, kdy Karotka dokonale využívá své pravdomluvnosti k dosažení svých cílů. Přestože je zde hlavní zápletka silná, Pratchett ji velmi umně používá k tomu, aby rozehrál spoustu zábavných scén. A pro čtenáře je zde mnoho překvapivých odhalení, kdy ne vždy se to týká otázky, kdo je vrah. Závěr knihy pak také předznamenává, jak se série o Hlídce bude rozvíjet. A možná je i dobré vědět, že tato série svého vrcholu stále ještě nedošla.

terimila
02.08.2020 5 z 5

Po chvilce váhání dávám plnou palbu. Nějak tak se mi zdá, že cca od Sekáče začíná Zeměplocha ne přímo temnět, ale občas docela zvážní. A vůbec to není špatný. Naopak, když se v inteligentní humoristické knížce objeví semtam vážnější úvaha, přijde mi, že pak funguje mnohem víc, než kdyby byla zapasována do knihy esejů.
Muži ve zbrani jsou super. Líbilo se mi nahlédnutí pod pokličku věčných etnických neshod v Morporku, líbilo se mi, jak se postavy samy v sobě vyrovnávají s komplikacemi, které přináší to, že jste jiný (Angua je dokonalá!!!) . A naprosto jsem nečekala ten závěr. Taková řežba mě na Zeměploše skoro až šokovala... a závěr dojal. Ztráta jednoho z mužů Hlídky fakt zabolela, sice mě potěšilo, že ne všichni mrtví mrtvými byli, ale... stejně mi to přišlo líto. Když se v ději objeví takový ty obyčejný a všem světům společný věci jako přátelství, vděk, bolest, touha a opojení mocí, nebo touha po pomstě, má to najednou mnohem větší grády a taky se tomu najednou dá mnohem víc věřit. A to je vždycky u knížky obrovský plus.

floribar
19.07.2020 4 z 5

Velmi dobrá knížka o Pratchetta, celkově všechny knížky s hlídkou patří mezi mé nejoblíbenější.

Feanor
12.07.2020 5 z 5

Mám rada Hliadku, mám rada Elánia ale mojim favoritom ostáva Patricij, samozrejme po Smrťovi.

Mikešš
16.06.2020 5 z 5

Druhý díl s hlídkou a je též skvělý. Doporučuji. Nové postavy jsou supr a dodávají příběhu větší rozmanitost.

TERRORDROME
13.04.2020 4 z 5

Tento diel je hlavne o nábore nových členov do Morporskej nočnej hliadky a najväčší priestor tu okrem snaživého buldoga Karotku dostávajú práve oni. Konkrétne troll, trpaslík a ženská/vlkolak. Stará garda z toho nie je práve nadšená, ale musí to tak byť a kapitán Elánius má teraz starosti hlavne sám so sebou, lebo sa žení. Do toho nejaké tie vraždičky na ktorých niečo smrdí a celé je to teda o tom ako tie svojrázne postavičky chodia hore dole, hláškujú a potia rozumy. Funguje to bez výhrad, k vrcholu sa kniha dostáva keď hliadka odmietne poslúchnuť rozkaz aby nechali vyšetrovanie, idú sa po Schwarzeneggerovsky vyzbrojiť všetkým čo unesú a namieria si to k cechu klaunov, čo hádžu hneď od brány na návštevníkov torty. Trollie mozgy pracujú najlepšie chladené a chodiaca blcháreň Gaspoda ( ktorý nešťastnou náhodou zasa získa schopnosť hovoriť ) sa dostane do kríža so šialeným pudlom, kápom psieho gangu. Takže to spoľahlivo fachčí, ale na plné hodnotenie predsa len nemá, lebo samotná detektívna linka je oproti všetkým tým streleným detailom taká strašne obyčajná a finále sa príliš nesie v znamení hrdinného hádzania sa do dráhy striel a presviedčania že je treba zachovať sa ako správny strážca zákona. Za to im stŕham bod, aj keď sú to stále borci.

Magrata15
22.03.2020 5 z 5

Celý příběh se tentokrát točí kolem ankh-morporské noční hlídky, která vyšetřuje, kdo zabil trpaslíka Kladivbuše.
Kapitán Elánius se žení a Kartotka si nejspíš našel děvče.
A nakonec dojde i k velké reorganizaci Hlídky.
Opět skvělý příběh od pana Pratchetta.

špulo
16.03.2020 5 z 5

"Seržant Navážka... Nesalutovat!". Opäť, kto nevie, čo som tým myslel, nech si čo najskôr doplní vzdelanie touto knihou ;)