Mort

Mort https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455/mid_mort-S4D-455.jpg 5 2442 241

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá, netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má pravé Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat... Nejlegračnější a nejoriginálnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii! ISBN 978-80-85609-55-4 (dotisk 2002)... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Mort , 1987

Hanka_Bohmova
15.08.2017 4 z 5

Užitečný poznatek:
Když vám něco způsobí kognitivní disonanci, můžete ji řešit zpochybněním vstupů. Na večírku si od vás Smrť bere míchaný drink? Nemožné. A v tom spočívá tajemství neviditelnosti!

Weezing
16.07.2017 3 z 5

Jednoduchý, předvídatelný děj a postavy, některé opakované vtipy, nezvládnutý závěr. Na druhu stranu tam bylo několik zajímavých hlášek a scén (pracovní trh, albert a mágové, císař a vezír, ...). Více se mi líbila první polovina. (Možná bych normálně dal 4*, ale čekal jsem od toho víc po tom vychvalování všude možně. ).

"MATHEMATICS ISN'T ALL IT'S CRACKED UP TO BE."

jenda
15.07.2017 5 z 5

Mort byla první knížka od T. Pratchetta, kterou jsem četl a pak zcela logicky nastoupilo období, kdy jsem doslova hltal jednu jeho knihu za druhou. Nezapomenutelný humor, zvláštní slovní příměry - to snad ani nemohl v mnoha případech napsat Pratchett sám, tam musel zatraceně dobře "spolupracovat" český překlad Jana Kantůrka! Doslova mne dostalo jeho šišlající klepadlo, u něhož autor vycházel ze skutečnosti, že klepadlo - pokud je mluvící - musí nutně mít vadu řeči, protože mu v ústech vadí "klepací" kovový kruh.

-Topr-
12.07.2017 4 z 5

Supr knížka kde je skoro hlavní postavou Smrť, tou hlavní, je tu jeho učedník Mort, který svou láskou k princezně Keli značně zkomplikuje situaci. Smrť se nechává totiž Mortem zastoupit a stává se kuchařem. Naštěstí se věci nakonec srovnají a na povrch vyleze i uznávaný mág Alberto Malich.

Selket
22.06.2017 4 z 5

Osobně mám raději Sekáče, ale obecně jsou podle mě knihy se Smrtěm ty nejlepší!

NemmamSlov
27.04.2017 5 z 5

na Zemeploche je snad mozne vsetko....ako z Morta sa moze stat sam pomocnik Smrti....paci sa mi ako pan Pratchett dokaze z uplneho nesiky spravit taky uzasny charakter ktory dokaze zachranit svet svojskym sposobom....o humor sa tu clovek vazne nemusi bat, lebo je ho tam az az..... uz sa tesim na dalsi diel do ktoreho sa pustim

boxas
08.04.2017 5 z 5

Až do přečtení téhle knížky bych nevěřila, že Smrť může být tak zábavná! Mně osobně nejvíc dostalo, když se Smrť v rámci svého samostudia pokusil opít a když pak měl depku z toho, že ho nikdo nikdy nikam nezve...
P. S. ... a vůbec nepochybuji o tom, že když si pro Terryho Pratchetta nakonec přišel, tak že se Smrť dostavil osobně a vzal si na to ne kosu, ale meč!

batmaster
02.04.2017 5 z 5

Zeměplocha je pro mě úžasné místo. Tak skvěle čtivě napsané příběhy umí málo kdo. Mort je paráda.

ArwenAragorn
28.02.2017 5 z 5

Moje první od Terryho Pratchetta. Na začátku mě odbouraly loňky a pak už jsem se jen s krátkými přestávkami řezala smíchy.A humor je tady neobyčejně chytrý, často nutí k zamyšlení. Mám dalšího oblíbeného autora!

denib
17.01.2017 5 z 5

Tohle byla první knížka, kterou jsem před mnoha lety od Pratchetta četla. A zapůsobila na mě tak, že dnes mám doma všechny díly Zeměplochy. Úžasně chytrý humor. Psát víc je zbytečné :-)

Wara
07.12.2016 5 z 5

První hlubší setkání se Smrťákem je okouzlující...
Začátek je neuvěřitelně vtipný, Pratchett hláškuje na každém rohu, v letadle, kde jsem knížku četl během letu z Číny do Francie jsem se několikrát neudržel a smál se nahlas.
Knížka s lehkým přesahem do filosofie baví od začátku do konce, škoda jenom trochu slabšího závěru. Nádherná práce, radost číst...

rasputin
31.10.2016 3 z 5

Bohužel mě to nějak neoslovilo. Zatím čtyři díly přečtené a buď jsem na to ještě nedozrál, nebo jsem naopak už moc přezrálý. Sbohem Zeměplocho.

Knihám
18.10.2016 5 z 5

Morta řadím ke svým oblíbeným knihám Zeměplochy. Hlavní postavy jsou sympatické, děj plynule ubíhá, stále se něco děje, zkrátka čte se to moc dobře. Vlastně bych řekla, že Mort je teprve tím pravým rozjezdem Zeměplošské série. Díky Smrťovým kecům se nasmějete víc než u předchozích dílů. RECENZE NAHOŘE V ZÁLOŽKÁCH

bydžounek
04.10.2016

asi zatím nejlépe kniha v sérii. Smrťák nemá chybu :-)

MaxQ
03.08.2016 5 z 5

NENÍ SPRAVEDLNOST, JSEM JENOM JÁ...

..a není lepší fantasy, je jenom Zeměplocha. OK, přeháním, ale objektivně to tak vidím. Někdy mám pocit, že Pratchett to psal přímo film, resp. kdo by to chtěl natočit, měl by velmi jednoduchou práci. Na druhé straně zase pravda, že skutečně dobrý film ze série Zeměplochy jsem teda neviděl.

Janek
06.07.2016 3 z 5

Přečetla jsem zatím 4 knížky, ale stále se nedostavilo žádné extra nadšení z Pratchetta. Ono je to čtivé, Pratchett má skvělé nápady a jeho texty jsou do češtiny nepochybně skvěle přeložené. Ale. Zdá se mi, že je to pořád totéž - mnoho postav a mnoho dílčích epizod, uniká mi hlavní dějová linka i jakýkoli přesah, který by mi umožnil si pasáže z konkrétního dílu zapamatovat i po přečtení. A tak je (v mém případě) asi i jedno, jestli ty knížky budu číst za sebou tak, jak byly psány, nebo na přeskáčku, nebo vůbec...Ono mi to všechno splývá.

Viviana-Mori
17.06.2016 4 z 5

Průser je, že ani nějak nevím, co bych ke knize řekla... Líbilo či nelíbilo.... Jasně, že líbilo, příběh super, Smrť super, hlavně když nechtěl být Smrtěm a pracoval jako kuchař v pajzlu... to jsem se málem v MHD počůrala... postavy opět sympatické, až na tu princeznu, která mi někdy přišla princeznovsky namyšlená a tupá, zápletka v pohodě, akorát ten konec mi přišel nějaký moc jednoduchý... Nevím proč, ale na to, jak na mne působil celý příběh skvěle, uceleně a magicky barevně, tak ten konec byl oproti tomu takový nemastný neslaný. Možná to na mne dopadlo příliš dobře a naivně. :D Ale jako super.

BLeeCraleek
21.05.2016 5 z 5

Takhle jsem se dostala k Pratchettovi. Na základce měl jeden spolužák referát o knize a tak poutavě o tom mluvil, že jsem se rozhodla, že jsi ji přečtu... a tak to vlastně celé začalo...čtení knih bez toho aby to byla povinná četba... juch juch

niki-chan
11.05.2016 5 z 5

První kniha ze Zeměplochy kterou jsem přečetla a dodnes má nejoblíbenější. Smrť je zajímavý sám o sobě a když si vybere lidského pomocníka, nemá příběh chybu :)

elis0383
10.05.2016 5 z 5

Tak jsem si dala za úkol přečíst jednu Pratchettovku měsíčně, zatím se daří můj slib splnit. Ale tahle mi netrvala přečíst ani 2 dny, podle mě zatím nejlepší díl. Smrť je podle mě nejlepší postava z celé Zeměplochy a jeho okouzlující mrtvolný humor je prostě dokonalý :)