Mort

Mort https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455/mid_mort-S4D-455.jpg 5 2439 239

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá, netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má pravé Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat... Nejlegračnější a nejoriginálnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii! ISBN 978-80-85609-55-4 (dotisk 2002)... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Mort , 1987

Sikosikocka
21.01.2019 5 z 5

Skvělé skvele přečteno jedním dechem.. Asi jsem se zamilovala do Smrťáka... :-D jestli je něco takového vůbec možné..

jana0378
20.01.2019 5 z 5

Po patnáctileté pauze pročítám znova celou Zeměplochu a už nejsem tak nadšená, jak jsem bývala. Vidím hodně velký posun v tom, jak knihy vnímám, jsou mi sympatické jiné postavy a vykreslené situace, ale už mi nepřijde tak zajímavý celý příběh, přesto dávám pět hvězdiček, protože se málokdy u knih směji nahlas (většinou jen tak vnitřně) a tady to bylo druhou půlku knihy až nezvykle často.

Henry_1986
18.01.2019 2 z 5

...asi jsem generace, kterou pratchettovský kult už minul. Příjemná oddechovka, ale asi první a poslední od TP.

druzickaster
04.01.2019 5 z 5

Wow, parádní díl. Prostě tam kde je smrt(ť) je děj zajímavý a strhující, nechybí paradoxní a úsměvné situace. Mort byl celkem sympaťák, pobavil mě rybář, a to že celkem dosti....každopádně vynikající díl s pěkným vyústěním celého příběhu, ač krapet pohádkovým, ale proč ne...Takže lidé čtěte a já jdu na další díl...

Corvus
02.01.2019 5 z 5

Znovu a znovu čtu ságu Zeměplochy. Morta již poněkolikáté a považuji jej za první opravdu vypilovanou a po všech stránkách dotaženou Pratchettovu knihu. Tam, kde v Čaroprávnosti naťuknul rozličné minipříběhy, narážky na sex, poznámky k poznámkám a bourání čtvrté zdi - tj. spolupráci se čtenářem, tam v Mortovi vše precizně dotáhnul. Předchozí knihy miluji, ale čtvrtá zeměplošská výprava vše vyladila k dokonalosti. S postupem věku jsem rád, že Terry opustil postavu beznadějného strašpytla Mrakoplaše a začal se soustředit na úplně nové postavy a Zeměplochu zabydlel doslova miriádami mikropříběhů vedlejších postav, postaviček, předmětů či zvířat. Kolikrát jen dvěmi či třemi větami dokázal nastínit vlastně nepodstatný příběh např. kočky, která jde právě úplnou náhodou kolem. Tam kde se mi už Mrakoplašův charakter "očetl", nastoupila skvěle napsaná Bábi Zlopočasná, aby ji hned v následující knize o míle překonal mistr Smrť a Mortimer. U každé knihy si říkám, že postavy jsou čím dál lepší. Nepřestává mě udivovat jak obrovský měl Pratchett rozhled a jak přirozeně dokázal do Zeměplochy doslova naštosovat tisíce drobností, pop kulturních odkazů, hříček, ale i neuvěřitelně propracovaných charakterů. Přitom mu stačilo se rozhlížet jen kolem sebe a vše mistrně použít ve svých knihách. Baví mě sledovat i "problémová" místa, kde se musel nějakým způsobem vypořádat s určitou situací či poznámkou nějaké postavy. Jak neuvěřitelně ladně a humorně dokázal s naprostou samozřejmostí vysvětlit různé otázky typu "Jak vlastně Smrť například jí" apod. Zasloužených pět hvězd a pouštím se do Magického prazdroje.

PS: Cameo Mrakoplaše potěšilo ;-)

Evus
02.01.2019 5 z 5

Co dodat, Smrť je prostě dokonalej.

tučňák222
01.01.2019 5 z 5

Třetí kniha, co jsem od autora přečetl a jsem čím dál víc nadchnut!
Genialita vymyšlení si vlastního světa a následné plánování skutečnosti, jeho vlastních zákonů a současná alegorie naší Země mě velice baví.
V knize používá určité filmové postupy předkládání děje, což vtahuje čtenáře. Zároveň občasný povedený humor perfektně doplňuje nutnou filosofickou stránku knih Zeměplochy.

martina.culik
30.12.2018 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci Čtenářské výzvy a jsem za to ráda.
Příběh byl skvěle pojatý a Smrť je naprosto dokonalá postava s tím, jak se snaží přiblížit lidem... Také poznámky pod čarou (ať už autorovy tak překladatelovy) jsou výborně zakomponované do celého rázu knihy (jako ostatně vždy).
Jednu hvězdu dolů dávám prostě za to, že mi autorův styl zase tolik nesedí, i když mě většinou baví. Nemyslím si ale, že budu číst výrazně více knih ze Zeměplochy.

Tyet
27.12.2018 5 z 5

Moc pěkné, zábavné, dojemné, uklidňující čtení o Smrťovi a jeho učni. Doporučuji číst, když je vám smutno, rozveselí vás. Odpustila jsem Terrymu Pratchetovi i občasně třeskutě humorné pasáže, které byly na mě až moc rozjařené. Ale co, i tak je to sympatická knížka. Pamatuju si pěkný úryvek, volně cituji: Pojďme se rozumně domluvit, budeme předstírat, že jsme se už o to pohádali a já vyhrála. Ušetříme si spoustu času a nervů.

BarkaS
18.12.2018 4 z 5

Opět geniální, i když stále ještě nepostrádá "chybky" prvních dílů. Pratchettův unikátní svět se teprve skládal a tak prostě některé jevy nejsou úplně vychytané a později je všechno jinak. Každopádně návrat do zrození vztahu rodičů Zuzany Stohelitské rozhodně stojí za to.

Ajaiwik
25.11.2018 5 z 5

Trošku vážnější zeměplošský příběh, moc se mi libilo Smrťovo filosofické pojetí smrti ve stylu “stane se to, v co lidé věří”... jinak jsem se moc pobavila, hlavně když se na scéně objeví nějaký povedený mág na způsob Mrakoplaše nebo Dobrořeza... a slon utíkající přes Stolat... to by se jeden zbláznil :D

Atlantis
21.11.2018 5 z 5

Mort je pro mě začátkem kvalitní Zeměplochy. Smrť je fenomenální postava, Mort baví a celkově se mi velice líbí způsob, jakým je na Zeměploše vystavěn posmrtný život.

alibaba72
19.11.2018 5 z 5

Terry Pratchett je prostě záruka dobrého a zábavného čtení, celou Zeměplochu jsem se rozhodl přečíst znovu. Mort je skvělý díl a větu "Ber to tak, že jsme se už pohádali a vyhrál jsem to já." Používám často :-)

15Kate
17.11.2018 5 z 5

Mort je na doporučení kamarádky moje první přečtená kniha od Pratchetta. A rozhodně budu ve čtení jeho knih pokračovat! Smrť mě hodněkrát pobavil tak, že jsem se smála až nahlas. Doporučuji všema deseti :)

kamibe
31.10.2018 5 z 5

Tak Morta jsme už před nějakým časem taky přečetli. Jen jsem to sem zapomněla v tu dobu poznamenat.
Konečně si čteme zeměplošské příběhy postupně. Těší nás to oba a někdy i všechny tři, dokonce někdy poslouchají ještě další lidé. Jsou to příjemné chvíle.

KillHurt
31.10.2018 5 z 5

Po sedmnácti letech jsem si Morta přečetl podruhé a musím uznat, že až tady začíná ta pravá zeměplošská jízda. Smrť je úžasná postava a jeho "seznamování" s lidstvem je kouzelné. Mort není zdaleka nejlepší ani nejvtipnější knihou, ale je startem ke Smrťově příběhové lince a byla by chyba ho přeskočit.

Dak83
12.10.2018 5 z 5

Smál jsem se od začátku do konce. Postavy Smrťe i jeho nešikovného učedníka Morta si zamilujete. Pořád nemůžu pochopit, jakto, že tohle fantastické dílo ještě nemá svou vlastní disneyovku, protože úspěch animáku by byl zaručen. Stačilo by jen doslova překreslovat obrázky, tak jak je Pratchett psal, slovo od slova. Je to má první kniha ze světa Zeměplochy, čtená v relativně pozdním věku, přesto mě pohltil autorův smysl pro humor a hlavně naprosto úžasný překlad Jana Kantůrka. Bez něj by, troufám si tvrdit, byl úspěch Pratchettových knih v Česku poloviční. Už se těším na další setkávání s postavami a lokacemi tohoto obřího univerza.

Hadati
04.10.2018 5 z 5

Je to první zeměplošská kniha, kterou jsem četl. A pro mě to určitě bylo dobře, protože Smrť, který je hlavní postavou tohoto příběhu, je mou druhou nejoblíbenější postavou zeměplošského cyklu. Mortem začíná série o Smrťovi, který je zosobněním samotné smrti. Ale nepleťte si ho se smrťáčkem z Dařbujána a Pandrholy. Tenhle Smrť je kostlivec oblečený do černého hávu a nosí s sebou kosu, kterou používá k tomu, aby oddělil duše od těla. Smrť nikdy osobně nezažil život. O to víc ho láká to, aby žití alespoň napodoboval. Většinou však nedokáže pochopit, proč lidé dělají věci, které dělají, díky čemuž pak vzniká mnoho komických zápletek. Tato kniha je příběhem o tom, co se stane, když se Smrť rozhodne, že potřebuje učedníka. A tímto učedníkem se stane právě Mort. Chlapec tak neobvyklý, že ho nechce do učení žádný z lidských mistrů řemesla.

RyonMathrin
11.09.2018 5 z 5

Kniha, která se nebere moc vážně a zároveň se bere Smrtelně vážně. Miluju autorův styl a hlavně jeho dokonalá originální přirovnání:
„...už neměla účes podobný kříženci mezi výhonky ananasu a cukrovou vatou...“
„Vypadáš jako něco, co po jídle zbylo na talíři.“
„Téhle části Ankh-Morporku se říkalo Stínov a byla to vnitřní část města, která by dlouhodobě potřebovala buď program vládní pomoci, anebo, a to raději, několik plamenometů. Nedalo se o ní říci, že je zchátralá, protože to bychom význam toho slova přepínali přes únosnou mez.“

Pozor, dále lehké spoilery!!!

Smrť, který přijme učedníka, to je prostě dokonalý nápad. Navíc jej fascinují lidské zvyky a naprosto je nechápe.
„VEZMI SI TŘEBA TOHLE,“ ukázal Smrť do košíčku kolemjdoucího sluhy. „HOUBIČKY, ANO. STUDENÉ KUŘE, ANO. ŠLEHAČKA, ANO. ANI PROTI JEDINÉMU NIC NEMÁM. ALE PROČ A KTERÉHO BLÁZNA NAPADLO VŠECHNO UMLÍT, SMÍCHAT A NACPAT DO OBALU ZE SLANÉHO TĚSTA?
TADY MÁŠ TY SVOJE SMRTELNÍKY. JSOU NA TOMHLE SVĚTĚ TEPRVE PÁR STOLETÍ A CELOU DOBU NEDĚLAJÍ NIC JINÉHO, NEŽ ŽE VYMÝŠLEJÍ, JAK SI UDĚLAT VŠECHNO CO NEJSLOŽITĚJŠÍ. NEPOCHOPITELNÉ. ... VEZMI SI OKURČIČKU.“

Taky se jde například opít, aby zjistil, co na tom lidi mají… ale nejen to. Přidejte k tomu jednu trochu omylem zachráněnou princeznu, mága, který je neskutečný bordelář... A všudypřítomné hrátky s jazykem a neskutečné nápady.

„...Smrťova zahrada byla rozlehlá, hezká a dobře udržovaná. Byla také velmi, opravdu velmi černá. Tráva byla černá květiny byly také černé. Mezi černými listy na černé jabloni visela černá jablka. Dokonce i vzduch měl černý odstín. Po nějaké době měl Mort dojem, že vidí (i když je to dost nesmyslné), různé černé barvy. Abychom to vysvětlili: nejen hodně tmavé odstíny červené a zelené, ale skutečně různá zabarvení černi. Celé barevné spektrum, každou barvu černi, ale všechny černé.“

„JÁ TI POROUČÍM !“
„Tenhle tón na mě otec zkoušel několikrát, zejména ve chvílích, kdy jsem si měla uklidit svůj pokoj. Ale stejně mu to nebylo nic platné.“

Všem doporučuji. Pro mě je tohle jedna z nejoblíbenějších od Pratchetta.

martin9134
18.08.2018 4 z 5

Můj první a zároveň asi poslední Pratchettovka. Ten styl prostě není pro mě. Ale ne že by to byla špatná kniha, četl jsem ji v angličtině a slovní zásoba, všechna možná přirovnání, metafory atd. jsou úžasná. Jen pro mě občas moc zdlouhavé, odbíhající od tématu. Mnoho věcí se dá během čtení vytušit předem...