Mort

Mort https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455/mid_mort-S4D-455.jpg 5 2429 239

Smrť si dříve nebo později najde každého. Když ovšem přijde k Mortovi, nabídne mu zaměstnání. Ten zjistí, že kvůli tomu nemusí zemřít, a nabídku přijímá, netrvá však dlouho a pochopí, že se jeho romantické touhy jen málo snášejí s vážnou úlohou Smrťova asistenta, a když pozná překrásnou princeznu Keli, která má být zavražděna a kterou má pravé Mort dopravit na onen svět, začnou se věci rychle zaplétat... Nejlegračnější a nejoriginálnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii! ISBN 978-80-85609-55-4 (dotisk 2002)... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Mort , 1987

Hanjimka
Hanjimka
30.10.2020 4 z 5

Mé první setkání s Pratchettem. Nejsem úplně nadšená, ale ani zklamaná. Příběh se četl dobře, téma mě zajímalo, fantasie autora je bezbřehá. Určitě budu pokračovat. Četba ušima - audiokniha.

Jonny
Jonny
26.10.2020 3 z 5

Místy se Zeměplošská realita rozpadala až příliš. Ale i tak to byl starý dobrý Pratchett a člověk si přišel na své.

Metla
Metla
21.10.2020 4 z 5

„A co nás tedy v budoucnosti čeká?“
JÁ.
„Kromě tebe, myslím.“
Smrť se na něj udiveně podíval.
PROMIŇ, ALE NEROZUMĚL JSEM TI.“

Smrť zanedbává své povinnosti a dělá divné věci ve snaze pochopit lidstvo, především tu část obnášející zábavu. Pokud vyloučíme periodu i menopauzu, nezbytně jeho znepokojivé chování musíme přisoudit existenciální krizi. Jeho nový učedník je nezkušený, plný ideálů a třískají s ním hormony, což z něj nečiní právě spolehlivou náhradu. Mrtví musí mít s Mortem hodně trpělivosti a pro živé je dost matoucí postavičkou, navíc se mu podařilo poněkud vykolejit realitu. Rázem je postaráno o absurdní dobrodružství, napěchovaná humornými postřehy a spoustou trefných přirovnání.
Původně jsem měla v úmyslu vyslechnout audioverzi, leč mnoho disharmonických pazvuků stále břinkajících do hlasu Jana Kantůrka = posluchačova smrť. Dala jsem přednost obracení stránek a nelituji, ovšem ani nekřepčím nadšením: Morta a ostatní smrtelníky jsem si příliš neoblíbila, Smrtě bylo na můj vkus málo. Výsledek podobný jako při první četbě před čtvrt stoletím: 75-80%

Liana
Liana
04.09.2020 5 z 5

Ďalšia skvelá... čítam ich pekne po poradí a mám silný pocit, že každou knihou je to lepšie a lepšie... zemeplošský humor je proste super.

KristinTj
KristinTj
04.09.2020 5 z 5

Tak. A co teď? Můj mozek už rozečítá další pratchettovku o Mortovi, zatímco ruka tápe Zeměplochou toužíc si plácnout alespoň se Smrtěm.

Luciefever
Luciefever
28.08.2020 4 z 5

Já toho zeměplošskýho Smrtě žeru. A proč by si taky nemohl dopřát trochu té lidské legrace? Jako antropomorfní personifikace moc příležitostí nemá.. Je to sice příznačně lehce pochmurné, ale taková už smrt bývá. A že pak všechno Mort dokonale zkoní (nic proti Truhlíkovi ten je z obliga), to je prostě život...
Bavila jsem se báječně, tady byl Terry opět v brilantní formě.

Etule
Etule
13.08.2020 4 z 5

Nezbývá než smeknout pomyslný klobouk před autorem. Zbožňuju to jak si hraje se jmény, přirovnáními, ty jeho promyšlené sarkastické rýpance. Je poznat, že svou Zeměplochu opravdu miloval. A my můžeme jen děkovat, že nám umožnil ji milovat taky. :)
Nesmát se nahlas bylo naprosto nemožné. Poslouchala jsem jako audioknihu, a dívali se na mě značně podezřívavě, když jsem při nějaké pasáži, či vtipné průpovídce, vybuchla smíchy. Tleskám.

Rihatama
Rihatama
11.07.2020 5 z 5

Ovšemže, kdo jiný než Mort, morte, muerte... by se mohl stát učedníkem Smrtě. Pratchett jako obvykle začíná svou fantastickou jízdu od samotného názvu dalšího ze svých příběhů Zeměplochy. Mort se vážně vydařil. Hledat logiku na pozadí vesmíru? Stvořitel přece netvořil s nějakým záměrem. Úředně potvrzení zloději? Myslím, že Pratchett byl vizionář. Máme fakt smůlu, že jsme tak bohatá země, že si je můžeme dovolit. Smrť je ovšem ještě úchvatnější postavička do jazzu. Zdá se, že je mnohem víc lidský, než... nelidský? A ten nehorázně roztomilý sarkasmus. Dalo by se říct, že Pratchettovi není nic svaté ;-). Šprýmař par excellence. Seškrábnout více či méně rozšklebený úsměv z mé tváře bylo při čtení Morta možné jen výjimečně.

"Průměrně inteligentní člověk by rychle odhadl, že Mort a jeho zlato mají ve Stínově stejnou naději na přežití jako třínohý ježek na šestiproudé dálnici."

„Je možné procházet zdí?“ vyhrklo z Morta zoufale. Dobrořez se zastavil s rukou na půli cesty k velké láhvi plné husté tekutiny. „Za pomoci magie?“ „Hm,“ zavrtěl hlavou Mort, „spíš bez ní.“ „Pak bych vám doporučoval, abyste si vybral hodně tenkou zeď,“ poradil mu Dobrořez. „Ještě lepší by bylo, kdybyste použil dveře. Nejlíp támhlety pokud jste sem přišel jenom proto, abyste mě okrádal o drahocenný čas.“

Kami33
Kami33
17.06.2020 5 z 5

Mort se stává Smrťovým pomocníkem a málem ho i nahradí. Naštěstí vše se vrátí do správných kolejí. A Smrť je jednoznačně skvělý hrdina.

zanzara
zanzara
03.06.2020 5 z 5

Pán Smrtka se hrozně nudí - jmenuje se to pracovní vyhoření. Z te nudy hledá jinou práci. A přesto občas kniha doslova zabíjí. Smíchem...

Shui-Xian
Shui-Xian
01.06.2020 4 z 5

Skvělé uvedení do Smrťova světa. (Napsala bych barvitého, s ohledem na jeho četné koníčky, kdyby to nebyl takový protimluv. ;-) ) Jako vždy mě omráčila Pratchettova fantazie a to, jak dotáhl zeměplošské zákonitosti do fungujícího, komplexního celku. Pasáže, kde pozměněná realita bledne, a věci se snaží vrátit do předurčených kolejí, jsou zajímavou, hloubavou protiváhou k těm šťavnatým úryvkům, kterými autor taky nešetří.
I když mě Mort bavil méně než jiné knihy Zeměplochy, nebyl méně Úžasný.

mataj
mataj
25.05.2020 5 z 5

Další vtipný příběh ze Zeměplochy. V hlavní roli Smrť a jeho učedník Mort. Již tradičně jsem se nasmála, protože na úsměvné absurdní situace a trefné rozhovory není nouze.

Jeár13
Jeár13
14.05.2020 5 z 5

Nejlepší díl ze série Úžasná Zeměplocha, kterou jsem četla. Mort je moje nejoblíbenější postava, tuhle si ráda opět někdy zase přečtu. Některé díly se mi vlečou a nebaví, nebo knihu zabije zdlouhavý popisný úvod. Na tuhle ale rozhodně nedám dopustit. Naprosto skvělá :)

kurama45
kurama45
13.05.2020 4 z 5

Ani vo sne by mi nenapadlo, že raz budem túžiť po stretnutí so Smrťom :D.

martunka
martunka
04.05.2020 5 z 5

Tenhle díl se mi moc líbí. Konečně jsem si užila Smrťe! Musím uznat, že tenhle příběh je k zamyšlení....
Jinak to byla zase parádní jízda po Zeměploše.

terimila
terimila
20.04.2020 4 z 5

Nu, už jsem konzumovala (furt mi nejde přes prsty, že jsem "četla" audioknihu :) lepší zeměplošské příběhy. Začalo to bezvadně, to tedy jo - neohrabanej kostnatej kluk ruka noha, kterýho si za učedníka vybere sám Smrť - jo, to slibuje velkou podívanou. Jenomže potom se nějak ty grády pomalu vytrácí, nebo spíš se ztrácí v přílišným shonu. Mortovy smrťácký pokusy jsou úsměvný, ale jak se mu do toho zaplete mrtvá/nemrtvá princezna, kouzelníci, lásky a nelásky, urychlený korunovace a obřady, začalo toho prostě jaksi být moc a já pořádně nestíhala chápat, co kdo dělá, proč to dělá a proč to dělá takhle. Možná by zrovna tady byla lepší klasická knížka, kde bych mohla v případě potřeby zpomalit a skočit o půl stránky nazpět. Takhle mi uniklo, proč se musela korunovace Kelly stihnout tak rychle, proč se mágové rozhodli přivolat Smrťě, proč Smrť bojoval s Mortem... ne, tenhle příběh mě ze značné části poťouchle obeplul. A taky mě příliš nenadchl ten absolutní happyend. Jo, je to pohádka, ale když já ty zaláskovaný konce prostě nerada.
Ale furt to bylo dobré. Na druhé čtení jsem si vypsala slušnou porci výpisků, zejména z rozhovorů Morta se Smrtěm a s čarodějkou a opatem. Přemýšlím, jestli jsem někdy narazila na knížku, která by tak svěže, vlídně a přirozeně uvažovala o odchodu z tohoto světa. Snad ani ne. Takže jen díky tomuto nakonec měním hodnocení a posouvám to nahoru na čtyři, protože těch pár myšlenek to vytáhlo a přebilo i následující zmatky a happyendy.
S Mortem se zase jednou ráda setkám, i když to nebude tak vytoužené setkání jako se Zavazadlem, Bábi Zlopočasnou nebo Esk.

Pawlisman
Pawlisman
06.04.2020 4 z 5

Nahoru a dolu, silnější i slabší momenty tato kniha má. Nějak v celém Pratchettovi i přes jeho kvality hledám více kvalitnějšího humoru či více dospělosti? Ačkoliv ty jeho přirovnání jsou geniální až na půdu.

Olava
Olava
30.03.2020 3 z 5

Ne, že by se mi to nelíbilo, ale něco tomu chybělo. Možná více přítomná postava Smrtě, která je naprosto famózní. Snad se v dalších dílech dočkám víc, rozhodně mě to neodradí od dalších knih.

špulo
špulo
15.03.2020 5 z 5

Terry v plnej sile a v plnej paľbe. Tak, že ma kedysi odpálil zo zemegule na Zemeplochu a jaksi sa mi dlho nechcelo vrátiť späť. Asi by som tam mal znova po rokoch nakuknúť...

pavlina6482
pavlina6482