Magický prazdroj

Magický prazdroj https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456/zemeplocha-magicky-prazdroj-456.jpg 4 1655 126

Zrodil se mág tak mocný, že proti němu jsou ostatní mágové jen varietní hudlaři, a sama jeho existence přivede Zeměplochu na pokraj panmagické války. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je Mrakoplaš, nedostudovaný kouzelník, jenž chce zachránit svět, nebo alespoň tu jeho část, na které se sám právě nachází. K zeměplošským hrdinům, které už známe, se připojují další: Conina – barbarská kadeřnice, Nijel-ničitel (jehož matička stále dohlíží na to, aby nosil vlněné spodní prádlo), a pravděpodobně první městský džin, který podniká v mosazných lampách, kde by rád objevil prostor pro vlastní růst.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Sourcery , 1988

Pawlisman
29.04.2020 5 z 5

Kniha opět srší humorem, navíc bych řekl, že často (sice poměrně stejného ladění), tak na o něco málo vyšší úrovni. Kniha mě navíc zaujala asi nejvíce - právě i poměrně dobrým příběhem a "uvěřitelným" dějem. Je to jakoby posun trochu do skutečnosti a reálií a to myslím té absolutní bláznivosti dost svědčí. Prostě mi to přišlo jako poměrně komplexní..

špulo
15.03.2020 5 z 5

Niekto z Pratchetta vyrastie, niekto nie. Nedokážem povedať, nakoľko by som bol dnes zo Zemeplochy odviazaný, ale pred vyše 20-timi rokmi som sa pri týchto knihách bavil ako bábätko na škúlení dospelákov. Táto kniha nebola výnimkou. A verím, že by ma pobavila aj po tých rokoch. Pretože, ja rastiem straaaašne pomaly :))

Jass
22.02.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha, moc se mi líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Vtipné jako vždy, i když tentokrát mi to celé přišlo na pozadí takové smutné... Vlastně to totiž vůbec nebyl veselý příběh... Přesto pěkné, už se těším až se dostanu k dalšímu dílu.

Rowana
14.02.2020 3 z 5

Nečetla jsem, ale poslouchala v podání Jana Kantůrka. Nejsem na Pratchetta žádný expert, ale tahle knížka se mi zatím líbila nejméně. Což vůbec neznamená, že je špatná. Jen mi jiné přijdou lepší.

petr_
14.01.2020 4 z 5

V této knize opět mágové přesvědčili veřejnost jací jsou to břídilové. Pokud jim někdo dá moc, tak to moc špatně skončí. Mrakoplaš je přinucen zachraňovat co se dá. Největší úlet však jsou apokalyptičtí (nebo Jakokalyptičtí?, nejsem si jist) jezdci, kteří skončí v putyce a patřičně opilí si nechají ukrást koně. Jediný SMRŤÁK si musí zachovat patřičnou úroveň a dobrou oragnizaci práce. Kniha mi dala to co jsem očekával.

pismenkovyJoe
26.11.2019 4 z 5

I v tomhle díle se objevuje zdařilý humor a spousta skvělých hlášek. Magický prazdroj mě bavil o trochu méně než předchozí díly, ale to platilo zhruba do poloviny, následně jsem si to velmi užíval a setkání se starým ZNÁMÝM mě potěšilo :) konec byl jako vždy u Terryho skvělý a už se těším na další knihu.

Gordonlord
22.10.2019 odpad!

Před patnácti lety jsem Pratchetta hodně četl a bavil mě. Nevím co se za ty roky změnilo. Ani tehdy jsem se u jeho knih nesmál, ale ta veselá nálada jejich příběhů mě bavila. Když jsem ale po těch letech začal číst Magický Prazdroj, vyvalila se na mě totální kravina plná zoufale trapných pokusů o humor bez vtipu, valených kulometnou kadencí jeden za druhým tak, že jsem se totálně ztrácel. Poslouchal jsem to jako audioknihu a jsem vážně rád, že jsem měl sluchátka, protože při popisech toho, jak je na Zeměploše všechno zvláštní, nečekané, absurdní a jiné a tím pádem vlastně určitě "hrozně vtipné" , jsem byl rudej až na prdeli, jak jsem se za autora styděl. Podobné kokotiny jsem se spolužáky vymýšlel, když mi bylo 8 let. Nechci nikoho urazit, prostě to uzavřu tím, že tenhle humor fakt není pro mě a bohužel už mi není 15. A to se mi stále většina kulturních výtvorů, které jsem si v pubertě zamiloval, stále líbí. Pratchett ne.

slaska77
14.10.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu čtenou přímo panem Kantůrkem, kterého si nesmírně vážím, často přemýšlím, jak se mu povedlo knihu tak skvěle přeložit. Některé vtipné pasáže zde již zmiňovali hodnotitelé přede mnou, tak je nebudu opakovat. Prostě tohle je skvělá série a jednu hvězdičku ubírám jen za to, že jsem nějak měla pocit, že konec byl neúplný, snad se dozvíme v některé z dalších knih, proč tomu tak je. (Říjen: 616 str.)

Corvus
13.05.2019 4 z 5

Pátá kniha v sérii pro mě byla prvním lehkým zklamáním. Po vynikajícím Mortovi se vrací mák Mrakoplaš a ačkoliv Terry drží laťku humoru stále vysoko, Magický prazdroj se mi nečetl tak úplně lehce. Znovu se mi potvrdilo (čtu Zeměplochu již potřetí v řadě), že jiné postavy z Pratchettova vesmíru se mi líbí mnohem více. Ale není třeba zoufat, protože hned další díl jsou mé oblíbené Pyramidy a nadohled je seržant Tračník, desátník Nóblhóch i svobodník-čekatel Karotka a další. Pořád skvělá kniha, ale za mě tentokráte bodík dolů.

A jedna poznámka na okraj: jestli mě něco vážně irituje, jsou to ve zdejším hodnocení přepsané pomalu celé pasáže knih... Nechápu.

Hilda_
12.05.2019 3 z 5

Tak tenhle díl byl podle mě o něco slabší. I tak tam bylo několik kouzelných pasáží. :)

SPOILER

"Co na světě je takové aby stálo za to žít?"
Smrť se na chvíli zamyslel. KOČKY, odpověděl nakonec. KOČKY JSOU MOC MILÁ STVOŘENÍ.

Lituji, nevím proč, ale mě vyhlídka na téměř jistou smrt v neznámích zemích a pařátech exotickejch oblud vůbec neláká. Zkoušel jsem to, ale nějak jsem tomu nepřišel na chuť.

Slunce shlíželo na slavnostní ráno Dne malých bohů jako špatně usmažené vejce.

"A mučil jsi ho?"
"Ne"
"Takže ses moc nechoval jako pravý barbar, co?"
"Podívejte, já na tom pomalu pracuju," odpověděl popuzeně Nijel. "Tak například už jsem mu nepoděkoval"

"Ovládám obzvláštní a neobvyklé síly," poslíšil si Mrakoplaš. A to ani moc nelžu, pomyslel si v duchu, protože téměř naprostá neschopnost ovládnout jakýkoliv druh magie je v každém případě schopnost u mága velmi neobvyklá, a kromě toho, a kromě toho, když někdo lže hadovi, tak se to nepočítá.

slawa.cap
18.03.2019 5 z 5

Poslouchal jsme jako audioknihu. S každým dalším kouskem Prachett zvedá laťku. Zatím nejlepší díl, minimálně z těch s Mrakoplašem. Jen mě zarážel bordel v tykání a vykání, během příběhu to bylo poměrně často a dost to rušilo zážitek.

Pegasus
17.02.2019 5 z 5

Bylo to skvělé čtení, mám hrozně ráda příběhy s Mrakoplašem a Konina vážně pobavila :D. Připadalo mi to o fous lepší než Mort, i když ten byl taky skvělý.

jana0378
26.01.2019 4 z 5

Znova jsem přečetla asi po 12 letech a už se mi děj nelíbí jako dřív, přijde mi, že se tam nic moc nestalo a vyvrcholení na konci nebylo až takové vyvrcholení, ale spíš useknuté nedotažené cosi, ve kterém jsem se ztratila. Zato některé rozhovory a vtipy mi přišly vtipnější než před lety. Pro mě jedna ze slabších knih zeměplošské série. Kdyby byl trochu jiný rozsah stupnice, dala bych tak 70 %.

zuzana4291
13.01.2019 3 z 5

U této knihy trošku zklamání, bylo v ní více pospisných pasáží. Ale příběh byl zbytečně v některých čístech zdlouhavý. I když konec byl úžasný.

tanuki
10.01.2019 4 z 5

Zeměplocha je v ohrožení. Když prudký a nevyzpytatelný magický proud nekontrolovatelně zaplaví všechny mágy (že dokonce i Mrakoplaš svede provést nějaké to kouzlo), tak se z pohodlných a neškodných páprdů stanou nebezpeční tvorové, kteří si nárokují právo na vládu nad světem, lidmi i bohy. Samotné by je to samozřejmě nenapadlo, ale mladý supermág jim nedává moc na výběr. Konec světa se zdá téměř nevyhnutelný, ale Mrakoplaš se svou ověřenou taktikou, že nejlepším bojem je útěk, nakonec slaví jisté úspěchy. Kromě něj se v knize objeví spanilá bojovnice Conina, jejíž krásu předčí snad jen její neporazitelnost v boji, hédonistický Creosot spřádá verše, jež vtipně parafrázují Píseň písní, a které mají na některé dámy paralyzující účinky. Zavazadlo se zamiluje, ale kdo by podlehl kouzlu dřeva, i když myslícího a věrného, takže dostavivší se zklamání je pak velmi trpké...vtip, nadsázka a moudrost ukrytá za zvednutými koutky úst. Není lepší kombinace.

druzickaster
08.01.2019 5 z 5

"Velká čtverka" mě vyloženě rozsekala, dialog u baru nemá chybu, krom toho jsem něco podobného taky už zažil a o to víc jsem se chechtal. Mrakoplaš, nevím jak ho uchopit, na jedné straně mě neskutečně štval svou předposraností, tak se prostě knižní hrdina nechová, ale asi není pořádný rektus, takže když se nad tím člověk zamyslí, tak je Mrakoplaš tak normální a obyčejný jako většina z nás a tím je mi nakonec sympatický. Džin z lampy, jeho rozjetým projektům jsme se vyloženě smál až jsem se za břicho popadal. No a mohl bych pokračovat dál, díl je to povedený a plný hlášek a když si člověk pomaličku zvyká na (ne)systém Zeměplochy, tak mu to čtení nakonec připadá už normální a v pohodě. Těším se na další pokračování.

BarkaS
03.01.2019 4 z 5

Jeden z prvních dílů Zeměplochy, jak ji známe. Nepatří mezi ty nejvtipnější, ale rozhodně nepostrádá humor. Spousta zajímavých postřehů o lidské povaze, vyprávění, co má spád a hlavně: nejstatečnější “mák” všech dob.

Monini
23.11.2018 2 z 5

Zeměplochu čtu popořadě tak, jak jsi Terry Pratchett psal. A tohle je pro mě bohužel zatím nejslabší kousek. A to jsem se po Mortovi tak těšila na další návštěvu Zeměplochy..

Atlantis
21.11.2018 3 z 5

"Mák" Mrakoplaš je zpět a já bych ho rád viděl v lepší formě. Na mě je v tomto díle příliš paralel se současným světem, až moc narážek na soudobé problémy. Můžeme ještě pořád svádět takto průměrnou tvorbu na to, že se jedna o spíše rané dílo v rámci Zeměplochy? Myslím, že ne. Mort nám krásně ukázal, jak může být Zeměplocha zábavnou a svižnou fantasy. V Magickém prazdroji je příběh takový rozbředlý a ve výsledku s minimálními následku do budoucna.

Ventimiglia
04.11.2018 4 z 5

Díky výzvě jsem si dovolila zase jednou si připomenout (nejen) knihovnu Neviditelné univerzity. Neodolám a podělím se aspoň o pár perliček:
"Odhalit pravdu není tak docela snadné. Udržet pravdu ve vaně historie je mnohem těžší než udržet mýdlo v té obyčejné, a ještě těžší je ji tam najít..." (s. 2015), což by mě mohlo napadnout, kdybych byla tak vtipná jako Terry Pratchett, pokaždé, když přečtu noviny...
"Je naprosto nemožné to popsat.
Pokusíme se vám alespoň částečně naznačit, jak to vypadalo.
Vypadalo to jako zvuk piána krátce po tom, co ho někdo upustil do studny. Chutnalo to žlutě a vonělo kašmírem. Na omak to bylo jako úplné zatmění měsíce. Pochopitelně v nejbližším okolí věže to vypadalo opravdu ošklivě." (s. 255) - Řekněte sami, kdy jste se naposledy ve fantasy setkali s tak báječnými synestéziemi?
Skvěle a neotřele popisuje TP pocity, které dobře známe z vlastní zkušenosti: "Jinak řečeno, je to takový ten klasický pocit, když vás zničehonic poleje horko. Zažil to každý, kdo povolil vlnám vlastní zuřivosti, aby ho vynesly na pláž pomsty, a pak zjistil, že stojí opuštěn přímo uprostřed žumpy." (s. 259)
A na závěr trochu vážně: "Je opravdu důležité, aby sis pamatoval, kdo skutečně jsi. Není dobré spoléhat na to, že za tebe budou myslet jiní lidé nebo předměty. Oni to většinou pochopí jinak než ty a dopadne to špatně." (s. 328)

Zeměplocha humor Mrakoplaš

Terry Pratchett