Magický prazdroj

Magický prazdroj https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456/zemeplocha-magicky-prazdroj-456.jpg 4 1645 126

Zrodil se mág tak mocný, že proti němu jsou ostatní mágové jen varietní hudlaři, a sama jeho existence přivede Zeměplochu na pokraj panmagické války. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je Mrakoplaš, nedostudovaný kouzelník, jenž chce zachránit svět, nebo alespoň tu jeho část, na které se sám právě nachází. K zeměplošským hrdinům, které už známe, se připojují další: Conina – barbarská kadeřnice, Nijel-ničitel (jehož matička stále dohlíží na to, aby nosil vlněné spodní prádlo), a pravděpodobně první městský džin, který podniká v mosazných lampách, kde by rád objevil prostor pro vlastní růst.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Sourcery , 1988

Viviana-Mori
Viviana-Mori
13.03.2024 3 z 5

Humor skvělý jako vždy, příběh mě ale příliš nepohltil. Pravda je, že jsem se tuto knihu v průběhu let pokoušela číst čtyřikrát. Teď, napočtvrté jsem se rozhodla, že už to prokletí konečně zlomím a opravdu ji dočtu dál, než jen do chvíle, kdy přijde supermág na Neviditelnou univerzitu. Dočetla jsem ji celou a i přes to, že postavy byly moc fajn, humor skvělý a příběh zběsilý (Mrakoplaš mi trochu připomíná mě) tak jsem nečetla zase s takovou chutí. Jsem prostě nyní asi laděná jinak a upřednostňuji vážnější knihy. Úplně mi to nesedlo a jiné díly Zeměplochy se mi líbily víc.

w.d.taylor
w.d.taylor
15.02.2024 5 z 5

Magie, komedie, mágové a zace magie. Co víc bych si mohla přát!!! Terry Pratchett je borec!!!

Vendy1993
Vendy1993
27.01.2024 5 z 5

páááni, vrátil se nám Mrakoplaš a hlavně ZAVAZADLO :) to je prostě paráda :) jen mě trošku zarazilo to s tím osmým synem osmého syna.....to už se řešilo v Čaroprávnosti...tak jen doufám, že se to nebude řešit v moc dalších dílech....jo a miluju jméno Konina - juuu a ona je dcera....no řekla bych že Magický prazdroj volně navazuje na Lehké fantastično :D víc neřeknu ;)

Calinda
Calinda
17.01.2024 4 z 5

Další dávka dobré nálady a pohodového čtení se super známými i novými hrdiny v čele s MÁKem Mrakoplašem :-)

adam5955
adam5955
01.11.2023 5 z 5

Ten humor je proste neprekonatelny. U par autoru uz jsem videl pokusy, psat podobne a lezlo to spis na nervy. Tady jsou prirovnani a slovni obraty kolikrat az tak nesmyslne a silene, az si reknete, ze jo, ze proc by to na Zemeplose proste nemohlo tak fungovat :) dej ma docela spad, jen mi prijde, ze linie Conina a spol je pro dej vlastne zbytecna. Mozna, ze se to prolne do dalsich dilu. Kazdopane, kdo zvazuje, zda cist, tak sup do toho, jak rikam, uz jen pro ten humor

Usire
Usire
10.10.2023 4 z 5

Ze mě je to jeden ze slabších kousků. Nevím čím to je, zda tím správným spádem nebo překombinovaností děje, ale není to prostě ono. Kniha nicméně nabízí řadu trefných přirovnání a kupu humoru, jenž nikdy nezklame.

Ospalý_Táta
Ospalý_Táta
01.10.2023 5 z 5

Tenhle styl humoru je prostě moje krevní skupina (nejvíc to asi zabili jezdci Jakokalypsy). Děj byl o něco málo slabší a role některých z hlavních postav mohly být ve finále dotaženější si myslím, ale na ztrátu hvězdičky to není :-)

Rihatama
Rihatama
25.07.2023 5 z 5

Zrodil se osmý syn osmého syna, supermág, neboli Magický prazdroj... tohle je první Pratchettova kniha, která není našlapaná šílenostmi a absurditami umocněnými na entou. Tohle je taková normální pratchettovina, kde každý je nádherně praštěný, a přitom to dává hlavu a patu. Nebo že bych se už nakazila virem Úžasné Zeměplochy, který má účinky pozměňující vnímání reálného světa, kdy Země nabývá kontur Zeměplochy? Tak či onak, s chutí jsem se ponořila do fantasy parodie na parodii, prožívala těžké i radostné momenty s nedostudovaným Mágem Mrakoplašem a jeho společnicí na této cestě - barbarskou kadeřnicí Coninou, dcerou barbara Cohena :-D, kteří se snaží zachránit Neviditelnou Univerzitu, potažmo Zeměplochu. Magický prazdroj je holt magický prazdroj a magie utržená ze řetězu dokáže nadělat pěknou paseku. Opět jsem se skvěle bavila.

Rychle, musíš okamžitě se mnou, zašeptala naléhavě. Jsi ve smrtelném nebezpečí! Proč? Protože když se mnou nepůjdeš, tak tě zabiju!

nevermore3
nevermore3
04.06.2023 4 z 5

Nevím, proč má Magický prazdroj zatím nejnižší hodnocení z prvních 5 dílů. Čtu chronologicky a že by tam byl takovej kvantitativní rozdíl, třeba mezi tímto a Mortem fakt nevnímám.

"Mrakoplaš nebyl zvyklý na lichotky, úplatky nebo že by někdo útočil na lepší stránku jeho povahy. Ale výhružky to bylo něco jiného, okamžitě věděl, kde je jeho místo." :D

hrusisek
hrusisek
27.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Moje třetí přečtená kniha ze série Zeměplochy a asi musím říct, že nejslabší. Spousta nových zajímavých postav, které jakoby se v příběhu jenom mihly, určitě mohly být vykresleny víc a zajímavěji (hlavně mágové Neviditelné univerzity). Vlastně ani téma záchrany světa a malého supermága, který se na konci jen tak "vypaří" mě nezaujalo. Radši mám špinavý Ankh-Morpork, Prokopnutý/Zašitý buben, Okraj, truhlu s nožičkami,... snad další kniha nebude o konci světa.

mia.com
mia.com
12.03.2023 5 z 5

Bezva dobrodruzstvi ve stylu road tripu, protoze tady mame Mrakoplase, takze jak jinak by to mohlo byt, ze ano. Ja jsem se bavila, rychle to odsypalo a nasmala jsem se.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
12.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Magický prazdroj patří k prvním Zeměplochám, které jsem četla. Možná to byl úplně první Mrakoplaš (buď tohle nebo Zajímavé časy) a určitě se mi dostal do rukou dřív než první 4 Zempělochy. Bez znalosti předchozích (i většiny pozdějších) dílů se mi Magický prazdroj ve 12 letech moc líbil. Tehdy mi tam nic nechybělo.

O 19 let později jsem byla poněkud zklamaná. Mám raději Neviditelnou univerzitu s ustálenějším osazenstvem pod vedením Vzoromila Výsměška.

Taky je potřeba si přiznat, že Pratchett byl mimo jiné mistr ve vykrádání sama sebe. I když jsem vždy obdivovala schopnost vzít (svůj vlastní!) starý a už publikovaný nápad a odpublikovat ho znovu (což dělá velmi mnoha autorů) natolik obměněný, aby to čtenář spolknul i s navijákem (a to už je vzácnější), tak tentokrát mi to přeci jen vadilo, protože Lehké fantastično a Čaroprávnost jsem četla nedávno.

Obracení se na čtenáře je tady víc, než obvykle, a ty velmi dobré pasáže jsou na sebe našroubované mnohem násilněji a s mnohem nucenějším humorem, než je u Zeměplochy zvykem. Zároveň ještě chybí větší práce s postavami (která ale už byla v Mortovi). Conina a Nielt, to je spousta promarněného potenciálu. Jako kdyby si Pratchett někdy krátce po jejich seznámení řekl, že o nich už nikdy psát nebude (a taky to dodržel).

Samotná zápletka se věnuje vysvětlení, proč musí žít mágové v tom "nelíbátu". Aneb proč ve fantasy světech, kde funguje magie, nikdy nemůže být všemocná. Jakmile je všemocná, stává se otázka: "A proč mágové nevládnou světu?" velmi naléhavou a jakýkoliv autor, který se jí nezabývá, trochu směšným. Je to přímočará parodie na fantasy meče a magie (hlavně té magie), a to dokonce i na ty, které v době vydání ještě ani nebyly napsány (jako Dragonrealm), což zase dokážu ocenit. A dělá si legraci i z dračáku, což ale asi značnou část českých čtenářů mine.

V první čtvrtině knihy jsem si také užila rýpání do akademiků.

A Kantůrek přejmenoval Ipslorema na Faktradice :)

***

Arcikancléř Neviditelné univerzity byl oficiální hlavou všech mágů Zeměplochy. Kdysi to znamenalo, že musel být skutečně i nejlepším a nejmocnějším mágem, ale teď byly časy mnohem klidnější a abychom už přiznali vše, starší a staří mágové shlíželi na magii jako na něco, co je už tak trochu pod jejich úroveň. Předstírali, že se raději zabývají administrativní stránkou věci, což je bezpečnější a skoro stejně zábavné, a pak ještě velkými služebními obědy a večeřemi.

***

„Dnes nám patří jenom město, zítra celý svět,“ vykřikl někdo v pozadí skupiny.
Mykadlo přikývl. „Zítra svět a –“ v duchu rychle počítal, „v pátek vesmír!“
To znamená, že víkend bude volný, pomyslel si Pozinkl.

***

„Vy jste ale taky mág,“ řekl s obviněním v hlase.
„Jo, jenže úplně jinej druh než oni,“ odsekl mu Mrakoplaš.
„A jaký druh tedy jste?“
„Neškodnej.“

***

Situace začínala být krajně kritická. Magie se trhala ze řetězu. Sbohem, Univerzito, úrovně a řády; každý mág hluboko v srdci cítil, že přirozená jednotka magie je jeden mág. Věže se ještě rozmnoží a bude se bojovat, dokud nezůstane jediná z nich, a pak začnou bojovat mezi sebou zbylí mágové, až přežije jen ten nejsilnější.
A ten se pak pravděpodobně pustí do boje sám se sebou.

***

Mrakoplaš vyrostl v Morporku. Každý obyvatel Morporku měl rád na své straně, došlo-li k boji, přesilu alespoň dvacet ku jedné, ale všichni se drželi rčení, že lepší ponožka s polovinou cihly v ruce a temná ulička na číhání než kouzelný meč, který nemůžete vytáhnout z kamene.

***

„On vám přece pomohl,“ obrátil se najednou Mrakoplaš k ostatním mágům. „Všem. Dal vám všechno, co jste chtěli, nebo snad ne?“
„To mu nikdy nebudeme moci odpustit,“ odpověděl Zovce.

Hor89
Hor89
08.12.2022 4 z 5

Návrat "mága" Mrakoplaše se zavazadlem v pátém díle zeměplošské série. Kniha je docela zábavná, ale má bohužel několik hluchých/nudnějších míst - hodnocení zachraňují hlavně části s Knihovníkem, "kadeřnicí" Coninou, barbarem Nijelem a džinem. A bohužel jako u všech starších Zeměploch se velká část hlavních postav už znovu neobjeví.

Johny_H.
Johny_H.
02.12.2022 4 z 5

Moc jsem si oblíbil postavu smrtě doufám, že v předchozí knize byl víc už se na ní moc těším. Akorát byla zrovna v knihovně rozpůjčovaná, tak jsem si přečetl nejdřív tento příběh co jsem pochopil není důležité tyto knihy číst vždy po popořadě.

Meda77
Meda77
24.10.2022 4 z 5

První kniha od autora, které dávám 4hvězdy.Příběhy Mrakoplaše a Zavazadla, stejně jako knihy o Hlídce jsou o level výš než o Bábi. Tato kniha má solidní děj i dobře dávkovaný humor. Zatím asi nejlepší co jsem od autora četl. Tento díl můžu doporučit.

Bubo19
Bubo19
27.09.2022 4 z 5

Mám ráda Zeměplochu a taky suchý humor autora i překladatele, například "Jako rektus musím vykonat poslední rektovní čin", to prostě v jiné knize nenajdete. Příběhy s Mrakoplašem, který zoufale touží po nudě a hrášku, a zachraňování Zeměplochy by rád konečně nechal na někom jiném, to je jízda, běh, let, plavba, kde Mrakoplaš, Zavazadlo, jejich nesourodí spoluzachránci, ale i čtenář nemají na chvíli klid, jedna nebezpečná a často hodně neobvyklá akce střídá druhou.
Mé oblíbené čarodějky sice stále vedou, ale u knihy jsem se dobře bavila a nejvíc, když se na scéně objevil knihovník.Oook.

JointlieKat94
JointlieKat94
30.04.2022 5 z 5

Dávám 5* za úžasnou scénu Knihovníka, při operaci s knihami. :D to je prostě to nejvíc, co mě v téhle knize dostalo! :) musela jsem to předčítat přítelovi, ale ten to samozřejmě úplně nepochopil.. :D

Kniha je zase super, napínací, vtipná, akční. Mák Mrakoplaš je mým oblíbencem, Zavazadlo a kabelka.. taky super. Povídání opilého Moru a Války, nemělo chybu.. :D

Hezké, moc hezké. Těším se na další díl. :)

kaffa
kaffa
21.03.2022 3 z 5

(SPOILER) mám mrakoplaše ráda, i zavazadlo a jejich peripetie.... ale prostě nějak to nemělo pro mě ten správný spád.... začínám se obávat, že nejsem zeměplochá, nebo spíš pratchettovská.... nedokážu se do těch knih položit, nechť mi příznivci prominou.... čekám, kdy se to prolomí s dalšími díly, ale možná to nikdy nepřijde....

děj samotný otevírá skrytě neskrytě další vážné otázky k zamyšlení, což mám ráda.... ale nestačí mi to.... a chudák zmatené a odvržené zavazadlo (nakopnutí kabelky mě poprvé vážně rozesmálo u téhle série :-)

freejazz
freejazz
11.02.2022 5 z 5

Mrakoplaš nemá chybu. typický nehrdina své doby, který je hoden obdivu a uznání.

a co říct na Pratchettovo konstatování:
„Není nic horšího než člověk, který se rozhodne, že spasí svět.“ kolika spasitelů jsme si v našich zemích užili jenom v posledním století...

Set123
Set123
15.12.2021

Magický prazdroj je velice zvláštní kniha, která, zdá se mi, není v některých ohledech pro Zeměplochu typická. Zdálo se mi to už když jsem ji četl poprvé a to to byla asi pátá kniha Zeměplochy, kterou jsem četl. Inu, nyní jsem ji přečetl podruhé a pocit přetrval.

Ano, je šílená a přehnaná, jak už to u Zeměploch bývá a jak je to ostatně také správné. T9m se hrdě řadí po bok Otce prasátek, Sekáče a mnoha dalších. Ale má několik specifik. Jednak, zdá se mi, má relativně pomalý rozjezd. Je méně vtipná (ve slova smyslu, že v textu je méně explicitních vtípků, což neznamená, že to není skvělá zábava) a v pozadí – možná i popředí – je svým způsobem smutná. A co je velice podivné, svým zvláštním způsobem do ni Mrakoplaš s Coninou přinášejí erotické napětí. Mrakoplaš… Mno jo no…

Každopádně toto hrdinské fantasy, tato hrdinská výprava je prostě skvělá. Potkáte při ní všechno, bazilišky, chiméry, vůbec různou mytologickou havěť, zlovolné vezíry a jejich nebezpečné jámy plné hadů, bezohledné boháče, kruté piráty, tajemné humanoidní bytosti ve stínech, hrdinné, i zlovolné mágy, barbarské hrdiny, i vlněné jégrovky! Co víc si přát? No fakt, co byste ještě chtěli? Džina?! Máte ho mít! Ne, vážně, tahle knihy má snad všechno a to je dlouhá tři sta stran. Obzvláště rád mám několik kratičkých scén z konce knihy, týkajících se Jakokalypsy.

Hlavní záporák… Příběh kolem hlavního záporáka možná činí knihu tak smutnou. Peníz to nemá lehké, jen co je pravda a já to při čtení neměl o nic lehčí. Víte, já nesnáším děti. Je to živočišný druh, který by měl podle mne zaniknout a když to říkám, uvědomuji si všechny vedlejší následky jaké by to mělo. Takže když v knize vystupuje dítě, mám chuť té knize za něj nafackovat a když je to dítě harant, hrooozně se vyžívám v tom na něj všechno házet. A na Peníze nemůžu! Prostě to nejde, protože on nemůže doslova za nic a to je pro mne velice smutné. A ne, tohle sakra není spoiler, to se dozvíte doslova asi na čtvrté stránce, takže mě neštvěte! Nu a jelikož na Peníze to zjevně nejde házet, zůstává patrně hlavním antagonistou této knihy sama lidská povaha, kterou, mimochodem, stále sleduje Smrť. Zakončím, dovolte, jedním kratičkým citátem:

„‚On vám přece pomohl,‘ obrátil se najednou Mrakoplaš k ostatním mágům. ‚Všem. Dal vám všechno, co jste chtěli, nebo snad ne?‘
‚To mu nikdy nebudeme moci odpustit,‘ odpověděl Zovce.“

Zeměplocha humor Mrakoplaš

Terry Pratchett