Lehké fantastično

Lehké fantastično https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453/bmid_lehke-fantasticno-Pwz-453.jpeg 4 2522 205

Zeměplocha se řítí k nevyhnutelné srážce se škodolibou rudou hvězdou a zachránit ji může pouze jediný člověk – neschopný a zbabělý čaroděj Mrakoplaš, který byl naposledy spatřen v okamžiku, kdy přepadl přes okraj světa... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii!!!

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Light Fantastic , 1986

Chesterton
14.04.2024 audiokniha 4 z 5

"Podívej... žádný opravdový druid, který má jen kousek sebeúcty v těle, neabsolvuje celý ten složitý rituál s trumpetami, procesím, vlajkami a bůhví čím, jen proto, aby nakonec zapíchl nůž do kytky narcisů nebo ošatky švestek! Musíš se smířit s tím , že když to zbavíš balastu jako je zlaté jmelí, požehnané přírodní cykly a tak, dostaneš se buď k sexu nebo násilí, ale většinou k jejich směsce!

K jeho úžasu se Dvoukvítkovi roztřásly rty. Dvoukvítek se nedíval na svět jen růžovými brýlemi, ale co bylo mnohem horší, on ho vnímal růžovým mozkem a poslouchal růžovýma ušima."

Opáčko do Čtenářské výzvy. Skvělé k umývání oken. Už jsem si zvykla i na pana Kantůrka jako interpreta audioknihy. Chce to hodně soustředění a trpělivosti, pak je to fajn...
4/3

renefer
10.04.2024 4 z 5

Při každém čtení najdu něco nového a vtipného.

"Vesmír, tvrdili, existoval díky vyváženosti čtyř základních sil, které nazývali Nadpřirozeno, Přemlouvání, Nejistota a Nasranost"

"Pozoruje tuhle zeď," řekl. "Podívej, proto si nás vůbec nevšímá. Dívá se na tu zeď.."
"No ano, teď už to taky vidím, "uklidňoval ho Bezbrada. "Samozřejmě, pozoruje tu zeď těma svýma malýma očkama a -"
"Nemluv jako idiot, žádný oči přece nemá," štěkl na něj Cohen.
"No promiň, promiň," omlouval se Bezbrada rychle."Pozoruje tu zeď bez očí, promiň."

Slezadav
07.04.2024 3 z 5

Lehké fantastično navazuje tam, kde Barva kouzel končí. Bylo to podle mého o malinko lepší.
Na rozdíl od Barvy kouzel je tady příběh spojitější a ucelenější, což je jednoznačně dobře. Bavil mě barbar Cohen a do mé přízně se povedlo vetřít i Mrakoplašovi. Některé hlody mě opravdu pobavily a provedení audioknihy bylo super.
Co mi v průběhu stále vadilo bylo přesouvání postav po Zeměploše, jak se zrovna hodí s libovolně absurdním vysvětlením.Nevím proč, ale připadá mi otravné i cokoliv, co se týká A'Tuin, sice toho znatelně ubylo, ale i tak.
Hodnotím výš, než Barvu kouzel, ale k něčemu, co bych si opravdu užíval i Lehké fantastično má daleko. Zatím jsem neodhalil důvod masové popularity Pratchettových knih. Tady byly náznaky skvělosti, které pokud by tvořily větší část knihy by z toho mohly udělat opravdu dobré čtení. Zatím nevidím víc, než ničím nevyčnívající, ač dost specifickou knihu. Určitě dám Zeměploše ještě šanci, ale zatím nepřesvědčila.

Dixinka
01.04.2024 5 z 5

Audiokniha, která zaujala. Moc pěkné, vtipné.

Ospalý_Táta
10.03.2024 5 z 5

O řád lepší než Barva kouzel. Hodně jsem se pobavil

w.d.taylor
07.02.2024 5 z 5

Terry Pratchett je jedinečný a tímto to dokazuje!

bajulda
04.02.2024 4 z 5

Nepřestává mě bavit specifický styl psaní. Musela jsem se soustředit na každou větu.

Vendy1993
17.01.2024 5 z 5

Naprosto skvělý díl, dokonce mě bavil víc než první. Mrakoplaš i Dvoukvítek jsou super postavy a i ostatní jako Cohen a samozřejmě Smrť jsou k popukání. Několikrát jsem se smíchy málem počůrala :) těším se na další příběhy ze světa Úžasné Zeměplochy

Calinda
30.12.2023 4 z 5

Tento díl se mi líbil o moc víc, než Barva kouzel. Konec byl i trochu doják :-) Těším se na další.

Sybelle
22.12.2023 5 z 5

Cestování Mrakoplaše a Dvoukvítka pokračuje. Mrakoplaš opět utíká z jednoho dobrodružství do druhého (ne, že by o to stál). Na rozdíl od Barvy kouzel se zde objeví několik postav, které se vyskytnou i v dalších dílech. Je tu už přímá návaznost na budoucí dějové linie. Pěkné zakončení příběhu za doprovodu typického autorova humoru.

Denny456
12.12.2023 5 z 5

Pratchett je prostě Pratchett. Máloco jsem přečetl třikrát.

len86
03.11.2023 5 z 5

Za mě ještě lepší než předchozí Barva kouzel. Ráda jsem se znovu setkala s Mrakoplašem i Dvoukvítkem, kteří mi zde přišli oba nějak sympatičtější. Nové postavy mě také bavili. I celkově mi děj přišel zajímavější, zábavnější, čtivější. A u některých pasáží se prostě nešlo nesmát nahlas.

Micho86
26.10.2023 4 z 5

Druhý díl, v tomto případě ještě přímo navazující na díl předchozí, se mi líbil mnohem víc, jelikož ač mám vážně ráda praštěné ujeťárny, potřebuju tam ucelený děj.
V Lehkém fantastičnu už je dle mého názoru vidět, jak si autor promýšlí směr budoucí tvorby a postupně vytváří nové dějové linky - v tomto případě společenství mágů na Neviditelné univerzitě a také čtenáři představuje trolí rasu, která se mu později zjevně dost zalíbí, protože trolové budou fakticky hrozně důležití! Nemluvě o knihovníkovi.
Už nyní vím, že Pratchettova představivost přivede na svět spoustu fantastických postav, oproti kterým jsou Mrakoplaš s Dvoukvítkem v podstatě nedoceněné charaktery, ale vede mě to k myšlence, že všechny velké příběhy musí nějak začít a tenhle začal právě takhle. Díky Mrakoplašovi a Dvoukvítkovi vznikla Zeměplocha tak, jak ji budeme znát, a právě proto jsou tyto první díly tak strašně moc důležité, ač mají všeobecně nižší hodnocení. Nenechte se tedy odradit a čtěte dál, slibuju, že to bude jízda.:)

Fargotroniac
20.09.2023 5 z 5

Příběh nešikovného mága, který doprovází prvního turistu na Zeměploše pokračuje. Opět se jedná o fajn čtení při kterém příběh zaujme a čtenáře opravdu baví.

plomusujonak
17.07.2023 4 z 5

Úžasná Zeměplocha na mě v prvním díle zapůsobila svým originálním humorem, nadsázkou, absurditou a satirou a nemohu vyvrátit to, že tyto aspekty nechyběly ani ve druhém díle, avšak z nějakého důvodu jsem si tuto knihu neužil tolik, jako tu předchozí. Je to, řekl bych, ze dvou důvodů: Ten první je, že mé počáteční nadšení z této série při čtení tohoto svazku již opadlo; a to druhé, že sám spisovatel v této knize nepřišel na nic nového, jsou to stále jen Mrakoplaš a Dvoukvítek unášení na vlnách nezkrotného osudu a náhody.

AnselmaAlois
18.05.2023 5 z 5

Daleko lepší než první díl, děj lépe odsýpá a postavy už maji mnohem barvitější charaktery. Zbabělý, úskočný a navíc nedostudovaný čaroděj Mrakoplaš u mě v oblíbenosti na plnou čáru zvítězil ;). Děj mi v některých částech přišel příliš zmatený a šílený, ale popravdě..co v téhle knížce není šílené? Jako parodie na fantasy žánr fakt dobrý.

toni-az
25.03.2023 3 z 5

To se mi četlo výrazně lépe než Barva kouzel, ale pořád to na můj vkus je takové neusazené. Nápady dobré, ale místy nedotažené, humor někdy až moc za každou cenu.

PMR
08.03.2023 5 z 5

Přiznám se, že jako teenager jsem v devadesátkách patřil mezi ty fanoušky fantasy, které knihy TP dost odpuzovaly. Také jsem samozřejmě absolvoval několik velemoudrých debat o tom, proč je vůbec třeba fantasy parodovat ...
Nicméně ty knihy jsou skutečně natolik praštěné, že je při své zlotřilé povaze nemůžu zavrhovat :-)

hrusisek
25.02.2023 4 z 5

O chlup lepší jak Barva kouzel a čtivější kniha je, nicméně pořád nechávám rezervu v hodnocení a čekám na pořádně promakaný děj v dalších dílech série.

Sirina
05.02.2023 4 z 5

Krásné pokračování Barvy kouzel.
Druhý díl Zeměplochy už se mi četl mnohem lépe.