Hrrr na ně!

Hrrr na ně! https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471/bmid_hrrr-na-ne-9DG-471.jpeg 5 1158 87

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje „VÁLKA“. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce „Dnes nezapomeň“ napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Jingo , 1997

zahradnice18
06.02.2019 5 z 5

Pratchett, který nezklamal, ale naopak hodně pobavil a dokonce i poučil. Je obdivuhodné, jak dokáže vypointovat příběh.

wiix
01.02.2019 4 z 5

Oceňujem Pratchettove knihy, miestami sa zasmejem alebo prekvapím nad tým ako skladá vety a vytvára nové fantasy svety, ale dobrovolne už asi do jeho kníh nepôjdem.

spikem
17.01.2019 5 z 5

Další kniha ze série Úžasná Zeměplocha, kterou jsem přečetla jedním dechem, skvěle jsem se bavila celým příběhem i jednotlivými postavami a těším se, až si přečtu další knihu od pana T. Pratchetta ;)

MaxQ
16.01.2019 4 z 5

Terry Pratchett, kapitán Elánius, seržant Tračník, Nóblhoch, všichni opět v plné síle. Za všechny jen dva citáty:

Seržant Tračník měl široké vzdělání. Měl v hlavě uloženo všechno, co se naučil ve škole "Náš táta vždycky říkal", v institutu "Podle selského rozumu" a teď byl studentem rozšířeného postgraduálního kurzu "Jeden chlápek v hospodě tvrdil".

"Tady je hlídka. Otevřete dveře. Jinak je otevře Navážka. A když ten otevře dveře, tak už zůstanou otevřené. Chápete, co tím myslím?"

Terez79
12.01.2019 5 z 5

Moje první a úplně mě uchvátila.

mich115
03.01.2019 5 z 5

Moje první seznámení s Terry Pratchettem a jeho nápaditým světěm. Skvěle jsem se při čtení bavil a z Hlídky se rychle stali moji zeměplošští oblíbenci.

Atlantis
30.11.2018 5 z 5

Hrr na ně! je výborný dílem Zeměplochy. Začíná sice epochu, ve které začne kvalita pomalu, ale jistě klesat, ale mě překvapivě bavil. Hlídka, Vetinari a nový kontinent = parádní děj. Myslím si, že zhruba někdy kolem tohoto dílu si Pratchett zamiloval postavu Vetinariho a jeho intelekt, protože v budoucnu bude dostávat stále větší a větší roli.

Vendy789
16.09.2018 4 z 5

Pro mě jedna ze slabších knih série, ke konci už příběhu poněkud dochází dech... mám i oblíbenější prostředí než zrovna Hlídka. Nicméně pořád velmi dobré. Jako vždy skvělé postřehy, tentokrát z oblasi vysoké politiky a válčení, vše prezentované s neodolatelným humorem. A Vetinari, ten mě prostě nepřestává fascinovat!

Alíša236
24.07.2018 4 z 5

otevřeně přiznávám svou velkou slabost pro Vetinariho

BarkaS
12.04.2018 4 z 5

Vidím jisté paralely... a není jich málo. I to je důvod, proč je sir P. mým #1.

Maanna
26.02.2018 5 z 5

Hodnocení mírně zkresleno faktem, že jsem zkrátka fanynka. Jinak bych musela připustit občasné nelogické skoky v ději, kde jsem občas i přes opakované čtení měla pocit, že to trochu nesedí. Jednotlivé postavy byly ale opět skvělé a vylíčení některých politických čachrů nebo předsudků mezi národy mě jako vždy pobavilo.
Nejvíc mě ale dostalo přirovnání: "Měl výraz sekačky na trávu, která právě zjistila, že si tráva založila odbory."

jakub2199
22.02.2018 4 z 5

Solidní kniha z řady o městské hlídce. Velice humorné, jak už je u sira Terryho zvykem. Jen určité části v rozřešení ke konci knihy mi přišly trochu nucené (obzvlášť Ahmed mi připadal jako ukázkový McGuffin). Ale i tak rozhodně povedené a stojící za přečtení.

KAREL6725
01.02.2018 5 z 5

Hlídka , kapitán Elánius , Zeměplocha co si přát víc .

mia.com
27.12.2017 5 z 5

Kniha mohla být kratší, ale zase se tam objevují mé milované postavy z hlídky, které to zachraňují. Ač mé téma války nezajímá, stejně jsem se bavila.

Mates84
15.12.2017 5 z 5

:-))))))))) tak to jsem se zase pobavila:-)))Krasna Beta je nej:-))))

,,A co ty stiznosti?prestalo to?Mame jich dvakrat tolik co predtim,vsechny od nemrtvych a vsechny na pana Pulbotku."

,,Noby,ty jsi byl vzdycky na strane vitezu,protoze ses vzdycky plizil po okraji bojiste,abys videl kdo vyhrava ,a pak sis natahnul tu spravnou uniformu,kterou jsi svlekl nejakemu mrtvemu nestastnikovi.Slysel jsem nejake zvesti o tom,ze dokonce i generalove davali pozor,jakou mas uniformu, aby podle toho poznali jak se bitva vyviji."
,,Hodne vojaku slouzilo v ruznych oddilech",odpovedel Noby.Ano,ale vetsinou ne behem jedne bitvy",usklibl se serzant Tracnik.

,,Neni to ani ctvrt hodiny,co jsem zenska a uz vas vy hnusny chlapi nenavidim."

,,A zlodej-ucednik Simon Vystaral padil jako zajic,protoze jedinym pohledem pres rameno zjistil,ze ho honi vykvet cele ankh-morske spolecnosti, a to zjisteni dospivajiciho mladence vydesilo temer k smrti."

Johncze
09.12.2017 3 z 5

Nemůže být cela řada Zeměplochy dokonalá a zde je právě jeden z těch slabších kousků. Hašteření mágů je zábava, ale tak dlouhé pasáže neutáhne, což hlavně platí uprostřed knihy. I když ke konci je to ta pravá zábava (i díky Mrakoplašovi).

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Trochu rozvleklé, přesto však další ze skvělých knih o Noční hlídce, kterou mám tak rád, opět nechybí osobitý humor a psací styl, pro který pana Pratchetta tolik obdivuji.

Tom Riddle
01.08.2017 5 z 5

Navzdory násilné minulosti mezi Ankh-Morporkem a Klačem už dlouho vládne mír. Země spolu vycházejí a všeljakými způsoby spolupracují. Ve chvíli, kdy se z moře mezi nimi vynoří prastarý ostrov Lepš, domov Zvědavých olihní, dobré způsoby letí oknem a válka o jeho vlastnictví je na spadnutí. V cestě jí stojí jenom sir Samuel Elánius se svou nesourodou partou "hrdinů" v práci a (oprávněně) frustrovanou manželkou doma.

Je až neuvěřitelné, že po celých dvaceti dílech (a před celými dvaceti lety!) napsal Terry Pratchett knížku, která (byť součástí většího celku, tedy Hlídky) nejenom, že obstojí sama o sobě a patří k těm nejlepším dílům, ona je navíc až strašidelně aktuální v době současné.

Ano, z největší části se pořád jedná o komedii, a party věnované putování Patricije Vetinariho v doprovodu dvou outsiderů hlídky přinesou nejeden záchvat smíchu (nebudu kazit, ale řekněme, že jeden z těch dvou si projde velice zajímavou fází života oblečen velice zajímavým kostýmem), zároveň ovšem do hlavy nasadí hejno brouků o tom, která barva že je ta správná, o lidské povaze, a ve výsledku třeba i o tom, že "ti se špatnou barvou" jsou schopni být úplně stejně omylnými, lidskými, slabošskými a zlotřilými, jako ti privilegovaní.

Elánius s Patricijem se tímto dílem oficiálně řadí mezi moje nejoblíbenější postavy Zeměplochy, ostatní svoje pozice víceméně upevnili, s tím, že (i tak velice oblíbenou) Anguu nakonec neočekávaně předehnal Noby, kterého bych nejradši objal a řekl "to bude dobrý," jenom ten Tračník šel zase úplně dolů. Já věděl, že mi na něm něco nesedí...

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

P.S. Veni, Vici... dyť vy víte, jak to končí!

boxas
22.07.2017 5 z 5

Vtipné a nutící k zamyšlení.
Ani tentokrát členové hlídky nezklamali, pobavili a potěšili. A na Krásnou Bětu asi dlouho nezapomenu...

Aleen
05.07.2017 5 z 5

Tak jo...je to trapné, já nejsem schopná panu Pratchettovi dát méně hvězd. Nechlámala jsem se tentokrát na veřejnosti (nahlas) více, než třikrát, ale pobavil mně zase moc. Asi nejvíc Noby, který by tak chtěl ženu, lásku a tak...místy mi ho bylo líto, tak jako spousty mladých mužů v dnešním světě. Chtěla bych vyjmenovávat další postavy a další zajímavé momenty, ale lepší bude, když si každý přečte sám. Prostě pan Spisovatel nám dal další kousek své Země...plochy, kterou nosíval ve své hlavě.

Zeměplocha hlídka

Terry Pratchett