Hrrr na ně!

Hrrr na ně! https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471/bmid_hrrr-na-ne-9DG-471.jpeg 5 1158 87

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje „VÁLKA“. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce „Dnes nezapomeň“ napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Jingo , 1997

NemmamSlov
26.01.2021 4 z 5

"Není přece možné, aby mluvil jako nějaký učitýlek, nějaký kantůrek z jednotřídky, s Haš-šem, který, jak náhodou vím, kdysi udeřil jednoho muže tak silně, že mu nos vylezl uchem?"

Už názov naznačuje, že sa príbeh bude opäť točiť okolo Elánia a jeho Nočnej hliadky. Tento krát Ankh-Morpork ide do vojny a to proti autorovim Turkom.

Najlepší boli Noby a seržant Tračník, ktorí pracovali celý čas v utajení po boku Leonarda a po boku samotného patricija. Cesta ponorkov ma dostávala miestami do kolien a aby nebolo dosť, tak najväčší krásavec Noby sa nám prezlečie za slečnu.

Samozrejme nechýba ani Elánius a Karotka, ktorí sa snažia zabrániť vojne. Ich počty nie su vysoké, ale keď si vezmeme, že jedným členom výpravy je troll Navážka, tak sú šance proti tisícom nepriateľom celkom vyrovnané.

kurama45
21.01.2021 4 z 5

Ja som si už hovorila, kedy Vetinari dostane väčší priestor. Nesklamal. Bodaj by sklamal, keď na niekoľkých stranách zachraňoval osla a žongloval. Nie naraz, samozrejme :D.
No a najväčší záchvat smiechu? „Veni, vidi, Vetinari!“

Hadati
11.12.2020 5 z 5

Mezi dvěma mocnými státy, Ankh-Morporkem a Klačí, se vynořil z vod nový ostrov. Obě země si na něj činí výhradní právo, přestože ostrov přináší spíše jen potíže než nějaké zisky. Proto se podle civilizovaných pravidel obě země připravují na válku. To se však nelíbí veliteli Elániovi, který považuje válku za největší zločin. Jako velitel městské hlídky toho moc nezmůže, naštěstí pro něj si však vzal lady Berankonovou, takže je také šlechticem. A šlechtic má oprávnění vytvářet vojenské jednotky. Jistě je jen shodou náhod, že se mu do jeho armády přihlásí většina členů jeho Hlídky. Alespoň těch důležitých.

Další kniha ze série o Hlídce se tentokrát neodehrává jen v Ankh-Morporku, ale také v Klači, kde se objeví Elánius se svými vojáky. Pobaví pak zejména role Tračníka a Nobyho v Patricijově plánování, a Elániův sluha Jeefes, který jako správný nacionalista také vstoupí do armády, aby zatočil se zákeřnými nepřáteli Ankh-Morporku, kteří na jednu stranu ve vašem městě jsou příživníky, protože nepracují, a na druhou stranu poctivým občanům A-M berou práci.

Objeví se zde sice i nějaké nové postavy, ale za zmínku stojí asi jen Jedenasedmdesátihodinový Ahmed a vyprávění, jak přišel ke svému dlouhému jménu.

MGT
21.09.2020 3 z 5

No já nevím, příběhy hlídky mě neberou tak jako ostatní, mívala jsem problém identifikovat kdo zrovna mluví.

SONP
08.07.2020 4 z 5

Postupem času se série o Elániovi proměnila v humanistickou sérii zaměřenou proti rasismu, druhismu a válkám (pokud si pamatuji, vyvrcholí to celé Šňupcem). Zdá se, že se z Elánia stalo autorovo alter ego, přes nějž hlásá své názory do světa. Ač jinak s autorovými liberálními názory souhlasím, přijde mi trochu rušivé infikovat těmito seriozními tématy humoristickou fantasy. Tu totiž čtu z escapistických důvodů. Ale i tak to celé bylo zábavné a nejlepší ze všeho je Leonard da Quirm a desátník Noby objevující podstatu ženství. 70%

Deia
23.06.2020 4 z 5

Táto kniha sa mi čítala naozaj veľmi dobre. Do každej knihy od Pratchetta sa púšťam s miernymi obavami, pretože to s jeho knihami mám ako na hojdačke – raz sa mi kniha páči, raz nie. Táto sa mi, našťastie, naozaj veľmi páčila. Bola vtipná, ale nie tak násilne (ako mi to niekedy príde u iných jeho kníh). Všetky dejové linky boli zaujímavé, najviac ma bavila tá s veliteľom Elániom a potom s lordom Vetinarim.

Torgal
08.06.2020 3 z 5

Všimol som si, že subjektívna miera zábavnosti keď čítam Pratchetta záleží predovšetkým na dvoch faktoroch - téme knihy a jej protagonistoch. To druhé je v tomto prípade v poriadku, partu okolo Elániusa mám z celej Zeměplochy najradšej, no téma vojny medzi Ankh-Morporkhom a Klačom kvôli kusu skaly v mori ma zas veľmi nebrala. Výsledné hodnotenie sa mi teda tiež zaseklo niekde v priemere. 6+/10

Olous1
07.06.2020 5 z 5

Na tuto knihu jsem čistě náhodou sáhla v knihovně. Sice mám ráda krimi, ale toto dílo velmi zajímavé. Mě se kniha velmi líbila. Doporučuji, bylo to pro mě oddychové počteníčko.

iskovsky
31.03.2020 4 z 5

"Proč bych měl toužit po tom být na hřbete velblouda? Vždyť já jsem instalatér!"

smajiska
01.01.2020 5 z 5

Prostě klasika!

zuzana4291
23.07.2019 4 z 5

U tohoto hodnocení bych potřebovala půl hvězdičky. Kniha je opět dobře napsaná, ale téma války mě moc nechytlo. Karotka opět překvapuje svou "královskou" mocí mluvit. A Elánius je prostě Elánius. A to nemluvě o dalších postavách v této knize. "vybruslení" z celé války je příjemně překvapivé.

burg
11.06.2019 4 z 5

Čtenářská výzva 2019.
Pratchettova schopnost přesně pojmenovat jádro věci, či použít správné přirovnání přesně v ten pravý moment je naprosto obdivuhodná, ale jako u spousty jiných jeho titulů jsem se zkrátka ztrácel v ději. Je to snad tím, že knihy nejsou uspořádány do kapitol, ale děj skáče jako zajíc mezi broky?

aruba
10.06.2019 5 z 5

Moc povedená, vtipná knížka na stále aktuální téma. Až doteď jsem četla jen díly s čarodějkami a s Mrakoplašem, ale evidentně to byla chyba, protože Hlídka v čele s velitelem Elániusem má taky něco do sebe.

druzickaster
06.06.2019 5 z 5

Dávám pět, ale je to spíš čtyři a půl. Nějak moc politiky i když chápu o co autorovi šlo. Válka je absurdní a nesmyslná a stačí dva pitomci a je vymlováno - o tom není pochyb, ale přišlo mi to takové nějaké překombinované a zbytečně natažené. Musím uznat, že staří známí byli výborní i Jednasedmdesátihodinový Ahmed mě velmi zaujal, vtipy se nešetřilo atd., ale je tam prostě nějaké to ale. Dám si asi chvilku oraz od Zeměplochy a uvidíme co dál.

Mergirus
06.05.2019 5 z 5

Krásná a úchvatná kniha. Hlídku miluju a Samuel Elánius je můj velký hrdina. Bavila jsem občas lidi v MHD, když jsem vyprskla smíchy, ale tomu se nedalo zabránit. Zároveň je ale zarážející ta nadčasovost. A, i když je to i pro mě překvapení, tak si mě čím dál tím víc získává i lord Vetinari. Fandím Nobymu, aby si k sobě našel nějakou tu polovičku.

valda
06.04.2019 4 z 5

Z moře mezi Ankh-Morporkem a Klačí se vynoří kus smradlavé bažiny. A to neznamená nic jiného než válku o to, komu tento páchnoucí močál připadne. Na jedné straně tedy stojí Klačané se svými vládci a Jedenasedmdesátihodinovým Ahmedem a druhé Lord Vetinary s Leonardem Da Quirm. A mezi nima se nějak ocitne městská hlídka se svým velitelem Elániusem.
Z toho je už asi všem, co trochu znají příběhy ze Zeměplochy jasné, že tentokrát si Pratchett vzal na paškál veškerou absurditu války. A to celkem ve velkém stylu, nechybí bitvy v poušti, na vodě i pod vodou :-) A pokud máte rádi Hlídku, tak si jí užijete do sytosti.

Berca.000
18.03.2019 5 z 5

prostě skvělé jako vždy

marek1084
10.03.2019 5 z 5

Elánius a Vetinari rozehrávají skvělou partii, kde jde jako obvykle o existenci Ankh-Morporku tak, jak jej známe.

Ben Nevis
28.02.2019 4 z 5

Myslím, že vykořenění Hlídky z Ankh Morporku příběhu nesvědčilo. Taky jsem v tom viděla příliš mnoho analogie na náš dnešní svět. Rozmíšky s muslimy nejsou ani trošku vtipné, hrozící válka nebude "Hr na ně", ale "kdo zmáčkl to červené tlačítko". Holt to Pratchett napsal až moc dobře a nadčasově.

ladaol
24.02.2019 5 z 5

Krásně se u toho marodí, tak skvěle odpočinkové čtení. Všechny tituly Zeměplochy prostě miluju!

Zeměplocha hlídka

Terry Pratchett