Erik

Erik je jediný démonologický hacker na Plochozemi. Škoda, že mu to veľmi nejde. Nechce veľa, má len tri želania. Bežné drobnosti - nesmrteľnosť, svetovládu a najkrajšiu ženu sveta. Každý uzná, že je to štandard. Lenže potom namiesto poslušného démona vyvolá z hĺbok podsvetia Vetroplaša, pravdepodobne najneschopnejšieho čarodejníka vo vesmíre, a s ním nevyhnutne aj najvzdorovitejší a najzúrivejší exemplár z výbavy cestovateľa - Batožinu. Spolu s nimi sa vydá na divokú jazdu priestorom a časom a postupne oľutuje nielen svoje tri želania, ale aj tú prostú skutočnosť, že sa vôbec narodil.

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69567/erik-69567.jpg 4.11042

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 9.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-7197-389-8

Kniha Erik

meluzena

Příběh je vlastně kratičkou anekdotou o tom, co se stane, když se člověku splní tři přání tak, jak je vyslovil. Oproti jiným knihám pana Pratchetta je to sice poněkud slabší kousek, ale stejně občas skvěle zaperlí. (Např. byrokratické peklo bylo tak trefné, že už to snad ani nebylo vtipné.)
---
"Ankh-Morpork nikdy nedobyl žádný nepřítel. Abychom si rozumněli, technicky ano, a to často, a město přivítalo barbary rozhazující plnými hrstmi, ale ta divoká cháska pravidelně po několika dnech s úžasem zjistila, že jejich koně už jim nepatří, a během několika měsíců se z nich stala jen další menšinová národnostní skupina s vlastními graffiti a obchůdky specializovaných potravin."

JKDelaney

Tenké, rychle stravitelné. Do vlaku ideální a neurazí.

Akana

Příjemná jednohubka. Když je člověk namlsaný vrcholnými kusy jako Soudné sestry nebo Stráže! Stráže!, může být z Erika malinko zklamaný. Ale předpokládám, že i sám Pratchett tenhle příběh bral jako nádech před dalším arcidílem. Vlastně tomu nechybí nic než pár stránek navíc a tím pádem trochu košatější děj. Peklo založené na byrokratické akurátnosti bylo ovšem lahůdkové.

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Zatím asi nejslabší díl, ne příběhem, ale podáním. Dost často jsem se nudil a zjistil, že občas vůbec nevnímám. Příběh se mi líbil, Mrakoplaš se vykreslil jako normální chlap a bylo tu minimum odboček od hlavní linky. Ale to podání, nevím, Pratchett to umí mnohem líp. No aspoň na pár dní si dám od Zeměplochy oraz.

Hadati

Tenhle román je tím nejkratším ze série Zeměplocha a odpovídá to i obsahu, kde nemusíte příliš přemýšlet nad dějem a jen se bavit. Vyšla u nás i ilustrovaná verze, která potěší každého, komu se líbí obálky Jacka Kirbyho.

Po delší přestávce, kdy se rozjely jednotlivé série o Smrťovi (Mort), Čarodějkách (Soudné sestry) a Hlídce (Stráže! Stráže!) se Pratchett opět krátce vrací ke svému prvnímu (anti)hrdinovi Mrakoplašovi. Toho jsme naposledy viděli v Magickém prazdroji, kde opět zachránil Zeměplochu, ale ocitnul se v Podzemních rozměrech plné příšer. Díky souhře náhod (díky, Dámo) se Mrakoplaš opět dostane na svět, jen jiným způsobem, než by si přál. Tahle kniha je o tom, co vše by se mohlo pokazit, kdybyste vyslovili tři přání bez, toho, aniž byste se nad nimi zamysleli. Ne nadarmo se říká, že nejhorší, co se vám může stát, je, že se vaše přání skutečně naplní.

Pokud máte rádi Mrakoplaše, tak si tenhle krátký příběh užijte, protože bude trvat hezkých pár dílů, než se k němu zase Pratchett vrátí.

zuzana4291

Do plného počtu hvěz mi chyběl nějaký jiný závěr. Kniha se čte dobře, chytí hned o začátku, ale ten konec není úplně ono, co jsem od této knihy čekala.

MesLivres

Knížky od Pratchetta čtu postupně a tento díl mě zatím bavil nejméně. Nedokázala jsem se pořádně začíst. O to víc se ale těším na další.

honyczek

Mrakoplaš, který se vlivem předchozího příběhu o supermágovi dostal mimo běžný prostor, hledal cestu zpět. Do světa jej nakonec přivolal kluk jménem Erik, který se snažil přivolat nějakého démona. V tu chvíli se ale Mrakoplaš stal závislým na tomto démonologovi a musel jej poslouchat. Společně tak cestují různými místy Zeměplochy a nakonec se dostávají až do pekla.

Kniha je svým klasickým humorem dobrou oddechovkou, nicméně tentokrát mě tolik nezaujala.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Zeměplocha Mrakoplaš

Terry Pratchett