Erik

Erik https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460/bmid_erik-LeY-460.jpg 4 1487 134

Erik má koníčka - démonologii. Rád by vyvolal démona a přinutil ho, aby mu splnil tři přání: stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy Zeměplochy, být nesmrtelným - prostě takové ty obvyklé věci. Místo poslušného démona však vyvolá Mrakoplaše, jednoho z nejneschopnějších mágů Zeměplochy, který se kdysi ztratil v Podzemních rozměrech, a s ním Zavazadlo. Král démonů, novátor s moderním přístupem, aby oživil nedostatečnou fantazii démonů, začne prostřednictvím Mrakoplaše plnit Erikova přání. Avšak, jak říká pekelný král, vtip spočívá v tom, splnit každému jeho přání doslova a do písmene, a přitom mu nikdy nedat to, co si vlastně přál...... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Eric , 1990

pejty
22.02.2017 3 z 5

Moje první zkušenost s Pratchettem. Musím říct, že už chápu proč je tento autor tak oblíbený. Bohužel mě ale moc touto knihou neoslovil, protože kromě velmi povedeného humoru, který jsem objevoval prakticky na každé stránce, mi tato kniha nic nedala. Pratchettovy každopádně ještě šanci dám a uvidím, jak se mi budou líbit jeho další příběhy.

Philoun
17.02.2017 4 z 5

,,Jaká je tvoje nejoblíbenější knižní postava?" ,,Zavazadlo." ,,???"

hellena1523
05.02.2017 4 z 5

Bezvadná oddychovka na jedno odpoledne, u které se člověk vážně zasměje. Mám ráda inteligentní humor, u kterého se člověk musí zamyslet (na rozdíl od takového toho humoru, kdy má být vtipné, že se někdo jmenuje třeba pan Prdel apod.) a třeba si něco pospojovat z všeobecného přehledu, což (jak mám pocit) u Pratchetta nacházím. Navíc parafráze klasiky jako je Faust? Říkám si: Proč ne?! A byrokracie vládnoucí Peklu byla perfektní!

Welinie
10.01.2017 4 z 5

Já prostě chci domů to Zavazadlo! :D Krátká knížka, ale super! Jako ostatně všechno od T. Pratchetta.

Sidonie
04.01.2017 5 z 5

Jestli vám přijde, že tomu životu něco chybí... přečtěte si tuhle knížku a zjistíte proč.

SBH
19.12.2016 4 z 5

V této knize se konečně dostává Mrakoplašovi zaslouženého uznání od autora. V poměrně útlé úvaze o plnění tří základních lidských tužeb je čtenáři odhalen původ krvelačných bohů civilizací budujících pyramidy v džungli, tajemství toho, jak trávila Elenora Tsortská deset let obléhání města a také zjistíme detaily o vzniku vesmíru a života. Peklo prolezlé byrokracií nejspíš prosakuje ze Zeměplochy i do temné reality ČR. Nečekaně útlá kniha hýří humorem a příběh se tentokrát (hurá!) objede bez překombinovaného závěru. Skvělé.

TheCiko5
30.11.2016 5 z 5

Huráááá ! Parafráze Fausta je úžasná ! Trochu jsem se obával "tloušťky" knihy a zhuštěnosti děje, neboť Pratchettův tříseti stránkový standard mě naplnil spokojeností už při třetím díle. Autor ale znovu mistrně rozjíždí další vrstvu Zeměplošské pohádky a kupodivu ani v tomto "rychlopříběhu" nechybí napětí, krásně vymalované postavy a Pratchettův všudypřítomný humor. A Oscara za hlavní roli ve filmu Erik získává Mrakoplaš !

MaxQ
15.11.2016 4 z 5

Pro mě trošku záhadná knížka v tom, že zrovna, když se Pratchett rozjíždí v počtech stránek na knížku, tak najednou vydá takovou jednohubku. Ale je byť jednohubka, tak velmi chutná. Pár citátů na ochutnání:

Tohohle opeřence musel život protáhnout snad mlýnkem na maso. Vypadal, jako kdyby ho někdo nejdřív oškubal, pak si to rozmyslel a napíchal mu peří nazpět.

Zavazadlo... bylo pokryto liánami, listím, peřím a srstí různých vzácných ptáků a zvířat, z nichž mnohé druhy teď byly ještě vzácnější.

Kontinentu Ku trvalo třicet let, než zmizel ve vlnách. Jeho obyvatelé strávili většinu času ucpáváním. Do historie se jeho zmizení zapsalo jako nejtrapnější přírodní katastrofa.

Eremites
06.11.2016 5 z 5

Taková jednohubka z pera mistra Pratchetta. Ale naprosto luxusní. Bez zbytečných ingrediencí, přesto dokonale chuťově vyvážená. Delikatesa :-)

"...a tak se lidé dostanou do pekla jedině tehdy, když jsou do hloubi duše přesvědčeni, že si takový trest zaslouží. Nemohou se ovšem dostat do pekla, pokud o něm nikdy v životě neslyšeli. To vysvětluje, proč je tak důležité střílet misionáře na potkání."

"Každý schod se skládal z obrovských kamenných písmen. Ten, na který právě vystupovali, například oznamoval: Chtěl jsem jen to nejlepší. Další tvrdil: Myslel jsem, že se ti to bude líbit. Erik stál na: Dělal jsem to pro děti. - Tohle byla cesta do pekel, a jak už jsme zjistili, démoni byli přece jen tradicionalisté."

Peti
01.11.2016

Další kniha ze série Úžasná Zeměplocha, opět tu máme Mrakoplaše a Zavazadlo a k tomu démonologa ve věku 14 let a peklo :). Krásně čtivé a vtipné.

BarkaS
07.10.2016 4 z 5

Na Pratchettovi jsou nejlepší jeho vtipy určené "pro zasvěcené". A tenhle díl není výjimkou. Velký třesk a řecká mytologie ppd dohledem Mrakoplaše? BYLA JSEM U TOHO. (!!!!)

jakub0085
18.06.2016 4 z 5

Oddychová kniha na jedno odpoledne :)

renefer
08.06.2016 5 z 5

Jeden z lehčích dílů Zeměplochy, opravdu pobavil.
Né vždy je to co si člověk přeje to co si člověk přeje :-)

Kiwiif
04.06.2016 4 z 5

Typický Pratchett. Ani nejlepší, ani nejhorší. Zábava na jedno sobotní odpoledne. Mrakoplaš nikdy nezklame a peklo pobavilo.

BLeeCraleek
25.05.2016 4 z 5

Spousta různých parodií(trojská válka, faust…)přesně podle Pratchettova stylu, souhlasím s tvrzením, že čím víc parodií a paralel objevíte, tím vás kniha víc baví. A to na Pratchettovi miluju, čím jsem starší tím víc paralel v těch kniháh vidím. Takže je můžu číst pořád dokola a nebudu se u nich nudit...

repli2dev
17.04.2016 4 z 5

Příjemná a oddychová knížka s Mrakoplašem a Pratchettovou lehkou ironií vůči Faustovi, Tróje… a Peklo (a bezpečnostní školení) jsem si opravdu užil :D

cerna.pet
16.04.2016 5 z 5

velmi hezké a zábavné čtení, mrakoplaš a truhla s nožičkama v pekle = super

Tom Riddle
31.03.2016 4 z 5

V samém závěru Magického prazdroje Mrakoplaš (znovu) zachránil svět, a tentokrát za odměnu zůstal zamčený v podzemních rozměrech, zdánlivě bez šance na jakoukoli záchranu. Cestu mu naštěstí zkříží nadržený teenager Erik, který by pro dosažení svých naivních cílů třeba i vyvolal démona. K mé potěše a Erikově smůle se mu nepodařilo vyvolat nikoho lepšího, ale největší pech má stejně jako vždycky Mrakoplaš, ten by totiž Erikovi vysvětlil o poznání jednodušeji, že doopravdy není démonem schopným splnit tři přání, kdyby se ona přání zázračně neplnila lusknutím jeho prstů.

Zatímco Mrakoplaš a Erik, pronásledováni králem démonů s nevyslovitelným jménem, prchají z jedné dimenze do druhé a Zavazadlo se stále snaží najít a ochránit svého pána, nejkratší přírůstek do placaté říše zeměplošských knih s důvtipem paroduje Fausta (jak praví i původní název) a osvětluje otázky života, vesmíru a vůbec.

Přestože Zeměplocha je zaplněná spoustou zábavných postav, dokonce i navzdory tomu, že v pozdějších dílech ustoupí do pozadí jiným charakterům, vždycky jsem bral Mrakoplaše za jakéhosi ústředního hrdinu Plochy. Moje první seznámení s ní proběhlo jeho prostřednictvím, s Barvou kouzel, a tak mám pro něj ve svém literárním srdci zvláštní místo, a každý jeho díl si náležitě vychutnávám. Erik není výjimkou. Tak zase nashledanou v Zajímavých časech, brachu.

Mort, Soudné sestry, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy

alexvera
18.03.2016 4 z 5

Erik, Mrakoplaš a úžasné Zavazadlo které proběhlo celým peklem .... opět jsem se krásně bavila :)
"DŮVOD PROČ JSTE MĚ PŘIVOLALI, ODPOVĚD´ ZNÍ: JE TO MRAKOPLAŠ" :D

Greene
05.03.2016 4 z 5

No, přečetl jsem to sice asi za hodinu a půl, ale kvalit Stráží Stráží nebo Soudných sester to nedosáhlo. Přesto jsem se ve společnosti Erika a Mrakoplaše bavil.