Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454/bmid_caropravnost-6Ov-454.jpg 4 2288 213

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

Affares
04.09.2019 5 z 5

Všechny Pratchettovy knihy ze Zeměplochy mají víceméně stejný styl, ale přitom je každá jiná. V této bylo velice málo postav ale děj byl velice krásný. Hlavní postava malé Esk (mimochodem velice zajímavé jméno) a její přístup k magii dle mne symbolizuje onu skutečně čistou dětskou duši a vnímání světa. To, kde dospělí vidí pravidla, překážky a postupy, ona vidí přímou cestu, která je zároveň jejím vnitřním, čistým, ničím neposkvrněným přesvědčením. A Bábi mi ke konci knížky doslova přirostla k srdci :-)

Jen dodatek. Vydání, které jsem četl já, mělo na můj vkus až neuvěřitelné množství chyb. Nevybavuji si knihu, kde bych se s něčím podobných setkal. Nechápu, jak to mohlo projít korekturou, místy jsem zvažoval, zda nepoužili internetový překladač.

Usire
31.07.2019 5 z 5

Velmi zábavné čtení, ke kterému se člověk rád vrátí i po několika letech.

Shui-Xian
30.07.2019 5 z 5

Čekala jsem, že projdu všemi fázemi smíchu (od pobaveného uchechtnutí po nezřízené hýkání na veřejných místech). Připravila jsem se na úžasnou porci fantazie a originálních myšlenek. A po četných doporučeních jsem věřila, že si dokonale zamiluji jedinečnou Bábi... No jistě, že mě Čaroprávnost v nejmenším nezklamala!
Mezi oblíbené pasáže řadím Bábino domlouvání trucující holi (jak absolutní diplomacie...!), nebo střety čarodějnické klasy s magickou... Právě v nich Terry poutavě zobrazil, jak mohou být odlišné strany jedné mince. Filosofie celého toho nadpřirozena je přinejmenším zajímavá a provokující. Skoro mám dojem, že by bohatě stačilo číst Zeměplochu a člověk by mohl vynechat tradiční teoretiky...

Petass
16.07.2019 5 z 5

Nádhera! Pratchettův svět mě baví čím dál víc. Mám pokaždé hroznou chuť si některé obraty vypsat... Jenže ty originální věty jsou na každé straně... Jdu na další díl a určitě budu číst některé opakovaně.

Morisius
12.07.2019 5 z 5

Jedná z mých oblíbených, zábavný další příběh ze Zeměplochy.

sola_lupa
26.06.2019 5 z 5

Jak řekla jedna slečna: "Pratchett, když tohle psal, musel mít nějaký silný matroš." Já dodávám: "Pokud ano, chci ho taky." Moje třetí kniha od tohoto velikána. Je skvělá, skvostná, velkolepá,... Pratchett je asi jediný autor, který přisuzuje pocity a výrazy tváře i věcem a klidně si z nich dělá legraci. Naprosto originální fantasy, které má v sobě lehký humor, u kterého se člověk vážně pobaví, i když má špatnou náladu.

Olava
14.06.2019 5 z 5

Terry mě naprosto uchvátil. Jeho jazyk, styl psaní, slovní obraty..to je prostě úžasné. Příběh jako takový se mi líbil více s Mrakoplašem, ale to je čistě osobní záležitost. Budu se těšit na další knihy.

SydBarrett
08.06.2019 4 z 5

Moc fajn knížka. Poprvé jsem se s ní setkal ve svých pěti letech v podobě audioknihy. Moc zajímavá zkušenost. Teď jsem se konečně (i když to znám skoro nazpaměť) donutil se na to podívat i v klasické knižní podobě.
Celkově trochu slabší, než pozdnější zeměplošská díla, stále ale čtivé, vtipné a k zamyšlení.

LadinSt
28.05.2019 4 z 5

Jedna z mála knih od tohoto autora, která mě celkem bavila a vydržel jsem u ní.

pismenkovyJoe
19.05.2019 4 z 5

První dva díly s Mrakoplašem a Dvoukvítkem se mi líbily víc, ale na Bábi a Esk taky něco je. Jen mi přišlo, že i když se toho hodně událo, tak se zase tak moc nestalo a velké dobrodružství se nekonalo. I těch skvělých hlášek bylo míň, snad bude další díl lepší.

Chesterton
04.05.2019 5 z 5

Po vysilujícím putování Dvoukvítka s Mrakoplašem jsem oproti svým zásadám přeskočila Lehké fantastično, vrhla se do audioknihy a tentokrát jasný zásah do černého. Prvním rozdílem je, že příběh má děj a směr a bonusem pro mě je vztah Bábi s Eskarinou. Mojí povaze a přístupu k životu Zlopočasná jednoznačně sedla, o Esk ani nemluvě. Velmi skvostné ženy.
"Tápavě hledala nejschůdnější cestičky úskalím mezi skalisky rozhovoru dítě dospělý." "KDO SE MÁLO NAUČIL , MŮŽE BÝT NEBEZPEČNÝ, ALE TO NENÍ NIC PROTI TOMU, KDO SE NEUMÍ POUČIT!"
Fantasy, která se nebere vážně, je zábavná a ještě k tomu nutí k přemýšlení. Zeměplocha a její postavy tohle všechno dokážou, píše tanuki a já s chutí podepisuji!

Znám to z Narnie i Středozemě, ale nejen z nich. Podle mě to COSI sídlí v hloubi životní zkušenosti a duše autora a rezonuje s ČÍMSI podobným v nás a tahle interakce dělá z každého obyčejného příběhu mimořádný...
"Bábi neměla nic proti věštění budoucnosti a předpovídaní štěstí, když ho prováděli laici a k tomu ještě špatně. Něco úplně jiného to bylo v případě, když se do toho pustili lidé, kteří o tom něco věděli. Bábi byla přesvědčená, že budoucnost je velmi křehká záležitost a když se na ni někdo ošklivě podívá, může se změnit."
"TYHLE KNIHY MOHOU BÝT NEBEZPEČNÉ, KDYŽ SI NEDÁŠ POZOR, ZAČNOU ČÍST ONY TEBE."
Humor vskutku barvitý, šťavnatý i elegantní na hranici výsměchu omezenosti a přehnanému lpění a prázdných myšlenkách.
Nikterak mi nepřišlo, že by příběh řešil emancipaci či rovnoprávnost, spíš určitou lidskou zralost, hravou moudrost, osobitost a autenticitu.

Marylaa
21.04.2019

Předešlé dva díly se mi líbily mnohem víc, ne že by to nebylo zajímavé, vtipné a tak, ale buď tomu něco chybělo nebo nadbývalo. Vadily mi tam narážky na "náš svět"v různých přirovnáních: zmínky o Spielbergovi, trabantech (to si snad přimyslel překladatel pochybuji že by trabant až tak něco říkal Britům). Mám dojem, že to v prvních dílech nebylo (pokud ano ne tak nápadné).

princessaelin
12.01.2019 1 z 5

Uznávám, že to byl velice zajímavý nápad udělat z dívky mágini, ale přišlo mi to trochu až moc přeplácané. Jazyk i názvy tam byly opět fantastické, ale to je asi tak všechno... Začátek vypadal slibně stejně jako ostatní Pratchetovy knihy, ale kniha mě vůbec nevtáhla do děje a musela jsem se ke každé další stránce přemáhat. Tuto knihu považuji za snad jedinou špatnou ze série Zeměplochy.

slawa.cap
01.01.2019 3 z 5

Chyběl mi Mrakoplaš a Dvoukvítek. Je to jiné, než první dva díly, možná trochu pomalejší a rozhodně málo akce. Doufám, že Mort už bude o poznání lepší

druzickaster
01.01.2019 5 z 5

Úplně odlišný, než předešlé dva díly. Celkem mi chyběl Mrakoplaš a zavazadlo, ale Bábi a Esk to vynahradily. Místy mi příběh trošku připomínal spíš Kuranderu než fantasy příběh Zeměplochy, ale i tak jsem se bavil. Ze začátku mi ta "stará čarodejnice" lezla celkem na nervy avšak nakonec jsme si k sobě našli cestu a líbil se mi její přístup k životu. Neochvějnou pravdou zůstává, že doba kdy nemohly ženy studovat, není ani v našich končinách zase tak moc vzdálená. A Autor tuto problematiku podal docela svižně a vtipně.
No a co na závěr, snad jen těším se na další díl....

Corvus
10.12.2018 4 z 5

V poslední době jsem si povšimnul, že čím dál více příspěvků hodnotí Pratchettovi knihy jako nepříliš vtipné a začátečnické, někdy dokonce s absurdním hodnocením jedné hvězdičky... Absolutně se s těmito verdikty neztotožňuji. Neznám vypilovanější humor, slovní zásobu a hru se slovy. Čaroprávnost mi naopak sedla ještě o řád výš než předchozí knížky. Jednak s ohledem na bezchybně napsanou postavu Bábi Zlopočasné a potom úžasně popsanými tradicemi mágů včetně jejich kuřáckých zlozvyků. Ten, kdo pochází z hor nebo aspoň z vesnice, tak se dokonale vcítí do bábiny nátury. Vtipný a skvěle promyšlený střet vesnice a velkoměsta. Snad jen Esk nedostala tolik prostoru, kolik by si mladá dáma zasloužila a roli bábiny bych ještě posílil. Výborný díl a rozečítám Morteho. Zasloužených 5 hvězd.

Barnie
25.11.2018 4 z 5

Celá Zeměplocha je super! Čaroprávnost nevyjímaje. Jen Bábi byla na začátku malinko jiná, než v dalších dílech. Jednak se hodně vyvinula, ale taky trochu změnila. To není výtka, jen konstatování. Bábi miluju, ale v Čaroprávnosti mě nechytila tolik, jako v dalších dílech.

jaroiva
21.11.2018 4 z 5

Podle mě jedna ze základních knížek Zeměplochy. I když nepatří k mým oblíbeným, doporučuji ji přečíst... Ale ne jako první. Doporučuji začít raději Hlídkou, tj. Stráže, stráže!

Atlantis
21.11.2018 3 z 5

Znám spoustu lidí, které Čaroprávnost odradila od dalšího čtení Zeměplochy. Začátek je poměrně syrový, Bábi Zlopočasná ještě není ta osoba, kterou si zamilujeme v dalších dílech a celkově jde o díl, který není tak vtipný jako ostatní a mně osobně úplně nesedl.

sarka9190
09.11.2018 3 z 5

Čaroprávnost se mi líbí, ale začala jsem novějšími díly pana Pratchetta a v porovnání s nimi je trochu slabší. Každopádně ji mám povinně ve své knihovně:-)