Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454/bmid_caropravnost-6Ov-454.jpg 4 2286 213

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

Peřinka
18.01.2022 5 z 5

Moje první kniha od Pratchetta a určitě ne poslední. Magie v úplně jiné podobě, než na co jsem u fantasy zvyklá. Kouzelné dialogy, neotřelý humor a perfektní překlad.

Taj-ka
10.10.2021 4 z 5

Kamarád mi řekl, že zvyknout si na Prachetta trvá tak dvě knihy... a asi jo. Po téhle knize se asi řadím mezi fanoušky, najednou mě Kantůrkův překlad přijde tak úžasný jako všichni říkají a hrozně mě to baví. Knize bych tedy vyčetla trochu zbytečné tóny lovestory v závěru. Téma rovnoprávnosti mi přijde super.

kaffa
30.08.2021 4 z 5

fajn, tak tohle už nebyl trip, ale docela poklidný (a konzistentní) román, až na tu bouři.... :-D stejně jako v prvních dvou dílech si postavy jednoduše zamilujete a užíváte si dobrodružství stránku po stránce.... v zásadě se tomu nedá co vytknout, ale na druhou stranu to není nějak extra bombastické, doslova uzemňující.... humor tu funguje o krapet lépe (možná proto, že jeho množství už je vyváženější), ale děj není nijak těžce předvídatelný, "emancipační klasika" :-)

váhala sem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale přeci jen oproti předchozím dílům se člověk do četby mohl aspoň položit a navíc mě dostávala závěrečná romantická linka, to bylo takový milý ;-)

Set123
29.08.2021

Je to rozkošné, že? Číst si knihu, která vyšla v roce 1987, která nám popisuje jak se malá holčička snaží dostat na školu čar a kouzel v Ankh-Morporku, když ještě nedávno ani netušila, že umí čarovat. Ta škola je neviditelná, tedy pardon, je to Neviditelná univerzita a žije v ní uskupení postarších čarodějů. Studenti v ní navštěvují různé přednášky a tak podobně. Neviditelná univerzita, pravda, vypadá mnohem zábavněji, nežli Bradavice, ale stejně tu na paní Rowling dělám takové menší mrk.

Bylo zábavné zase po pár letech číst tuto knihu, tentokrát v limitované edici. Čaroprávnost nás poprvé bere pryč od Mrakoplaše (jak vidno, nikoliv pryč od mágů) a představuje nám zcela novou hrdinku. Ne, není to Esk. Je to Bábi Zlopočasná, osoba, která by byla náčelnice všech čarodějnic, kdyby ovšem čarodějnice měly nějaké náčelnice, a to samozřejmě nemají! To je přece jasné. Až na to, že to ještě není ta pravá bábi Zlopočasná. Má k ní blízko, to jistě, ale ona to není. Do příští knihy ještě dojde jistou plastikou, která z ní udělá pravou nenáčelnici. Každopádně, jako bábi je? Bábi je úžasná. Jak může být člověk nosící zásadně jenom služební čerň tak vtipný? A nebojte, i v budoucnu se vrátíme k černi, žádná vínově červená už nebude.

Co se Esk týká, jsem až překvapen, že je mi sympatická. Aby bylo jasno, já nesnáším malé děti. Zvláště pak v knihách. Ale Esk je přes svou… mno… dětskost opravu celkem sympatická postava. Bohužel Čaroprávností odchází ze scény a pokud vím, více už se s ní nesetkáme. Na druhou stranu, nám bude Esk připomenuta v budoucnu postavou Toničky Bolavé.

Kniha je velice zábavná a její téma je rozkošně probíráno. Konfrontace mágů a čarodějek – čarodějky, abychom byli přesní, je velice vtipná a jedinečná. No vážně, kde jinde něco takového vidíte? Na druhou stranu je fakt, že Čaroprávnost stále ještě nenese to plné kouzlo, kterým Zeměplochy disponují, atmosféra je jiná a to nás ještě chvilku neopustí. Na druhou stranu se mi zdá, že mágové jak jsou vykresleni kolem Ostúhla už připomínají Výsměškovskou univerzitu trošičku více.

Když už hovořím o Výsměškovi… Po dočtené té prapodivné situace kolem Bábi a Ostrúhla jsem dostal silnou chuť si jít přečíst Dámy a pánové… Ale což, půjdu postupně. V nejbližší době se snad dostane znovu na Morta.

Rony70
29.08.2021 4 z 5

Další dobrá kniha z cyklu o Zeměploše. Top pro mě z těch prvních dílů je Lehké fantastično a Magický prazdroj, ale i Čaroprávnost se nečte špatně a nenudil jsem se.

Margherita_N
20.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Cesta jedné holky za tím, aby mohla dělat mužské povolání. Vlastně víc než povolání, aby mohla žít stylem života, který vždycky příslušel výhradně mužům. To obnáší mimo jiné vychodit jako první žena mužskou univerzitu. Všichni jsou z toho dost překvapení, někteří se trochu vysmívají, většina jí prostě nevěří - vždyť to nejde, jsi holka. Eskarina se samozřejmě natruc rozhodne být jak čarodějkou, tak mágem, proč by si měla vybírat. (Tady jsem si vzpomněla na Ciri že Zaklínače.) Fajn emancipační příběh, ale chyběla mi tam třeskutá vtipnost z předchozích dílů Zeměplochy, Esk a její objevování magie to prostě neutáhnou.

freejazz
16.07.2021 4 z 5

hezký únik z obyčejnosti. je neuvěřitelné, jak je možné nechat se unést fantazií a vytvořit uvěřitelný svět. nemusíme všechno pochopit, ale musíme chtít. hezké čtení a kdyby mě za to nekamenovali, tak bych to klidně označil za vynikající motivační literaturu.

Dvě třetiny věcí, na které většina lidí věří, jsou stejně jenom omyly...

1871
07.07.2021 4 z 5

...právnost.
V tomto případě právo ženy (dívky) být čarodějem, ne jen čarodějnicí. Nakonec se jí to povede, vlastně proti tomu nikdo nic tak smrtelně vážně nemá, kromě toho že je to proti tradici a také je to nepřirozené...
Knížka plná stereotypů a předsudků, všechny jsou ale tak lidové a popravdě u absolutní většiny populace platné. Takže pro tuto většinu je to vlastně empirická zkušenost, dokud se nesetkají s někým novým, kdo se tomu vymyká a toto setkání vytvoří zkušenost novou. Není to tedy tak, že téměř všichni rasisté, xenofobové, homofobové, mačové a všichni ti ostatní prostě ještě nepotkali někoho, kdo by je přesvědčil svým vlastním životem, jako správným příkladem? Pravda, nesměli by to být úplní ignorantští pařezové.

Sitth
25.05.2021 3 z 5

3.díl Zeměplochy je pro mě trošičku zklamání, nevadí mi, že v knize už není Mrakoplaš a Dvoukvítek, ale drobet mi vadí nahrazení Zavazadla kouzelnou holí, což mi příjde jako opakování, které nemá autor zapotřebí. Děj pro mě nemastný neslaný se zmatečným závěrem.
Hlášky pořád klasicky dobré, svět je rozšířen o další pěkný kus Zeměplochy, ale nedá mi to a hodnotím tento díl jakožto slabší a proto dávám 4/6

mave8rick
28.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Doufám, že to Bábi a Ostroúhel dají dohromady.

NicMocVládce
03.03.2021 5 z 5

Četla jsem a také slyšela jako audioknihu v dokonalém podání Jana Kantůrka.

Gibis
21.02.2021 4 z 5

Chvilku mi vždycky trvá, než přivyknu na styl psaní pana Pratchetta. Jakmile se ale naladím na pratchettovský humor, je to jedna velká zábava :) Myslela jsem, že mi bude chybět Mrakoplaš, protože toho já baštím, ale Bábi Zlopočasná mi to víc než vynahradila. Skvělý zážitek v podobě audioknihy načtené samotným panem Kantůrkem.

AnoMANder
11.02.2021 4 z 5

Krásná kniha, která mě znovu vrátila do mladších let :) Úžasná Bábi. Kdo ví, jak by vypadala historie knih Zeměplochy, kdyby se usídlila v Ankh-Morporku :-)
Nevtíravý humor, úžasná slova a překlad pana Kantůrka.

puczmeloun
22.01.2021 4 z 5

I kdyby Kantůrek svým hlasem četl návod na opravu ovladače na televizi, bylo by to zábavné a poetické. První část Čaroprávnosti tak velmi bavila a nejen příběhy z hor Beraní hlavy, ale i cestování jsem si užíval. Od chvíle začátku odhalování jiné "magie" na Neviditelné univerzitě je to však nějaké podivné a to zakončení mi nějak nesedí. Jako kdyby to bylo celé zakončeno ještě před finálním rozuzlením. Každopádně hezký začátek linie Čarodějek - na Soudné sestry nebo Maškarádu to nemá :)

IVANA0123
13.01.2021 4 z 5

Tak jsem se po čase vrátila na Zeměplochu a opět se dobře bavila. Bábi Zlopočasná je něco zcela jiného než její zmatení, i když milí předchůdci z prvních dílů. S ničím si neláme hlavu, do ničeho si nedá mluvit a stojí oběma nohama pevně na zemi. Její věcný a přímočarý přístup, i když často značně konfliktní je okouzlující. Prostě metoda hlavologie funguje líp než většina kouzel. Takže jsem potkala pro mně zatím nejsympatičtější a nejzábavnější postavu těchto knih. Hlavně první půlka knihy neměla chybu. Trochu jsem se ztrácela v části s přízraky, ale v závěru se vše zase spravilo, takže za mě 4,5*.
A ještě něco nejen z Bábiných mouder:
"Dobré ploty dělají dobré sousedy"
"Kdo je zvědavý nebude nikdy starý" a taky "Kdo se moc ptá, toho nakonec podříznou"

(1/21)

Richard Skolek
31.12.2020 5 z 5

Jako náctiletý jsem zhltnul spoustu zeměplošských příběhů v češtině, teď si je chci postupně všechny přečíst v originále. První dva díly mě bavily daleko víc, než jsem čekal, teprve u tohoto jsem ale měl pocit, že do sebe všechno zapadlo a že už se Pratchett ve svém fiktivním světě opravdu zabydlel. Škoda toho uspěchaného konce, jinak je to ovšem skvělá kniha.

Parwana
10.12.2020 4 z 5

Klasický Pratchett, vtipný a svižný příběh, kde nakonec všechno dobře dopadlo.

Patro
17.11.2020 5 z 5

Čaroprávnost je moje oblíbená Pratchettova knížka. Esk a Bábi jsou dokonale sehraná dvojka, Zeměplocha je jako vždy úžasná, a humoru je skoro příliš.

JKDelaney
28.10.2020 4 z 5

Esk a Bábi.. dvojka do nepohody a k tomu ještě pomohou a zachrání.. a změní jedno celkem zásadní nepsané pravidlo jedné důležité budovy v Ankhu.. Jedná z těch vtipnějších knih od pana Terryho.

Cabiria
10.10.2020 3 z 5

Fantasy nikterak neholduji (kromě Harryho Pottera) a tohle byl můj vůbec první Terry Pratchett. Přesto, že fanouška ze mně přečtení určitě neudělalo, musím uznat, že to má něco do sebe. Když je takový podzimní den jako dnes, studený a deštivý, v krbu praská oheň a z hrnku voní kakao, a člověku se nechce zrovna moc nad něčím přemýšlet, je to přesně ta pravá kniha, po které sáhnout a nechat se vtáhnout do toho příjemného světa na zádech želvy a čtyř slonů..I když v první části - na dvorku u Bábi - mi bylo určitě příjemněji než na Neviditelné univerzitě v druhé půlce, ta už mě tak nebavila a posledních 50 stran jsem dala už jen silou vůle, to na mě bylo asi až moc fantaskní a ujetý...

Ale! Až vyrostu, chci být jako Bábi Zlopočasná! Včetně těch šatů se žábami a netopýry!