Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104221/bmid_caropravnost-104221.jpg 4 2288 213

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnou hůl a stane se z něho mág. Dcer se však tento nepsaný zákon netýká. Stařičký mág Podomní Kšaft si tudíž až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když před prahem smrti předal svou hůl právě narozenému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

geimz
22.12.2015 3 z 5

Po prvých dvoch knihách mierne sklamanie, príbeh natoľko nezaujme, je málo dobrodružný a predovšetkým málo absurdný s menším množstvom humoru než u Barvy kouzel alebo Lehkého fantastična. Stále však príjemné čítanie s novými, sympatickými postavami.

kamibe
08.11.2015 5 z 5

Je opravdu moc fajn, že knihy jsou tak různé. Jedině tak mají šanci, aby jim různí lidé udělovali tak různý počet hvězdiček.
Pro mne toto byla druhá Prattchetova knížka o Zeměploše a líbila se mi velice. Nacházím v ní mnohé moudrosti, jako např tuto Bábinu myšlenku: budoucnost je velmi křehká záležitost, a když se na ni někdo ošklivě podívá, může se změnit.
Krom toho velmi oceňuji spoustu elegantního humoru. Takže je docela možné, že za nějaký čas sáhnu po dalším příběhu o Zeměploše.

kniper
03.11.2015 3 z 5

Jak už tu kdosi naznačil - Pratchett vykrádá sám sebe. Měl zřejmě potřebu své literální výplody nějak genderově vyvážit, a tak je to vlastně velmi podobě vystavěný příběh přípěhu Mrakoplaše a Dvoukvítka se Zavazadlem (rozuměj Bábi a Esk s holí), jenže v ženském podání bez Dvoukvítkovy naivity a Mrakoplašovy roztržitosti a věčného smolařství. Postava Bábi ani Esk mne nijak neoslovily. Ono vlastně ani není moc na čem stavět, když se příběh pomalu line a je suma sumárum o ničem. No a samozřejmě, jak už jsem si u Terryho zvykl, ukončení se tak jaksi nějak odbylo do ztracena, čemuž Terrymu pomohla kupa zničeho nic se objevivších, magií zmutovaných mravenců s poselstvím o pomíjivosti všeho snažení. Přeci ale dávám hvězdy tři. Za to že autor dokáže vždy bravurně vykreslit neuvěřitelné fantasktní obrazy v mé hlavě a za přehršel nápadů, které by mne v životě nenapadly. (O čtivosti jeho děl radši pomlčím, protože jestli jeho nastavená laťka nepoleví, budu ji muset dát chtě nechtě celou)

Polinius
01.11.2015 3 z 5

Tři hvězdy jsou málo a 4 zase moc. :(
Jedna z nejtenčích knih v sérii!
Myslím, že anotace nahoře na stránce říká přesně to, co v knize najdete a netřeba dalšího komentáře.

Doli
23.08.2015 4 z 5

Slabší díl, ale bábi Zlopočasná byla to nejlepší z celé knihy. Už se moc těším, až se opět setkáme v dalších příbězích.

BlackBlade
13.08.2015 3 z 5

Cestování Bábi Zlopočasné po Zeměploše je skvělé :) Jinak souhlasím s komentářem "horac".

horac
03.08.2015 3 z 5

Čaroprávnost je moje třetí kniha od Pratchetta co jsem přečetl,ale občas mě to připadlo dost o ničem.A nebo možná nejsou tyto knihy můj šálek čaje.No ještě to nevzdám a zkusím ještě pár dílů.

Esk
10.06.2015 5 z 5

postava Esk se mnou jde už dlouhá léta, pro mě z neznámého důvodu nezapomenutelná postava! pět hvězdiček bez zaváhání!

mozkit
08.04.2015 4 z 5

Opět klasika od Prattcheta. Bábi je výborná. Knížka mě hodně bavila od začátku do cca dvou třetin, než se Esk dostala na Univerzitu. Pak mi nějak připadalo, že děj pokulhává. Ale bavila mě a chystam si další díl :) PS: nejsem vůbec žádnej "češtinář", ale v knize se mi zdálo nějak moc chyb, překlepů atd.

Marika Vanova
03.04.2015 4 z 5

Nějak se mi to nedařilo dočíst, ale ten konec byl asi nejlepší. Chtěla jsem dát 3 hvězdičky, ale za ten výborný humor dávám 4.

Leechmyi
19.03.2015 4 z 5

"Používání magie dává lidem to, co chtějí, její nepoužívání jim dává to, co potřebují." (s. 271)
Pratchett byl génius, jehož příběhy jsou vitamíny pravdy obalené v chutném těstíčku, které se nepřejí!

Widow Embalmer
13.03.2015 5 z 5

Právě při dočítání této knihy jsem se dozvěděl, že SMRŤ si přišel pro sira Terryho. Doufám, pane Pratchette, že Váš odpočinek bude stejně krásný a příjemný jako čas, který jsem já na Zeměploše mohl strávit. Byly to skvělé chvilky a já Vám za ně děkuji. A prosím, pokračujte v psaní knih, protože až nastane můj čas, doufám, že se znovu shledáme.

Ajaiwik
27.02.2015 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Prachetta přečetla. Rozhoně není poslední. Zamilovala jsem si jeho humor, způsob vypravování, všechno.
Úplně mi učaroval popis Eskiny výuky, takové to aaaach, to by se mi lííííbilooooo. Prostě, kdybyste náhodou zjistili, že Bábi Zlopočasná hledá další učednici, jááááááá se hlásím! A klidně budu zametat kozám chlívek :D

wiix
24.02.2015 4 z 5

Po druhom diely Úžasnej Zeměplochy, ktorý ma veľmi nechytil, som zostala milo prekvapená! Má to dej, je tam humor, sarkazmus a irónia frčí, poriadne fantastično na uvoľnenie.

Lucretat
20.02.2015 2 z 5

Já se fakt snažim, ale Pratchett mě prostě stále nepřesvědčil. Jeho svět prostě (zatím) není tak úžasně propracovaný a jeho vtipy nejsou (zatím) tak vtipné, jak jsem odvodil z jeho popularity. Tak zase za nějaký čas s jinou knihou...

alef
14.01.2015 5 z 5

Musím přiznat, že Zeměploše jsem naprosto podlehla. Tahle kniha (stejně jako všechny ostatní) je tak úžasně bláznivá, ale pozor, nakonec zjistíme, že je až příliš realistická a ironická (zjistíme, že všechny ty pohádkové a fantazijní postavy mají spíš nepohádkové charaktery), a právě proto je nejen zábavná, ale také nám toho přinese hodně k zamyšlení.

Zjistíme, že magie je něco samozřejmého, co si nedá poroučet:
"Magie je jednoduchá, musíte jenom najít místo, na kterém je to všechno vyváženo, a trochu do toho strčit. To umí každý. Nejsou v tom žádné čáry. Všechna ta legrační slova a mávání rukama jsou akorát na... se dělají jenom kvůli... zastavila se překvapená sama sebou. Ona skutečně přesně věděla co a jak. Ta představa se jí jasně a ostře zhmotnila v hlavě. Jenže ji neuměla vysvětlit slovy, a to ani sama sobě. Byl to hrozný pocit, najít ve vlastní hlavě věci, které se nedají popsat slovy."

Je toho opravdu hodně, co si z téhle útlé knížky můžeme odnést, tak alespoň střípky, co mi utkvěly v paměti:
"„Nikdy ses tam (do světa) nešla podívat?“
Bábi se pohodlně opřela ... "Ne,“ odpověděla. „Tady kolem je dost trablů a potíží, nevím, proč bych je měla ještě hledat někde v cizině.“

"Když důsledně nebudete dodržovat nějaká pravidla, minimálně v polovině případů je příslušní lidé upraví tak, že se na nás nebudou vztahovat."

"... tady platilo, že 'kdo je zvědavý, nebude nikdy starý' a 'kdo se moc ptá, toho nakonec podříznou'."

"Jediné, co víš, je že ... si myslel, že říká pravdu. Svět vždycky není takový, jak ho lidé vidí!"

TheCiko5
26.10.2014 3 z 5

Osobně upřednostňuji spíše "fyzické" fantasy,a tak mě tento "magický" díl zabavil o trochu méně,než předchozí. Na můj vkus málo výpravné,přislo mi,že i postav bylo poskrovnu,krásně vykreslená Bábi,o to míň Esk. Jedno velké mínus jde ale na vrub Talpressu,tolik gramatických chyb a redakčních překlepů jsem zažil snad jen v Blesku...

jirincz
29.09.2014 4 z 5

Čtvrtý Pratchet a pořád stejný pocit. Nepřijde mi to nijak světoborné, ale baví mě to, čte se to rychle a příjemně, ale pořd to není nějaká moje srdeční záležitost.

Kindle82
06.08.2014 4 z 5

Závidím Esk její Bábi Zlopočasnou. Tenhle díl jsem překvapil jsou odlišností od první dvou knih. V dobrém. Byla radost sledovat co všechno se může stát a co nového zažije a potká Esk. Tahle Zeměplocha je opravdu svět, kde není o překvapení nouze. Jen houšť. :-)

Ačánek
11.06.2014 3 z 5

Knížka byla dobra ale příběh se mi zdál troche slabší. zatím žádná z knížek, které jsem od Pratchetta četl nemá na první a druhý díl (barva kouzel a lehké fantazíčko) :-)