Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104221/bmid_caropravnost-104221.jpg 4 2286 213

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnou hůl a stane se z něho mág. Dcer se však tento nepsaný zákon netýká. Stařičký mág Podomní Kšaft si tudíž až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když před prahem smrti předal svou hůl právě narozenému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

Affares
04.09.2019 5 z 5

Všechny Pratchettovy knihy ze Zeměplochy mají víceméně stejný styl, ale přitom je každá jiná. V této bylo velice málo postav ale děj byl velice krásný. Hlavní postava malé Esk (mimochodem velice zajímavé jméno) a její přístup k magii dle mne symbolizuje onu skutečně čistou dětskou duši a vnímání světa. To, kde dospělí vidí pravidla, překážky a postupy, ona vidí přímou cestu, která je zároveň jejím vnitřním, čistým, ničím neposkvrněným přesvědčením. A Bábi mi ke konci knížky doslova přirostla k srdci :-)

Jen dodatek. Vydání, které jsem četl já, mělo na můj vkus až neuvěřitelné množství chyb. Nevybavuji si knihu, kde bych se s něčím podobných setkal. Nechápu, jak to mohlo projít korekturou, místy jsem zvažoval, zda nepoužili internetový překladač.

Usire
31.07.2019 5 z 5

Velmi zábavné čtení, ke kterému se člověk rád vrátí i po několika letech.

Shui-Xian
30.07.2019 5 z 5

Čekala jsem, že projdu všemi fázemi smíchu (od pobaveného uchechtnutí po nezřízené hýkání na veřejných místech). Připravila jsem se na úžasnou porci fantazie a originálních myšlenek. A po četných doporučeních jsem věřila, že si dokonale zamiluji jedinečnou Bábi... No jistě, že mě Čaroprávnost v nejmenším nezklamala!
Mezi oblíbené pasáže řadím Bábino domlouvání trucující holi (jak absolutní diplomacie...!), nebo střety čarodějnické klasy s magickou... Právě v nich Terry poutavě zobrazil, jak mohou být odlišné strany jedné mince. Filosofie celého toho nadpřirozena je přinejmenším zajímavá a provokující. Skoro mám dojem, že by bohatě stačilo číst Zeměplochu a člověk by mohl vynechat tradiční teoretiky...

Petass
16.07.2019 5 z 5

Nádhera! Pratchettův svět mě baví čím dál víc. Mám pokaždé hroznou chuť si některé obraty vypsat... Jenže ty originální věty jsou na každé straně... Jdu na další díl a určitě budu číst některé opakovaně.

Morisius
12.07.2019 5 z 5

Jedná z mých oblíbených, zábavný další příběh ze Zeměplochy.

sola_lupa
26.06.2019 5 z 5

Jak řekla jedna slečna: "Pratchett, když tohle psal, musel mít nějaký silný matroš." Já dodávám: "Pokud ano, chci ho taky." Moje třetí kniha od tohoto velikána. Je skvělá, skvostná, velkolepá,... Pratchett je asi jediný autor, který přisuzuje pocity a výrazy tváře i věcem a klidně si z nich dělá legraci. Naprosto originální fantasy, které má v sobě lehký humor, u kterého se člověk vážně pobaví, i když má špatnou náladu.

Olava
14.06.2019 5 z 5

Terry mě naprosto uchvátil. Jeho jazyk, styl psaní, slovní obraty..to je prostě úžasné. Příběh jako takový se mi líbil více s Mrakoplašem, ale to je čistě osobní záležitost. Budu se těšit na další knihy.

SydBarrett
08.06.2019 4 z 5

Moc fajn knížka. Poprvé jsem se s ní setkal ve svých pěti letech v podobě audioknihy. Moc zajímavá zkušenost. Teď jsem se konečně (i když to znám skoro nazpaměť) donutil se na to podívat i v klasické knižní podobě.
Celkově trochu slabší, než pozdnější zeměplošská díla, stále ale čtivé, vtipné a k zamyšlení.

LadinSt
28.05.2019 4 z 5

Jedna z mála knih od tohoto autora, která mě celkem bavila a vydržel jsem u ní.

pismenkovyJoe
19.05.2019 4 z 5

První dva díly s Mrakoplašem a Dvoukvítkem se mi líbily víc, ale na Bábi a Esk taky něco je. Jen mi přišlo, že i když se toho hodně událo, tak se zase tak moc nestalo a velké dobrodružství se nekonalo. I těch skvělých hlášek bylo míň, snad bude další díl lepší.

Chesterton
04.05.2019 5 z 5

Po vysilujícím putování Dvoukvítka s Mrakoplašem jsem oproti svým zásadám přeskočila Lehké fantastično, vrhla se do audioknihy a tentokrát jasný zásah do černého. Prvním rozdílem je, že příběh má děj a směr a bonusem pro mě je vztah Bábi s Eskarinou. Mojí povaze a přístupu k životu Zlopočasná jednoznačně sedla, o Esk ani nemluvě. Velmi skvostné ženy.
"Tápavě hledala nejschůdnější cestičky úskalím mezi skalisky rozhovoru dítě dospělý." "KDO SE MÁLO NAUČIL , MŮŽE BÝT NEBEZPEČNÝ, ALE TO NENÍ NIC PROTI TOMU, KDO SE NEUMÍ POUČIT!"
Fantasy, která se nebere vážně, je zábavná a ještě k tomu nutí k přemýšlení. Zeměplocha a její postavy tohle všechno dokážou, píše tanuki a já s chutí podepisuji!

Znám to z Narnie i Středozemě, ale nejen z nich. Podle mě to COSI sídlí v hloubi životní zkušenosti a duše autora a rezonuje s ČÍMSI podobným v nás a tahle interakce dělá z každého obyčejného příběhu mimořádný...
"Bábi neměla nic proti věštění budoucnosti a předpovídaní štěstí, když ho prováděli laici a k tomu ještě špatně. Něco úplně jiného to bylo v případě, když se do toho pustili lidé, kteří o tom něco věděli. Bábi byla přesvědčená, že budoucnost je velmi křehká záležitost a když se na ni někdo ošklivě podívá, může se změnit."
"TYHLE KNIHY MOHOU BÝT NEBEZPEČNÉ, KDYŽ SI NEDÁŠ POZOR, ZAČNOU ČÍST ONY TEBE."
Humor vskutku barvitý, šťavnatý i elegantní na hranici výsměchu omezenosti a přehnanému lpění a prázdných myšlenkách.
Nikterak mi nepřišlo, že by příběh řešil emancipaci či rovnoprávnost, spíš určitou lidskou zralost, hravou moudrost, osobitost a autenticitu.

Marylaa
21.04.2019

Předešlé dva díly se mi líbily mnohem víc, ne že by to nebylo zajímavé, vtipné a tak, ale buď tomu něco chybělo nebo nadbývalo. Vadily mi tam narážky na "náš svět"v různých přirovnáních: zmínky o Spielbergovi, trabantech (to si snad přimyslel překladatel pochybuji že by trabant až tak něco říkal Britům). Mám dojem, že to v prvních dílech nebylo (pokud ano ne tak nápadné).

princessaelin
12.01.2019 1 z 5

Uznávám, že to byl velice zajímavý nápad udělat z dívky mágini, ale přišlo mi to trochu až moc přeplácané. Jazyk i názvy tam byly opět fantastické, ale to je asi tak všechno... Začátek vypadal slibně stejně jako ostatní Pratchetovy knihy, ale kniha mě vůbec nevtáhla do děje a musela jsem se ke každé další stránce přemáhat. Tuto knihu považuji za snad jedinou špatnou ze série Zeměplochy.

slawa.cap
01.01.2019 3 z 5

Chyběl mi Mrakoplaš a Dvoukvítek. Je to jiné, než první dva díly, možná trochu pomalejší a rozhodně málo akce. Doufám, že Mort už bude o poznání lepší

druzickaster
01.01.2019 5 z 5

Úplně odlišný, než předešlé dva díly. Celkem mi chyběl Mrakoplaš a zavazadlo, ale Bábi a Esk to vynahradily. Místy mi příběh trošku připomínal spíš Kuranderu než fantasy příběh Zeměplochy, ale i tak jsem se bavil. Ze začátku mi ta "stará čarodejnice" lezla celkem na nervy avšak nakonec jsme si k sobě našli cestu a líbil se mi její přístup k životu. Neochvějnou pravdou zůstává, že doba kdy nemohly ženy studovat, není ani v našich končinách zase tak moc vzdálená. A Autor tuto problematiku podal docela svižně a vtipně.
No a co na závěr, snad jen těším se na další díl....

Corvus
10.12.2018 4 z 5

V poslední době jsem si povšimnul, že čím dál více příspěvků hodnotí Pratchettovi knihy jako nepříliš vtipné a začátečnické, někdy dokonce s absurdním hodnocením jedné hvězdičky... Absolutně se s těmito verdikty neztotožňuji. Neznám vypilovanější humor, slovní zásobu a hru se slovy. Čaroprávnost mi naopak sedla ještě o řád výš než předchozí knížky. Jednak s ohledem na bezchybně napsanou postavu Bábi Zlopočasné a potom úžasně popsanými tradicemi mágů včetně jejich kuřáckých zlozvyků. Ten, kdo pochází z hor nebo aspoň z vesnice, tak se dokonale vcítí do bábiny nátury. Vtipný a skvěle promyšlený střet vesnice a velkoměsta. Snad jen Esk nedostala tolik prostoru, kolik by si mladá dáma zasloužila a roli bábiny bych ještě posílil. Výborný díl a rozečítám Morteho. Zasloužených 5 hvězd.

Barnie
25.11.2018 4 z 5

Celá Zeměplocha je super! Čaroprávnost nevyjímaje. Jen Bábi byla na začátku malinko jiná, než v dalších dílech. Jednak se hodně vyvinula, ale taky trochu změnila. To není výtka, jen konstatování. Bábi miluju, ale v Čaroprávnosti mě nechytila tolik, jako v dalších dílech.

jaroiva
21.11.2018 4 z 5

Podle mě jedna ze základních knížek Zeměplochy. I když nepatří k mým oblíbeným, doporučuji ji přečíst... Ale ne jako první. Doporučuji začít raději Hlídkou, tj. Stráže, stráže!

Atlantis
21.11.2018 3 z 5

Znám spoustu lidí, které Čaroprávnost odradila od dalšího čtení Zeměplochy. Začátek je poměrně syrový, Bábi Zlopočasná ještě není ta osoba, kterou si zamilujeme v dalších dílech a celkově jde o díl, který není tak vtipný jako ostatní a mně osobně úplně nesedl.

sarka9190
09.11.2018 3 z 5

Čaroprávnost se mi líbí, ale začala jsem novějšími díly pana Pratchetta a v porovnání s nimi je trochu slabší. Každopádně ji mám povinně ve své knihovně:-)