Čarodějky na cestách

Čarodějky na cestách https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463/bmid_carodejky-na-cestach-qnO-463.png 5 1588 126

Celé poslání se jevilo jako velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže jediné - vykouzlit dýně.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Witches Abroad , 1991

HDosoudilová
13.09.2017 3 z 5

Moje první zkušenost s tímto autorem. Jelikož je celkově dost vychvalovaný, na knihu jsem se těšila. Popravdě mě ale nijak extra nezaujala. Nevím, jestli to bylo jen tématem, ale zatím nemám chuť se pouštět do dalších autorových knih. Byť mě fantasy baví. Občas jsem se bavila, jindy zase nudila....

SBH
18.06.2017 5 z 5

Čarodějky dostávají pět hvězdiček, protože je to Pratchett, ale za scénu, kdy na stařenku Oggovou spadne dům, by měly obdržet šest. Poněkud komplikovaný děj jako obvykle zahlcený filosofickými úvahami je kupodivu vyřešen přehledně a srozumitelně, což u autora není úplně obvyklé. Neotřelý náhled na arechetypy, úvahy o podstatě dobra a zla a nekonečná studnice humoru. Čarodějky prostě nadchnou.

boxas
08.06.2017 5 z 5

Vtipné, chytré a vlastně i výchovné - vezměte si např. tu pasáž o Karkulce... Bábi Zlopočasná zabodovala. A ostatní čarodějky taky!

martina.culik
23.02.2017 3 z 5

Čarodějky na cestách jsou jedinou knihou z Úžasné Zeměplochy, kterou jsem četla a musím říct, že ačkoli mám fantasy obecně docela ráda, tak mě tato kniha moc nezaujala. Ano čarodějky byly chvílemi vtipné, ale zase na natolik, aby mě to udrželo u knihy přikovanou, jak mám ráda. Možná někdy zkusím ještě nějakou jinou knihu z této série, ale nevím nevím.

renefer
23.02.2017 5 z 5

Tenhle díl mě opravdu pobavil. Jak to dopadne, když si tři svérázné čarodějky umanou, že tahle pohádka prostě neskončí svatba, zvonec a konec.

MaxQ
16.01.2017 4 z 5

Asi už jsem to tu psal, ale čarodějky zrovna nepatří k mým oblíbeným postavám. V této knize Pratchett ubral na humoru a přidal na vážnosti. I tak je tady ale hodně míst, které pobaví, např. partie pokeru s Bábi Zlopočasnou. A pár jeden citát:

Cena za hříchy je smrt, ale stejný honorář po vás bude požadovat i ctnost, a zlo a neštěstí mají tu výhodu, že se v pátek dostanou z práce dřív domů.

Welinie
10.01.2017 5 z 5

Kniha, kterou jsem si chtěla dlouho přečíst. Jakoby přednostně. A povedlo se mi to a nezklamala :)

ondras666
20.11.2016 5 z 5

Moje první setkání s touto trojicí čarodějek a hned od začátku jsem tušil, že nebude poslední. Stařenka Oggová je naprosto kouzelná a Bábi Zlopočasná? Ta je pro mě ještě lepší... Má to děj, má to "koule" a není co vytknout.

Ládja
21.09.2016 3 z 5

Nevím, nevím, pan Pratchett asi nebude úplně můj šálek kávy. Pohodové čtení, pro mě se špetkou humoru, ale pořád chybí něco, co by mě k tomu víc táhlo. Ale ještě mu dám šanci a jako sběratel, mě čeká dlouhá cesta všech knih:)

ManželéMannovi
28.07.2016 5 z 5

Moc pěkná kniha.

Mann

Tom Riddle
24.07.2016 5 z 5

Víla kmotřička Desideráta Dutá umírá ještě předtím, než splnila svoje poslání, a svou kmotřičkovskou štafetu (reprezentovanou kouzelnou hůlkou) tak předává do rukou té jediné osoby, která může zabránit katastrofě. A placatý světe div se, tou osobou není nikdo jiný, než nejoblíbenější zmoklá slepice čarodějného sletu Zeměplochy, Magráta Česneková. Pravda, ta katastrofa se tentokráte odehrává v mnohem menším měřítku než celoplochovém (nehledě na to, že zabránit svatbě náhodné služky a prince by nemělo být nijak obtížné), a rovněž pravda, bez (nechtěné) hojné pomoci Bábi a Stařenky by se jí to určitě nepovedlo, ale Esme Zlopočasná naštěstí není jediná čarodějka, která má hlavologii v malíčku.

Dvanáctou knížkou Terry Pratchett dovádí svoje rozsáhlé dílo do zlaté éry, Čarodějky na cestách jsou pro mě osobně zatím nejlepší Zeměplochou, a ač mají nějakých 380 stran, musel jsem je zkrátka i napodruhé číst jedním dechem (čti: za jeden den). Ujetý předchůdce Shreka, který paroduje a vzhůru nohama převrací všeljaká pohádková klišé, se řítí kupředu jako rozjetý vlak, a i když má Bábi tak trochu navrch co do osobnosti i důležitosti pro příběh, všechny tři čarodějky baví svými rozmanitými charaktery a z toho vyvstávajícími konflikty. Nehledě na pořádnou záporačku, které by člověk skoro fandil.

Kromě příběhu jako takového potěší i epizodické příhody z cestování, ať už všeljací švindlíři, kteří po setkání s tímhle sabatem přijdou trochu tak na hůl (kéžby někdy Bábi využila služeb pražských taxikářů), lingvistické dovednosti Stařenky Oggové, nebo snad atmosféra neworleanského masopustu, který svou mysteriózní silou a voňavým gumbem na čtenáře skoro dýchá ze stránek. Zkrátka a dobře téhle knížce můžu vytknout jedině fakt, že skončila takhle brzy.

Čarodějky na cestách, Mort, Soudné sestry, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

SONP
25.06.2016 4 z 5

To máte tak, člověk čas od času dostane chuť na nějakou tu Zeměplochu, aby si vzpomněl, jak se cítil zamlada. A já jsem dostal chuť zrovna na toto dílko, protože jsem si pamatoval, že dopisy Stařenky Oggové "našemu Jásoňovi et citera, jak říkají v cizozemsku", byly opravdu k popukání. A jsou pořád!

Kniha se dělí do dvou polovin: v té první čarodějky jen tak bloumají po světě na cestě do Genovy a setkají se s lecčíms - s trpaslíky a trpasličím chlebem, se stvořením "čo má naroženiny", s nebezpečným vampýrem, kterého si dá kocour Silver k přesnídávce a zejména s hordou divných cizozemců, se kterými je třeba mluvit pomalu a zřetelně. Ta druhá půlka je klasické trochu chaotické pratchettovské fantazírování o tom, co se stane, když se pohádky a dýně berou trochu moc vážně. Pokud se chcete dozvědět, proč měla karkulčina babička ten idiotský nápad nastěhovat se doprostřed lesa, a naučit se nějaká nová slovíčka od paní Oggové, rozhodně po této klasice sáhněte.

A k tomu chlebíček z aligátora, čop, čop a sakra šnel a ať je to rychle! 80%

karel3856
29.03.2016 5 z 5

Rozepisovat se o kvalitách jednotlivých zeměploch je už skoro trapné, protože jsou prostě úžasné! Jediná chyba je zde v tom, že neexistuje tlačítko, pomocí kterého bych si je vymazal z paměti a mohl začít číst znovu od začátku.

IYv
01.03.2016 5 z 5

miluju Stařenku Oggovou a jejího Silvera, ona má prostě "Krízma"

Benjiki
30.12.2015 5 z 5

Nepamatuji si která Zeměplocha je nejlepší ale tahle je z těch kvant bizarních příhod asi moje nejoblíbenější. Nářez a zdánlivě nekonečná kadence hlášek a vtipných situací. Mohla by být delší, mnohem delší, i kdyby šlo jen o popisy Stařenky Oggové. Vlastně, kéž by ten datadisk byl o ní, protože není nic lepšího než její cizozemština. Ale taky trpasličí chleba, Bábina nechuť ke kalhotem a učení se hrát hazardní hry. Miluju to.

mozkit
16.11.2015 5 z 5

Klasicky carodejky, zabavny, vtipny. :)

shmaic
19.09.2015 5 z 5

Mohlo to byt klidne k jednu nebo dve cestovatelske prihody delsi. Vaham, zda tohle nebo policejni storky jsou lepsi, pravdou je, ze oboji je hluboce popracovane cteni.

luthien
12.06.2015 5 z 5

Tohle je asi moje nejoblíbenější knížka od Pratchetta, čarodějky jsou prostě dokonalé! :D

"Někteří lidé by potřebovali jednu věc," oznámila Magráta jen tak všeobecně celému světu, "a to je aspoň kousek srdce."
"A někteří lidé by potřebovali něco úplně jiného," obrátila se Bábi Zlopočasná k zataženému nebi, "a to je aspoň kousek mozku."
A já bych ze všeho nejvíc potřebovala, pomyslela si zoufale Stařenka Oggová, panáka.
O tři minuty později jí na hlavu spadl dům.

Misan1993
15.04.2015 5 z 5

Stařenka Oggová a její dopisy jsou nejlepší :)

Gaspa
24.03.2015 5 z 5

Tahle knížka srší humorem od začátku do konce a moc krásně se čte. Z dosavadních přečtených dílů zeměplochy se mi líbila nejvíc.