Čarodějky na cestách

Čarodějky na cestách https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463/bmid_carodejky-na-cestach-qnO-463.png 5 1591 126

Celé poslání se jevilo jako velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže jediné - vykouzlit dýně.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Witches Abroad , 1991

Vidlička
29.04.2022 4 z 5

Na Zeměplochu by tu měla být zvláštní kolonka se šesti hvězdičkami, abych mohla některým pro mě slabším dílům dát pět, protože ve srovnání s ostatními knihami světa furt vévodí. Proto jsem nucena dát cestovatelkám jen čtyři za hrozně roztahané rozuzlení...
Co jinak napsat? Píšu ráda vtipné komenty, a jsem samozřejmě jeden z nejvtipnějších lidí, co znám, vedle Terryho jsem ale totální žabař (Agař?), proto se nebudu dál ani namáhat.
...dobře, už jen P.S. Protože jsem stejný, nebo ještě horší střevo jak Magráta, obdivuju jí nejvíc, jak se přesto vždycky neochvějně (vlastně trochu ochvějně, ale to je fuk) do všeho vrhá, když ne s odvahou tak aspoň se snahou. Já bych to nedala být čarodějnicí (ano, mí známí, toto není coming out, říkám vám to furt, že bohužel skutečně čarodějnice nejsem... aspoň ne taková, jak se to všeobecně myslí...).
Pusu, MAMI.

Italkaaa
16.04.2022 1 z 5

Někdo mi vložil do ruky tuhle knihu, že až budu nemocná a budu se nudit, tohle mě zabaví. Tak se nepovedlo. Nechápu to, nebaví mě to, nelíbí se mi to. :-)

IVANA0123
15.02.2022 5 z 5

Čarodějky jsou jedinečné. Jedna velká smršť, banánové dejjikry, umění hlavologie, bláznivá Magráta, okouzlující Silver. Jejich cesta "jak zachránit Popelku" byla prostě skvělá, obzvláště část u trpaslíků. A jaké to je, když na vás spadne dům v podání těch tří... prostě opět jsem se neuvěřitelně bavila. Jsem ráda, že si nemusím vybírat, kterou mám nejraději, protože ty tři se neuvěřitelně doplňují a každá by v příběhu chyběla. Takto je to dokonalé. Jenom závěr v Genově byl na Pratchettovu knihu možná zbytečně vážný. I tak 4,5* a velká spokojenost.
(2/22)

mataj
27.12.2021 5 z 5

Neskutečně boží... Příběh tří čarodějek, které se vydají na dlouhou cestu přes cizí kraje, aby zachránily Popelku. Vtipné jako vždy. Miluji stařenku Oggovou, Magrátu i bábi Zlopočasnou.

moonell
26.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Nějak jsem se do ní ne a ne dostat, možná překlad v této knize kulhal více než v jiných? Čekala jsem lepší, čekala jsem víc, ale pouze se to vrstvilo a nedostálo to očekáváním (jakkoliv Bábi na konci byla jako vždy epická).

evvva
29.10.2021 5 z 5

To je přece něco tak úžasného ke čtení, to se nedá komentovat, tohle prostě nevymyslíš....proč si v dospělosti neodskočit k pohádkám, prožít to bláznivé dobrodružství, vcítit se do děje tak,že máte na konci otlačenou pr... od koštěte....o tom ty knihy přece jsou!

Chytuš
17.10.2021 5 z 5

Uchokniha.
To máte tak - do čarodějného kotlíku vhoďte:
- alespoň tucet pohádkových příběhů
- několik cizozemských habitů (pardon, zvyků jsem chtěla říct)
- jednu kouzelnou hůlku
- dostatečně mnoho dýní
- tři košťata (použitá, ojetá)
- trochu hlavologie bábi Zlopočasné
- neodolatelnost stařenky Oggové
- dobrotivost Magráty Česnekové
- jednoho kocoura
- zrcadla (minimálně dvě, při vhozu na sebe otočená)
- a v neposlední řadě špetičku magie, vúdú, krokodýlů, trpaslíků, hadích žena jiných potvor
... a vylezou z toho Čarodějky na cestách, jeden z nejužitečnějších cestopisů v dějinách Zeměplochy (zvláště pak pokud se rozhodnete cestovat do bažinami obklopené Genovy).
A pokud si chcete užít z tohohle kouzelného, vtipného a svěžího koktejlu maximum, tak si to celé nechte vyprávět Zuzanou Slavíkovou - její přednes, obzvlášť pak stařenčino protahované ESMÉÉ určitě z hlavy hodně dlouho nedostanu :-)

n.ezn.amy
03.09.2021 5 z 5

Když se čarodějkám dostane do ruky dopis, ve kterém se píše, aby se nepletly do sňatku služebné a prince, tak pochopitelně udělají pravý opak a vyrazí na cestu, protože Bábi Zlopočasou a Stařenku Oggovou nikdo nezastaví, protože ony mají svou pravdu, jsou tvrdohlavé a vždy si prosadí to svoje. Chudák Magráta Česneková vyrazí s nimi a nestačí se divit co se kolem ní děje. Příběhy o čarodějkách jsou pro mě nejvtipnější ze série Zeměplochy.

Laféeverte
10.07.2021 5 z 5

Moje první setkátní s Pratchettem (když nepočítám Dobrá znamení, kde jde o autorské duo s Gaimanem)...a je to super, nechci aby to skončilo. Všechny tři čarodějky jsou skvělé, ovšem když jsem četla, jak Bábi hrála karty, prostě jsem z toho nemohla a od té chvíle jsem v Bábině funklubu. Na druhou stranu bez Stařenky Oggové a Magráty by to nebyla taková legrace.

Anasa
16.05.2021 5 z 5

Tak zatím pořád pokračuji v Čarodějkách, a přestože se mi Soudné sestry líbily krapet víc, nemohu než dát pět hvězdiček. Čarodějky mne jednoduše baví. S nadšením přijímám fantazii, pokud je milá a vtipná, takže mne potěšil například popis trpasličího chleba, ale i hlavologie bábi Zlopočasné, kterou uplatnila třeba při hraní karet. Setkání s čarodějkami, jejich zážitky, výroky, hašteřením i dopisy stařenky Oggové mi vždy přineslo dobrou náladu (jen trochu smutku při setkání s vlkem). Genova už mi tak milá nebyla - Eliška mi přišla neslaná nemastná, paní Gogolová spíše nesympatická. No, ale čarodějky to zládly i tady, a rozhodně nesmím zapomenout na Silvera, bez toho by se tentokrát rozhodně neobešly!

Mooneylan
06.04.2021 5 z 5

Před dávnými časy jsem je četla, právě teď jsem je i doposlouchala v podání skvělé paní Slavíkové. A musím říct, že scéna s kloboukem stařenky Oggové se prostě neomrzí!

NicMocVládce
05.03.2021 5 z 5

Čarodějky na výpravě za dobrodružstvím, do města kde to vypadá jako v jedné obrovské pohádce a pohádkový život tam, není zrovna pohádkový. Pekařky musí mít správně naducané tvářičky, všichni se musí sťastně usmívat a běda Vám jestli si nevezmete pohádkového prince.
Miluju tu Silvera, roztomilé koťatko Stařenky Oggové, no aspoň pro ni. Naivní, důvěřivou Magrátu s romantickým duchem a brilantní Bábi s její hlavologií a menším odporem k věcem co s sebou přináší cestování.
Ráda čtu Prattcheta jednou za čas znovu, narážím pak na narážky a odkazy, kterých jsem si dříve nevšimla. Jsem spokojena, přímo vrním blahem.

Allys
11.02.2021 5 z 5

Ďalší super príbeh zo Zeměplochy. Autorovi podarilo spojiť mnoho známych rozprávok do jedného naozaj vtipného celku. Konečne vieme, ako spomínané rozprávky skončili a páčilo sa mi to viac, ako presladené konce, ktoré už poznáme :-D Zážitky čarodejek počas cestovania stoja za prečítanie. Všetky tri majú úplne unikátne charaktery, ktoré sa naplno prejavili počas rôznych situácií, ktoré ich na cestách postretli so záverom typu všade dobre, doma najlepšie. Kombinácia nešikovnosti, hlavológie a alkoholom vytvorené možnosti dorozumieť sa akoukoľvek rečou je dobrým základom pre vtipný príbeh. Je tam aj trochu filozofovania nad príbehmi všeobecne, ale všetko je podané nevtieravou vtipnou formou. Počas čítania som sa občas aj nahlas zasmiala a bolo mi viac menej jedno, že som v mhd :-) Škoda, že sa nedá dať viac hviezdičiek, toto je jedna z mála kníh, ku ktorej sa raz za pár rokov rada vraciam :-)

MadamC
10.02.2021 4 z 5

Čarodějky mám moc ráda. Každý má nejraději jinou linku Pratchettovské zeměplochy a to je na ní kouzelné. Můžeme se do krve hádat, kdo je lepší, a argumentovat jak chceme, proč je právě naše oblíbená postava nejlepší, ale stejně se pak všichni shodneme na tom, že je úplně jedno, jakou linii máme nejraději, hlavní je, že to nadšení můžeme sdílet a předávat mezi další a další neználky.
Ať se chystáte číst jakoukoli knihu, měli byste si nejprve uvědomit pár věcí, než se do ní pustíte.
1. Jaké je vaše rozpoložení? Pokud si už na začátku knihy nejste jistí, jestli jste správně naladěni, vyčkejte, až se to zlepší. Především u Pratchetta se to opravdu vyplatí.
2. Nemít moc velká očekávání. Zvláště, pokud jste nedávno četli jinou knihu od stejného autora (u Pratchetta např. Sekáče).
3. Zvážit daný žánr knihy.
4. A v poslední době je i důležitý výběr typu knihy (e-kniha, audiokniha, hardback, paperback). Obyčejné vydání dvou knih dohromady v hardbacku může někdy zkazit dojem z příběhu.
5. Posledním hlediskem je doba, ve které knihu čtete. Někdy si ji prostě tolik neužijete a když se do ní pustíte za nějaký čas, vůbec nechápete, proč vás třeba před tím tolik nenadchla. Ale toto hledisko neovlivníte, rozhodně ne dopředu.
Pokud všechno tohle zohledníte, určitě si knihu užijete, a že čarodějky mají páru! Ale jsou lehce slabší než Soudné sestry.
Ale banánové Dej jikry je dokonalé! Asi si ho půjdu udělat.

puczmeloun
22.01.2021 5 z 5

Za právo vzdorovat příběhu! Za možnost rozhodovat se bez vlivu druhých! Za svobodnou vůli! Za pohádky bez pohádek!

...a také příběh, kde je hranice mezi dobrem a zlem (resp. mezi hrdiny a padouchy) tak tenká, jako je rozdíl mezi pohádkovou žábou a princem (tedy někdy skoro neznatelná). Kde se hlavní hrdin(k)a prakticky neukáže a není ani tolik důležitá. Kde můžete být čímkoli bez ohledu na tvar - a to jak ve smyslu tvarismu, tak "přeměňování", které by si ale profesorka McGonagallová do rámečku rozhodně nedala. Kde je důležitá znalost zeměplošského esperanta, vúdú i cizozemské kuchyně. A kde příběhy touží po šťastných koncích, ale kašlou na to, kdo šťastně skončí...

PS: Pátá hvězdička putuje Zuzaně Slavíkové a celému týmu zodpovědnému za skvělé zpracování Čarodějek do formy audiobooku. Všechna čest, zdaleka nejen hlasy všech čarodějek jsou nezapomenutelné.

kamibe
29.10.2020 2 z 5

Dočtena dvojkniha Sekáč/Čarodějky na cestách. Jsem ráda, že je to za mnou. V porovnání obou knih v této tlusté knize musím ovšem říci, že Sekáč, jakkoli se mi na něm ledacos nelíbilo, byl pro mne lepším soustem. Četla jsem ho přátelům nahlas a na mnoha místech jsme si to užívali. Čarodějky na cestách jsem přelouskala sama, a to snad jen z úcty k autorovi. Kromě jiného mě nebavily drobné cizojazyčné zmínky, u kterých nebylo vysvětleno, co znamenají. Nejsem si jistá, zda se pustím do dalšího Pratchettova příběhu.
No, druhý den po tomto zápisu jsem se podívala, kolik zátrhů jsem si udělala v této přečtené dvojknize a opravdu mě překvapilo, že jich je tolik - zvláště v Čarodějkách! Tak možná ještě změním své strohé mínění a podívám se, cože jsem si to poznačila...

kurama45
21.09.2020 4 z 5

(Audio)knihe nech slúži k cti, že som sa bavila, aj keď sa mi nahrávky v mp3-ke poprehadzovali a došlo mi to niekde pred polovičkou knihy… Takým tempom budem mať tie tri ženské z celej Zeměplochy najradšej.

Navyše odjakživa milujem prerozprávania klasických rozprávok a zatiaľ čo väčšina autorov príbehy len zasadí do inej doby a pod., Pratchett vytvoril rozprávku a v nej paródiu rozprávok. Ak som vám stále nenavnadila, pssst, nikomu o tom nehovorte, ale v knihe sa jeden nemenovaný kocúrik na chvíľu premení na sexi človiečika :D. Mňau!

lencin
07.09.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších....
Bábi, Stařenka a Magráta se vydávají do Genovy zrušit sudbu.
(2009)

Mona-Lisa
30.08.2020 5 z 5

Zeměplocha je láska.
Tento díl je o nezlomné síle předurčenosti příběhů a pohádek. Tyhle věci prostě nezastavíš. Mají setrvačnost nevyhnutelnosti.
Jestli ti v dětství přišlo podezřelé, že je běžné malé holky posílat přes temný les k babičce, nebo, že chudé děvečky nemají pochybnosti a rovnou se vrhají princům do náručí a nasazují si koruny- tady si přijdeš na své .
Znovu se setkáváme s čarodějkami:
Bábi Zlopočasnou - věčně nakrknutou osobou v jádru s dobrým srdcem.
Magrátou Česnekovou- nejmladší z čarodějek s velmi otevřenou myslí ale bohužel taky s velmi nefunkční hůlkou.
A Stařenkou Oggovou- stmelovacím prvkem skupinky s početnou rodinou a tudíž mistryní v potyčkách a žabomyších válkách.
Vydávají se do cizích krajů zabránit jedné zlé(?) sudičce rozvrátit království.
Terrymu musíš přijít na chuť. Být naladěn/a na jeho humor, sarkasmus, ironii a narážky napříč obrovskou paletu oborů a pak už jen nechat proplouvat rukama jednu knížku za druhou a s každou další měnit favority.
Přiznám se, že mi tu chyběl Ankh-Morkpork se smrdutou řekou a v ničem nezaostávajícími cechy, strážemi a Neviditelnou univerzitou.
ALE
Čarodějky bezmála 400 stran utáhly svou vzájemnou chemií a popichováním.

terimila
20.07.2020 3 z 5

Nu, tohle nějak nezafungovalo tak, jak mělo. Od začátku mě moc nechytila linie s přisouzeným pohádkovým osudem děvčeti, které o něj až tak moc nestálo... a pak už se to nezlomilo. Občas byly okamžiky humorné, zejména během cesty trojice čarodějek. Občas byly lehce napínavé až vážné - při rozplétání vztahů mezi čarodějkami z Genovy a při závěrečné konfrontaci. Ale toho zajímavého bylo pomíň. Hodně toho bylo zamotaného - těch odkazů na klasické pohádky tady bylo strašně moc. Jo a ukrutně mě štvala Bábi Zlopočasná - ač ji jinde mám fakt ráda, tak tady mě tou věčnou buzerací Magráty fakt už docela vytáčela. Tady to prostě na nic lepšího, než je průměr, dát nemůžu. Špatné to nebylo, ale kdovíjak dobré taky ne.