Stráže! Stráže!

od:

Stráže! Stráže!

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 4.61103
Série:

Úžasná Zeměplocha (8.)

Originální název:

Guards! Guards! (1989)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (93)

Přidat komentář
Dragonian
26. června

Knihy s Hlídkou jsou jedny z mých nejoblíbenějších. A když k tomu přidáte ještě draky, tak není o čem....

kurcatovium
05. června

Klasický Pratchett - na první pohled velice vtipný, na ten druhý také, ale zároveň s humorem přichází i něco víc. Zeměplocha už dávno není jen ta bláznivá divočina, za kterou jsem ji měl, když mi bylo -náct. Čím je člověk starší, tím víc v ní spatřuje ta umně vetkaná zrnka reality a s nimi přicházející další rozměr.

No a samozřejmě k dokreslení té správné atmosféry nesmí chybět celá eskadra "skvělých charakterů" od Elánia, Karotky, Nóblhócha, Tračníka, přes Patricie, vodního ptáka*, Nejvyššího Velmistra až po několikrát se nenápadně objevujícího Smrtě.

*Co by to bylo jiného než vodní pták?

Alex.rrr
25. května

Neřekla bych, že mě kniha bavila jako ostatní, ale určitě stojí za přečtení. Je v ní kus pravdy o lidech i jejich smýšlení podané velmi originálním způsobem. Tento díl dává také hodně možností pro čtenáře "domyslete si". Určitě hodnotím kladně, ale v sérii mám zatím jiné favority. Za plus považuji draky, už v tak kouzelném světě.

todilka
23. května

Já nevím...ačkoli bych podle mě měla být jasná pratchettovská cílovka, nejsem schopna knihu dočíst. Ne, že by se mi nelíbila, ale prostě mě nechytne. Jsem už nějaký pátek v polovině a nezajímá mě co bude dál...humor je fajn, celý ten propracovaný svět mě svým způsobem fascinuje...možná jsem měla až příliš velká očekávání....chtěla bych, aby mě to bavilo, ale nejde to...a neumím přesně pojmenovat proč...(zkoušela jsem i Barvu kouzel, výsledek byl stejný - nedočetla jsem...)
*čtenářská výzva 2018: kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození

magnolia
18. května

Tento díl je hodně o dracích, o kterých jsem toho zatím moc nenačetla, takže jsem v tomto směru poučenější. Nechybí humor, magie, intriky, akční scény i hrdinové a největší sympaťák Elánius. A také jedno milostné vzplanutí. Vlastně dvě. A jak bych mohla zapomenout - důležitou roli tu mají knihy, knihovna a knihovník. Ook!
(Dílu jsem dala přednost kvůli Elániovi, se kterým jsem se poprvé setkala v Noční hlídce a také pro doporučování, jako té nejlepší "pratchettovky". Noční hlídka mě ohromila víc, ale stejně dávám plné hodnocení, jinak to prostě to nejde).

Torgal
04. května

Musím priznať, Nočnú hliadku som si zamiloval na prvý pohľad. Toto je skvadra hrdinov, ktorí k Ankh-Morporku sedia ako riť na šerbel – nekompetentní, smradľaví opilci čo radi kontrolujú dvere, či sú poriadne zamknuté aby...no veď viete. A k tomu slobodník-čakateľ Karotka, čo má v malíku všetky zákony mesta (o ktorých existencii netuší ani patricij). No a predstavte si, že sa táto banda zapletie do vyšetrovania kultu privolávajúceho drakov do mesta. Dve tretiny knihy som sa kráľovsky bavil, no od momentu korunovácie nového „kráľa“ sa všetko akoby zadrhlo. Vôbec mi to nesadlo a ešte menej mi sadlo vysporiadanie sa s ním. Nechcem spoilerovať, ale „turbo Errol“ bol až trápny. Škoda, lebo toto malo veľkú šancu stať sa prvou Zeměplochou, ktorej by som dal maximálnu známku. 7+/10

alef
17. dubna

„Věříte na draky?”
... je tu totiž jedna taková záležitost, která jen zbytečně zneklidňuje lidi ... způsobuje nepříjemné pocity a taky myšlenky, které Vám říkají, že bude nutné to nějak vyřídit ... za starých časů to bývalo prosté ... to stačilo draka zabít :-).

Dnes ale všichni víme, „že draci se už přes tisíc let počítají k vyhynulým zvířatům.“
Otázka ovšem zní: vědí to ti draci? :-)

Že jste ještě nikdy neviděli, jak se zatýká drak? ... v tom případě jste tu správně ... v Ankh-Morporku, který se nijak nevypíná do okolní krajiny, spíš se tak nějak plíží, tiskne se k zemi, jako by se bál, aby ho někdo neukradl :-) ...a že ty obavy jsou celkem oprávněné ... vždyť je to místo magií doslova prolezlé ... je to místo, kde se celý svět najednou jakoby zbortil a zošklivěl, jako když se odráží v pokřiveném zrcadle a pak zase jakoby se zase trochu vrací ke své původní podobě, ale pořád je to jako když se na něj díváte skrze dno láhve :-).

Říká se, že bohové hrají hry s osudy lidí. Jenže ... jaké hry, proč, jaké jsou hodnoty jednotlivých figurek a o čem ta hra je a jaká má pravidla? – těžko říct? ... pravidly se tu nikdo moc neřídí, a vlastně ani zákony ... o čemž se velmi rychle přesvědčil „přerostlý trpaslík“ Karotka, který se do Ankh-Morporku vydal hájit právě právo a zákony ... a taky kapitán Elánius, kterému ze všeho nejvíc hrozí, že z toho všeho přijde o rozum :-).

A pak je tu taky TA knihovna ... což je na Zeměploše velmi nebezpečné místo ... a její naprosto úžasný knihovník :-) ... je to mimochodem velmi bystrý orangutan :-), a taky jeden z mála obyvatel Ankh-Morporku, který dokáže rozpoznat kontrast ... intelektu a hlouposti ... a pak taky, že příčina a účinek na Zeměploše jedou podle vlastních pravidel ... a zejména, že logické úvahy ... tady zásadně končí v paradoxu :-).

Kam bysme taky přišli, kdyby tohle všechno dokázal rozpoznat každý :-) ... „Říkají tomu sféry kompetencí,” doplňoval bratr Štukatér. „To jako že já se jim nebudu míchat do tajemně provázané téhle ... plné příčinných souvislostí, že, a oni nebudou po městě štukovat domy.”

A najednou přišla odpověď ... „byla pěkně umaštěná a špinavá, protože v horách Beraní hlavy se pošta dala tomu, kdo měl alespoň zhruba namířeno směrem k místu, kde žil adresát“ ... přečíst si ji ale musíte sami ... musíte se přeci konečně postavit pravdě tváří v tvář ... a já Vám, milí čtenáři, přeji příjemné prozření :-).

TERRORDROME
15. dubna

Morporská nočná hliadka je banda stratených existencii ktorým velí alkoholik čo sa do služby prebúdza v jarku pri ceste. Nie len oni sú šokovaný keď medzi nich nastúpi šialený dvojmetrový kvázitrpaslík Karotka, posadnutý paragrafmi a schopný vymlátiť krčmu u Zašitého Bubnu aj s kamenným trolom. Ostatný nie sú z toho nadšenia nadšený, lebo pravidlo prežitia až dosiaľ znelo - "nebež moc rýchlo, mohol by si podozrivého dobehnúť". Keď sa ale kultistom vymkne spod kontroly vyčarovaný drak, vyhlási sa kráľom a požaduje panny za obeť/obed, pár oplieskaných šialencov sa bude hodiť. Zatiaľ najlepšie vygradovaný zemeplošský príbeh, ktorý skrz vtipy a absurdnosti naozaj niekam smeruje, aj keď sa Elánius s tým svojim alkoholizmom popasuje až moc rýchlo, akoby mal v sebe prepínač alkáč/drsoň. To finále s hliadkou na streche, šancou jedna k milónu a nadzvukovým dráčikom poháňaným turboprdmi ma epicky rozsekalo a donútilo dať aj tú poslednú hviezdu. Plus orangutan s odznakom, lord Vetinari ktorému slúžia ešte aj potkany a terč na šípky ako odmena za záchranu mesta. Táto parta má sakra potenciál.

lushi
02. dubna

Moje první kniha od Pratchetta, máme doma velkou sbírku, tak jsem se cítila povinná přečíst si aspoň jednu. Obecně moc fantasy nečtu, humorné knihy skoro vůbec ne.
Nicméně musím uznat, že má něco do sebe - minimálně tato kniha.
Je ohromně čtivá, příběh a prostředí dávají smysl a svět je propracovaný opravdu do detailu, i ten humor mi ve většině případů přišel inteligentní. Nakonec i to propojení fantasy a humoru k sobě skvěle ladí.
Takže i když Pratchett není můj šálek kávy, chápu, proč je tak populární.

coquus
18. března

Toto byla moje první kniha z prostředí Zeměplochy. Dobře a srandovně napsaný příběh, na němž má zásluhu i vynikající a nápaditý překlad. Prakticky všechny postavy jsou něčím sympatické. Navíc se autorovi skvěle podařilo do veskrze komického textu propašovat sem tam i nějakou hlubší myšlenku, což oceňuji.

"Řeknete jim lež, a když už ji nepotřebujete, řeknete jim jinou a pochválíte je, jak skvěle pokračují po cestě moudrosti. Místo aby se vám vysmáli, jdou za vámi jako ovce a doufají, že v srdci všech těch lží nakonec přece jen najdou pravdu. A kousek po kousku přijímají nepřijatelné."

meluzena
15. března

Skvělé čtení! Opět velmi inteligentní suchý humor a geniální překlad. Knížka jako by byla složena ze dvou částí - zpočátku je nadupaná „cimrmanovským“ humorem, takže často vyprsknete smíchy nebo se rozřehtáte. Pak přijde dějový zvrat, srandy trochu ubyde a věci naberou rychlý spád. Mistr Pratchett vás natahuje jako kšandy a vy hltáte stránku po stránce, protože chcete vědět, co to na vás ušil.
A musím říct, že to ušil úplně báječně.

„Většina radních celou noc probděla a pokoušela si zformovat alespoň jakous takous politiku vis-à-vis drak, ale Zavoněl vypadal, jako by nespal celé roky. Jeho tvář měla barvu natráveného stolního ubrousku. Nikdy nebyl zvlášť při těle, ale teď vypadal jako něco, co vylezlo z pyramidy.“

BarkaS
23. ledna

Terry! Terry! Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších. Představení mladého Karotky, který dosud sledoval svět jen z důlní šachty s nízkým stropem; rodící se hrdina a zatím stále těžký alkoholik Elánius; šlechtična se železným srdcem ze zlata Sibyla; skoro člověk Noby Nóblhóch; Vetinari, který se nikdy nestane obětí; a samozřejmě jeden malý a bezbranný a jeden veliký a zlý drak, tedy ehm...

mapet85
07. ledna

Prvý z minisérie Nočná hlídka má právom vysoké hodnotenia a to nielen vďaka úžasným postavám, s ktorými nás autor zoznamuje. Či už je to kapitán Nočnej hliadky Elánius, seržant Tračník, desiatnik Nóblhoch a slobodník-čakateľ Karotka, ktorý žije v domnení, že je trpaslík. Ale veď, posúďte sami. :-) Práve toto kvarteto sa vydáva po stopách miznutia ľudí v slávnom a nie príliš voňavom hlavnom meste, kde sa okrem iného rozpútavajú mocenské spory o vládu nad mestom. Kniha je prešpikovaná hláškami a scénkami, pri ktorých som sa občas neubránil výbuchu smiechu. Žasnem nad fantáziou a genialitou autora a nad tým, že je schopný vytvoriť niečo tak vtipné a zároveň inteligentné. Takže hor sa na Mužov ve zbrani ! :-) PS : Errol je aj tak najlepší. :D

kpt.Elanius
04. ledna

Jako kapitán hlídky nemám co bych dodal. Noblhoch přestaň kopat do ležících!

roso.mak
02. ledna

Přečteno po několikáté a pořád mi připadá Elániovská série stejně skvělá.

Kackatlacka
20.11.2017

Další fantastický (a za mě možná nejlepší) počin fantastického autora!

KAREL6725
11.11.2017

Tahle kniha snad nepotřebuje ani komentář. Tohle snad zná každý. Kapitán Elánius a Noční hlídka. Tahle kniha by snad měla být povinná školní četba. Nádhera. Děkuju pane Pratchette . Příběhy o hlídce jsou nejlepší.

Mates84
01.11.2017

Vzdycky si myslim,ze uz lepsi kniha byt nemuze a opak je pravdou:-)))uplne uzasny!!!

NemmamSlov
19.09.2017

A mame tu dalsiu Prettchetovu bombu. Uz hned po prvych stranach sa musi clovek zacat smiat. Mrkva (Karotka), nas dalsi Pretchettov adept na hrdinu, ktory bol vychovavany trpaslikmi vstupuje do nocnej hliadky. Hned ako vstupil do sluzieb, tak vymlatil Cech Zlodejov a aj clovek by si povedal, ze to bude masaker, ale pan Pretchett  dal tomu taky humorny nadych, ze sa doteraz smejem nad tou genialitou. Dalsim prekvapenim je nas velitel Elanius, je to asi tretia kniha z Elaniovej partie co som cital, a nikdy by som si nemyslel, ze pan Elanius sa stane z totalneho alkoholika vzorovy velitel. Zatial pribehy hliadky su podla mna najlepsie od pana Pretchetta a dufam, ze ma nesklamu ani ostatne co ma este cakaju. Vrele odporucam.

SONP
08.08.2017

Asi bych nedokázal seřadit zeměplošské knížky podle své oblíbenosti, ale rozhodně dokážu vyjmenovat svých 5-10 nejoblíbenějších. Stráže-Stráže určitě patří mezi ně. A navíc jde asi o první zeměplochu, která v příslušném díle parodicky pojímá některá témata současnosti, což se v dalších dílech stane pravidlem. Zatímco předchozí (a také moje oblíbené) Pyramidy se věnovaly parodování orientálních příběhů, tady se rozjíždí plnokrevná policejní story, v níž najdeme všechny policejní typy (životem znaveného velitele, obtloustlého seržanta, který div že se neživí koblihami, i idealistického nováčka). Jako nádavek dostaneme bohaté paničky pěstující draky s rodokmenem místo psů a konečně toho správného cynického Patricije. 100%

cerna.pet
28.07.2017

Jelikož ve čtení knihy přeskakuju seznámila jsem se s Elániem když už měl charakter, trochu mě na začátku otrávilo že je to ožrala a srab, tak jsem ho z pozdějších příběhů neznala ale musim uznat že chrakter získal, a Karotka bavil hned od začátku, je vidět že se postavy vyvíjejí s každým příběhem. Jako vždy skvělé počtení.

honyczek
13.06.2017

Karotka nastupuje do Noční hlídky v městě Ankhu. Noční hlídka je ve městě nedoceněná a služba u ní je spíše považována za trest. Karotka však u hlídky pracuje rád, s nadšením a ideály, které vyčetl ze staré knihy zákonů. Díky událostem a Karotkově nadšení se hlídka postupně stává jedinou skupinou lidí, kteří můžou zachránit město před zkázou. Dramaticky vtipné čtení.

kní
01.06.2017

..."Jeť trojitý kruh věrně a viditelně zpodobněn? Patří sem všichni přítomní právem? A varuji každého vetřelce, ať vyzná se ještě včas, neb pokud ho odhalíme později, bude vyveden z tohoto svatého místa, jeho bzunták rozsekán, šmoule rozhozeny do všech světových stran, pačák trhán mnohými háky, jeho křihouše naraženy na vysoký kůl..."

- začínám číst vybrané zeměplošky (= téměř všechny, rozhodně to budou všechny s čarodějkama a všechny elániusovky!) podruhé - a radost se násobí! - čtu totiž pomaleji, už mě tak netáhne neznámý příběh a můžu si vychutnávat - a je to HOSTINA
(- víte vy vůbec, že Karotkovo jméno v trpasličtině je Kzad-bhat, což znamená Ten, který naráží hlavou?)

bydžounek
30.05.2017

Skvělá oddechova kniha

Welinie
28.05.2017

Super!

boxas
02.05.2017

Říct "typický Pratchettovský humor" je v tomto případě málo výstižné. Ano, je to zvláštní humor Terryho Pratchetta, inteligentní, laskavý a hluboce lidský, ale v tomto případě je i jemně kousavý a ironický. A to je dobře! To se mi líbí!
Jednoznačně Terry Pratchett ve své vrcholné formě!
P. S. Terč na šipky, tak to mě definitivně dostalo...

misantroop
01.02.2017

Moje nejoblíbenější kniha ze série Zeměplochy.

SBH
06.12.2016

Samozřejmě srdcovka, takže plný počet bodů. Sam brilantní, Sibyla impozantní jako noční obloha, Karotka kupodivu lehce natvrdlý (snad z toho "vyroste"), Vetinari v první půli dokonce chvílemi žoviální (ten se pochlapí zcela jistě). Děj má spád, podobenství mě chytlo za srdce, filozofická úvaha o tom, že VŠICHNI lidé jsou špatní mi úplně neseděla, ale odpouštím autorovi. Jo, opakování matka moudrosti, nečíst na veřejných prostranstvích!

haki34
16.11.2016

Heslo suspenzor ... U teto knihy jsem brecela smichy az se spolubydlici divali, zda mi nic neni ;) jedna z mych nejoblibenejsich pratchettovek... Pasaz, jak strili na draka na jedne noze se zavrenymi oci, aby byla pravdepodobnost co nejnizsi je opravdu top!!!
A taky se Elanius sblizi s ladY Sibylou ;)

MaxQ
19.10.2016

Pro mě nejlepší díl. Měl jsem štěstí, že jsem se k této sérii dostal právě pomocí této knížky kdysi na vojně. Noční hlídka, drak, Berankinová, Errol, to je prostě něco tak neskutečně vtipného, že jsem tuto knihu přečetl snad už stokrát. A ještě se k ní stokrát vrátím. A pár vtípků na ochutnání:

"Chodil nahrbený. To byl bohužel následek pobytu ve zlatém dole řízeném trpaslíky, kteří trpí utkvělou představou, že když postaví strop ve výšce sto šedesát pět centimetrů, je vysoký až nad hlavu."

Zaslechli kroky. Nalevo od nich se ve tmě někdo zlomyslně zachichotal.
"Musíme vytvořit čtverec," řekl kapitán. Všichni najednou se pokusili vytvořit klín s kapitánem na špici.

Knihovník na něj vrhl pohled, jaký si lidé většinou nechávají pro ty, kdo říkají věci jako: "A co je vlastně tak špatného na té genocidě?"

Tuhle zbraň ve městě neradi viděli, protože takovým dlouhým těžkým lukem jste hladce prostřelili nevinného přihlížejícího na sto metrů, a to většinou jistěji než toho nevinného přihlížejícího, na kterého jste ve skutečnosti mířili.

"Koukni se na to takhle: když řekneš lidem, že si můžou vybrat - buď vlastní barák vypálenej do základů, nebo drakovi nějakou holku, kterou pravděpodobně v životě neviděli, no, věř tomu, že začnou přemejšlet. Taková už je lidská nátura."