Pohyblivé obrázky

Pohyblivé obrázky

Všechno začalo v tajemném Holly Woodu - Svatém lese. Tam se zrodila jistá myšlenka, a když pak alchymisté na Zeměploše objevili magii stříbrného plátna, roztočily se kamery, takže skřeti-malíři sebou museli skutečně hodit. Brzy se vynořily první mužské a ženské hvězdy a pustili se do boje se zlem a filmovou reklamou. Dejte si sáček brambůrků a sledujte natáčení světového trháku Střed proti Okraji - nejpodivnějšího filmu z prostředí občanské války. Vášnivá sága lásky odehrávající se pozadí válkou šílícího světa! Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/461/zemeplocha-pohyblive-obrazky-461.jpg 4.3652

Úžasná Zeměplocha (10.)

Moving Pictures (1990)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

VerčaFF

Není to zrovna nejlepší knížka od Pratchetta, kterou jsem četla, ale celkově jeho knihy zbožňuju, takže se mi líbila i tato. Možná trochu dlouhá, ale některé situace a nápady byly prostě boží. Třeba trollí námluvy kamenem do hlavy a tisíc slonů!

Murysek

Další tak neuvěřitelný příběh, jakému se dá ještě uvěřit, že byl vůbec napsán.

MisaSutcliff

Na Zeměploše se probudil Svatý les a žádá si své oběti. Nic nechybí – uhrančiví hrdinové, spoře oděné ženy, mluvící zvířata, pražená kukuřice a Kolík Aťsepicnu. Objeví se i chapadla! Pohyblivé obrázky jsou klasickou Pratchettovskou jízdou plnou snad všech Hollywoodských klišé a archetypů a tradičně všemožných popkulturních narážek a odkazů. Přestože kniha obsahuje skvělé nápady, ději by rozhodně prospělo zkrácení. Po parádním začátku se celkem rozmělní a k zábavnému nastartování opět dojde až na konci při souboji s příšerami z Podzemních rozměrů. A tentokrát ne tak ledajakých. Postavy z většiny taky moc nepřekvapí, ale i tady jsou výjimky. Jako mluvící pes Gaspoda nebo nový a příliš aktivní arcikancléř Neviditelné univerzity, Vzoromil Výsměšek. Co říct víc? Je to prostě další příjemná, ale průměrná oddechovka z oblíbeného placatého světa.

kní

"Každý chápe, jak je důležité jít ke zkouškám střízlivý. Na nepochopení této jednoduché skutečnosti byla založena nejedna kariéra počišťovače, sběrače ovoce nebo kytarového virtuosa v metru."

Welinie

Naprosto dokonalá parodie na dnešní svět filmu!

jana9347

Super
Kniha mela sve kouzlo

Peti
26.12.2016

Desátý díl Úžasné Zeměplochy zasvěcený filmování a Holly Woodu. Dle mého skvělé a ještě lepší, šotci co malují zavření v krabičkách, chytrý pes a filmový pes, Viktor, Navážka a Rambonit..., ti všichni mají svůj díl na tom, aby se divák bavil a tupě zíral na plátno. A do toho se Aťsepicnu snaží vmíchat reklamu do pohyblivých obrázků :).

carcassonna
19.12.2016

Tento diel asi nebude patriť medzi moje najobľúbenejšie, ale aj tak to bola zábava. Ja len nemusím Hollywood a tento diel sa zameral na "filmarčinu" a všetko okolo toho, takže je možné, že aj preto som nevedela oceniť použité referencie. Avšak je to len moja chyba a toto hodnotenie nemá nič spoločné s obrovským talentom Sira Pratchetta a jeho skvelým spracovaním danej tematiky.

MaxQ
08.12.2016

Povinnost nejen pro fanoušky Zeměplochy, ale tentokrát i pro milovníky historie HollyWoodu. Tady je Holy Wood přítomen v nejčistší vydestilované podobě. Jak tu někdo píše, humoru mohlo být o chloupek víc, případně naopak kniha o trochu míň tlustší, ale u mě osobně jsou tyto položky vyvážené. Pratchett zde pracuje s archetypy producentů, filmových hvězd, filmových fanoušků a už jen to stačí ke kouzelné zábavě. Navíc je celá kniha psána jako filmový příběh, takže případný scénárista by s případným převedením na plátno neměl mnoho práce. Takže pár citátů:

Říká se, že všechny cesty vedou do Ankh-Morporku. Není to pravda, všechny cesty vedou z Ankh-Morporku, ale občas po nich lidé chodí špatným směrem.

"Hledám slovo," prohlásila ohořelá postava zasněně. "Mám to na špičce jazyka."
"Puchejř?" pokusil se Aťsepicnu.

Čekal aplaus. Žádného se nedočkal. Dav ho jen mlčky pozoroval. Na to, abyste se dočkali hlasitého ocenění od obyvatel Ankh-Morporku, musíte udělat mnohem víc než jen zakončit své věty vykřičníkem.

"U nás si každý bere své bratrance nebo sestřenice."
"Proč?"
"No, myslím, že proto, aby si nemuseli lámat hlavu s tím, co dělat v sobotu večer."

"Procenta z celkového zisku... Co to znamená?"
"No, s tím si zatím nelam hlavu," řekl Gaspoda. "Jenom musíš říct, že právě tohle chceš. Až k tomu bude vhodný čas.
"A kdy k tomu bude vhodný čas?" zajímal se Viktor.
Gaspoda se ošklivě usmál. "No, já myslím, že nejvhodnější čas nastane, až bude mít Aťsepicnu plnou pusu."

Rozhlédli se po místnosti. Všude po stolech byla nedotčená nebo nedojezená jídla. Něco takového bylo například u Magdóna celkem běžné, ale většinou u těch jídel seděli lidé, kteří si trpce naříkali.

renefer
06.12.2016

Nemám ráda knihy z filmového prostředí, i když klikání prostřednictvím šotků, kteří malují obrázky, mě uchvátilo, stejně tak inteligentní rozmluva oduševnělých zvířat. Ale vzhledem k ostatním knihám tohoto spisovatele je to průměr...

ŽabákDokvákal
03.10.2016

Opět jsem se královsky bavil!

Monicay
10.09.2016

Tento díl Zeměplochy mě nikterak neuchvátil... prokousávala jsem se jím pěkných pár dní. Možná je to hodně tím, že celkově Hollywood nemám ráda a knihy s filmovou tématikou mě nudí. Bavilo mě jedině snad pojetí bytostí z jiného světa snažících se dostat do zeměplošské reality skrze filmový průmysl.

sulcv
10.08.2016

Prostě další úžasná Zeměplocha. klikaklikaklika.

Tom Riddle
22.06.2016

Na Zeměploše leží odhadem nějakých 8888 tajemných míst, v jednom z těch nejtajemnějších, Holy Woodu, potom sídlí duch něčeho, co se dá popsat jedině jako vábení slávy. Pratchett od začátku série paroduje všechno možné, bylo tedy jen otázkou času, kdy se pustí do parodování filmového průmyslu, a jak se mu to podařilo?

Za sebe musím bohužel říct, že nijak zvlášť. Navzdory faktu, že poprvé představuje některé z nejzábavnějších postav celého univerza (konkrétně tři si zaslouží zmínku, a sice hrdinný (ne)mluvící pes Gaspoda, první stálejší arcikancléř Neviditelné Univerzity Vzoromil Výsměšek a konečně stařeček v opancéřovaném vozíku, Rumpál Žička, boží překlad, mimochodem!) a zároveň do děje zapojuje ve větším (prodavač pochybných párků A.S.P. Kolík) či menším (seržant Nóblhóch) měřítku některé staré oblíbence, jedná se pro mě o zatím vůbec nejslabší přírůstek do zeměplošské historie.

Příběh opětovně recykluje už známou formulku, tentokrát zkrátka jenom využívající filmové téma, a do ústřední role staví nezajímavou postavu herce/mága/nejlínějšího člověka světa, Viktora Grýnbauma. Není to žádná bída, vedlejší postavy zachraňují, co se dá, a vtipů je tu pořád plno, jenom jsou dohromady upíchnuté nití slabší, než bývá standardem, a proto tak Zeměplocha poprvé balancuje na tenké hranici tří a čtyř hvězd.

Mort, Soudné sestry, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

Claudius
05.05.2016

Jeden z těch lepších zeměplošských románů. Pro mě, jakožto pro milovníka filmů, to bylo blízké téma a spousta narážek se mi líbila, přestože se bojím, že jsem možná některé narážky minul nebo nepochopil zcela. To díkybohu ději vůbec neškodí, a přestože tam bylo málo mé nejoblíbenější postavy, totiž Smrtě, rozhodně nelituji. Je tam totiž tisíc slonů!

BigDeal
21.02.2016

Po Stráže Stráže! pre mňa momentálne najlepšia Zemeplocha. A nemyslím si, že je to len vďaka mojej filmovej mánii (i keď určite pomohla) vďaka ktorej som chápal Hollywoodske narážky a parádne sa bavil. Je to najmä kvôli výborne napísaným postavám, či už to bol skorumpovaný Kolík, hrdina Viktor, alebo najmä úžasný a zázračný psík Gaspoda. Kto by to bol povedal, že sa raz emočne prepojím s tragi-komickou zvieracou postavičkou. Zároveň ma potešil príbeh, ktorý mi na Pratchetta prišiel prekvapivo konzistentný a bez hluchých miest. Dĺžka vôbec nevadila, práve naopak. Ak by bolo pokračovanie týkajúce sa zvukového filmu a vzniku špeciálnych efektov, išiel by som do toho!

Sakulnikov
07.02.2016

Odkazy na filmy a scénky fajn, ale celkově se táhlo. Snad je díly s Mrakoplašem se mi četly takhle špatně, ale na rozdíl od nich mě tohle bavilo víc.

qwill
24.01.2016

knihovny a knihovníci:

Arcikancléř upřel na kvestora zkoumavý pohled.
"Knihovník je opice?"
Chvíli trvalo, než se kvestorovi podařilo celou situaci alespoň částečně objasnit, a když skončil, arcikancléř prohlásil: Tak vy se mi tady snažíte říct, že ten chlap, co dělal původně knihovníka, se působením magie změnil v opici?"
"V lidoopa, arcikancléři."
"Tak něco takového tady nemůžeme trpět. V žádném případě. Nikdo nestojí o to, aby se nám po celé univerzitě potulovaly veliké chlupaté . . . kdovíco!" prohlásil arcikancléř rázně. "Zbavte se ho!"
"Pro pána, to ne! Je to nejlepší knihovník, jakého kdy univerzita měla. A kolik na něm ušetříme!"
"Proč? Co mu platíme?"
"Buráky," odpověděl kvestor okamžitě. "A kromě toho je to jediný tvor, který ví, jak knihovna skutečně funguje."
"Tak ho proměňte nazpět. To je houby život, když musí chlap trávit život v opici."
"Lidoopovi, arcikancléři. Obávám se, že tomu dává sám přednost, být lidoopem."
"A jak to, do pihele, můžete vědět?" podíval se na něj arcikancléř podezíravě. "Nebo snad mluví?"
"Říká Ooook!, arcikancléři."

matej6254
31.10.2015

Na úvod je nutné podotknúť, že sa radím medzi veľkých filmových nadšencov a filmové umenie mi doslova učarovalo. Aj napriek tomu tento miestami skutočne ostrý výsmech tomuto médiu ma bavil celých 416 strán. Výborné postavy, úžasne ľahké rozprávanie a famózny humor. Prachett proste vie...

Azizi
01.05.2015

Čítala som túto knihu počas dlhých zimných dní a nocí medzi učením sa na skúšku z cytológie. Bolo to relatívne na začiatku môjho vš štúdia, takže som mala ešte silu preplietať študovanie učebníc s oddychom pri beletrii (v neskorších etapách to už bolo poväčšine len preplietanie učenia s oddychom pri spánku). A teraz vám niečo prezradím. Pohyblivé obrázky a cytológia, to je tak absurdná kombinácia, že je až dokonalá! Naozaj nezabudnuteľný zážitok!

shmaic
24.04.2015

Za me zatim asi nejprotahlejsi dil, bud od Zemeplocby potrebuji pauzu nebo knizka jednoduse rozprostrela obvykle kvantum smichu do protahlejsi formy. I tak jsem se vsak bavil, jak je jiz zmineno v jinych komentarich, parodie na filmovy prumysl je zde citit na kazdem radku. Vlastne ne, na kazde strance. Aspon jednou za kapitolu.
Jako nejvtipnejsi satira se mi zdal vynalez podprahove reklamy a myslim, ze by si zaslouzila vic prostoru.
Skoda, ze jsem se vice nesnazil adaptovat zemeplossky Holyvud na ten realny, mnohdy jsem pak nedokazal pochopit, nebo vubec najit nektere vtipy. Ale to je jen a jen muj problem.

Pamprdlice
16.11.2014

Skvělá knížka! Pratchett opět nezklamal :-) Musím se ale přiznat, že jsem knížku rozečetla již před delší dobou-zřejmě jsem na ni prostě nebyla správně naladěná. Po několika stranách jsem měla pocit, že si knížku neužívám, tak jsem ji odložila a teprve nedávno znovu oprášila. Nelituji ani jednoho, na Pratchetta musí mít člověk prostě chuť! A pokud já ji zrovna mám, vytahuji jeho knížky z knihovny a vychutnávám si je jako archivní víno :-D Obdivuji autorovu fantazii, je to skutečně mistr!!! Čtvrtý vykřičník nepřidávám jen proto, že se mi zlomila křída ;-)

Túrin
01.11.2014

" Když to krvácí, můžete to zabít!" - aneb spousta narážek na filmy a celý filmový průmysl :) Mohlo to mít klidně o 50 stránek méně, ale stejně jsem se bavil :)

Lady Dracula
07.07.2014

Tak Vám nějak nevím....že by mě Pratchettova Továrna na sny nějak moc oslovila, se říct nedá. Asi bych knížku zredukovala na polovinu a z chudáka Kolíka nikdy neudělala hlavní postavu. Nesvědčí mu to.
Ale na druhou stranu, milý, rozmilý, prašivý Gaspoda, odmítající si připustit, že trochu té lidské lásky potřebuje, mne bavil :)

"Poslal bych ti morkovou kost, ve které by byl pilník, jenže ty bys ho sežral."
Laddie zvedl hlavu.
"Hodný kluk Laddie! Hodný kluk Gaspoda!"
"Psst! Psst! Měli ti alespoň dovolit promluvit s tvým právníkem," vrčel Gaspoda. "Připoutat někoho takovým způsobem, to je proti lidských právům."
"Hau!"
"No, já jim to oplatil. Šel jsem za tím ošklivějším až k domu, kde bydlí, a počural jsem mu celé dveře."

wooloong
29.09.2013

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Hollywood po zeměplošsku! Tisíc slonů a jeden zablešený psík Gaspoda! Studentská sleva!

Ben Nevis
16.09.2013

Parodovat komerci je vděčné téma, ale ten Hollywood mi tam přišel přitažený za pačesy z Podzemních rozměrů. Není to Zeměplocha, je to náš Hollywood naroubovaný na Zeměplochu. Však také filmy zmizely ze světa stejně náhle, jako se objevily. Nechejme postavy Zeměplochy ovládnout démony a můžeme tam mít počítačový průmysl, automobilový průmysl, prostě cokoliv z našeho světa.

Ale abych jenom nekritizovala, je to zábava hodná Pratchetta a parodie na slavné filmy se povedly. Jako celek to má slabší příběh, ale detaily stojí za to.

Verrrunka
12.08.2013

Tento díl mě nenadchnul tolik jako jiné… Možná mi chyběly mé oblíbené postavy jako jsou čarodějky a Smrť, ale Gaspoda to docela dost zachraňoval :-

Maica
13.07.2013

Parádní, nonsensózní, zeměplošské. Moc se mi líbí Pratchettův styl. Přesto se mi Pohyblivé obrázky líbily o něco míň než Otec prasátek.

kniholka
11.07.2013

Přečtěte si to, čeká vás mnohé a navíc tisíc slonů!! :-)

yueh24
09.05.2013

Skvělá kniha ze Zeměplochy, kde si Pratchett dělá legraci z Hollywodu a vůbec filmového průmyslu a věcí souvisejících. Určitě jeden z lepších příběhů ze Zeměplochy.