Pátý elefant

Pátý elefant https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475/zemeplocha-paty-elefant-475.jpg 5 954 66

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dvou kandidátů: konzervativního a pokrokového. Podle toho, který to bude, se bude chovat k lidem i celé trpaslictvo. Volbu (a pak samozřejmě obchodní politiku) může ovlivnit nově jmenovaný Ankh-Morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samuel Elánius, za vydatné pomoci své ženy. Jedna z politických frakcí však chce udržet Uberwald a snaží se v tom siru Elániovi zabránit. Stojí tedy proti němu trpaslíci — zpátečníci, Anguini příbuzní — vlkodlaci a místní upíři. Angua mizí. Karotka najme jako stopaře a tlumočníka Gaspodu (biftek ke každé večeři) a vydá se po jejich stopách. Ankh-Morporská hlídka pod vedením serž-pardon, kapitána Tračníka se rozpadá! Milion dobrodružství! Napětí! Hrůza! Láska! Přírůstek do rodiny! Jediný slon!... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Fifth Elephant , 1999

1871
18.03.2024 4 z 5

Diplomacie a politika. Tohle téma nakousl Pratchett už několikrát, ale nikdy takhle z blízka. V situaci a v zemi, kde není centrální moc, kde se o moc přetahují 3 dědičné mocenské síly a tradice i postavení vlastní třídy je pro tyto síly důležitější než celkový rozvoj vlastní země.
Okrajové téma je zneužití pravomoci u člověka, který se dostane na vysokou pozici, na kterou nemá kvalifikaci ani buňky. Navíc ve službách policie, kde se předpokládá plnění rozkazů. A tady stály rozkazy za to.
Není to jen fantasy a komedie. Je to opravdová sociální kritika.

NemmamSlov
14.03.2024 5 z 5

"Klesol na kolena. Bolelo ho celé telo. Nebolo to len v tom, že jeho mozog vypisoval šeky, ktoré telo nedokázalo vybrať. Bolo to horšie. Teraz si jeho chodila požičiavali peniaze, ktoré nohy nemali a chrbtové svalstvo už hladalo stratené drobné pod kredencom."

Opäť vynikajúca práca spisovateľa. Znova Nočná hliadka, ktorú mám z Terryho sveta najradšej. Tento krát Elánius musí plniť svoje guvernérske povinnosti a bohužial nie je možnosť ako sa z toho vykrútiť. Elánius je ako veľvyslanec mesta, kde bude obhajovať záujmi Ankh-Morporku. Musí jednať zo samotným trpasličím kráľom, čo je ťažké, keďže sa do toho pletú vlkodlaci a upíri. Vynikajúci Pratchettov humor nechýba, čo ma teší, pretože hlavne kvôli nemu tieto knihy obdivujem. Smelo odporúčam.

milary
02.03.2024 5 z 5

Diplomatická mise sestavená lordem Vetinarim míří do země trpaslíků. Volí se nový dolní král a jde o to si jej naklonit pro dovoz nedostatkových surovin do Ankh-Morporku.
Tedy, původně zadání aspoň tak vypadalo. Jenže - ty osobní zájmy, že, - ty vám vlezou všude! Navíc se pohřešuje Angua. Přidá se nějaká ta vražda a postrádá se - ó hrůzo! - předmět nesmírného významu. Přiznejme si, to si pak člověk s tou zatracenou diplomacií nevystačí, že Elánie? Po Anguiných stopách se navíc vydává (bez povolacích listin) i Karotka. A nepřejte si vědět, jaký se v Hlídce pod velením čerstvě jmenovaného nejmenovaného zástupce rozpoutá... - eh, no, anarchie. :))
Ale vy si to přejete vědět, žejo? Dobře děláte. Je to úžasný díl. Dobodružství, stále aktuální témata a..? Obrovská, báječná legrace.

Hor89
17.09.2023 4 z 5

Pátý elefant je pátá zeměplošská kniha s městskou hlídkou. Velká část děje se odehrává v Überwaldu, a tématicky navazuje na přechozí knihu Carpe Jugulum. Příběh je zajímavý a napínavý, nahlédnutí do trpasličí kultury je zábavné, ale přišlo mi že humorných scének trochu ubylo. A vedlejší dějová linka s Nobym a Fredem v Ankh-Morporku se mi moc nelíbila.

Alex.rrr
05.10.2022 4 z 5

Přiznám se, že ze všech dílů mě tento bavil asi nejmíň, strašně pomalu se mi četl, přišel mi zdlouhavý a ač postavy z knihy zbožňuju, čekala jsem asi něco jiného, víc asi rozpitvaný Uberwald... nevím. Každopádně... posledních asi 30 stran zvedlo hodnocení o hvězdičku. Zakončení knihy je jako u všech pratchettovek prostě takové, že jste rádi, že jste si knihu přečetli a dá vám to všechno smysl, který do sebe zapadá.

IYv
27.04.2022 5 z 5

Pátý Elefant byla moje první pratchettovka. A zamilovala jsem se. Do Hlídky a do Čarodějek, do Smrtě...teď po letech jsem se dostala k audioverzi, kterou namluvil Jan Zadražil a nesmírně si to užívám. Jiný zážitek, než čtení. Objevuji zase úplně jiné roviny příběhů. Díky, Terry!

OlafSveinsson
23.03.2022 5 z 5

Když je člověk policajt a ještě ke všemu sir Samuel Elánius najde si zločin všude. I když aktuálně není policajtem, ale diplomatem a od domovského Ankh-Morporku ho dělí doslova EmEmZU. K tomu si přidejte dějové linky s Karotkou, Anguou nebo Tračníkem v roli velitele Hlídky a dostanete další ze skvělých zeměplošských příběhů.

Sybelle
04.02.2022 5 z 5

Další kniha ze série hlídky. Kapitán/sir Elánius je poslán na diplomatickou misi. Už jen samotný fakt, že zrovna on byl vybrán pro diplomatickou misi hodně napovídá.
Mezitím seržant Tračník rozkládá celou hlídku, Angua zmizí a Karotka ji jde hledat. Dohromady vše tvoří opět skvělý příběh, který nezklame.

RyonMathrin
06.01.2022 5 z 5

Méně humoru, více akce a hraní na temnější struny. Co taky čekat jiného v Uberwaldu mezi vlkodlaky. Hlavní účinkující - Elánius a Lady Sibyla ukazují, co vše v nich je. A je toho hodně. Karotka je také skvělý, ale Angua a její rodokmen ho celkem zastínila. Velmi zajímavé. Skvělé nápady (doly na tuk, Černé Připálené Kousky...)
jednoduše super čtenářský zážitek. V neposlední řadě bych neměl opomenout Igora (resp. celé příbuzenstvo), zvláště toho mladého, nekonvenčního. A Navážka jako atašé... paráda.
Prostě jako vždy: Sir Terry = doporučuji.

SONP
14.10.2021 4 z 5

A jako jo! Hlídka dostává další bod! Od té doby, co si vzal Elánius lady Sybilu, stojí tato část série opravdu za to! Pravda, akční sekvence s jeho útěkem lesem mne moc za srdce nevzala, ale pak se děj vrátil do původních kolejí a byla to opravdu skvělá jízda. Nejlépe asi sekundovali všichni ti Igorové, nicméně feminizace trpaslictva taky nebyla k zahození, stejně jako náhlé zblbnutí Freda Tračníka povýšením. A čtenář se dočká i reminiscence na Maškaráda v podobě dalších narážek na operu. 90%

theMarty
18.09.2021 5 z 5

Do Überwaldu jsem se chtěla podívat už dlouho, a když se to teď povedlo ještě ve spojení s Elániem a Anguinou rodinou, byla to nádhera.
Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších knih ze Zeměplochy.

MaxQ
07.09.2021 4 z 5

Ze světa Zeměplochy mám nejraději příběhy s noční hlídkou pod vedením Samuela Elánia. Většinou jde o detektivní příběhy s pořádnou porcí zábavy, kterou obstarají členové hlídky rozmanitých ras a velikostí v čele s Tračníkem a Nobym. V tomto ohledu Pátý elefant nevybočuje z řady, pouze příběh je zasazen nikoliv do Ankh-Morporku, ale do dalekého Überwaldu, kde se chystá korunovace trpasličího krále.
Jak už zde někdo psal, kniha je to až příliš tlustá na to, kolik se toho děje, ale přece jen by to chtělo jednotlivé linky pečlivěji dotáhnout. Zvláště ta s povýšením Tračníka na velitele hlídky. Tam jsem čekal větší humoriádu. Ale i tak jde opět o další výborný díl do skládačky jménem Zeměplocha.

NannyOgg24
21.08.2021 5 z 5

Noční hlídka na diplomatické misi, to hovoří samo za sebe.

slawa.cap
16.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak trochu hlídka bez hlídky. Tak trochu hodně detektiva. A opět trochu emancipační agitka. Ale hlavně spousta vlídného humoru.
Nemůžu si pomoc, ale na těch skoro 500 stránkách mi tentokrát přišlo trochu málo děje - ono ho není málo: jsou tu samostatné linky Karotky, Angui, Vetinariho, minilinka Leonarda da Quirm, geniální linka kapitána Tračníka a zbytku hlídky a hlavní děj kolem Elánia. Je tu toho vlastně celkem dost, ale možná kvůli tomu mi přišlo všechno takové trochu nedotažené. Jako vše je to skvělé, ale třeba děj kolem upírů mi přijde trochu odbytý. Příběh Hoptama Strusky vyšuměný do ztracena, o Anguině rodině se vlastně taky nic nedozvíme. A hlavně Sibyla, která mi přišla jako jeden z největších hybatelů děje tu hraje paradoxně druhé housle. Myslím, že tato kniha měla mít možná o polovinu více stránek, protože Pratchett umí pozadí vykreslit mnohem líp.

I přes kritiku vlastně nemůžu knize nic vytknout, jen jsem očekával trochu víc, holt si Pratchett nastavil laťku moc vysoko. Ale jako vždy mi poslech soustavně zvedal náladu a už se těším až se na Zeměplochu vrátím.
Poslouchal jsem jako audioknihu.

TERRORDROME
20.07.2021 4 z 5

Ďalší prípad pre hliadku, vrchný gumár Primeros je zavraždený, tisícročná trpasličia korunovačná bábovka ukradnutá a Elánius má robiť veľvyslanca v najzapadlejšej zadnici zemeplochy plnej upírov a vlkolakov. Žiadny nasledujúci príbeh s hliadkou už síce nedosahuje na grotesknú absurdnosť/absurdnú grotesknosť zo Stráže Stráže, ale bezpečne si plávajú v oblasti satirickej detektívky, ktorá sa tentoraz triafa do rasovej nadradenosti ( vlkolaci ) a chronickej zaprdenosti ( trpaslíci ), kde každá zmena vyvoláva hysterický odpor. Je jasné že v takom prostredí bude Elánius všetkých nasierať dvakrát tak kvalitne, či už svojim pôvodným štýlom, alebo novo získanými diplomatickými schopnosťami. Postupom deja sa to sa to fakticky zmení na akčný thriller s podrazmi a behom o život v sadistickej vlkolačej hre, ale na humor sa stále nezabudlo a je tu aj strážnik Navážka so svojou megakušou, strieľajúcou zväzky šípov takou rýchlosťou až sa menia v smršť horiacich triesok čo v pohode odpália hrad. Ale najzábavnejší je aj tak Fred Tračník, ktorý v neprítomnosti Elánia a Karotku povýši na kapitána, čo z neho urobí paranoidnú trosku donekonečna prerátavajúcu kocky cukru. Takže to stále funguje a hliadka drží pevne svoju pozíciu.

Hadati
04.03.2021 5 z 5

V Überwaldu má dojít ke korunovaci nového trpasličího krále. Proto lord Vetinari vyšle do hlavního města této země ankh-morporského vyslance, kterým není nikdo jiný, než velitel Samuel Elánius. Možná si řeknete, že to je chyba, protože Elánius nepatří mezi osoby s diplomatickou náturou. Na druhou stranu, země, kde se o moc přetahují trpaslíci s vlkodlaky a upíry možná potřebuje přesně ten druh diplomata, jakým Elánius je. Nebo spíš není.

Sledovat, jak Elánius boří zažité diplomatické chování v Ankh-Morporku mě vždy bavilo. Tím, že tento um začne používat v cizí zemi, je stejně zábavné a navíc díky tomu nemáte pocit, že by se Pratchett opakoval.

Také je zajímavé sledovat chování Elánia, když je mimo své domácí prostředí. Přestože zde má roli vyslance, nezapře v sobě vyšetřovatele, a tak se zaplete do komplotu kolem svržení nového Dolního krále.

Přestože je Elánius hlavní postavou příběhu, dost se tu také dozvíme o Überwaldu a jeho obyvatelích. Mezi mnoha humornými scénami a hláškami je pak ukryto i temné téma rasové nadřazenosti a zpátečnictví. To první zde představují vlkodlaci, kteří o všech ostatních přemýšlí jako o podlidech, kteří nemají žádná práva, a se kterými si mohou beztrestně dělat, co se jim zlíbí. Jejich vůdcem je vlkodlak Wolfgang, kdy erb jeho rodiny s vlkem držícím v tlamě blesky, je nepochybným odkazem na fašistické jednotky SS. Zpátečnictví pak představují trpaslíci, kteří kvůli staletým tradicím nejsou ochotní jít s dobou a cokoliv nového považují za zločin. Tím si pak odůvodňují vlastní zločiny.

Pleskot to pak zde má těžké díky tomu, že neskrývá, že je ženou. Navážka pak proto, že jako troll je tradičním nepřítelem überwaldských trpaslíků. Oba jsou ale už z policejní praxe dostatečně otrkaní na to, aby si s tím dokázali poradit.

Sice se zde vyskytuje více známých osob jako je lady Sibyla, Karotka, Angua, Pleskot nebo Navážka, ale to jsou jen vedlejší postavy Elániova dobrodružství. To ale vůbec nevadí, protože Elánius dokáže příběh utáhnout sám. Už jen následující román Noční hlídka dokáže lépe předvést, že je Elánius drsným poldou, který se nebojí jít do všeho tvrdě, ale přesto používá i mozek. Je nejen polda, ale i dobrý detektiv. A díky těmto charakterovým vlastnostem je mou nejoblíbenější zeměplošskou postavou.

Po Carpe jugulum je to také další kniha, kde se objevují Igorové, což je skupina osob, která mě velmi baví. Jsou to sympatické osoby, které mají srdce téměř vždy na tom správném místě (chirurgicky řečeno).

kurama45
21.02.2021 4 z 5

Začínam si myslieť, že je Elánius chodiaca rozbuška na potenciálne vojny. Našťastie je zas Karotka hasiaci prístroj.

Až na Pratchetta nepoznám nikoho iného kto by takto dokázal kritizovať rasové rozdiely, skúmať dynamiku mužsko-ženských vzťahov a kritizovať zneužívanie moci a nielenže tým nepokaziť všetku zábavu, ale ešte ju tým i vylepšiť. Vďaka za zábavu, hliadkovskej bande a dobrodružstvu zdar!

Deia
31.12.2020 4 z 5

Kniha ma naozaj veľmi bavila. Po čarodejkách sú členovia mestskej hliadky moje obľúbené postavy, hlavne sir Elánius. Páčilo sa mi, že v tejto časti sme viac nahliadli aj do jeho osobného života, keďže do Uberwaldu cestoval aj so svojou ženou. Tiež mi táto časť prišla celkom napínavá, keďže Elániov život bol niekoľkokrát v ohrození. Veľmi sa mi páčila aj dejová linka Angui a Karotku, aj keď pes Gaspoda medzi moje obľúbené charaktery veľmi nepatrí. Knihe (aspoň podľa mňa) určite veľmi prospelo, že sa dej neodohrával iba v Ankh-Morporku, ale že sa niektoré postavy vydali na cestu (do krajšieho prostredia). Táto časť u mňa bude patriť asi k tým najlepším (možno ešte nejaké nasledujúce časti prekvapia).

Torgal
28.09.2020 4 z 5

V Überwalde sa chystá korunovácia trpasličieho kráľa a tak Patricij posiela na diplomatickú misiu svojho najlepšieho muža - Samuela Elánia - aby s ním vyjednal pre Ankh-Morpork dôležité obchodné dohody. Čo ale keď bol ukradnutý mazanec - posvätný trpasličí kameň - a korunovácia je v ohrození? Elánius sa zapletá do mocenskej hry v ktorej sa ukazuje, že za nitky ťahajú vlkodlačí príbuzní Angui. A v Ankh-Morporku sa medzitým pod nekompetentným velením Freda Tračníka rozpadá mestská hliadka.
Detektívne vyšetrovanie na Zeměploche ma vždy baví, to je istota ktorá nesklamala ani tentokrát. Überwald bol aj so všetkými jeho Igormi vyťažený omnoho lepšie ako minule a poriadne sme preskúmali aj trable trpaslíkov preferujúcich sukne. Pratchett ma síce asi už nikdy nedokáže strhnúť samotným príbehom, no jemný úsmev mi stále vie vyčariť spoľahlivo. Len som nepochopil prečo sa kniha volá Piaty elefant (teda okrem toho že je to srandovná narážka na Piaty element). 7+/10

Ookmalej
15.09.2020 5 z 5

Naprosto uzasna kniha plna napeti, strachu, nadeje, nehy a moudrosti. Na konci jsem dojetim slzela. Tato kniha se da precist i stokrat a pokazde z ni vyplave nova myslenka, ktere jste si predtim jaksi nevsimli.
Proto je dulezite, aby ji precetl kazdy.

vlkodlaci hlídka

Terry Pratchett