Muži ve zbrani

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu...tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi.
Úžasná Zeměplocha, kniha 15., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/466/zemeplocha-muzi-ve-zbrani-466.jpg 4.7751

Úžasná Zeměplocha (15.)

Men at Arms (1993)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

MaxQ

Noční hlídka v čele s Elániem, Tračníkem a Nobym... co si přát víc. Snad jen ten příběh byl tentokrát příliš zamotaný.

kní

Je krásné, jak v jedné knize (tedy vlastně ve všech "hlídkovkách") lze policii naprosto zesměšnit a zároveň prostě a neokázale adorovat...
tento nápis je z cedulky, už si moc nepamatuju, kdo ji psal, nejspíš asi Karotka:
Drahý seržante Tračníku, doufám, že se vám daří dobře. Počasí je hezké a stálé. Tohle je mrtvola, kterou jsme dnes v noci vytáhli z řeky, ale nevíme, kdo to je, jen to, že je členem Cechu šašků a kašparů a je to klaun jménem Ferdinand.

Stejný bar najdete v každém větším městě. Je to bar, kam chodí pít policajti.
Když se členové Hlídky, kteří byli mimo službu, chtěli napít, málokdy pili jinde. Veselejší ankh-morporské hospody pro ně nebyly. Tam se totiž mohlo každou chvíli stát něco, co by je hezky rychle do služby vrátilo. Takže většinou chodili ke Kbelíku ve Třpytné ulici. Hospoda byla poměrně malá, s nízkým stropem a přítomnost městské Hlídky pravidelně odradila většinu ostatních hostů. Pan Gouda, majitel, si s tím příliš hlavu nelámal. Nikdo nedokáže pít jako polda, který toho viděl příliš mnoho, než aby dokázal zůstat střízlivý.
Karotka odpočítal na barpult drobné.
"Takže to budou tři piva, jedno mléko, jedna tekutá síra s drceným koksem a kyselinou sírovou -"
"A s paraplíčkem," zaduněl spokojeně Navážka.
"-a jednou Letní sníh s pomerančovou šťávou."
"A s ovocným salátem," dožadoval se Noby.
"Haf?"
"A misku piva," dodala Angua.

boxas

Líbili se mi všichni - Elánius, Karotka, Angua, Nóblhóch, Tračník ... A řekněte, kdo by neměl rád svobodníka Navážku (NESALUTOVAT!), Gaspodu, a nebo Knihovníka???
Ook! Haf, haf!

Tom Riddle
31.08.2016

Ankh-Morporku, prastarému městu, které stojí na vetchých a hnijících základech, vládne železnou rukou pragmatický patricij Havelock Vetinari. Ten si je dobře vědom toho, že zločinci musejí být potrestáni. A i kdyby nedejbože náhodou nespáchali čin, za který jsou zavření, jistě se najde něco jiného, za co si vězení/oprátku zaslouží. Spravedlnosti zkrátka musí být učiněno za dost. Ve městě ovšem žije jeden člověk, konkrétně vrah, který se domnívá, že nejspravedlivější by bylo dosadit na trůn místo patricije právoplatného následníka, a sice prostého desátníka noční hlídky, de facto trpaslíka, Karotku.

Podruhé do řad členů noční hlídky, a stejně jako poprvé napodruhé, i podruhé je napodruhé mnohem lepší. Kdo nerozumí, viz můj komentář k dílu Stráže! Stráže! V prvním díle byla noční hlídka vymírajícím druhem. S úspěšným rozuzlením nabyla na síle i všeobecné oblibě u obyvatel a v Mužích ve zbrani přibírá hned několik nových členů. Přidává se starý známý troll Navážka (který měl poprvé šanci víc zazářit v Pohyblivých obrázcích, byť zdaleka ne tolik, jako tady), který výborně baví neustálým hašteřením/bromance s nově příchozím strážníkem Potroublem, skutečným trpaslíkem (kteří jak všichni vědí, chovají k trollům hlubokou nenávist), nejvíc ale boduje strážnice Angua, ať už sarkastickými dialogy se zázračným psem Gaspodou (díky za návrat jednoho z mých favoritů!), kvetoucí romancí s krísmatickým Karotkou, nebo snad díky svému malému tajemství. Staří známí navrátilci pak drží formu, především starý lišák patricij Vetinari, věčně ovíněný, životem unavený, čerstvě zasnoubený kapitán Elánius, a s největší pravděpodobností duševně chorý desátník Noby.

Muži ve zbrani jsou dalším velice dobrým příspěvkem do stále se rozrůstajícího placatého fantazijního světa, baví přehršlí vtipů, komplexní detektivní zápletkou i komentářem společenských problémů v podobě druhismu (rasismus se na Zeměploše nenosí, něco jako barva kůže je zanedbatelnou charakteristikou, když tu jeden najde takové živočišné tvory, jako jsou trollové, trpaslíci, upíři, ghúlové, bubáci nebo klauni), stejně jako úvahou na téma moci i problematiky zbraní.

A mimochodem, někdy je lepší zapálit plamenomet než proklínat tmu.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Dámy a pánové, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

zuzak07
14.08.2016

Noční hlídka je ta nejlepší Pratchettovská parta vůbec. Jsou mile jednodušší, ale odvážní a vtipní.

wiix
04.08.2016

Neviem prečo, skrátka som sa nevedela začítať.

knedlik
01.07.2016

Pratchettovka bohatší na příběh než na vtipné hlášky, nicméně na příběh tak skvěle vypointovaný, že to ty hlášky plně nahradí. Četla se skvěle, jak taky jinak. V dalším textu komentáře budou spoilery, za což se neomlouvám, jen upozorňuji :-)
Terry se opět dotýká nadčasových témat - touhy po moci, toho, jak snadno se jí někteří nechají ovládnout a že vlastně do určité míry dokáže ovlivnit každého; rovností všech bytostí (záměrně neužívám výrazu "lidí"); bravurně opět vykresluje jednotlivé charaktery - dobrého člověka zapalujícího svíčku namísto proklínání temnoty a mnoho jiných, kteří místo svíčky zapálí plamenomet.
Zarazila mě nebývale lidská tvář Patricije! Zatím v žádné pratchettovce mi nepřišel tak moc lidský. Zbožňuji pasáže s jeho úvahami ( "Hodně vládců, dobrých, špatných a dost často i mrtvých většinou vědělo, co se v jejich říši událo v posledních dnech. Bylo jen málo těch, kterým se s vynaložeím všech sil podařilo zjistit, co se tam odehrává teď. Lord Vetinari považoval jedny i druhé za lidi, kteří postrádají ambice.")
Příběh má spád, není až tak snadno odhadnutelný, zkrátka bavil.

A konečně hláška, příběh, který mě totálně sundal:

VELKÝ FIDO?
"Prosím?"
K NOZE.

Sakulnikov
12.06.2016

Jedna z nejlepších Zeměploch.

pája007
05.05.2016

poly.0@:
plně souhlasím

poly.0@
04.05.2016

UPŘÍMNĚ:já nechápu co s tím všichni mají a myslím si že ten člověk (autor)má asi trochu pomatené myšlení či co.

qwill
06.03.2016

Elánius nakonec došel k názoru, že tihle bohatí jsou tak bohatí proto, že si mohli dovolit utrácet méně peněz.
Vezměte si například boty. On si vydělal třicet devět tolarů měsíčně plus příplatky. Pár skutečně dobrých kožených bot stál padesát tolarů. Ale boty za přijatelnou cenu, takové, které vydržely sezonu, někdy i dvě, i když po tom, co se ošlapaly, do nich pekelně teklo, stály deset tolarů. Právě takové boty si Elánius kupoval a nosil je, dokud vydržely. Druhou sezonu už mívaly podrážky tak slabé, že i v mlhavé noci poznal podle dláždění, na kterém místě Ank-Morporku se právě nachází.
Věc spočívala v tom, že dobré boty vydržely roky a roky. Člověk, který si mohl dovolit dát padesát tolarů za pořádné boty, měl obutí, jež jeho nohy udrží v suchu ještě za deset let, zatímco chudák, který si mohl dovolit dát za boty jen deset tolarů, utratí za stejnou dobu sto tolarů, a přitom bude mít prakticky pořád mokré nohy!
Tohle byla "botová teorie" sociálně ekonomické nespravedlnosti kapitána Elánia.

Mrnda
02.02.2016

První kniha, kterou jsem od TP četl, a hned to vedlo k lásce na první pohled.

Modrina
24.08.2015

Terry Pratchett mě lákal hodně dlouho. Coby sběratelka citátů jsem na jeho klenoty narážela neustále. Jenže.. Já nemám ráda styl fantasy. Neumím ho číst a nerozumím mu. Ale protože jsem si chtěla vychutnat Pratchettův jazyk (překladatel je génius), donutila jsem se tomu dát šanci. Znalci mi dali nejdřív jednu Toničku Bolavou, tu jsem po několika pokusech zvládla do půlky. Ale ty potvory, co neumějí pořádně mluvit, mi pily krev tak, že jsem to nakonec vzdala. Ne že bych příliš tušila, o čem kniha byla.. Pak Dobrá znamení. I to jsem horko těžko přeslabikovala asi do půlky, aniž bych se v postavách a ději aspoň trochu zorientovala. Pak mi - protože jsem detektivková - doporučili právě tuto knížku. Dalo mi to hodně práce, ale dočetla jsem ji. A s konečnou platností si musím přiznat, že Terry Pratchett není pro mě. :( Asi mi chybí část mozku..

shmaic
15.07.2015

Terry se nedrzi vlastnich dogmatu a nesetri charaktery. Tak to ma byt.

Lady Dracula
12.06.2015

Při čtení této knihy jsme měla pocity asi jako na horské dráze: pomalý rozjezd, pak nabíráme rychlost, strmý pád, následně extrémně rychlý výlet nahoru a zakončíme to pomalým dojezdem do cíle. Tím nechci tvrdit, že kniha je špatná, to vůbec ne, protože Pratchett snad nenapsal žádnou špatnou knihu, nicméně po prvním sladkém dortíku od Noční hlídky jsem teď dostala pouhý muffin. Ale s čokoládou ;)

Velmi mne potěšilo, že svůj prostor dostal kr...des...kap...ale vždyť je to vlastně jedno, Karotka. A velmi příjemná byla i analogie psů, vlků a taky tak trochu lidí ;) A pošťuchování mezi trpaslíky a trolly? Veselé...:)

Avšak, jak prohlásil Tračník či Elánius, ten drak byl prostě lepší :)

vajglik
31.03.2015

Pratchett prostě nezklame. Geniální partička Noční hlídky v čele s Eliániem, kterému krásně sekundují ostatní bizarní členové tohohle ánsámblu - Karotkou počínaje a Nobym konče.

Jen si občas říkám, jaký byl asi výsledek Navážkovy matematické rovnice. Troufám si tvrdit a doufat, že to bylo 42. Ale to bych už asi chtěl hodně...

Misan1993
23.03.2015

Každý odstavec, každá věta, každé slovo, všechno do detailu propracované a velmi velmi čtivé!

Hary
22.02.2015

Paradni detektivka ze zemeplochy.Karotka je zde opravdu skvelej

bh69
14.02.2015

jeden z nejlepsich dilu Zemeplochy

stopař
26.12.2014

Opět skvělá Hlídka...

Túrin
11.09.2014

Nesalutovat! Naprosto parádní díl! :)

Cacolinka
08.10.2013

Muži ve zbrani je prostě moje nejoblíbenější Zeměplocha (knížka, po které to dotáhl kapitán Elánius v bodovém hodnocení až na Smrtě, což jsem nikdy nemyslela, že se stane, Smrtě prostě miluju). A jediná Zeměplocha u které mi dojetím ukápl asi litr slz. Prostě to stojí za to si ji přečíst ;).

SimonaZ
01.10.2013

Pratchettova Ankh-Morporská hlídkovská banda je naprosto úžasná. Adorace a zesměšňování policie - málokdo by řekl, že obojí najednou jde, ale ono jde :)

wooloong
29.09.2013

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

"Oba muži si vyměnili pohledy. Patricij na tom vydělal, protože Karotkova tvář byla větší. Oba dva se pokuošeli zadržet úsměv."

Paulhunterspet
22.09.2013

Slyšela jsem jak adorující chválu, tak i obrovské zklamání nad Terrym a myslím, že tuším proč.

Většina z nás jako správní školáčci začali číst první knihu - v tomto případě Barvu kouzel, a tak se lehce stane, že Terry ztratí budoucí možné fanoušky už na první metě. Kniha totiž nepatří mezi ty nejpovedenější, i když svůj peprný jazyk dává na odiv ukázkově. Asi si dokážu představit, že pokud bych brala jako první knihu BK, asi bych se do fanklubu hned nepropadla a čekala by mě dlouhá cesta, než bych se k Mužům propracovala a je otázka, jestli by mi síly vůbec stačily. (Viz komentář Barva kouzel)

Moje cesta ale byla naštěstí jiná a první knihou od Terryho byla právě tato, Muži ve Zbrani. Myslím, že mě nezaujal pouze skvělý humor, obscénní morálka a perfektně vykreslené charaktery, to zápletka mi vzala dech. Terry je často neukázněný vypravěč a jeho děj má sem tam velké trhliny a tempo nemusí sednout každému. Tentokrát ale zvolil zlatý střed a doručil vyváženou a propracovanou věc, za kterou si ocenění zaslouží právem.

Každému, kdo se s Terrym ještě nesetkal a přemýšlí, zda si jeho knihy přečíst, nikdy nedoporučuji Barvou kouzel, ale právě tuto knihu. Ukazuje ho v tom nejlepším světle a hlavně dá (nebo právě nedá) implus, díky kterému se každý rozhodne, jestli pokračovat nebo odložit.

Mako123123
12.09.2013

Hmmm... tak ten mierne smutný záver (pohreb) mi síce trocha vadil (v knižke komédio-paródia) to podľa mňa nemá čo hľadať , ale i tak... Kniha veľmi dobrá, pútavá, vtipná a akčná... 4/5 idem na daľšiu :)

Verrrunka
12.08.2013

Dobrý díl, napínavější než ty, co jsem zatím četla.

Jennkie
10.07.2013

Kniha oplývá stále velice dobrým neotřelým humorem, v této knize se navíc střídaly chvíle úplně banální a směšné s velmi vážnými okamžiky, kdy hrdina řekl i pár velmi moudrých výroků. Takže i když se to nezdá z množství mnohdy znevažujícího humoru, tato kniha, stejně jako plno jiných od Pratchetta, má svou hloubku a člověk se zde setká i s filosofií (které je obzvlášt v dílech s kapitánem Elániem více než v jiných dílech ze Zeměplochy, které jsem četla - i když i Smrť má dost filosofických chvilek ve svých knihách, ale to je trochu jiná káva), samozřejmě jaksepatří nastavenou do zeměplošských poměrů :P :-)

LucieRej
12.06.2013

Další parádní příběh. Noční hlídka je prostě skvělá skvadra :D a přidejte k tomu trapaslíka, trolla a vlkodlaka, do toho si tam brble pod nosem Gaspoda a máte zaručený recept na dokonalou srandu.

Mirime
10.06.2013

Podle mě jedna z nejlepší knih o Zeměploše, hlídka je prostě fajn :)