Muži ve zbrani

Muži ve zbrani https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466/zemeplocha-muzi-ve-zbrani-466.jpg 5 1431 115

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi. Úžasná Zeměplocha, kniha 15., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Men at Arms , 1993

xbenakk
xbenakk
15.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Z mého pohledu zatím nejlepší kniha ze Zeměplochy. Skvělá zápletka a naprosto výborný Karotka Rudykopalsson, který se dotahuje na mou nejoblíbenější postavičku, Smrtě. Tim asi předběhl i knihovníka, Magrátu Česnekovou a stařenku Oggovou. Stráže! Stráže! mě tolik nenadchla a nechápal jsem oblíbenost noční hlídky, ale po přečtení Muži ve zbrani jsem se stal jejím fandou. Zejména závěr mě nesmírně pobavil, když Karotka s Vetinarim dohaduje vznik obdoby naší kriminální služby.
Zápletka je skvěle stupňovaná, ani mi nevadí přeskakování z jedné dějové linky do druhé, protože se vše ke konci velmi hezky spojí. Řekl bych, že mi tento styl dokonce vyhovuje. Prostě jako normální život, kdy vedle sebe plyne několik dějů, které se v několika okamžicích postupně spojí, nebo překříží, doplní apod. Připočtěme k tomu skvělý Pratchetovský humor a dostaneme něco, co má u mě hodnocení 11/10. Možná v tomto případě udělám ze svého držgrešlovství výjimku a koupím si i audioknihu.

Je mi moc líto jak to dopadlo se strážníkem Potroublem, ale jeho přátelství se strážníkem Navážkou mě až dojalo, obzvláště když Potroublo přišel na supravodivost Navážkova mozku a Navážka bych schopen používat abstraktní matematiku. Za mě jedna z nejlepších pasáží, tedy kromě Karotkova prvního pohlavního styku. Má totiž chlapec recht, rodiče už asi vědí co a jak a psát jim to tedy nemusí.

FiFoj
FiFoj
17.01.2024 5 z 5

Byl jsem až překvapený, jak mě to vlastně nebaví. V kontextu s hodnocením poněkud matoucí začátek, ale pokusím se vysvětlit.

Nebavilo mě to ve smyslu, že mě příběh vůbec nenutil číst pořád dál a dál, což se mi u Pratchetta stává pravidelně. Je to ale strašně příjemné číst a to je podle mě ten důvod, proč je to tak dobré. Není to sprint, kdy člověk sejme sto stránek jedním dechem, ale spíš poklidná cesta parkem, kde se kocháte živoucím okolím jedinečného světa a je vám jedno, že se toho okolo zase tak moc tolik neděje. A tato cesta může být někdy cíl.

Přestože příběh není kdovíjaká revoluce, pěkně do sebe se smyslem pro detail zapadá a je protkaný autorovým klasickým svébytným humorem.

Vidlička
Vidlička
10.01.2024 5 z 5

Nebudu se moc rozkecávat, Pratchetta prostě miluju, jak je chytrej, moudrej, vtipnej a prefíkanej a tenhle díl se obzvlášť povedl!

Jsem knihovnice, takže si neodpustím citát. Ještě jsem se nerozhodla, jestli s knihovníkem souhlasím, ale něco do sebe to má! Mimochodem, myslíte, že existuje vůbec někdo, kdo tuhle postavu nemiluje?!

"Knihovník samozřejmě byl pro to, aby se všeobecně četlo co nejvíc, ale čtenáři jako takoví mu prakticky lezli děsivě na nervy. Na tom, jak neustále tahali knihy z regálů a opotřebovávali jejich slova neustálým čtením, bylo něco svatokrádežného. Měl rád lidi, kteří knihy milovali a respektovali a podle knihovníkova nejniternějšího přesvědčení nejlepší způsob, jak to dokázat, byl ponechat knihy v policích, na místě, které jim bylo určeno od přírody."

Ook.

Calinda
Calinda
21.12.2023 5 z 5

Moje druhá kniha ze série a opět velká spokojenost. I když nečtu postupně, neboť v knihovně mají jen dva díly, i tak jsem se dobře orientovala a oblíbila si velké množství postav. Musím sehnat i další díly, tohle mě baví!

namornice
namornice
18.12.2023 5 z 5

Naprosto skvěle napsané a opět famózně interpretované! Hlídka se rozrůstá o několik nových členů a jsou to posily, jak se patří. Fantazie pana Pratchetta je opravdu úžasná a je opravdovým mistrem slova. Bavila jsem se náramně a rovnou se vrhám na další díl.

bukiet
bukiet
02.12.2023 5 z 5

Rozhlédneme-li se po krajině Zeměplochy, pak patnáctý díl série, který je zároveň druhým dílem podsérie o Noční hlídce, ční na obzoru nepodoben hoře, jež nemůže být zastíněna. Vskutku v tomto příběhu funguje vše, od skvělého původního týmu sympatických postav, přes zdárné doplnění o nové opět zdařilé postavy, nerušící napojení na další díly zeměplošské série až po samotný výborný detektivní příběh. Muži ve zbrani patří bezesporu k vrcholům Pratchettovy tvorby. Sérii Noční hlídky si vzal do úst výborný Jan Zadražil.

Ospalý_Táta
Ospalý_Táta
08.11.2023 5 z 5

"Já myslel, že trpaslíci nevěří na ďábly, démony a takové věci?"
"To je pravda, ale... nejsme si jistí, jestli to vědí ti ďáblové a démoni."

Ultimatní akční detektivka :-)) Je v ní všechno od vražd, intrik, přes trolly, trpaslíky, svatbu, sex s vlkodlakem až po přestřelku a kvanta kvalitního humoru.

gladya
gladya
07.11.2023 5 z 5

Knížky o Hlídce se asi postupně stávají mými nejoblíbenějšími ze Zeměplochy . Pratchett dokáže pobavit, ale tady bylo i trochu smutku. A hlavně, v zábavném příběhu se objevují i docela závažné problémy, které se týkají nejen Ankh-Morporku, ale existují i u nás na Zemi kulaté (vím, spíš šišaté) , třeba rasová a etnická nesnášenlivost.
Skvělé jsou postavy hlavně Karotky, Elania, Vetinariho. Zkrátka doporučuji.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
24.10.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších Zeměploch. Běžně si při poslechu audioknihy zaškrtávám oblíbené pasáže v e-knize, ale tady jsem to vzdala. Musela bych zaškrtat celou knihu. Přečetla jsem ji podruhé letos v srpnu a teď v říjnu bych ji už klidně četla znovu. Nedokázala bych si vybrat, jestli se mi víc líbí "Stráže! Stráže!" nebo "Muži ve zbrani", druhá kniha o hlídce navazuje hladce na první a funguje skvěle, přestože staví na stejném námětu. Skoro jsem ani neměla ten dojem, že čtu ten samý příběh s několika novými protagonisty. To prostě ani nemá cenu zkoušet popsat všechny ty drobnosti a detaily, které tu do sebe zapadají. Poprvé jsem knihu četla ve 14 a pamatuju si, že i tenkrát mě na ní bavilo úplně všechno. Možná, že až přečtu "Muži ve zbrani" potřetí nebo počtvrté, napíšu k tomu komentář dlouhý jak týden.

***

"To bych chtěl vidět, jak by mě někdo přinutil chovat se uctivě k nějakému chlapovi jenom proto, že vytáhl meč z kamene. To nedává smysl, protože to z nikoho krále neudělá. Já vám teda něco řeknu," rozohňoval se Tračník, "chlap, kterej dovede meč do kamene zarazit... takovej chlap, to je podle mě král!"
"Jenže takovej chlap by byl na esu," odporoval Noby.

Ahmose
Ahmose
19.10.2023 4 z 5

Ako som pri knihe Čarovné práva písal, že je vhodná na prvé zoznámenie s autorom, tak Mužmi v zbrani rozhodne nezačínajte. Ano, je to jedno z najklasickejších a najikonickejších Pratchettovych diel, ale rozhodne je z tých náročnejších. Rozprávanie je rozbiehavé, obsahuje obrovské množstvo odbočiek, menších zápletiek a samozrejme je to všetko prekombinované. Tá prekombinovanosť je pre autora typická, ale v tomto prípade už za ňu strhávam jednu hviezdu pretože, to vystavanie hlavnej zápletky je skutočne krkolomné a pre čitateľa značne nekomfortné. Hlavným pilierom knihy sú úžasné postavy a ich neskutočne vtipné dialógy, hlášky a scénky. Knihu som počúval vo forme audioknihy a niekoľkokrát som sa nahlas smial. Audioknihu nahovoril Jan Zadražil a jeho interpretácia je výborná. Hlavne jeho stvárnenie trolla Detritusa nemá chybu. Autor mal neskutočnú fantáziu a zmysel pre humor. Určite odporúčam, ale skôr pokročilejším čitateľom v autorovej tvorbe.

Etule
Etule
14.10.2023 5 z 5

Miluju ten nádherný absurdní humor, postavy i svět, který sir vytvořil. Je to jako pohlazení po duši, a když potřebujete něco u čeho se opravdu zasmějete, je Zeměplocha přesně to pravé. Díky knize jsem mohla opravdu vypnout a ponořit se do úžasného světa. A jelikož jsem poslouchala jako audioknihu, tak klobouk dolů před přednesem pana Zadražila, protože to je prostě přesně to, co od audioknihy chcete.

mia.com
mia.com
29.09.2023 5 z 5

Ach, ac nejsem na zrzouny, i kdyz jsem sama zrzka (nebo mozna prave proto), tak Karotku proste totalne miluju! Klidne bych kvuli nemu opustila manzela a mela s nim roztomile zrzave deti :D.

SBH
SBH
18.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Jedno z nejklasičtějších Pratchettových děl, samozřejmě moje milovaná Hlídka. Kniha by mohla sloužit jako ukázkový příklad všech autorových kladných stránek i nešvarů. Těmi začnu.
Jako obvykle překombinovaný děj. Tady je závěrečný megazvrat ještě udržen v přiměřené rovině, ale ačkoli jsem tento díl Zeměplochy četla už potřetí, nedokázala jsem si vybavit, kdo je vrah, což možná odkazuje na počínajícího Alzheimera, ovšem mnohem pravděpodobněji na ne zcela logické vystavění zápletky.
Ovšem pochopitelně vyšetřování zločinu sloužilo jako pouhá kulisa k předvedení řádky charakteristických postaviček a jejich pinožení páchnoucím, špinavým, bezútěšným a celkově nevábným životem v Ankh-Morpoku. Nebo tam snad bylo něco pěkného a příjemného? Ne. Kdysi jeden nakladatel nazval Pratchettův humor laskavým. Zajímalo by mě, co si takový člověk představoval pod cynismem a jízlivostí. Ano, smála jsem se, ale laskavého na daných vtípcích nebylo vůbec nic.
Pak jsem taky zamáčkla slzu nad Potroublem a Navážkou.
Charaktery postav zase představují nejsilnější stránku díla, a pak pochopitelně související věc, vtipné a břitké dialogy. Ve vývoji postav a vztahů mezi nimi nemá autor konkurenci.
Pak už čtenář jenom marně úpí nad častým přeskakováním mezi jednotlivými scénami, absencí kapitol nebo jen ubohých trojhvězdiček, které by oddělily místa, která k sobě nepatří, ovšem snadno splynou v jedno.
Můj nekritický obdiv vůči Mistrovi již znatelně vyprchal, takže na knize vidím přesně to, co to je. Poněkud komplikovaná zábava, spousta nerdovských vtípků, mizerná stavba děje, skvělá práce s postavami a velmi osobitý styl.
Rozhodně doporučuji.

farb
farb
15.06.2023 5 z 5

Až nepopsatelně skvělá věc po všech směrech. Hlídka je prostě dokonalá, jak svými členy, tak i příběhy a humorem.

Perkonamel
Perkonamel
09.06.2023 5 z 5

Po době jsem sáhl na Pratchetta, knize mého dětství. Tahle (a mnohé z jeho dalších) kniha je naprosto úžasná. Příběh odsýpá a mě se jen těžko přerušuje, navíc jeho humor je naprosto brilantní.
"Pije jenom, když má deprese," vysvětloval Karotka.
"A kdy má deprese?"
"Někdy třeba proto, že už se dlouho nenapil."

JointlieKat94
JointlieKat94
21.05.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA namluvená Janem Zadražilem je výborná! On fakt perfektně střídá hlasy, dělá to perfektně!

Co se týká příběhu musím se přiznat, že Noční hlídka mě bere ze všeho nejvíc, kapitán Elánius a Karotka, to je prostě dvojka do nepohody. Když jsem u té mluvené verze, takovej svobodník Navážka byl fakt extra vtipnej! :D na čtení knihy si ještě počkám pár dílů, ale už teď mohu doporučit! :)

Elea
Elea
09.04.2023 5 z 5

Pratchett je naprosto nepřekonatelný, jeho knihy mi vždy zvednou náladu.

Hor89
Hor89
12.12.2022 5 z 5

Návrat noční hlídky v patnácté zeměploše - opět jde o výbornou fantasy "detektivku", noví rekruti hlídky jsou skvělí a potěšil mě i návrat Gaspody (z Pohyblivých obrázků). Kniha mi přišla o chlup horší než Stráže! Stráže! - Noby a Fred Tračník mohli dostat větší prostor a detektivní linka je trochu zmatená. Ale i tak jde o výbornou zeměplochu - pět hvězd.

tonysojka
tonysojka
07.12.2022 5 z 5

Posloucháno i čteno.
Audio i text výborné.
Skvělá zábava,humor i dobrodružství.
...."Já jsem tady sotva deset minut a už jsem byl povýšený! A taky jsem dostal vzdělání a výcvik, abych mohl co nejlíp konat potřeby na ulicích v městě!...."

Chesterton
Chesterton
08.11.2022 5 z 5

Halloweenský kaleidoskop postav a postaviček se dostavil přesně na čas ;o)
Trochu přestávám hledat tolkienovskou nadstavbu a začínám si vážit humorných perel na volno svázaných do krkolomného děje. Tu je děj ucházející a nadstavba místy luxusní.

"Dělali zkrátka to, co dělali aristokraté vždycky. Skasali téměř všechny plachty a přežívali jak se dalo."

"...jednoduchý totiž neznamená totéž co hloupý. Karotka nebyl hloupý. Byl přímý, poctivý, pravdomluvný, neustále dobrosrdečný, a čestný v každém svém konání.“

"Cechy, ta nejhorší lůza, jakou zplodili kupci a obchodníci. A mají slovo v řízení města . . .
hokynáři mají stejný vliv jako baroni!"

"Pýcha je dobrá věc, ale pečený jelito je pečený jelito."

Dokonalá nekorektní legrace a docela hluboká moudrost probleskuje z "nebroušených diamantů se zlatou žílou hluboko uvnitř"!
Jak pěkně to koresponduje se současností!!
______________
Pod čarou: šlechtická pýcha je protimluv. Jde o hrdost, ale to je jen tolkienovské dloubnutí na okraj, pane Kantůrku. ;o)
5/5