Lehké fantastično

Lehké fantastično

Zeměplocha se řítí k nevyhnutelné srážce se škodolibou rudou hvězdou a zachránit ji může pouze jediný člověk – neschopný a zbabělý čaroděj Mrakoplaš, který byl naposledy spatřen v okamžiku, kdy přepadl přes okraj světa... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii!!!

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/453/zemeplocha-lehke-fantasticno-453.jpg 4.41378

Úžasná Zeměplocha (2.)

The Light Fantastic (1986)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

V.lee

Jak popsat nejbizarnějším způsobem konec světa a jeho záchranu přečtěte si Lehké fantastično ( nejedná se o slova k reklamě na tento titul ) jednoduše parádní :-)

magnolia

K letní dovolené patří střídání žánrů četby a už mi chyběla právě další Zeměplocha a skvělý humor pana spisovatele Pratchetta. Už vím, co je lehké fantastično, něco více o trollech a nejen to. Mrakoplaš, Dvoukvítek, Zavazadlo a další kladné i záporné postavy v tomto díle opět putují a potýkají se s osudem i kouzelnými silami, o jakých jste ještě neslyšeli.

Faila

Když jsem se rozhodla přečíst si celou "ságu" o Zeměploše, trochu mě vyděsil počet dílů. Jenže Lehké fantastično jsem měla přečtené za tak krátkou dobu, jako už dlouho žádnou jinou knihu. Je skvělá! Napínavá, nepředvídatelná, nesmírně vtipná a záživná - a na konci jsem si i málem poplakala. Zatím jsem ze všeho nadšená, mám pocit, že je v těchhle knížkách prostě všechno. Čeká mě ještě hodně dílů, ale snad mi tohle nadšení vydrží až do konce.

-Topr-

Moje první knížka od pana Terryho Pratchetta aa musím uznat, že dokonalá, skvělá. Ze začátku jsem se sice lehce ztrácel (z nezvyku), ale po pár stránkách jsem se chytl.
Teď s odstupem času (po přečtení vice knížek ze série Zeměplochy) mi přijde, že v této knížce už by toho ani víc být nemohlo, je dokonale napěchována supr postavami a jejich příběhy, které se samozřejmě prolínají, od Mrakoplaše s Dvoukvítkem a Zavazadlem po Barbara Cohena a druidskou pannu Bethan.

Mistr119

Trošku slabší bráška Barvy kouzel, ale už se nemůžu dočkat na další Pratchettovky. :))

Juryk

Další skvělé putování Mrakoplaše s Dvoukvítkem a jeho zavazadlem, s ještě šílenější porcí zábavy. Mám trochu obavy, že mne pohltí zvědavost a nedojdu klidu, dokud nedočtu celou Zeměplochu.

Hathor89

Už se těším na další díl ... Neotřelý, svérázný, absurdní humor a slovní hříčky mě vždy zvednou náladu. Fantastická představivost Terryho Pratchetta vytvořila zcela originální svět, po kterém se kvapně toulají Mrakoplaš, Dvoukvítek, Zavazadlo … a další noví dobří známí, samozřejmě nesmí chybět Smrť.

Lenna75

Zeměplocha je snad jednou z nejlepších knižních sérií, se kterými se můžeme setkat. Vytváří úplně nový svět plný fantastických věcí, bytostí a postav. Naivní Dvoukvítek. Věrné Zavazadlo. Protivný Mrakoplaš. Pokud je ještě neznáte, tak byste to jistě měli co nejdříve napravit.

Ketesh

Jedná se o Prachettovinu, což samo o sobě je zárukou kvality. Nicméně, mě u jeho knih vždy nějakou dobu trvá, než se rádoby naladím na jeho vlnu.

angloumene

Barva kouzel mě příliš nanadchla, o to větší mě čekalo překvapení u Lehkého fantastična. I tentokrát příběh sleduje osudy nepovedeného čaroděje Mrakoplaše a jeho schovance, prvního Zeměplošského turisty, Dvoukvítka. Naštěstí se v knize nedočkáme věčných Mrakoplašových ufňukaných výlevů a naopak potěší skutečně gradující děj s pevnou příběhovou linkou.
Celkově knihu hodnotím pozitivně a konečně začínám chápat celý ten Zaměplošský kult. Pokud budou další Pratchettova díla ještě o chlup lepší, mám se určitě na co těšit!

boxas

Super! Barbar Cohen, trolové a Zavazadlo především. A Mrakoplaše s Dvoukvítkem jsem brala už jako staré známé.

Shock

Lepší a čtivější než předchozí díl. Kniha navazuje na Barvu kouzel a dokončuje příběh čaroděje Mrakoplaše a prvního turisty Dvoukvítka.

SONP

Další návrat ke klasice. V Barvě kouzel se Pratchett ještě trochu hledal, tady už je jeho styl jasný, i když ne tak parodický jako pozdější dílka. Lehké fantastično je ještě stále obecnou humoristickou fantasy trochu ve stylu Asprina nebo Morressyho a není zatím ještě třeskutou parodií na současno - jen trošku se tu objevuje výsměch turistickému žargonu knižních průvodců. Mrakoplaš je nicméně, řečeno s Dvoukvítkem, opravdu bizarní a pitoreskní postavou a vzorem pro všechny losery, ostatní mágové jsou ale celkem seriozní, ti správní blázni se z nich taky vyvinou až v dalších dílech poté, co tahle partička zkamení. Ale celkově se to čte skvěle, rychle a je zábavné sledovat, jak se pomaloučku vyklubává ta pozdější Zeměplocha, kterou máme tak rádi. 80%

Hellrampage

Pokračovanie Barvy kouzel. Znovu sa tu stretávame so starými známymi ako Dvoukvítek, Mrakoplaš alebo Zavazadlo + do príbehu vstúpi o niečo viac postáv ako v predchádzajúcom dieli. Dej je svižný, kniha sa dobre číta a humor je zas o jeden stupeň vyššie. Koniec sa dá očakávať ale to tejto skvelej knihe môžeme odpustiť. Škoda, že autor nevykreslil postavy trochu bližšie. Skvelá krátka knižka do vlaku alebo k zlepšeniu nálady. 90%

Bombr
19.12.2016odpad!

Připadá mi že autor byl totálně sjetej , protože takovou hovadinu bez hlavy a paty by nemohl jinak napsat.No a ten film je taky hovadina

annemonne
07.12.2016

tolik let se kolem mě Prachett toulala, fascinoval spoustu mým literárních kamarádů a já né a né se k němu dostat, nevěděla jsem jak začít. Touhle knížkou jsem tu cestu zahájila a po překvapivym divnym začátku, kdy jsem třeštila oči na to co to vlastně čtu mě to kolikrát hodně pobavilo, vtip se Prachettovi neupře. Absurdita a vtip. Další mě čeká Barva Kouzel a těším se na to!

Wara
07.12.2016

Mrakoplaš je jedna z nejúžasnějších literárních postav všech dob a tahle knížka je toho přímým důkazem...

Melcrovka
18.10.2016

Mno, tak jsem ochutnala Pratchetta. A asi už si víc nedám. Je to absurdní, fantastické, vtipné. Ale nějak mi ten styl humoru nesedí. Bohužel.

Etule
16.10.2016

Tolik úžasné absurdity v jedné knize vás prostě musí dostat. :) Autor byl prostě geniální o tom nemůže být sporu.
Bavilo mě více než první díl. V určitých chvílích jsem byla nařčena z toho, že jsem blázen, když jsem u knihy vyprskla smíchy. :)
Smrť je prostě frajer a za tím si stojím! :D

MaxQ
07.07.2016

Kniha přímo přetéká autorovou fantazií. Děj pádí kupředu jako rozběhnutá bedna s nožičkama a na cestu mu září humor s velkým H, který už jen tak jen tak v knížkách nenajdete.

Janek
11.06.2016

Přiznávám, že (zatím) nesdílím všeobecné nadšení z knížek Terryho Pratchetta - snad že mi nesedne ten žánr, možná že mám malou představivost. Je to bezesporu skvěle přeložené, najdou se v těch textech jistě velmi vtipné průpovídky a narážky na všechno možné... Ale vlastně mě Úžasná Zeměplocha moc nebavila, zdá se mi, že je to pořád dokola totéž.

BLeeCraleek
21.05.2016

Prostě pokaždé, když čtu Terryho nacházím nové a nové paralely se Zemí. Můj kamarád říká, že je to víceúrovňová literatura. Když jsem byla mladší viděla sem v tom celkem hezký příběh (ano s mraky nacpanými kamením), no postupně čím víc získávám přehled o věcech, objevuji tam nové podněty. Mrakoplaší řada sice není má oblíbená ale jistě i ona má své kouzlo.

tanuki
11.05.2016

Tak je tu máme znovu. Mrakoplaše, Dvoukvítka a mnohonohé Zavazadlo. Opět se potácejí od jednoho problému ke druhému a řešení nemají až tak úplně ve vlastních rukou, což ale neznamená, že se nedokáží ze všech nesnází (nechtěně) elegantně vysekat. V knize nepotkáte ani jednu seriozně, moudře či hrdinsky se chovající postavu. Všichni jsou to potrhlí blázni, zmatkaři, prospěcháři či slaboši. I když, přece jen, narazíte zde na nejproslulejšího bojovníka Zeměplochy, jehož udatné činy oslavují stovky písní, ale bohužel je již za zenitem svých sil a potýká se spíše s vlastními stařeckými neduhy než s likvidací nepřátel. Velmi zábavně, nutno dodat. S mladou dívkou po boku. Kdo by mu nedržel palce, že? Našim přátelům by bez něj ostatně bylo velmi úzko.
Kniha překypuje úžasnými a vtipně nekorektními fantasy nápady, které zaručeně zlepší náladu jak znalci žánru, tak prostému laikovi, za kterého se považuji. Tento druh slovní vynalézavosti a spisovatelské ztřeštěnosti mne velmi baví. Určitě se ještě nejednou podívám na to, co se na Zeměploše dalšího přihodilo.

Vladislav
10.05.2016

Ano,2 díl se mi četl daleko líp než 1 kniha,a bylo i více humoru.....

elis0383
10.05.2016

Myslím, že Lehké fantastično se mi četlo o moc líp než první díl Barva kouzel, ten mi bohužel přišel takový hektický. :(

Sorrow
09.05.2016

Já myslím, že už není třeba si tu hvězdičku šetřit na další díly. Je to zkrátka fantazie - Pratchettův humor, imaginace, originálnost, nápaditost...Asi jen on umí stvořit situaci zároveň vtipnou a napínavou. Závěr mě dojal...postavy jsem si prostě stihla oblíbit už během těchto dvou dílů...Jsem zvědavá na další vývoj.

Lenny33
16.04.2016

Neuvěřitelný svět fantasie humoru a skvělých postav. Jaksi nenacházím slov. 4,5*

Peti
23.03.2016

Pokračování knihy Barva kouzel a zas jsem se bavila. Jojo, i turista zatouží nakonec po domově :).

Eremites
11.03.2016

Další vydatná dávka zeměploškého elixíru radosti, humoru a moudrosti po mou duši!

Dosud jsem netušila, že Terry je mimo jiné i velký poeta:
"Slunce stoupalo pomalu, jako by váhalo nad tím, zda to vůbec stojí za tu námahu.....magie na Ploše byla neuvěřitelně silná, a proto hebké žluté světlo svítání plynulo nad spící krajinou jako laskání něžného milence nebo, jak by řekli jiní, jako nazlátlý sirup. Zastavovalo se, aby naplnilo údolí. Pomalu se vršilo na horských úbočích.......tam se navrstvilo do nepředstavitelné výšky, aby se nakonec v obrovské líné vlně tsunami zbortilo a tiché jako samet přelilo do krajiny za Středem."
Mňam :))

V šílené honbě za záchranou Zeměplochy před velkou rudou hvězdou se opětovně setkáme s Mrakoplašem:
" Mrakoplaš do nebližšího stromu vztekle kopl. Vzápětí mu na hlavu spadl velký žalud, "Au", vyjekl. Strom prohlásil hlasem podobným skřípotu starých dřevěných dveří: "To máš za to."
Zavládlo dlouhé ticho. Pak se Mrakoplaš nesměle ozval: "Tos řekl ty?"
"Ano."
"Tohle taky?"
"Ano."
Mrakoplaš si pomyslel: nemůžu tady přeci stát a žvanit se stromem. Kdybych mluvil se stromem, byl bych blázen, a já nejsem blázen, takže ten strom prostě nemluví. "Sbohem !" pronesl rozhodným hlasem."

S jeho přítelem Dvoukvítkem, který se rozhodl, že Smrtě a jeho přátele (Hlad, Válku a Dýmějový mor) naučí hrát bridž,
s Dvoukvítkovým báječným Zavazadlem:
"Je neuvěřitelně trpělivé a nikdy se nevzdává. Uvědom si, že proti sobě máte Myslící hruškovník. Klidně si počká, ty si budeš myslet, že na tebe zapomnělo, a jednoho krásného dne, až půjdeš večer nějakou temnou uličkou, uslyšíš za sebou ty malé nožičky ťap, ťap, ťap, budou pleskat po dláždění, ty se dáš do běhu, ale ťapání za tebou se zrychlí, ťapťapŤAPŤAP..."

Putování provází udatný(leč bezzubý) hrdina Cohen:
"Byl bych to poražil," řekl potom tiše, "I kdybyš to neokřikl, byl bych to nakonec štejně poražil."

A dokonalým kořením celého příběhu jsou tentokrát trolové, kteří mne, coby nadšeného geologa a šutrologa, nesmírně potěšili :)
"Napřáhl k Mrakoplašovi ruku, která vypadal jako trs zkamenělých banánů. "Jmenuji se Křemen," představil se. "Tohle je Chryzopras, támhleto Brekcius, Jaspis a tuhle moje žena Beryl - je trochu metamorfní, ale kdo dnes není. Jaspise, slez mu z té nohy!"
"Jsme vymírající rasa," odpověděl mu se smutkem v hlase Křemen, když se výprava ve svitu hvězd vydala na cestu. "Malý Jaspis je jediný oblázek v našem kmeni, Trpíme nevhodnou filozofií, víte?" "Ten poslední balvan, to je moje teta. Nevím, o čem teď právě přemýšlí, ale posledních dvěstě let se už nepohnula."
"Jděte? To je mi líto."
"Já vím, že to není tvoje vina, ale vy lidé nepoznáte rozdíl mezi zamyšleným trolem a obyčejným kamenem. Mého dědečka dokonce ROZLÁMALI, abys věděl."
"To je strašné!"
"Ano. Jeden den to byl zamyšlený trol a zanedlouho z něj byla ozdobná římsa nad krbem."

renefer
11.03.2016

Mrakoplaš a Barbar Cohen, to nemá chybu. A ještě bych chtěla vědět, kde se dá koupit takové Zavazadlo...