Hrrr na ně!

Hrrr na ně! https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471/bmid_hrrr-na-ne-9DG-471.jpeg 5 1154 87

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje „VÁLKA“. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce „Dnes nezapomeň“ napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Jingo , 1997

namornice
namornice
23.01.2024 5 z 5

Kvrk pink pink cink píp! Potřebuju taky takový udělátko, aby mě upozorňovalo na každou novou audioverzi Pratchettovy hlídky v podání Jana Zadražila! Nechci přijít ani o jedinou, protože to je naprostá dokonalost! Nesmírně se u poslechu bavím.
V pořadí čtvrtá kniha Úžasné Zeměplochy s městskou hlídkou paroduje válku, rasismus a nebo politiku s humorem panu Pratchettovi vlastním.
Malicherný spor o plovoucí horu pemzy někde v moři mezi Ankh-Morporkem a Klečí vede pomalu ale jistě k nevyhnutelné válce. Ještě že je tady genius Leonardo da Quirm a neohrožený Elánius a jeho Městská hlídka. Úžasný Pratchettův styl psaní a jedinečný humor v kombinaci s přednesem Jana Zadražíla to je záruka zábavy. Kdyby to šlo, dám šest hvězd!

alef
alef
23.12.2023 5 z 5

Začalo to několika zmatenými okamžiky, a pak se objevil ostrov.

Jenže odměny za objev se většinou nedostává průzkumníkům, ani cestovatelům, ale těm, kdo pak své nohy dostanou co nejrychleji domů --- a když jsou ty nohy stále spojeny s tělem, je to jen bonus navíc --- a když se stane, že takových osob je víc, nastane problém --- a pak je to úkol pro Elánia.

Je totiž čas, aby někdo dostal pořádnou lekci --- a pak už nic nebrání tomu, aby se rozjel byznys se zbraněmi --- "jsou pro každého, kdo si je přeje koupit a může zaplatit"
"Bez ohledu na to, kdo, jak a kde je bude používat?"
Výrobce zbraní byl, jak se zdálo, na okamžik dost zmatený.
"Prosím? Obávám se, že --- no samozřejmě, jsou to přeci zbraně!"

Jak se tak zdá, Zeměplocha je dost podobná našemu světu ---

"Předseda Cechu právníků a advokátů sí odkašlal --- pak nastala diplomatická odmlka" --- a pak už události nabraly spád!

Budete číst, jako o život, budete přemýšlet nad významy slov, budete se smát a bude vás mrazit ---
--- někdo totiž vyhlásil válku!
"Tu dlouho a s láskou pěstovanou tradici."
Konflikt, který většinou ukončí, jen když dojdou zbraně! --- resp. když dojde kamení!

A pak se ozve TEN hlas: "MÁM TEĎ OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ SCHŮZEK."

Pravidelní návštěvníci Zeměplochy moc dobře ví, či hlas to je!

Zbývá už jen poslední otázka, --- a na či straně jste vy?

Hor89
Hor89
16.05.2023 5 z 5

Další Zeměplošská kniha s Hlídkou v hlavní roli - tentokrát se v knize hodně cestuje, a jen první půlka románu se odehrává v Ankh-Morporku. Což podle mě příběhu prospělo. Kapitán Karotka je oproti předchozím knihám bohužel trochu upozaděn, ale dějová linka s Nobym a Tračníkem to více než vynahrazuje. Celkově je kniha o chlup horší než Stráže! Stráže!, má zajímavější příběh, ale o trochu méně vtipných scén a je v ní pár hluchých míst.

milary
milary
06.05.2023 5 z 5

Jak to dělal?!? JAK se dokázal pohybovat na tak tenké hraně, jako je téma válečného konfliktu v nápadné shodě s naší - zdá se nevyčerpatelnou - lidskou pitomostí, aniž by jedinkrát sklouzl k mentorování? Jak dokázal tak laskavě a s nadhledem vtipkovat o nekončícím sledu klišé, kterými bez konce argumentujeme na téma rozdílností, mlátíce se hlava nehlava "důkazy", že "my" jsme lepší než "oni", a ani jedinkrát nezesměšnit? Jak?

Zdá se mi, že tohle Pratchettovo mistrovství prolíná každým dalším dílem výrazněji. Nemyslela jsem si, vůbec jsem ze začátku nečekala, že bych našla v jedinečné fantasy řadě vedle nadstandardní porce chytré čistokrevné legrace (a napětí) něco, co by mě oslovovalo ještě výrazněji a posouvalo můj respekt k autorovi a bezbřehé potěšení z četby dál a dál. Stalo se.
Hrrr na ně! pro mě zatím nejlepší...

Elea
Elea
13.04.2023 5 z 5

Další perfektní kniha autora, tentokrát s úvahami o válce.

Rowana
Rowana
31.01.2023 4 z 5

Kniha poslechnuta v bravurním ztvárnění Jana Zadražila. Hned v prvních kapitolách mě až zamrazilo, jak aktuální se mi ten příběh zdál. Velice jsem si užívala pasáže, které se soustředili na postavu Havelocka Vetinariho, jemuž zde bylo dopřánu více prostoru, než v knihách, které jsem měla doposud možnost si poslechnout (stejně tak jako strážníkům Nóblhóchovi a Tračníkovi - taky nebylo na škodu). Celkově příběh možná nemá takový odpich jako ty předchozí, ale líbil se mi. Rozhodně si ho ráda vyposlechnu znova (a znova...).

Faila
Faila
09.09.2022 4 z 5

Terry Pratchett si prostě bravurně poradí s jakýmkoliv tématem! A co víc, i ta z vážnějšího ranku dokáže předat někdy sice trochu hořkosladce, ale většinou s laskavým humorem, který zvedne na duchu a nedovolí čtenáři se příliš mračit. A zápletky jeho děl jsou prostě neskutečné.

Lubošovo
Lubošovo
15.06.2022 3 z 5

Moc mě to mrzí, ale tohle se úplně nepovedlo. Doufám, že série o Noční hlídce neztratila dech úplně. Předchozí tři díly byly super, ale tohle se úplně nepovedlo. Přijde mi, že hlavní pozornost je věnována Elániovi, na kterém toho vlastně moc zajímavého není. Ostatní hrdinové hrají spíše vedlejší role , což je velká škoda. Zatáhnout Noční hlídku do války a politiky nebyl úplně nejlepší tah. Pokud s Terrym teprve začínáte, rozhodně nazkoušejte tuhle knihu mezi prvními.

puczmeloun
puczmeloun
12.06.2022 5 z 5

Čtvrtý návrat k Elániově Městské hlídce jsem četl už hodně dávno a pamatoval si tak jen útržky témat a scének. Paradoxně o samotném konání policistů mi v mysli nezůstalo skoro nic. A jsem za to rád, protože jsem se po letech mohl znovu nechávat překvapovat detektivkou propojenou s kritikou války, mezinárodního práva, latentního rasismu, trefováním se do všech možných (i nemožných) témat a jako obvykle zdaleka nejen kulturních odkazů (doporučuji klasický web L-Space). S čímž se pojí otázka, že by mě opravdu zajímalo, jak Pratchett knihy psal. Šel od základní kostry děje, na kterou pak vše nalepil? Nebo od jednotlivých etud, vtípků a scének, ze kterých následně skládal celou knihu? Jedno bez druhého by totiž nebylo ono, někdy jsou ale myšlenkové pochody od původních témat až velmi vzdálené – třeba při zamyšlení se nad stálostí tetování.

Pátou hvězdu pak přihazuji za interpretaci Jana Zadražila v audioknižní verzi. Je to už čtvrtá kniha ze Zeměplochy, které propůjčuje svůj hlas, a i když jsem se u prvních dílů sžíval s širokou paletou všemožných postav pomalu, Nohy z jílu a Hrrr na ně už jsem si jen užíval. Jde pro mě o nejpovedenější a nejzábavnější audioknihu za poslední měsíce. Velmi jsem se těšil na každé další zapnutí přehrávače.

IYv
IYv
12.04.2022 5 z 5

Posloucháno momentálně jako audiokniha a nestačím se divit, co aktuálních zážitků v tom nacházím. Skvělý Jan Zadražil!
Poslechla jsem si Soudné sestry i Noční hlídku a konstatuji, že zážitek je úplně jiný, než ze čtení. Ale musím říct, že jsem pratchettovky přečetla cca před 15 lety. Teď si užívám dramatizaci a to jsem si vždycky myslela, že nad knihy není...

1871
1871
17.02.2022 5 z 5

Hrrr na ně! Právě vrcholí krize Rusko - Ukrajina. Za mých mladých let se vždy tradovalo, jak jsou masy hnány do války jen zvůli mocných a pro zájmy mocných a dnes se to tu objevuje znovu...Blbost, není to jen tím.
A o to víc v souvislostí se skutečností praští člověka do očí to, co v tom příběhu je. Jak moc obyčejných lidí se nechá strhnout náladou, chtějí být dobrovolníky a přejímají tak absurdní důvody pro válku, až to bolí. A ten kdo dobrovolníkem být nechce obdrží bílé pírko, znak zbabělce. Doufám, že i dnes se najde nějaký policista, který zatkne viníky na obou stranách a postaví je před soud za spiknutí, úklady proti míru, nedovolené ozbrojování...

mina_harker
mina_harker
07.01.2022 3 z 5

Tento díl mě moc nebavil. Možná hlavně kvůli vážnému tématu války.

Alex.rrr
Alex.rrr
03.01.2022 4 z 5

realita převrácená do světa Zeměplochy. Bravurně zpracováno a zapracováno. Jediné, že válčení a politika není můj šálek kávy, ale to je jen osobní pohled. I tak je kniha báječná, a i přes občasné větší soustředění u knihy byla skvělá a těším se na další díl.

Bess.h
Bess.h
17.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Já jsem nadšená. Tentokrát více Elánia a méně Karotky. A překvapivě více Vetinariho?!

Terry Pratchett tady opět skvěle po Zeměplošsky ilustruje běžné problémy lidstva a dovádí je do absurdity, ale úžasně absurdně. Až tak, že se člověk přes to skvělé humorné čtení najednou zastaví a zamyslí se jestli se taky nechová jako serža Tračník a místo toho by se měl víc chovat jako desátník Noby/Běta a víc se ptát. Naštěstí pak serža prohlédl, tedy alespoň tak, že mu dřevěná hlava Klačana jako vývěsní štít hospody nepřijde tak dobrá.
Terry prostě trefně ukazuje dvě rozdílné kultury, které jsi jsou ve výsledku podobné jako vejce vejci. Koukají na sebe s nedůvěrou, předsudky a označují se blbými stereotypy aby se pak stejně hádali o kus plovoucí pemzy na paty. A do toho nám ukazuje mále mikro příběhy, viz serža tračník a jeho nedůvěra v Klačany, desátník Noby a jeho nepochopení žen. A rozhodně stojí za zmínku Leonardo a jeho problém s plnou hlavou nápadů, nápadů které bohužel se mohou použít jako zbraně a jeho nechuť něco takového vymýšlet, až se sám dobrovolně zavřel a izoloval od světa.
No prostě jsem unešená a tahle kniha mě bavila asi nejvíc po prvním díle s hlídkou.
P.S.: zatím čtu od Pratchetta jen hlídku a to postupně.

evvva
evvva
14.11.2021 3 z 5

Pro mě tenhle díl ze slabšího soudku, nemohla jsem se začíst, občas jsem se přistihla,že čtu ze setrvačnosti, což neznamená,že je kniha horší nebo méně kvalitní. Je to jen o mém pocitu z ní. A ten máme každý subjektivní. Jako např.chuť a tak,jak mi nechutná květák a spoustě lidí ano,tak je pro mě tenhle díl horší a jiní se jen oblíznou. Tak smělo do toho,ať víte, co jíte!

theMarty
theMarty
14.08.2021 5 z 5

Někde se to táhlo, ale jako žonglující Vetinari a Běta Noby? A Leoprd z Ankh-Morporku? Pořád to nemůžu rozdejchat.

Veni, vidi, Vetinari!

jaroiva
jaroiva
03.07.2021 5 z 5

Podruhé se mi to líbilo už trochu míň než napoprvé, ale tentokrát chci přečíst znovu celou hlídku, nejen Noční hlídku, takže jdu postupně.
Stejně je mi pořád smutno po Potroublovi. Ten mi tu prostě chybí.
Tento díl se svým cestovním zaměřením trochu blíží sérii s mágy. Mám přece jen raději, když se hlídka pohybuje po Ankh-Morporku.

Karotka opět skvělý, Elánius mě v tomto díle moc neuchvacuje.
Už se ale stejně těším zase na tu Noční hlídku.

NannyOgg24
NannyOgg24
02.07.2021 5 z 5

Noční hlídka je prostě super. Patří k mým nejoblíbenějším ze Zeměplochy. Vždy mě pobaví a překvapí.

slawa.cap
slawa.cap
11.05.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Z počátku to vypadalo že nedám víc než 3*, ale po první třetině jsem to přehodnotil. Občas mi bylo až nepříjemně, když autor popisoval zákulisní politické čachry - prostě největší blbec dělá nejzásadnější rozhodnutí - jak nepříjemný otisk reality.
Další věc, které si všímám už delší dobu, ale tady byla už nepřehlédnutelná je časté střídání vykání a tykání a to i třeba během jednoho rozhovoru.
Ale humor byl úderný jako vždy a spousta pozemských věcí trefně převedena na Zeměplochu.
Jednasedmdesátihodinový Ahmed a věštba paní Bochánkové pro mně pro mě byl jedny z nejzajímavějších vývojů v příběhu.
Jen by mně zajímalo, co a jak by vytěžil Pratchett ze současné migrační krize...

TERRORDROME
TERRORDROME
28.02.2021 4 z 5

Túto knihu neomylne ťahajú zavedené postavy ktoré robia presne to čo majú, takže si človek možno ani nevšimne že príbeh je pod všetkým tým nánosom hlášok, narážok a urážok v podstate taký chudokrvný a obyčajný. Story o tom ako sa z mora vynoril bájny stratený ostrov a vyvoláva vojnový ošiaľ by mohol byť solídne vyhecovaný absurdistan, ale nakoniec je to len o tom že mocný chcú vojnu lebo sú proste blbci. Smrdutý Morporský výkvet versus handráci z Turbanistanu určite nie sú vrcholom Zemeplošských eskapád, ale hrdinovia sami o sebe sú našťastie dostatočne vyšinutý, chrlia zo seba prúdy perál, dedukčných nezmyslov a vo svojej najlepšiej tradícii sa vzpierajú autoritám. Teda okrem Nobyho a Freda, ktorý sú nútený na ponorkový výlet so samotným Vetinarim a tam im žiadna vzpurnosť nepomôže, lebo patricij dokáže umne vydrbať aj so svojim vlastným obrazom v zrkadle a otočiť somára v úzkej chodbe. Strážnik Navážka všetko rieši štýlom "Hulk Smash", Angua ňuchá a hryzie, Elánius urobí čokoľvek aby sa vyhol svojim lordským povinnostiam a Karotka by dokázal presvedčiť Hitlera aby sa venoval dobročinnosti. Takže aj keď mám výhrady voči vcelku neduživému príbehu, tak nuda to sakra nebola a nápad zastaviť vojnu tým že zatkneme obe armády má gule. A Noby asi tiež aj keď si užíva prestrojenie za mimoriadne škaredú brušnú tanečnicu.

Zeměplocha hlídka

Terry Pratchett