Erik

Erik https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460/bmid_erik-LeY-460.jpg 4 1487 134

Erik má koníčka - démonologii. Rád by vyvolal démona a přinutil ho, aby mu splnil tři přání: stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy Zeměplochy, být nesmrtelným - prostě takové ty obvyklé věci. Místo poslušného démona však vyvolá Mrakoplaše, jednoho z nejneschopnějších mágů Zeměplochy, který se kdysi ztratil v Podzemních rozměrech, a s ním Zavazadlo. Král démonů, novátor s moderním přístupem, aby oživil nedostatečnou fantazii démonů, začne prostřednictvím Mrakoplaše plnit Erikova přání. Avšak, jak říká pekelný král, vtip spočívá v tom, splnit každému jeho přání doslova a do písmene, a přitom mu nikdy nedat to, co si vlastně přál...... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Eric , 1990

Vendy1993
29.03.2024 4 z 5

Kupodivu velmi krátká kniha, na T. Pratchetta až neobvikle ;) ale myslím si, že to vůbec nevadí. Je to rychlé, vtip zůstal ale zmizely zdlouhavé pasáže, které mi kolikrát vadily u jiných dílů ;) a samozřejmě jsem ráda, za Mrakoplaše ;) hrozně by mě zajímala kombinace Mrakoplaš, bábi Zlopočasná a stařenka Oggová ;) snad to autora napadlo a v nějakém dalším díle je potkáme všechny pohromadě :)
a poslední věc :D Zavazadlo vládne světu :D :D :D miluju Zavazadlo :) :) :) Zavazadlo je nejvíc ;) ;) ;)

w.d.taylor
07.02.2024 5 z 5

Stejně jako všechny předchozí díly je i tento senzační

ariannpHm
16.12.2023 3 z 5

Jedná že slabších Prattchetovo děl. Přesto zabaví na cca den. Kniha je moc krátká a proto mi Erik nepřirostl moc k srdci. Celkově ale povedená kniha plná napětí. 7/10

Ospalý_Táta
02.10.2023 5 z 5

"To jim ti démoni ukazují fotografie z vlastní dovolené?" řekl. Oba se otřásli.

Jako, po pár přečtených dílech mi je jasné, že největší husťák na Zeměploše je Krysí smrť, ale Mrakoplaš se Zavazadlem mu v tomhle díle zdatně konkurují! Fakt jsem se hodně nasmál.

Varjohukka
15.09.2023 5 z 5

Moje první přečtená Zeměplocha...jen tak "na vyzkoušení", jestli mě to bude bavit...
Bavilo. Moc. Pak už jsem jela hezky popořadě.

jitrnic
12.09.2023 3 z 5

Pokud neočekáváte mistrovské vrcholné dílo (za mě například Malí bohové), jen potřebujete rychle ukojit hlad po svém oblíbeném autorovi (tedy skutečně rychle, lze to přečíst za jeden večer, značnou část z už tak tenké knihy tvoří tentokrát poněkud méně povedené ilustrace), budete spokojeni. Do vlaku či na chalupu perfektní, jen za rok už o té knize nebudu vědět.

jitrnic
12.09.2023 3 z 5

FirstDaw8ID
22.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Jako čtenář neznalý Pratchetta jsem očekával knihu nabitou neskutečným, neustálým a hlavně chytrým humorem. Ve finále jsem se u nějakých úseků pousmál, nebylo to tak třeskuté, jak jsem očekával od spisovatele s tak legendárním statusem. Trochu nechápu tu podstatu toho vymyslet si fantasy svět, ve kterém se zrcadlí naše historie, jen je to jinak pojmenované. Čekal jsem mnohem kreativnější svět. Ve finále bych byl nejraději, kdyby se celá knížka točila kolem té pekelné říše, tam jsem se bavil nejvíc a mělo to největší potenciál. Ale na Zeměplochu jsem nezanevřel, zkusím jinou "tematickou sérii."

Margherita_N
06.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Erikovi je čtrnáct a je démonolog praktikující svoje rituály v dětském pokojíčku. Ne že by byl úplně neúspěšnej, jen místo démona vyvolá Mrakoplaše, kterej byl od Magického prazdroje zaseknutej někde v podzemí. Ač si Mrakoplaš zase myslel, že nic neumí, král démonů mu ty démonský schopnosti dá. A tak Erik, Mrakoplaš a nezbytné Zavazadlo utíkají až do minulosti, kde se odehraje parodie na dobytí Troje včetně Heleny/Eleonory, protože Erik vyvolával démona mimo jiné proto, aby se setkal s nejkrásnější ženou světa. A taky aby žil věčně, takže následuje setkání se Stvořitelem v momentě, kdy vzniká vesmír a Zeměplocha. A nakonec se trojice vydá do pekla, kde se mučí nudou a terapií. Stále nejsem úplně fanynka Zeměplochy, ale díly s Mrakoplašem mě baví.

mia.com
28.05.2023 5 z 5

Bezva dobrodruzo s Mrakoplasem a malym Erikem. Hezky svizne a zabavne.

HellFire121
27.05.2023 5 z 5

Vůbec nejkratší, ale o to zábavnější kniha ze Zeměplochy. Kolikrát jsem se smál od plic.

JointlieKat94
30.04.2023 5 z 5

Tento díl s Mrakoplašem a jeho věčným zachráncem Zavazadlem se mi moc líbil.

Moc se mi líbilo ztvárnění pekla, i toho, co se stane, když si budeme špatně přát. :)

Elea
30.04.2023 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když díly s Mrakoplašem pro mne nejsou až tak zajímavé.

Zelený_Drak
05.04.2023 5 z 5

Erika jsem četla už potřetí. Je to první příběh s Mrakoplašem, který mám opravdu v oblibě. Jednak mám ráda příběhy na téma "pozor na to, co si přeješ", jednak je to jedna z mála Zeměploch, která je podle mého mínění snadno srozumitelná i pro čtenáře, kteří běžně fantasy příliš neholdují. Aztékové (Mayové? Inkové?), Trója, mýtus o stvoření světa a peklo by měli být známí snad téměř každému aspoň rámcově. Tedy by si parodii měl mít tentokrát šanci užít kdokoliv, kdo má všeobecné vzdělání. Zároveň je kniha krátká, takže ji zvládne i méně odhodlaný jedinec. Chápu, že pro některé velké fanoušky Zeměplochy může být naopak trochu zklamáním, ale podle mě je to propracovaná kniha a je to ta, kterou bych doporučila zkusit, kdyby se mě na Pratchetta zeptal někdo, kdo učí literaturu.

farb
26.02.2023 4 z 5

Se zeměplošskými démony je zkrátka pekelná psina.

Mabie
17.02.2023 4 z 5

Pratchett dokáže skvěle parodovat společnost, dělá si šoufky z minulosti, rýpe do lidských přání a celkově potvrzuje, že jeho fantazie nemá meze. Je to nejen překroucená historie, kdy během přehlídky absurdního a bláznivého humoru defiluje řada známých i nových postav - kromě jedinečného Smrtě, nepřehlédnutelného Mrakoplaše a vražedného Zavazadla se spoustou nožiček potkáme i amatérského démonologa Erika, pekelného démona Quizozapleta, byrokratického pekelného úředníka Astfgla a dlouhou řadu dalších kreaturek.
Nakonec ze všech těch nesmyslů a potrhlých vtípků vyplynou vtipné postřehy i hluboké myšlenky a nezbývá než jen smeknout před Pratchettovou dovedností slovotvorby.
Nebylo to to nejlepší co jsem od Pratchetta četla, ale za 4 hvězdy to je zcela určitě.

"Je to nějaký chlápek, který se vysmíval bohům, nebo co. Musí valit ten kámen nahoru do toho kopce a pokaždé, když už je tak tak nahoře, kámen mu vyklouzne a skutálí se dolů."

Démon zvedl hlavu.
"Jenže předtím," zatrylkoval, "musí pokaždé vyslechnout Směrnice a nařízení pro nezdravou a nebezpečnou práci v oblasti zvedání a přemisťování těžkých břemen."
- no prostě Peklo :-)

eltondo
23.12.2022 5 z 5

Za mne perfektní. Naopak se trochu divím spoustě ostatních hodnocení, které knížku označují za slabší. Démonolog s nalepovacími fousy a s věčným Vari!, džungle, kde znali, ale zároveň neznali kolo, ztetkovatělá "trójská Helena", chlebíček od Stvořitele, peklo, které teprve s moderní koncepcí začalo působit účinná muka, Fontána mládí, jejíž voda se musí převařovat - to všechno mě velice bavilo. Mohlo to být delší.

Hor89
09.12.2022 4 z 5

Návrat Mrakoplaše v devátém díle Zeměplochy. Kniha má bohužel pár hluchých míst a přijde mi že se některé Mrakoplašovy hlášky trochu opakovaly. Ale scénky s papouškem a Astfglem jsou skvělé, stejně tak závěr. Ilustrované vydání jsem sháněl hodně dlouho, ale vyplatilo se - je opravdu povedené (pokud nepočítám jeden chybějící odstavec textu).

hungryreader00
30.11.2022 5 z 5

Krátká odpolední oddechovka, u které se nasmějete, a zároveň inteligentní kniha plná aluzí na literární díla a pověsti. Myslím, že i pozornému čtenáři ledacos unikne, proto určitě stojí za to přečíst vícekrát, obzvláště když je kniha tak krátká.

Set123
30.10.2022

Já mám Erika rád, pokud vás to zajímá. Pokud ne, tak… tak to máte blbý, protože mě to očividně nezajímá.

Ona je to trošičku jiná kniha, než by člověk klasicky od Zeměplochy čekal. Ale to je dost očividné už tím že její název je přiznaně aluzivní a je nejtenčí z celé Zeměplochy. To, že tu něco bude jinak, bylo zjevné. Myslím, že se kniha nejvíce blíží Soudným sestrám. Ač nepopírám, že ty jsou přeci jenom o něco lepší a důmyslnější. Ale ano, jsou to Soudné sestry říznuté Mrakoplašem. Proč soudné sestry? Ta kniha je stejně aluzivní, jen v Erikovi je to… přiznanější a méně důmyslné – pročež jednodušší s příjemně odpočinkové.

Kniha střídá reference na jedno klasické dílo za druhým. Hlavním motivem je očividně Faust. Konkrétně Goethův Faust, řekl bych, ale možná ho tam vidím jenom proto, že ho mám nejraději. Pak už se to střídá jedna kniha za druhou. Nevím na co přesně (jaké literární dílo) odkazovala Tezumánská říše (a nepochybuji, že nějaké takové dílo existuje), ale potom už je to v zásadě bez debaty Ilias, Odysseia, Božská komedie (ta je spolu s Faustem prorostlá celou knihou, skoro se divím, že Jass na některé vtipnější pasáže nepoukázala, asi nemá tu úchylnou potřebu jako já), Ztracený ráj (ten poměrně málo, ale ona velká rebelie v Pekle na konci na ni odkazuje zcela očividně), do toho hned několik řeckých mýtů a, jsem si tím téměř jist, máme tu například i Mýtu o Sysifovi od Camuse. Další díla jsem jistě přehlédl čistě pro svou nevzdělanost. Co možná bude překvapivé je fakt, že v knize je poměrně očividná aluze na Bratry Karamazovi. To jsem od Pratchetta upřímně nečekal.

„‚A s jakými mukami se tam u vás na onom světě kromě toho kvadrilionu ještě dá počítat?‘, najednou podivně ožil Ivan.
‚Ha! Tak muka tě zajímají? No, ani se neptej. Dřív to byla taková všehochuť. Tato teď jsou v módě hlavně záležitosti morální, všelijaké ty výčitky svědomí a další podobné hloupůstky. To máme taky od vás, co se tu takzvaně zjemnily mravy. Pokud se ptáš, kdo z toho nejvíc těží, odpovím, že hlavně nestydové, Protože kde by ti přišli k nějakým výčitkám svědomí, když vůbec žádné svědomí nemají. O to hůř jsou na tom ti slušní, jimž ještě nějaká ta čest a svědomí zůstaly. Takhle to dopadá, když se reformy uplatňují na nepřipravené půdě a ještě k tomu se opisují odjinud. To může jen uškodit. Není nad někdejší kacíře na hranicích!‘“

To je vlastně takřka identické s jednou promluvou ke konci Erika, když je nám předváděno reformované peklo. Pak je otázkou jestli ono „peklo jsou ostatní lidé“ je odkazem na Sartrea, nebo to prostě vyplynulo.

Každopádně, jak říkám, je to odpočinková záležitost, proti které já v zásadě nejsem schopen nic moc namítat. Možná není tak sofistikovaná, jako jiné Zeměplochy, ale proč by taky furt všechno sakra mělo být sofistikované.