Dámy a pánové

Den letního slunovratu v Lancre. Bude horká noc svatojánská. Kola v obilí i v jiných hospodářských porostech se množí jako houby po dešti. Objevují se dokonce i v květináčku s řeřichou, kterou své Stařence vypěstoval čtyřletý Žuchlík Ogg. A Magráta Česneková, čarodějka, se má ráno vdávat... Hosté na královskou svatbu se už sjíždějí a od Ankh-Morporku se blíží dostavník, v němž jede pozvaná delegace mágů.
Úžasná Zeměplocha, kniha 14., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/465/zemeplocha-damy-a-panove-465.jpg 4.4562

Úžasná Zeměplocha (14.)

Lords and Ladies (1992)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

petrarka72

Jedna z nejzábavnějších a nejkrutějších Zeměploch. Je dobré si připomenout, kdo byli (a jsou) elfové, než... než se člověk třeba začte do Pastýřské koruny. Good bye, Mr. Pratchett.

Barbarka_CZ

Dámy a Pány jsem poprvé četla před lety někdy v době mé středoškolské docházky. Dnes už můj věk začíná na číslici 3 a protože se chystám na poslední zeměplošskou knihu z pera sira T.P., Pastýřskou korunu, sáhla jsem po nich znovu. Prý se na ně totiž lehce odkazuje. A zjistila jsem, že původní tři hvězdy, které jsem tomuto dílku dala, musím zvednout přinejmenším na čtyři, lépe čtyři a půl (pět si nechávám pro Carpe jugulum). Je zajímavé, jak se s časem mění pohled člověka na určité literární dílo, z mnoha důvodů. Knihy sira T.P. jsou toho krásným příkladem. Už se těším, až si Dámy a Pány přečtu třeba za dalších deset, patnáct let, určitě v nich opět najdu zalíbení a opět i něco nového...

renefer

Trošku brutálnější díl, ale i tak jsem se při čtení bavila. Kdo by to do těch elfů řekl...

kní

"Bonk, kuš kráme, klink...
Stařenka Oggová neměla koupelnu, ale co měla, to byla velká vana z pocínovaného plechu, která obvykle visela na velké skobě zatlučené zvenčí do zadní stěny jejího záchodku. Teď ji táhla dovnitř. Byla už skoro na konci zahrady a cestou vanu otloukala o různé stromy, zdi a zahradní trpaslíky.
Na ohništi měla postavené tři obrovské černé konve s vodou. Vedle nich měla připraveno půl tuctu ručníků, žínku z přírodního vlákna, kus pemzy, mýdlo, další mýdlo, kdyby se jí to první náhodou ztratilo, sběračku na lovení pavouků z vody, gumovou kachničku s promáčknutým zobákem, napůl plnou vody, dřevěnou škrabku, velký kartáč na záda, malý kartáč na záda a kartáč na dlouhé násadě, kterým dosáhla i do těch nejnedosažitelnějších proláklin, bendžo, jakousi věc s trubkami a kohoutky, jejíž účel nikdo neznal, a láhev tělového šamponu Klačské noci, jehož jediná kapka spolehlivě odstraňovala i olejové nátěry.
Břinnk, třísk, dzoinnk"

anebo romantika ala Terry (terrymantika?):

"Ty jsi naživu?" vypravil ze sebe v té chvíli Výsměšek.
"Tak a tady vidíte, co dokážžže univerzzzitní vzzzdělání," řekla Bábi, která si masírovala unavené ruce a očividně se dostávala do normálu, "Stačí, kdyžžž si sednu a pár minut mluvím, a tihle vysokoškoláczzi okamžžžitě pozzznají, žžže jsem nažžživu."

MaxQ

Vždycky, když potřebuji porušit nějaká pravidla či zákony, tak si to ospravedlním slovy, že jde spíš jen o doporučení. Používal jsem to tak dlouho, že jsem už ani nevěděl, kde jsem si to vypůjčil. A bylo to vocaď!
U této knihy jsem zažil něco podobného, jako u Pyramid. Kdysi dávno jsem to zařadil mezi průměr a teď hodnotím jako vysoký nadprůměr. Posloužím raději několika citáty:

"Dobrý Bože. Tak vy jste syn starého Střízlivoje. Jak se má ten starý ďábel?"
"To, pane, nevím, už je po smrti."
"Ale no ne. Jak dlouho?"
"No posledních třicet let," odpovídal po pravdě Jeník.
"Ale vy přece nevypadáte na víc než na nějakých dvac-" začal Rozšafín. Výsměšek ho strčil loktem do žeber.
"Tady jsme na venkově," zasyčel. "Tady dělají lidé věci jinak. A častěji."

Stařenka Oggová se podívala pod postel, aby zjistila, zda se tam náhodou neskrývá nějaký muž. Nebyl tam, ale člověk nikdy neví, kdy přijde ke štěstí.

Bábi dramatickým gestem smetla na zem stříbrný svícen a několik dalších předmětů a položila Diamandu na stůl. Je třeba říci, že tam bylo několik akrů zcela volné stolní desky, ale nemá žádný smysl dramaticky vstupovat, nejsme-li připraveni nadělat trochu toho nepořádku.

Tom Riddle
28.08.2016

V Lancre se schyluje ke svatbě, bývalý šašek a nynější král Verence, malý chlapík s vodnatýma očima, si má brát svou vytouženou nevěstu, věčně rozcuchanou, jako žehlící prkno plochou čarodějku, Magrátu Česnekovou. Tam poblíž, u podivného seskupení prastarých kamenů, někde za tenkou hranicí do jiného světa, je ale ještě jedna Dáma, která by se ráda stala královnou. A královna může být jen jedna.

Zeměplošské příběhy se zkrátka dějí. Někdy, někde, o někom. Nijak výrazně nezáleží na tom, po kterém člověk zrovna šáhne, protože návaznost je volnější a vysvětlivek je vždycky dostatečně. Dámy a pánové jsou jiní. Celé Lancre je jiné. Je to ta nejkonzistentnější dějová linka Zeměplochy, je to ta, která se vine celým mnohovesmírem jako had v trávě, jako rozbouřená řeka pod hradem, jako železná žíla v srdci hory. Svým způsobem je ona linka o lásce. Svým způsobem je o nekonečných možnostech života. Určitě je ale o třech čarodějkách, které spolu tvoří nejzábavnější skupinu, kterou mistr Pratchett stvořil.

Spolu s další parodií Shakespeara tentokrát rozcupoval elfy, nádherná stvoření, kterým je přisuzována vznešenost a dobrota. Ti jsou tady ztělesněním krutosti, byť jsou u toho zatraceně styloví, ony ostatně kočky sem tam nějakou tu myš taky uloví skutečně elegantně. Bábi Zlopočasná překvapí novou stránkou svojí osobnosti, ještě víc ale potěší Magráta, která si během dynamického vývoje svojí postavy střihne tu zřejmě nejakčnější sekvenci Zeměplochy vůbec. A Stařenka Oggová? Ta se sice nijak nevyvine ani neukáže novou tvář, zato ale zaručeně pobaví některou ze svých četných poznámek. Skoro jsem až zvažoval pět hvězdiček, ale oproti Malým bohům či Čarodějkám na cestách přece jen něco málo chybí.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Dámy a pánové, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

Ben Nevis
07.07.2016

Tady máme vesnické čarodějky i velkoměstské mágy, mihne se nepostradatelný filosofující Smrť, prostě knížka hýří oblíbenými postavami i bohatým dějem.

Bohužel pak hodně postav dělá jenom křoví, protože knížka patří hlavně Magrátě (která si hlavní linku beze sporu zaslouží, ale s výraznějšími postavami je více legrace). Ke konci Pratchett přechází do epična ve stylu Pána prstenů, kdyby se tam lidé potřebovali zbavit elfů. Vypadá to, že zlé elfy někteří čtenáři nerozchodili. :-)

Závěr se mi však tolik nelíbil (vyjma heroických činů Magráty a Bábi), možná mi chyběla znalost použité mytologie, ale mohlo tam být méně Deus ex machiny.

Pišingr
12.04.2016

Nedočteno, musela jsem vrátit. Ale byla to sranda, brzy zas!

mozkit
15.02.2016

První polovina mě dost bavila, ale poslední část knížky od objevení se eflů se to nějak pro mě zpomalilo a nebylo už tak zábavný. Čarodějky jsou v cajku opět :)

Kraken84
30.11.2015

Další zábavný zářez s mými oblíbenými čarodějkami. Snad narazím ve vesmíru TP v jiné knize i na elfské vyjímky.

Turmee
24.09.2015

Zeměplocha jako vyšitá. Stařenčiny narážky a komentáře mě stále uvádějí v úžas a nádherně se bavím nad Bábiným milostným románkem.

zuzak07
31.08.2015

Bábi a Stařenka jsou prostě dokonalé. Zatím nejlepší kniha ze Zeměplochy, veselé, trochu smutné i poučné.

Lolisha
26.08.2015

Dalsia z peknych Pratchettovych knih, pribehy s carodekami mam rada. Len Magrate som nikdy neprisla na chut, pride mi naozaj strasne hlupa a nevhodna na carodejku.
Historia Babi Zlopocasnej bola zaujimava, ako aj opatovne stretnutie starenky Oggovej s Casanovlezom. Linia s elfmi sa mi pacila - vobec mi nevadilo, ze vystupuju ako negativne postavy, nakolko aj v Sapkowskeho romanoch elfovia opovrhuju ludmi a povazuju ich za menej ako zvierata. Len V tolkienovi su vykreslovani pozitivne.

Trochu mi nesedela zmienka o Dlouhym muzi - podobny kopec je zmienovany aj v Tonickej Bolavej a tam sa nachadza na Kriede, tu v Lancre, v com vidim trochu nezrovnalost.

valda
24.05.2014

Tahle knížka obsahuje několik dějových linií, které se samozřejmě propojí. Čarodějka Magráta Česneková si má brát bývalého šaška a nyní krále malého horského království Lancre. Na svatbu míří delegace mágů z Ankh-Morporku společně s opičím knihovníkem a trpaslíkem Casanovlezem, 2. největším milovníkem na Zeměploše. Babi Zlopočasná se Stařenkou Oggovou musí hájit své postavení čarodějek, proti mladé generaci. Vesničané se pokoušejí nazkoušet novou divadelní hru. Nějakým způsobem zrovna v tuhle dobu dojde k průniku reality z podivného světa elfů na Zeměplochu. Všichni postupně zjišťují, že s krásnými honosnými elfy, tak jak si je pamatují, není něco v pořádku. Nebo, že by si je špatně pamatovali? Tolkien by možná trochu protestoval :-)
Každopádně tahle knížka se mi hodně líbila. Kromě rychlého spádu děje, spousty různých nápadů a fórků, obsahuje taky u Pratchetta zajímavou rovinu elfů. Která je o dost temnější než je u něj zvykem, a taky může dost reflektovat určitý typ lidí. Myslím, že to Pratchett vystihl naprosto skvěle.

wooloong
29.09.2013

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Máte Elfy zažité jako vlídné bytosti se špičatýma ušima a hezounkou tvářičkou Orlanda Blooma? Pak vězte, že zeměplošské Elfy byste nechtěli potkat ani za nic. Ne že by byli vyloženě oškliví, to spíš naopak, ale o jejich vlídnosti si můžete nechat jenom zdát. Prostě jsou to zlí, suroví a sobečtí zmetci, kteří nás berou jen jako méněcenná zvířátka. Ostatně - ta jejich nadřazenost - nepřipomíná vám to náhodou někoho?

"Pro čarodějky totiž neexistoval žádný zvláštní druh dravců, ale jí jako královně povolovaly zákony sokolnictví používat k lovu jekostřába neboli škarohlída laločnatého. Byl to malý krátkozraký pták, který si nejraději všude došel pěšky. Při pohledu na krev ztrácel vědomí. Asi dvacet škarohlídů dokázalo zabít jednoho holuba, když nebyl příliš silný. Strávila s jedním z nich celou hodinu. Nejdřív jí seděl na předloktí a sípal na ni, ale nakonec přepadl hlavou dolů a usnul."

Kostka kulatá
29.08.2013

Vždycky mě potěší díly, kde se setkají postavy z jiných prostředích .) Čarodějky a mágové z Univerzity - paráda :) Trošku mi jich bylo líto, když si uvědomíte, že tito nepříliš zkušení muži se měli vypořádat se stařenkou Oggovou.... :D
Kniha opět doplní informace o minulosti postav, hlavně představa Bábi jako vzdorovité mladé slečny je úsměvná :)

A zlí, zlí elfové! "Krásná paní, pojďte s náma tančit!"

Nenechme železo zrezavět! Hlavně ne to, co mají lidé v hlavách!

Belatris
21.07.2013

Setkala jsem se s dosti vlažnými reakcemi na tento zeměplošský díl, ale já osobně nechápu proč. Za všechny klady bych zmínila hlavně pojetí elf, které mě nadchlo. Koho zcela neuspokojilo idealistické pojetí Tolkiena, ten by si u Pratchettových elfů mohl přijít na své (jako já). V neposlední řadě další střípky informací o životě Bábi Zlopočasné a různorodosti v pojímání čarodějnictví na Zeměploše rozhodně stojí za to si přečíst.
A jako ve většině Terryho knih i zde platí, že kombinace vytříbeného humoru s neotřelou koláží mytologie, jiných autorů a přidané hodnoty FUNGUJE.

LucieRej
12.06.2013

Až je mi líto, že jsem to přečetla tak rychle. Dva dny a nebylo co číst, když ono se od toho nedalo odtrhnout. Od čarodějek to prostě nejde. Bezvadný příběh se vším vśudy. Samí staři dobři znamý jako bábi, stařenka, magráta, delegace mágů, casanovlez ( chudák, chvíli mi trvalo než jsem si na něj vzpoměla, kdo vlastně je) atd. Nikdy by mě nenapadlo, že by byli eflové zlý :D a doporučuji těm kdo čtou zeměplochu jak je napadne, aby než šáhli po této knize, nejdřív sáhly po předešlich knihách čarodějek. Terry se sice snaži objasnit na začátku jak to bylo před tim, ale příjde mi, že by to pak nebylo ono. A tady ty předešlé příběhy navazují.

yueh24
08.05.2013

První příběh ze Zeměplochy, u kterého jsem se trochu trápil a měl problémy se donutit ho číst. Nějak mě to nebavilo, příběh mě neoslovil.

Budulman
22.01.2013

Začínám mít knížky s čarodějkami nebo mágy pana Pratchetta čím dál tím víc rád.
Trochu (hodně) jiný pohled na elfy... a musím říct, že to funguje.
A knihovník, ten je bez konkurence :o)

Lenka Žofka
08.10.2012

Rozhodně líbí :) Pojetí elfů i čarodějek....šašek králem....a Jeník Ogg je super "holka pro všechno" :)

gomaki
20.08.2012

Krom toho, že Bábi Zlopočasná je má nejoblíbenější postava Zeměplochy /až po Smrťovi:)/ tak se mi hrozně líbilo pojetí Elfů! Elfové jsou všude vyobrazeni jako dokonalá forma života, krásná, elegantní a mírumilovná až z toho bolí zuby:) zato zde, jsou sice pořád krásní a dokonalí, ale pěkně zákeřní:)

vhumanik
04.06.2012

Velmi zlí elfové, čarodějka-královna-bojovnice-královna Magráta Česneková, stará láska Esme Zlopočasné, Casanovlez, Oggovic...
Nevím jak pro jiné ale pro mě záruka dobré a příjemné zábavy...

IamTaiPan
13.03.2012

Lidé zde dávají každé Pratchetově knize automaticky 5*****,jinak si to nedovedu vysvětlit..

Oter
28.09.2011

Příjemná kniha ze Zeměplochy, ovšem trochu s pomalejším dějem a emočními obraty.

Alma-Nacida

Autor, jak už je jeho dobrým zvykem, boří další z mýtů. A chudák Willi Shakespeare to taky schytal. Jedna z nejlepších Zeměplošských knih ;-)

Okřídlená li

Ve všemožných fantasy příbězích jsou elfové braní jako mírumilovní lesní skřítci. Nenechte se zmýlit, to tady neplatí.

Alix

Trochu akčnější a místy mrazivější příběh, se spoustou narážek na "Sen noci svatojánské", ale taky spousta zmatků. Magráta Česneková si má brát krále Verence, jenže se do toho zamotají elfové, čarodějky i mágové. Dát to do pořádku, to bude fuška.