Čaroprávnost

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/454/zemeplocha-caropravnost-454.jpg 4.31190

Úžasná Zeměplocha (3.)

Equal Rites (1987)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

V.lee

Super tenhle styl psaní fantasy je prostě super bez omáčky a hlavně se od toho neodtrhnete :-)

Faila

Z Pratchettova neotřelého stylu psaní jsem prostě nadšená! S tak neočekávanými konci vět a pointami jsem se ještě v žádném jiném díle nesetkala. Jsem teprve u třetího dílu, tak si držím pěsti, aby mi nadšení vydrželo až do posledního... Příběh samotný byl dostatečně zajímavý a napínavý, s nemalým přesahem. Supr!

Lenny33

Barvu kouzel jsem přečetla se zaujetím, ale vyloženě nadšená jsem nebyla. Bylo to rozhodně něco nového, ale text se mi celkem těžce četl a s vidinou dalších 40 napsaných knih v sérii, se mi do dalších dílů moc nechtělo. Po pár měsících jsem dostala náhle chuť přečíst si další díl a to už byla jízda, kterou jsem si opravdu užila. Jen jsem nevěřícně kroutila hlavou, jak tohle dokázal někdo napsat a hltala stánku za stránkou. Teď mám za sebou 3. díl a můžu říct, že se z toho stala závislost. Jsem na úplném začátku série a už teď mám pocit, že tich knih je málo. :D :(
(Co jsem pochopila, tak Prachett je spojen s malými knihami v měkké vazbě, ale já si nemohu pomoct... Ty dvojknihy od Talpressu jsou prostě dokonalost.)

vlcka

Pohodové čtení, jako vždy :). Jen škoda, že si někdo nedal víc práce s korekturami.

meluzena

Báječná kniha glosující báječným a inteligentním slovním humorem na téma "mág nemůže být žena" ("Kde je to psáno?" ozvala se Bábi vítězoslavně. "Kde je psáno, že se ženy nesmějí stat mágy?" Osrúhlovi proběhlo hlavou v rychlém sledu několik následujících myšlenek: nepíše se to nikde, ale všude se to ví. (...).)

Esk brzy přišla na to, že život v malé chaloupce je až zbytečně prostý. Tak například zjistila, že kozy nemají jména. "Ale ony by měly mít jména!" prohlásila zapáleně.
"No, řekla bych, že se jmenují kozy," řekla Bábi trochu bezradně. Kozy mezi sebou používaly jména, to věděla, ale byla to jména typu "koza, co je moje matka", "koza, co je moje dítě", "kozel, co je vůdce stáda" a tucet dalších podobných jmen, mezi nimiž nechyběla ani taková jako "koza, co je tamta koza".

tanuki

Album od Iron Maiden "Sedmý syn sedmého syna" mám stále v paměti z dětských let objevování tvrdších hudebních odnoží. Proto mě Zeměplošný koncept Osmého syna osmého syna ihned zaujal. Že by byl Terry také fanouškem? Příběh je opět pojatý popleteně, vtipně, svérázně a neotřele. Vlastně mi Zeměplocha ve světě fantasy připadá trochu jako Stopařův průvodce po Galaxii ve světě sci-fi. Jen má o pár dílů víc. :o)
Všechno to začíná nedorozuměním, které spustí sérii událostí, které narušují dosud vžité, leč přece jen nepsané tradice. Příběh nás přesvědčuje, že se vyplatí jít si za svým cílem i proti vžitým zvyklostem, protože jen tak můžeme posunout lidské myšlení o kousek dál. Tím, že uděláme něco, co dosud nikdo jiný neudělal. Ani ne proto, že daný čin je proti pravidlům, ale prostě proto, že natolik odporuje zažitým konvencím, že vlastně doposud nikdo vůbec nepomyslel na to, že je něco takového možné provést.
Je zde hezky zobrazeno, že každý myšlenkový společenský blok je možné překonat. Když to někdo zkusí neohroženě, s odvahou a upřímnou snahou. Stačí málo a co bylo dříve nemyslitelné, je najednou zcela běžné.
Nevěřil bych, že může existovat fantasy, která se nebere vážně, je zábavná a ještě k tomu nutí k přemýšlení. Zeměplocha a její postavy tohle všechno dokážou.

Lenna75

Tentokrát se zde nezjeví protivný Mrakoplaš ani naivní Dvoukvítek, což sice trochu zamrzí, když si je oblíbíte. Ale zároveň... je zde úchvatný příběh se spoustou dalších postav, které si zaslouží být taky vyslyšeny a povšimnuty. Hodně se tu vlastně řeší tématiky ženských práv, což je hodně zajímavé. A je tu také krásně vyobrazen charakter mágů a čarodějek. Za mne super díl. DOPORUČUJI.

kní

první s čarodějkama - což je moje první až druhá nejoblíbenější sorta zeměplošských - snad je tenhle úryvek právě odtud, ruku do ohně bych ale za to nedala, ale to je jedno:

(Bábi Zlopočasná letí s arcikancléřem Ostrúhelem na koštěti)

Koště zamířilo vzhůru a nabralo na tempu. Pohybovalo se rychlostí obstarožního běžce.
"Pane mágu."
"Prosím?"
"Když jsem řekla, abyste se chytil - "
"Ano?"
"Nemyslela jsem tam."
Chvilku bylo ticho.
"Oh. Aha. Ano. No ne. Jasně. Promiňte, omlouvám se."
"To je v pořádku."
"Víte, paměť už mi přeci jen tak neslouží... ujišťuji vás, že... nechtěl jsem se vás dotknout."
"Nic se nestalo."
Nějakou chvíli letěli mlčky.
"Ale přesto bych byla docela ráda," prohlásila po chvíli Bábi zamyšleně, "kdybyste dal ty ruce někam jinam."

petrarka72

Loučení s Terrym Pratchettem aneb opakování matka pratchettoidnosti. První zeměplošský příběh s Bábi Zlopočasnou, ještě vcelku komunikativní a s výraznými rysy Stařenky Oggové, která ještě není napsána... :-)

batmaster

Já nevím jak pro koho, ale pro mě to byla jedna z knih, kde jsem si přál, aby ještě neskončila. Skvěle napsáno, úžasné postavy a vše podáno tak, že si opravdu člověk připadá jako by tam skutečně byl. Je to další kniha, kterou jsem přečetl (díky chřipce) na jeden zátah.
Škoda Terryho. :(

No nic. Magický prazdroj čeká .. :)

boxas

Ne a ne se začíst...tak o zkouším znovu a kupodivu mě to baví mnohem víc než poprvé...

Tiny24
20.12.2016

Už druhá kniha od Pratchetta a já mu pořád ne a ne přijít na chuť. Zkusím ještě do třetice něco dalšího. Každopádně rozjezd Čaroprávnosti velice pěkný a vtipný, posledních 50 stran jsem však louskal stejně dlouho jako předešlých 200. Konec, stejně jako u Barvy kouzel mi přišel vleklý a nudný. Rozhodně ale lepší než výše jmenovaný předešlý díl.

Dragita
17.12.2016

Skvělé! Tohle mě bavilo. Magie, zvědavá Esk, velmi charismatická Bábi Zlopočasná a jejich cesta na Neviditelnou univerzitu. (A nejen tam)

Wara
07.12.2016

Začátek výborný, pak se to trošku zhoršilo, ale přesto pořád knížka, kterou určitě stojí za to si přečíst...

FreeDragon
23.10.2016

Miluju ten Pratchettovo styl psaní... Je schopný navodit tajemnou a napínavou situaci, tu narušit vtipným přirovnáním či poznámkou, ale následně zase čtenáře vtáhne do světa tajemnosti pouhou větou. Obdivuji to, opravdu.

Čaroprávnost mě nezklamala. Bábi byla - a je - perfektní a vtipná, jen Esk mi úplně nesedla. Ale nijak se to nepodepsalo na celkovém dojmu z knihy.
Zasloužených 5*

niki-chan
17.10.2016

Úžasný zeměplošský příběh. Ani jsem nečekala, že ho přečtu za jediný den, ale jakmile se začtete, konec nedá spát a prostě musíte vědět, jak to celé dopadne. Rozepře mezi čarodějnicemi a mágy byly místy dost vtipné, ale rozhovor o reinkarnaci v mravence vede.

Pizmagirl
30.09.2016

Parádní kniha ... prostě Prattchet

evci
07.09.2016

Myslím si, že první polovina knihy byla lepší než její druhá část.

Sorrow
24.08.2016

Čaroprávnost pro mě byla po dvou předchozích dílech bohužel tak trochu zklamáním. Sice se mi líbí, že Pratchett řeší aktuální až nadčasová témata pomocí "nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy", nicméně tady mi ten humor tak trochu bil do očí. Bylo to (oproti Barvě kouzel a Lehkému fantastičnu) moc na tvrdo, jako by se v tomto dílu tak trochu vytratila ta lehkost, se kterou jsou napsány předchozí dvě knihy...Postavy mi vůbec nesedly - věřím, že s Bábi to časem ještě prolomím, nicméně s Esk už bych se nejradši nikdy nesetkala! Hodnotím průměrnými třemi hvězdami, protože ta kniha jistě není špatná, v rámci Zeměplochy pro mě ale opravdu dost pod průměrem, doufám, že si u Morta spravím náladu :)

Jass
07.08.2016

Čaroprávnost mě příjemně překvapila, protože jsem tu dostala to, co jsem v Pratchettových knihách tak dlouho postrádala - děj... Pořád nejsem úplně spokojená, ale rozhodně to s ním nevzdávám. Věřím, že jsem prostě jenom ještě nenašla tu svoji knihu.

Knihám
30.07.2016

Třetí kniha Zeměplochy řeší rovnoprávnost mužů a žen. Bábi Zlopočasná je perfektní, hned jsem si jí zamilovala, akorát Esk mi na svůj věk (8 let) připadá předčasně vyspělá. Líbí se mi Pratchettovy satiry současného světa a našla jsem tam spoustu nadčasových myšlenek. CELÁ RECENZE NAHOŘE V ZÁLOŽKÁCH.

Greg25
24.07.2016

Zábavné, lehce napsané - příjemný svět plný absurdního a neskutečného zěměplošského humoru. Postavy si okamžitě zamilujete - hlavně Bábi. Její roadmovie s mágem patří k nejvtipnějším momentům knihy. Jediné, co mě mrzelo v českém překladu (četla jsem knihu, která byla součástí dotisku k prvnímu vydání - z roku 2007) bylo zejména v druhé části velké množství překlepů, špatného skloňování, apod. Ve chvíli, kdy příběh gradoval, obzvláště rušivé. Zrovna u Pratchetta mi to přišlo líto snad více než u ostatních knih, kdy jsem ochotna přimhouřit oko, snad proto, že jinak je to opravdu báječný překlad. 85%

czarba
12.07.2016

Tak trošku váhám s hodnocením. V porovnání s předchozími dvěma knihami je příběh ucelenější a dějová linka se snáze sleduje, na druhou stranu zde ale trochu postrádám absurditu situací a humor skrytý snad v každém řádku, kterým mě Zeměplocha v předchozích knihách naprosto dostala. Přiznám se, že se mi při čtení stýskalo po Mrakoplašovi i Zavazadle :-) Možná jsem až příliš počítala s tím, že třetí kniha bude stylem kopírovat ty předešlé, a těšila jsem se na to. Zeměplocha je však stejně jako náš svět plná "rozlišných" (jak by řekla Bábi Zlopočasná) příběhů, které nutně nemusí být jeden jako druhý. Příběh o malé holčičce toužící proniknout do "mužského světa" je úplně jiný, než ten Mrakoplašův, ale je neobyčejně milý a má své kouzlo.

Lector
08.07.2016

Třetí „návštěva“ v Zeměploše ve mně zanechala poněkud lepší dojem než předešlé zastavení. Děj mi připadal uspořádanější, měl příběh. Samozřejmě nejde o žádnou velkou hloubku, smysl knihy je někde jinde.
A v této souvislosti se nelze se obejít bez pochvaly jazykového umu autora a překladatele, jenž podstatnou měrou dělá ze Zeměplochy to, čím je: zábavné a chytré čtení se spoustou odkazů na lidské poznání a společenský vývoj.
Pobavil jsem se a po poslechu tohoto dílu (opět v osobním podání mistra překladatele) jsem, na rozdíl od předešlého dílu, zřetelně odhodlán posunout se ke čtvrtému pokračování.

Janek
27.06.2016

Zatím moje třetí knížka od Pratchetta (Barva kouzel, Lehké fantastično, Čaroprávnost) a podle mého názoru jednoznačně nejlepší. Přesto mám asi příliš velká očekávání, a tak zatím převažuje spíš zklamání, toť úděl uctívaných autorů. Asi dám Terrymu ještě šanci, ale k tomu, abych se stala jeho fanynkou, mám zatím ještě docela hodně daleko...

Viviana-Mori
17.06.2016

Určitě jiný šálek, než předchozí dvě knihy (Barva kouzel, Lehké fantastično), působilo to na mě o něco vážněji, uceleněji. Bavilo mě to, ačkoliv nevím co to mám, ale vždycky vydržím do půlky knihy a pak můj elán nějak uvadá, ale to je moje nemoc už hezkou řádku let. :) Každopádně jsem dočetla a jsem za to ráda. Z těch stínovejch oblud tam na mě šla i chvíli depka, to jako zase klobouk dolů, nejvtipnější postava Bábi Zlopočasná a ten konec, jak hledali tu hůl zamrzlou, to jsem se u toho dobře bavila. Dobré čtení, nic mi nevadilo, nic nerušilo, vše šlapalo jak má.

elis0383
10.05.2016

k této knize ani není co dodat. Prostě úplně z jiného soudku než klasika.

kubabuba2004
06.05.2016

úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúžasná kniha

repli2dev
17.04.2016

Něco dost jiného než hlídka, ale stále to nepostrádá Pratchettův nadhled a neustále přítomnou lehkou (společenskou) satiru.

Sice je trochu těžké uvěřit, že by se tak malá holčička chovala těmito způsoby, ale i tak je to zábavné čtení :-)

Peti
03.04.2016

To je tak, když se místo osmého syna narodí dcera :).