Čarodějky na cestách

od:


KoupitKoupit eknihu

Celé poslání se jevilo velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže jediné - vykouzlit dýně. Úžasná Zeměplocha, kniha 12., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/463/zemeplocha-carodejky-na-cestach-463.jpg 4.6976
Série:

Úžasná Zeměplocha (12.)

Orig. název:

Witches Abroad (1991)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (60)

Přidat komentář
Atlantis
30. listopadu

Čarodějky mám rád. Ne tolik, jako Hlídku, ale i tak dost. Čarodějky na cestách považuji za první pořádný, plnokrevný "čarodějkovský" díl. Dámy Už máme okoukané z minula, takže žádné sáhodlouhé popisování není potřeba a hlavně naše trojice skvěle funguje pospolu. Tento díl je také vtipný tím, kolik je v něm všemožných narážek na různé pohádky a fantastické příběhy a následné prostředí alá New Orleans, je také zajímavá změna. Za mě velice dobrý díl Zeměplochy.

NemmamSlov
01. listopadu

Bábi Zlopočasná, Starenka Oggová a Magráta Česneková opäť v akcii. Pravdou je, že príbehy čarodejok nejak osobne nežerem, ale tento diel sa teda podaril. Málo kto dokáže skombinovať rozprávky z rôznych kútov sveta a spojiť to do uceleného príbehu, ktorý v sebe ukrýva plno humoru.

Česneksmedem
31. října

Všickni drazí! Mám teď novou Platónovu lásku. Nebo tak nějak se tomu prý říká, když nestrkáte stožár do lodičky, ale jenom si to představujete.
Na mě se to pozná nějak tak, že mám ve tváři ten božsky blažený výkaz, jako když jím topinku s hříbkama, sýtem a česnekem. Pokud bych v takovémto stavu potkal svoji novou Platónovu lásku, která se zájmenuje Magráta Česneková, tak ji majznu pálkou česneku a odtáhnu si ji do jeskyně. Ona si tam bude hrát s hůlkou, dělat z hlušiny dýně Hókačka (nebo tak nějak), z nichž si uvaříme bezedný kotec polévky. A samozřejmě taky budeme jíst česnekové klobásky s česnekovým chlebem. Pošušňám jí ty něžné komplementy a bude nám draze.
Mé manželce to ale prosím neříkejte. Měla by k tomu zase ty pozvánky, jako třeba: „Cos to zase chlastal? To muselo mít grády!“ nebo „No ta by byla z takovýho starýho opelýchanýho dědka, kterej je skoro unidentní a oblíká si spodní prádlo na kalhoty celá podvázaná!“. No, však to znáte. Ale i když to vykecáte a bude nandávat, nevadí. Vždyť snít je tak nádherné! Nebo tak nějak.

PS – Na závěr jedna ze Stařenčiných moudrostí: „Na mou duši“, prohlásila užasle, „to je největší pták, kterého jsem kdy viděla, a já jich už v životě viděla požehnaně.“

Tak to mě vopláchni!

nefernefer
10. října

Nemůžu se zbavit dojmu, že se touto knihou nechal inspirovat autor scénáře pro animovaný film Shrek 2. Dobrá víla, která ve skutečnosti vůbec není dobrá, a spousta pohádkových příběhů v jednom propletenci. Když si k tomu všemu přidáte ještě kouzelné hašteření tří čarodějek, Magrátinu půvabnou nešikovnost, Bábinu hlavologii a Stařenčino nadání pro cizí jazyky a neuvěřitelnou schopnost ve všem vidět zábavu, úspěch je zaručen. Čarodějky v roli tří sudiček, které mají za úkol zabránit, aby si Popelka vzala prince, jsou skvělé, Silver jako člověk je neodolatelný a největší milovník Casanovlez se opět překonává. :-) Za sebe vřele doporučuji.

irskádívka
03. října

Nejsem čtenářem fantasy, ale mohu bez váhání prohlásit, že rozhodně jsem čtenářem Terryho Pratchetta. Jeho knihy mám moc ráda a Čarodějky jsou moje nejoblíbenější postavy. A bábi Zlopočasá je moje favoritka, tvrdá, sebejistá, ostře inteligentní a vždy ví, kde je a kdo je, prostě můj vzor.

Torgal
18. srpna

Milujem vtipné hranie sa rozprávkovými archetypmi a Pratchett túto tému zužitkoval na maximum. Toľko odkazov na všetko možné (od Červenej čiapočky cez Hobita až po žiť a nechať zomrieť) sa na jednom mieste len tak nevidí. Všetko je to pritom skĺbené do funkčného príbehu o tom, ako zabrániť Popoluške vziať si princa aby mohli byť všetci šťastní až do smrti. Stařenka a Bábi sú navyše dokonale zohraná dvojka pri ktorej žiadna bránica neostane na pokoji. Ale aby som len nechválil, tak rozbeh knihy bol predsa len trochu pomalší a od rozuzlenia som asi čakal viac. Aj tak je to spolu s Pyramidami pre mňa najlepšia Zeměplocha. 8+/10 PS: Pár kníh som už nevychvaľoval do nebies Kantůrkov preklad, tak doplním resty - je geniálny ako vždy a bez neho by tie knihy boli polovičné.

KAREL6725
02. února

Čarodějky v té nejlepší formě .

kars
22.11.2017

Parádní knížka se spoustou odkazů "jinam", u které jsem se musel smát i v trolejbuse. :-) Doporučuji po přečtení do konce se vrátit zpět na začátek do domku Desideráty. Leccos najednou dává smysl.
Asi není úplně nejlepší číst tuhle knížku jako první ze Zeměplošských, protože pak čtenáři uniká řada souvislostí (povaha Bábi, vztah čarodějek k mágům, odkazy na "mladého krále Verence" a městskou hlídku...) a navíc je Pratchettův humor, plný ironie a sarkasmu, pro neznalého čtenáře bez předchozí přípravy dost velký šok... (a že je ho v této knížce opravdu hodně).
Hluboce smekám před překladem pana Kantůrka a mám dojem, že k Pratchettovu humoru přidal ještě svůj (třeba Smrť, v originále je to obyčejný Death; jména velbloudů, psaná dohromady a jména obecně...). Opravdu by mě zajímalo, jak vypadala originální kapitola o Medvědí hoře, zatím jsem se nedostal k anglickému textu, ale na Bear a Honey to asi založené nebylo. ;-)
Mimochodem - kromě narážek na anglosaské verze klasických pohádek, starší příběhy ze Zeměplochy a Hobita - baron Samedi (Sobota) je voodoo čaroděj (šaman) z bondovky Žít a nechat zemřít z roku 1973.

Hakem
14.11.2017

Mam vazne rada Magratu Cesnekovou :) Nejvic me pobavila scena s netopyrem/upirem, ktery byl necekane shozen z okna. Behem cteni jsem se smala tak, ze se manzel sel zaregistrovat do knihovny a donesl si Straze! Straze! :)
Ps: vazne bych chtela umet pouzivat hlavologii

Mates84
10.11.2017

Po precteni Caropravnosti jsem si myslela,ze me knihy s carodejkami bavit nebudou,ale Soudne sestry me vyvedly z omylu a Carodejky na cestach tez.Kdybych si mela vybrat vzor pro sve stari bude to Starenka:-))

Mluvis o tech penezich,co jsme vsechny daly dohromady a sverily ti je do uschovy,protoze jsi tvrdila,ze tvoje bombardaky jsou nejbezpecnejsi misto na svete:-))

Dober tag,skvely chlap.Trois pivos,naval sjuda,pour favour,ham ham,smotri

Hole magu,to nejsou preludy,byvaji na konci zdobeny zaludy:-))

Pratchett byl proste PAN spisovatel a pan Kanturek je PAN prekladatel

MisaSutcliff
13.09.2017

Čarodějky na cestách mi daly celkem zabrat. Prvních asi 30 stránek jsem musela číst dvakrát, abych se nějak zorientovala a začetla. Zrcadla a pohádkové příběhy mě totiž dvakrát neoslovily. Když jsem ale ten poměrně kostrbatý začátek překonala, začala jsem se bavit. Zdědit kmotřičkovství totiž není jen tak, navíc když vám Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová dýchají za krk. A kmotřičkovská hůlka očividně zvládá jen dýně. Napojení a odkazy na všemožné legendární pohádky a Pratchettovy svérázné čarodějky daly dohromady ten správný zeměplošský guláš, který sice místy chutnal po močálu a voodoo, ale nepřejedl se. Po dlouhé době jsem zeměplošskou knihu dočítala s nadšením a měla jsem chuť pokračovat dál. Jo a Esme s Gytou na plese fakt válely!

HDosoudilová
13.09.2017

Moje první zkušenost s tímto autorem. Jelikož je celkově dost vychvalovaný, na knihu jsem se těšila. Popravdě mě ale nijak extra nezaujala. Nevím, jestli to bylo jen tématem, ale zatím nemám chuť se pouštět do dalších autorových knih. Byť mě fantasy baví. Občas jsem se bavila, jindy zase nudila....

SBH
18.06.2017

Čarodějky dostávají pět hvězdiček, protože je to Pratchett, ale za scénu, kdy na stařenku Oggovou spadne dům, by měly obdržet šest. Poněkud komplikovaný děj jako obvykle zahlcený filosofickými úvahami je kupodivu vyřešen přehledně a srozumitelně, což u autora není úplně obvyklé. Neotřelý náhled na arechetypy, úvahy o podstatě dobra a zla a nekonečná studnice humoru. Čarodějky prostě nadchnou.

boxas
08.06.2017

Vtipné, chytré a vlastně i výchovné - vezměte si např. tu pasáž o Karkulce... Bábi Zlopočasná zabodovala. A ostatní čarodějky taky!

kní
28.05.2017

"Umělci a spisovatelé měli vždycky poněkud přehnané představy o tom, co se na takových sabatech děje. To vyplývá z toho, že většina z nich zbytečně dlouho pobývala v malých nevětraných místnostech se zataženými závěsy, místo aby se šli proběhnout na čerstvý vzduch.
Tak například je tady ten nahatý tanec. V průměrných zeměpisných šířkách a při normální teplotě byste našli jen několik nocí, kdy byste mohli tančit o půlnoci neoblečení, a to nemluvíme o ostrých kamenech, trnech a zatoulaných ježcích."

martina.culik
23.02.2017

Čarodějky na cestách jsou jedinou knihou z Úžasné Zeměplochy, kterou jsem četla a musím říct, že ačkoli mám fantasy obecně docela ráda, tak mě tato kniha moc nezaujala. Ano čarodějky byly chvílemi vtipné, ale zase na natolik, aby mě to udrželo u knihy přikovanou, jak mám ráda. Možná někdy zkusím ještě nějakou jinou knihu z této série, ale nevím nevím.

renefer
23.02.2017

Tenhle díl mě opravdu pobavil. Jak to dopadne, když si tři svérázné čarodějky umanou, že tahle pohádka prostě neskončí svatba, zvonec a konec.

MaxQ
16.01.2017

Asi už jsem to tu psal, ale čarodějky zrovna nepatří k mým oblíbeným postavám. V této knize Pratchett ubral na humoru a přidal na vážnosti. I tak je tady ale hodně míst, které pobaví, např. partie pokeru s Bábi Zlopočasnou. A pár jeden citát:

Cena za hříchy je smrt, ale stejný honorář po vás bude požadovat i ctnost, a zlo a neštěstí mají tu výhodu, že se v pátek dostanou z práce dřív domů.

Welinie
10.01.2017

Kniha, kterou jsem si chtěla dlouho přečíst. Jakoby přednostně. A povedlo se mi to a nezklamala :)

ondras666
20.11.2016

Moje první setkání s touto trojicí čarodějek a hned od začátku jsem tušil, že nebude poslední. Stařenka Oggová je naprosto kouzelná a Bábi Zlopočasná? Ta je pro mě ještě lepší... Má to děj, má to "koule" a není co vytknout.

Ládja
21.09.2016

Nevím, nevím, pan Pratchett asi nebude úplně můj šálek kávy. Pohodové čtení, pro mě se špetkou humoru, ale pořád chybí něco, co by mě k tomu víc táhlo. Ale ještě mu dám šanci a jako sběratel, mě čeká dlouhá cesta všech knih:)

ManželéMannovi
28.07.2016

Moc pěkná kniha.

Mann

Tom Riddle
24.07.2016

Víla kmotřička Desideráta Dutá umírá ještě předtím, než splnila svoje poslání, a svou kmotřičkovskou štafetu (reprezentovanou kouzelnou hůlkou) tak předává do rukou té jediné osoby, která může zabránit katastrofě. A placatý světe div se, tou osobou není nikdo jiný, než nejoblíbenější zmoklá slepice čarodějného sletu Zeměplochy, Magráta Česneková. Pravda, ta katastrofa se tentokráte odehrává v mnohem menším měřítku než celoplochovém (nehledě na to, že zabránit svatbě náhodné služky a prince by nemělo být nijak obtížné), a rovněž pravda, bez (nechtěné) hojné pomoci Bábi a Stařenky by se jí to určitě nepovedlo, ale Esme Zlopočasná naštěstí není jediná čarodějka, která má hlavologii v malíčku.

Dvanáctou knížkou Terry Pratchett dovádí svoje rozsáhlé dílo do zlaté éry, Čarodějky na cestách jsou pro mě osobně zatím nejlepší Zeměplochou, a ač mají nějakých 380 stran, musel jsem je zkrátka i napodruhé číst jedním dechem (čti: za jeden den). Ujetý předchůdce Shreka, který paroduje a vzhůru nohama převrací všeljaká pohádková klišé, se řítí kupředu jako rozjetý vlak, a i když má Bábi tak trochu navrch co do osobnosti i důležitosti pro příběh, všechny tři čarodějky baví svými rozmanitými charaktery a z toho vyvstávajícími konflikty. Nehledě na pořádnou záporačku, které by člověk skoro fandil.

Kromě příběhu jako takového potěší i epizodické příhody z cestování, ať už všeljací švindlíři, kteří po setkání s tímhle sabatem přijdou trochu tak na hůl (kéžby někdy Bábi využila služeb pražských taxikářů), lingvistické dovednosti Stařenky Oggové, nebo snad atmosféra neworleanského masopustu, který svou mysteriózní silou a voňavým gumbem na čtenáře skoro dýchá ze stránek. Zkrátka a dobře téhle knížce můžu vytknout jedině fakt, že skončila takhle brzy.

Čarodějky na cestách, Mort, Soudné sestry, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

SONP
25.06.2016

To máte tak, člověk čas od času dostane chuť na nějakou tu Zeměplochu, aby si vzpomněl, jak se cítil zamlada. A já jsem dostal chuť zrovna na toto dílko, protože jsem si pamatoval, že dopisy Stařenky Oggové "našemu Jásoňovi et citera, jak říkají v cizozemsku", byly opravdu k popukání. A jsou pořád!

Kniha se dělí do dvou polovin: v té první čarodějky jen tak bloumají po světě na cestě do Genovy a setkají se s lecčíms - s trpaslíky a trpasličím chlebem, se stvořením "čo má naroženiny", s nebezpečným vampýrem, kterého si dá kocour Silver k přesnídávce a zejména s hordou divných cizozemců, se kterými je třeba mluvit pomalu a zřetelně. Ta druhá půlka je klasické trochu chaotické pratchettovské fantazírování o tom, co se stane, když se pohádky a dýně berou trochu moc vážně. Pokud se chcete dozvědět, proč měla karkulčina babička ten idiotský nápad nastěhovat se doprostřed lesa, a naučit se nějaká nová slovíčka od paní Oggové, rozhodně po této klasice sáhněte.

A k tomu chlebíček z aligátora, čop, čop a sakra šnel a ať je to rychle! 80%

karel3856
29.03.2016

Rozepisovat se o kvalitách jednotlivých zeměploch je už skoro trapné, protože jsou prostě úžasné! Jediná chyba je zde v tom, že neexistuje tlačítko, pomocí kterého bych si je vymazal z paměti a mohl začít číst znovu od začátku.

IYv
01.03.2016

miluju Stařenku Oggovou a jejího Silvera, ona má prostě "Krízma"

Benjiki
30.12.2015

Nepamatuji si která Zeměplocha je nejlepší ale tahle je z těch kvant bizarních příhod asi moje nejoblíbenější. Nářez a zdánlivě nekonečná kadence hlášek a vtipných situací. Mohla by být delší, mnohem delší, i kdyby šlo jen o popisy Stařenky Oggové. Vlastně, kéž by ten datadisk byl o ní, protože není nic lepšího než její cizozemština. Ale taky trpasličí chleba, Bábina nechuť ke kalhotem a učení se hrát hazardní hry. Miluju to.

mozkit
16.11.2015

Klasicky carodejky, zabavny, vtipny. :)

shmaic
19.09.2015

Mohlo to byt klidne k jednu nebo dve cestovatelske prihody delsi. Vaham, zda tohle nebo policejni storky jsou lepsi, pravdou je, ze oboji je hluboce popracovane cteni.

luthien
12.06.2015

Tohle je asi moje nejoblíbenější knížka od Pratchetta, čarodějky jsou prostě dokonalé! :D

"Někteří lidé by potřebovali jednu věc," oznámila Magráta jen tak všeobecně celému světu, "a to je aspoň kousek srdce."
"A někteří lidé by potřebovali něco úplně jiného," obrátila se Bábi Zlopočasná k zataženému nebi, "a to je aspoň kousek mozku."
A já bych ze všeho nejvíc potřebovala, pomyslela si zoufale Stařenka Oggová, panáka.
O tři minuty později jí na hlavu spadl dům.