Už viem prečo 1.

Už viem prečo 1. https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225226/bmid_uz-viem-preco-1-jP0-225226.JPG 5 121 19

Už vím proč série

Z tejto knižky sa dozviete nielen o histórii, vzniku a výrobe syrov, chleba, údenín, mrazených výrobkov, ale aj o látke na šaty, mydle, skle a porceláne, o zrode kníh a knihovničiek, pochopíte mnoho z tajomstiev elektriny a televízneho prenosu a iných, nemenej zaujímavých vecí. Nádherné farebné ilustrácie Vojtěcha Kubaštu, ktorých je v knižke asi 200, vás zavedú do prostredia priemyselných závodov a oboznámia vás s jednotlivými procesmi výroby až po predaj hotových výrobkov. Kapitoly: Už viem prečo... pisári neodpisujú knihy, veľkopekáreň pečie rýchlejšie ako stará mama, musia syry zrieť, musia mať údeniny dym, zmrazujeme potraviny, opice objavili čokoládu, slnko vyrába cukor, je voda vzácna tekutina, mydlové bublinky ničia špinu, porcelán sa musí unúvať tri razy do pece, cvrčky opustili sklárňu, žijeme v dobe oceľovej, uhlie nie je iba na kúrenie, rastú sídliská ako huby po daždi, kožená topánka dýcha, vreteno dostalo výpoveď, žaby roztočili motory, Bajaja hrá bez povrázkov, vidím to, čo nie je vidieť, stôl nerastie v lese.... celý text

Literatura česká Pro děti a mládež Encyklopedie
Vydáno: , Bradlo

Už vím proč , 1979

PavlineCZka
16.04.2024 5 z 5

Koupila jsem synovi (5.5roku). Je to casto celkem slozite (a pro vsechny poucne) pocteni, ale i bavi ho a neda ji z ruky :)

jan0223
19.12.2021 5 z 5

Tak na této knize jsem hodně ujížděl. Četl jsem ji pořád dokola, kresby jsou dokonalé a hrozně se mi líbili ty jednoduché kresby panáčků. Potom jsem o knihu nějakým záhadným způsobem přišel, ale až v dospělosti jsem ji sehnal v antikvariátu a znovu zařadil do knihovny.

terka
25.07.2021 5 z 5

Čteno malému synovi, který si v ní často prohlížel obrázky a schémata výrobních procesů. Potom mě "zkoušel", jestli znám výrobu papíru atd.... DIddnes se mi vybavuje hadrovina a další suroviny pro jeho vznik.

Mánička178
20.02.2021 5 z 5

Jedna ze zásadních knih mého dětství, na které si opravdu dobře pamatuji. Půjčovali jsme si ji na střídačku s bratrem v knihovně a na kreslených dvojstranách si procházeli luxusně ztvárněné výrobní postupy. Stejně tak slova jako "kutr", "difúzní baterie", "autokláv", "omykání" jsem se naučila z této encyklopedie, to vím zcela jistě :D Fascinovalo mě, že v pekárně se na výrobě chleba podílí stroj "vykulovač" a "vyvalovač" a že těsto dělí "dělička" do čtverečků, nebo že z šišky hlíny se dělají hrnečky a z placek talíře :D
Když jsem si ji teď zpětně četla, nepřišla mi ani nějak moc "údernická", samozřejmě až na to, že nesmí chybět příběh o dobývání uhlí, výrobě ocele nebo panelů... Ale jinak je to prostě srdcovka, kterou jsem musela mít, takže proběhla nutná sháňka po antikvariátech :D

tomvall
15.02.2021 5 z 5

Jako malý jsem v ní ležel pořád. Výborná kniha.

Kontryhelka
28.01.2021 5 z 5

Vynikající encyklopedie, ve které se ve své době našlo spoustu zajímavých informací.

Renda698
08.11.2020 5 z 5

stále se co ičit

knihovniceS
19.06.2019 5 z 5

Tuto knihu jsme měli doma a moje dcery si v ní hodně početly - super kniha i v dnešní době

SSTknihy
19.06.2018 5 z 5

V téhle knize jsme dokázali ležet hodiny a hodiny a dopodrobna studovat třeba výrobu mýdla, látky nebo mražených výrobků. Z dnešního pohledu jsou mnohé technologie už zastaralé nebo dokonce v propadlišti dějin, ale jeden nikdy neví, kdy se tyhle znalosti zase budou hodit.

joachim36
02.12.2017 5 z 5

Díky této knížce, jednou v budoucnosti, někdo opět vybuduje civilizaci :-)

Godvind
26.11.2017

Tuto knížku jsem jako kluk zbožňoval. Několikrát týdně jsem si v ní po příchodu ze školy domů listoval. Opratroval jsem ji, zachovala se v úžasném stavu a dnes si v ní rádi listují mí dva synkové.

boxas
23.10.2017 5 z 5

Takových knížek není nikdy dost!

katka9574
23.10.2017 5 z 5

Milovala jsem tuhle knížku :-)

Petrstik
03.01.2017 5 z 5

Krásně zpracovaná encyklopedie, jen škoda, že ty technologie jsou už trošku zastaralé ;-( , ale přesto má pořád co nabídnout i dnešním čtenářům.

majík1
06.07.2016 5 z 5

První encyklopedie kterou přečetla a líbila

Tinoušek
05.09.2014 5 z 5

První encyklopedie, kterou jsem přečetla... Super kniha, která je "nadčasová"... :-)

KattyV.
16.12.2013 4 z 5

Dodnes si pamatuji na ty Vánoce, kdy jsme s bratrem dostali tuto knihu. :-) Moc se mi líbila.

mautina7
01.03.2013 4 z 5

Knížka, kterou jsme si se sestrou vždycky hrozně rádi prohlížely. Jsou tam moc hezky vykreslené procesy například při výrobě knih, elektřiny a podobně, což je velmi zajímavé. Obzvlášt, když v té době informační technologie nebyly tak pokročilé.

Exodus
19.12.2011 5 z 5

Když jsem byla menší a ještě nebyl internet byla to knížka ze které jsem ráda čerpala vědomosti a myslím že mi pomůže i teď u maturity. Je tam například perfektně vysvětlena výroba oceli a železa.