Už je tady zas

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1255 312

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

Gabba99
28.07.2017 3 z 5

Knihu jsem přečetla ze zajímavosti a ač jsme čekala více, nebylo to špatné.Pokud se člověk odprostí od toho, co za člověka to bylo, tak se zasměje a nakonec i nalezne něco, co bych nazvala fenoménem stáda, který se v dnešní společnosti objevuje, kdy obdivujeme rádoby celebrity a necháváme se slepě zmanipulovat médii.. Připomnělo mi to Orwelovu Farmu zvířat...

medlovice
29.06.2017 5 z 5

Nejdříve jsem se dověděla o knize. Pak viděla film a teprve potom četla knihu. Bavila jsem se výborně. Ano , takhle nějak by mohl Hitler mluvit a myslet a v dnešní době by našel spoustu lidí , kteří by ho následovali. Kniha má vtipný obal a název, ale je moc tlustá.

Roberta
28.06.2017

Az tak moc, jak jsem doufala, se mi nelibila.

85098211
22.06.2017 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu - a jedná se zde o opravdu zajímavé, neotřelé téma. Sice lehce úsměvné, ale také nutící k zamyšlení nad současnou společností. Audiokniha se mi líbila a interpretace Miroslava Táborského jí sedla jak na míru šitá. Celou dobu jsem si ale říkala: jak tohle asi skončí? A proto jsem byla tak trochu zklamaná otevřeným závěrem. I když, upřímně, se to asi ani jinak zakončit nedalo?

Hathor89
04.06.2017 5 z 5

Alternativní historie není mým koníčkem. „Co by se stalo, kdyby“ … mi vždy připadá jako zdržování od prostých faktů, které chci vnímat tak, jak byly (i když se jejich pojetí měnilo s vývojem společnosti). Tato kniha mě pobavila, vyděsila a donutila přemýšlet. Média jsou nebezpečným nástrojem zdravých lidí, natož pak fanatiků. Když čtenář vezme do ruky tuto knihu, je dobré znát alespoň základní fakta o nacismu, druhé světové válce, Adolfu Hitlerovi i současném dění na německé politické scéně. Bez tohoto povědomí mohou některé pasáže vyznívat bezduše, s ním je to krutá satira. Podle mne kniha nezlehčuje to, co se událo za života Adolfa Hitlera, a nedělá z Vůdce vtipnou karikaturu, ale poukazuje na to, že i v dnešním světě by měl člověk s jeho rétorikou co říct a mohl by být nebezpečím pro společnost. První polovina knihy mě bavila více než druhá. Ale líbil se mi otevřený konec, který napodoboval počátky moci Adolfa Hitlera, kdy napsal knihu, a pak …

OldřichHanton
28.04.2017 3 z 5

Docela dobrá satira o tom, jak se Hitler probudí v dnešním Berlíně a postupně se vrací do politiky. Knížka asi byla psaná převážně pro Němce, takže předpokládá docela dobré znalosti reálií k pochopení některých fórků. Občas jsem se zasmál, ale v půlce mi přišlo, že už je to trochu nastavovaná kaše. Nápad "Co by asi dneska dělal Hitler?" je určitě zajímavý, ale je otázka, jestli sám stačí na román.

Silmarien
27.04.2017 3 z 5

Dať tomu tri hviezdičky, že sa mi to páčilo, by asi nebolo ono. Nie, nepáčilo sa mi to. Tri hviezdičky sú za nápad a prevedenie. Naštudovanie Hitlerových prejavov...
Na zadnej obálke boli postrehy o tom, že to bolo také vtipné, že človeka až mrazí z toho, že smiech nie je na mieste. Ale ja som sa teda nesmiala (všetka česť redakcii .týždeň).
Od začiatku do konca som bola v akomsi kŕči, že to ani nie je vtipné, že je to strašné a navyše ma rušil štýl Hitlerových myšlienkových pochodov. Iste, je to fikcia, má to byť nadsadenie veci, ok, beriem. Možno to má byť akýmsi mementom špeciálne pre nálady v Európe z posledných rokov, ale podľa mňa sa to úplne nevydarilo. Takto si každý povie... "pohoda, ešte že také sa nemôže stať, nikto nemôže byť taký blbý". Lenže... je dosť nepravdepodobné, že sa nám tu znovu zjaví Hitler. Ale myšlienky ostávajú a sú oveľa menej priame, než ako to bolo ukázané v knihe. Takže to nestačí. A v tom prípade je táto knižka o ničom, lebo jej jediný účel (pretože literárne a prácou so slovami ma nedostala vôbec) nevyšiel.

jakafe
27.04.2017 2 z 5

Kniha žel nesplnila očekávání. Když je na knize z knihovny piktogram humoristické knihy, tak čekám víc než jen velice občasné pousmání. Nevtipnější historka je z účasti Hitlera na Oktoberfestu. Kdyby v knize bylo více úsměvných částí tohoto typu, dala bych i více hvězd. Ale abych se vrátila k nesplněným očekáváním, tak jsem ji dočetla i proto, že prý měl být konec úplně jiný a lepší, než ten filmový. Jiný tedy byl, ale na zadek jsem si z něj nesedla. Asi se ke knize už nevrátím, to spíš ten film, kdy jsem brečela smíchy u parodie na parodii na Hitlera :-). A která patří jen do filmu, ostatně i závěr ve filmu mrazí víc.

Alexander1918
23.04.2017 3 z 5

Tož kniha byla taková, jakou jsem ji čekal... Vlastně ukazuje to, jak vypadá směřování společnosti k téhle historické etapě, a sice, že se z A. Hitlera dělá vlastně jen takový "zlý strejda," který slouží jen jako karikatura zla. Ale tím, že se z něho vytvořila tady tahle šílenost, si dnes někteří ty hrůzy vůbec neuvědomují, dělají si z nich legraci - protože ta karikatura zla dovedla ad absurdum tu zvrácenost, že Hitlera si tihle lidi spojí už jen maximálně s nějakým rádoby vtipným obrázkem na facebooku. A potom to taky tak v obecném měřítku vypadá, ať už to je to to chování na sociálních sítích a tedy absolutní relativizace toho zla, nebo důsledek již v parlamentním měřítku, jako jsme toho byli svědky např. na Slovensku. Osobně si myslím, že exkurze do Auschwitz - Birkenau by měly být od 2. stupně základní školy v učebních plánech jako povinné exkurze. Ale to už jsem opravdu poměrně odběhl. Je to vlastně komediální kniha, nevím, jestli v tom já hledám více, než tam je, či by tam být mělo..., tak podrobně jsem ohlasy ani vznik knihy nestudoval...

saez
18.04.2017 3 z 5

Mám rozporuplné pocity. Nakolik byla kniha vtipná a nakolik katastrofickou vizí? :-)

Jaruš7
13.04.2017 4 z 5

Jistota pro vylepšený zážitek, když si můžu vybrat, je sáhnout po MP3. Pan Táborský tomu přidal bonus. Dráždivé téma od figury A.H. má v sobě směs toho, co čtenáři stojí za pozornost, odvážně cenná satira.
Doba se ale vyvíjí....Citát : " Když máte v bytě krysy nepozvete si klauna, ale deratizátora."

KejmlP
07.04.2017 5 z 5

Ke knize jsem přistupoval trochu s nedůvěrou, nejsme zrovna typ člověka, který by se bavil při laciném zesměšňování vážných věcí, a bál jsem se, že zrovna o to půjde. Velmi brzy si mě ale kniha získala. Mohu říci, že některým narážkám na Třetí říši jsem se skutečně zasmál, ale myslím si, že běžnému čtenáři, který není blíže zasvěcen do historie Třetí říše, velká část narážek a vtipů ani nedojde. Tak či tak, hlavní kouzlo knihy pro mě vůbec nespočívalo ve vtipu, ale naopak ve vážných tématech. Knihu jsem vnímal převážně jako povedenou kritiku společnosti, a mohu říct, že v tomto ohledu je to dílo skutečně geniální. Pod rouškou vtipu popisuje Hitlerovým jazykem celou řadu problémů moderní společnosti, s kterými se denně potýkáme, a které se nám mohou v budoucnu velmi vymstít. Skvělé dílo, lepší, než jinak též povedený film. A například Hitlerovo zúčtování s NPD je asi nezapomenutelné.

katushah
25.03.2017 4 z 5

První polovina knihy je dokonalá. Spousta vtipů a srandy na úkor rozpadu Třetí Říše a poznávání nového moderního německa. Druhá půlka už je slabší, tam už mně to tak nebavilo, ale pořád je to fajn kniha na pobavení a odpočinek.

05sara12
20.03.2017 5 z 5

Tato kniha mě velmi nadchla, jedná se o velmi povedenou politickou satiru. Pro pochopení všech narážek je vhodné znát alespoň trochu více německé dějiny a reálie, kniha se pak stává ještě o kus zábavnější :) Určitě doporučuji i film (který je dle mého názoru svým dějem knize trochu vzdálen) nebo divadelní zpracování divadla Na Jezerce :)

ajasin
01.03.2017 4 z 5

Dost povedená politická satira. Něco podobného jsem asi ještě nikdy nečetla. Nejlepší mi přišla poslední třetina knihy a úplný konec trochu vyrazí dech. Pokud někdo viděl film, nenechte se jím od knihy odradit. Podle mě se moc nepovedl. A pokud nejste kovaní v současném a historickém politickém dění v Německu, nevadí. Na " interletu " za pomoci "myšího přístroje" si vše dohledáte. :-)

ManželéMannovi
17.02.2017 5 z 5

Výborný. Nejdřív mě kniha nebavila, ale postupně jsem se do ní zaposlouchal a při některých hláškách jsem se fakt zasmál. Asi to bylo umocněné tím, že jsem knihu poslouchal, jako audioknihu namluvenou Ivo Táborským. Pohled na současné Německo a jeho politiky byl výborný. Merkelová, Kohl, Gabriel atd., fakt super. Za originální nápad a odvahu napsat takovou knihu dávám 100%.

Když se nad tím člověk zamyslí, tak si uvědomí, že není vůbec těžké nějakého nového Hitlera stvořit. S dnešní technologií se dělá propaganda sama. Historie se pořád a pořád opakuje.

Mann

slecnapeta
08.02.2017 3 z 5

Moc mě bavily vtipy, kterým jsem se i nahlas smála. Problém vidím v tom, že knížka pro mě nebyla napínavá a netěšila jsem se a nebyla nedočkavá, co přinesou další stránky. Myslím, že by se z této tématiky dalo "vytřískat" víc.

Plocan
04.02.2017 4 z 5

Samotného mě až děsí, jak se mi kniha líbila. Byla velice čtivá, ironická s všemožnými odkazy. Bylo jasně poznat, že autor má danou problematikou zmáknutou jak po politické a ideové stránce, tak po stránce historické. Na druhou stranu mě až mrazí při pomyšlení, že v Hitlerově pojetí spousta jeho výroků dávala smysl a já tomu pánovi značnou část knihy fandil. Autor naštěstí s něčím takovým počítal a přibližně v třetí čtvrtině knihy dojde ke krutému vystřízlivění. Konec mě však neuspokojil a přišlo mi, jako kdyby byl napsán tak nějak narychlo. Snad si tím autor nechystal půdu pro další knihu. Opakovaný vtip by pak přestal být vtipem.

IchLiebeLesen
04.02.2017 5 z 5

Výborná kniha. Černá politická satira, přesně dle mého gusta.
U knihy jsem se ani na chvíli nenudil. Pohled Hitlera na dnešní svět byl prostě komický. Kniha také trochu varuje před velkým rozvojem - př. televize hýbe světem.
Hodně jsem se také nasmál. Takhle jsem se nenasmál od Stopařova průvodce.
To, že je tato kniha autorovou prvotinou pouze dokazuje, že od něj lze čekat další výborné knihy, protože Už je tady zas je pouze důkaz o jeho talentu.
Moc všem doporučuji.

lenule_k
23.01.2017 3 z 5

Kniha celkově stojí jistě za zamyšlení, obzvlášť pak závěr. První polovina knihy pro mě byla peklo, v druhé polovině už jsem se s tématem Hitlera "baviče" trochu sžila, ale i tak se mi četla špatně. Bohužel nemohu říci, že bych se u ní pobavila. Návštěva Osvětimi ve mě zanechala velmi hluboký zážitek, takže poznámky typu "poslal bych ho i s celou rodinou do Dachau" ve mně vyvolávaly spíš nevolnost.

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967
2013  72%Už je tady zas
2023  59%U: Ztraceni v metru
2019  64%Hladní a sýti

Kniha Už je tady zas je v

Přečtených1 705x