Už je tady zas

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1254 312

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

druzickaster
24.02.2018 5 z 5

Prozatím nejdivnější hlavní hrdina knihy. Vyloženě mě to dráždilo, vypravěč Hitler, pro mě osoba černější, než uhlí. Tak si tak čtu a když ostražitost poleví říkám si sakra, ten chlap má pravdu a hned se objeví červený maják...pozor...je to Hitler...a jo, čtu dál a zase si říkám ...a tak dále. Mám velmi rozporuplné pocity i když se jedná o satiru. Pravda je ta, že v dnešní době frustrovaných voličů je velmi nasnadě aby přišel takový další Hitler a všichni s ním zase budou souhlasit a plácat ho po ramenou. Osobně jsem si z toho vyvodil jedno ponaučení. I když ti bude politik, nebo strana vykládat vše co chceš slyšet, když budeme vibrovat na stejné vlně, dobře se podívej s kým si tak notuješ aby to nebyl právě zase on a nebyl tady zas....

FrankCastle
23.02.2018 4 z 5

Tahle knížka je primárně vhled do současný německý post-nazi společnosti. Stigma kolektivní viny vs. nostalgie po časech minulých a tenhle antagonismus se tím táhne jako červená nit, teda spíš hnědá.
Někdy až člověka velmi nepříjemně mrazí z toho, jak se to vše nenápadně otáčí k benevolenci a potom už otevřený podpoře myšlenek zpocenýho kníra.
Dá se k tomu říct jediný, ve vztahu k názvu knihy..."nikdy víc!"

hellena1523
26.12.2017 4 z 5

Trochu jsem se bála, ale jsem milovnice černého humoru a tenhle mi přišel černý dost. Obzvlášť ve chvílích, kdy jsem si říkala, že je Áda vlastně docela sympaťák.
Velmi čtivě napsané a nápad sám o sobě je super; jsem spokojená.

Usignolo
02.12.2017 5 z 5

Tak já nevím, jestli je to sranda nebo ne, každopádně mě to bavilo. A teď mě neukamenujte, ale občas mi byl strýček Rolf snad skoro sympatický (přitom taková blbost)..ovšem jak je napsáno na knize, úsměv mi často mizel ze rtů. Ale už asi dokážu pochopit, čím lidi "ukecal" a spoustu věcí si obhájil. Skvělý nápad autora, výborně zpracované.

Ajinka126
14.11.2017 3 z 5

Asi to není šálek mého vtipného čaje. Tedy, ta myšlenka té knihy, je dobrá. Nápaditá, ale pro mě to postrádá jiskru toho propracovaného humoru. Upřímně se nebudu smát scéně, kdy si trafikant myslí, že Hitler je Komik z povolání. Příliš jednoduché.

meriluk
31.10.2017 3 z 5

Kniha sa mi čítala ľahko, napriek tomu akoby mi tam niečo chýbalo. Veľmi neodporúčam.

martunka
23.10.2017 5 z 5

Tak musím uznat, že si dal autor opravdu práci, aby podal Hitlerovo myšlení správně. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Doporučuji

parvitas
17.10.2017 4 z 5

Čo by mohlo stať, keby sa v roku 2011 Hitler prebudil a chcel by pokračovať vo svojich plánoch a víziách? Správne, potrebuje spojencov a stúpencov, pretože v súčasnosti je len zaprášenou postavou z ruín dejín, resp. svojho bunkru. Ale nepotrvá to dlho a už zapĺňa predné stránky novín, jeho videá na youtube majú vysokú sledovanosť a má vlastnú tv šou. Hovorí len to, čomu verí, svoju pravdu. Že židovská otázka nie je vtipná. Vie sa rozrozprávať sa o čistote rasy (psov). A hovorí to, čo si myslí o stave súčasnej spoločnosti a všetci sa na tom bavia, tlieskajú mu, veď je to len veľmi presvedčivý umelec, komik, šašo, no nie? Je tu známa postava, ktorú pozná každý, vedia, čo spravil a priznáva sa k tomu, a predsa ho neberú vážne.
Alebo áno? Kde začína sila médií, manažérov, ktorí riadia televízne spravodajstvo a tlač, kde je tá hranica, čo je ešte umenie a kde sa začína nebadane rodiť propaganda? A to celkom viditeľne, pred zrakmi celého Nemecka a Európy. Ako sa dajú pekne prekrútiť fakty a to až tak, že presvedčí starú Židovku, ktorej rodinu splynovali, aby vnučka pre neho aj ďalej pracovala ako sekretárka?
Autor si pozorne naštudoval všetky detaily, osoby, čo sa o A. Hitlera kedysi starali, jeho dikciu, prejavy, názory, takže aj z tohto hľadiska je kniha zaujímavá (a nielen pre historikov). Nie o všetko sa postarajú dejiny. Niekedy to spravia výsledky sledovanosti.
Je to zrkadlo, satira, trpká a vlastne aj trochu desivá. Nesmiala som sa na nej, lebo celý vtip spočíval v parodovaní kontrastoch a klasickom porovnávaní - ako to bolo vtedy a ako je to dnes. A áno, pripomínať to treba, lebo takto nejako bleskovo, cez podporu obyčajných ľudí sa dostal k moci vtedy a aj teraz by sa dostal, viac ako 70 rokov po skončení vojny. Veď si zoberte len toho župana BB...

invocation11
14.10.2017 3 z 5

Páni, tohle mohla být taková pecka! Ale přišlo mi, jako by se autor sám trochu obával využít plného potenciálu námětu (což na druhou stranu chápu), a tak se snažil držet zlatého středu, čímž vznikla průměrná/lehce nadprůměrná humoristická černá satira. Každopádně ke čtení doporučuji. Snad nebudu znít zase jako psychouš, ale musím pochválit obálku - minimalistická, ale přesto jednoznačná, téměř takový vizuální nomen omen ;)

ThePeace135
11.10.2017 4 z 5

Knihu jsem vybrala pro splnění jednoho z bodů Čtenářské výzvy. Před pár lety jsem zaznamenala film se stejným názvem, aniž bych věděla, že má svou knižní předlohu. No, čekala jsem asi trochu víc - víc srandy, víc čehokoliv, na druhou stranu má ta knížka hodně co do sebe. Když si odmyslíte postavu Hitlera, tak ukazuje na to, jak jednoduché je "zblbnout" dav... Ono na tom v podstatě něco je... Všichni se tenkrát dušovali, jak už nikdy nedopustí, aby se něco podobné ještě kdy stalo a ono stačí tak málo, aby dav šel znovu slepě za jediným člověkem... Klobou dolů před autorem, který se pustil do vyprávění příběhu očima Hitlera i pokusu odhadnout jeho myšlenkové pochody, stejně jako před znalostí historických souvislostí napasovaných do dnešní doby... I tak jsem ale od knihy očekávala trochu víc... Hlavně mě zaráží, že nikdo nepřijde na to, jaká je ve skutečnosti pravda a nechají šíleného nacistu pobíhat v uniformě po současném Německu a znovu "kázat"... Na druhou stranu, Hitlerovo seznamování se se současným světem a jeho okouzlení "interletem" mě neskutečně bavilo a hlavně se autorovi nesmí upřít vskutku originální nápad :)

bob9249
09.10.2017 3 z 5

Celkově jsem od toho čekal asi více srandy, ale téma se nečekaně poměrně brzo vyčerpá a vtipy se opakují v obměnách.

readah
05.10.2017 1 z 5

Nebavilo mě na tom nic kromě obálky, která je asi důvodem úspěchu.

mane.n
06.09.2017

Vzdala jsem po padesáti stránkách, dost nezajímavé, bez myšlenky, místy hloupé/trapné.

štigina
06.09.2017 4 z 5

Skvěle jsem se u této knížky pobavila a zároveň získala mnoho podnětů k zamyšlení

111moni
04.09.2017

Nedočteno, humor jsem v tom nenašla,asi mám tu strunu jinde. Spíše mě ta kniha , a to jen začátek, dost vyděsilo, jak málo stačí.Jak lidé nepřemýšlí a slepě odkývají. Jak je možné rychle zapomenout pro některé. Nejvíce mě to děsí v dnešních souvislostech, kdy se prosazuje zase něčí právo nad právo jiných. Brrr.

Adriana.82
31.08.2017 3 z 5

čistě jako komedie- dobré,ale brát to do důsledků ? to se asi někdo zbláznil ....

Pinky Claire
30.08.2017 3 z 5

Vtipné mi to nepřišlo. Ne proto, že bych se cítila uražena nebo bych nezvládala černý humor, podle mě to prostě ani nebyl humor. Ale myslela jsem si, že alespoň děj by mohl být zajímavý, když ovšem ani po třista stránkách nebyl, doufala jsem alespoň v zajímavou poentu na konci. Marně. Za mě zklamání, ale tři hvězdičky za nápad a za to, že autor měl asi fakt o historii i součesné politice přehled.

mrwendor
20.08.2017 4 z 5

Brilantní anebo děsivé? Pokud si dáváte děj knihy do souvislostí, tak to působí děsivě, ale jsou i vtipná místa (zřejmě proto, aby se člověk příliš nesoustředil na to, co mu chce kniha říci)

adam5955
15.08.2017 5 z 5

vyborne! Jasne, pritazene za vlasy, ale melo to napad, melo to dej, bylo to ctive a melo to poselstvi. Jo, dost dobra kniha! Necekejte zadnou Iliadu, ale pokud chcete prijemnou a peknou knihu, tady ji mate!

Eeli
14.08.2017 2 z 5

Žádný zázrak - téměř nijaký děj na více než 350 stranách. Samo téma "co by, kdyby" není nijak světoborné, jde spíše o takovou sázku na jistotu - osobnost Hitlera je čtenářsky lákavá a myšlenka na jeho návrat do dnešního světa poskytuje autorovi možnost konfrontace minulého se současným, z čehož je poměrně snadné vytěžit nějaký ten humor. Občasná vtipná místa tak v knize nechyběla, ale rozhodně nejde mluvit o něčem, co člověka rozpláče smíchy (viz zadní přebal knihy). Také je zapotřebí orientovat se v německých reáliích a problematice 2 sv. v. pro pochopení některých vtípků.
Na druhou stranu, budeme-li hledat hlubší význam, bylo zajímavě zpracováno, jak lze nenápadně ovlivňovat lidi, a ve výsledku je dobré si uvědomit, že by lidé měli čerpat ze zkušeností minulých a na základě toho si dobře rozmýšlet jednání budoucí, než dospějí ke "konečnému řešení".

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967
2013  72%Už je tady zas
2023  59%U: Ztraceni v metru
2019  64%Hladní a sýti

Kniha Už je tady zas je v

Přečtených1 705x