Už je tady zas

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1254 312

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

Enxinka
26.12.2018 4 z 5

No.. asi jsem z vypravovani od svych pratel nabyla dojmu, ze je tahle knizka neco extra. Nepopiram, ze by nebylo zajimave si toto precist, dokonce muzu s cistym svedomim rict, ze se to cetlo moc dobre. Ale zazrak bych z toho nedelala. Co by kdyby..

KURACHJO2018
18.12.2018 2 z 5

Jsem rád, že zde existují komentáře. Měl jsem prvotní pocit, že jsem divný, když mě to nebaví, naštěstí je zde spousta mě podobných, tak bez výčitek píši- nuda, nuda, nuda...škoda času, který jsem mohl strávit nad příjemnější literaturou.

tonysojka
20.11.2018 3 z 5

ano,je to čtení ,které burcuje a seznamuje s ovládáním lidí,ale už se mi to v dnešní době zdá zastaralé,myslím si ,že se teď používá stejná demagogie,ale modernějšími prostředky,proto ta kniha na mne neměla až takový účinek

lachtan77
10.10.2018 5 z 5

Představa Hitlera v dnešní moderní době je humorná, ale zároveň děsivá...... Jak jde do drogerie a chce osobně mluvit s panem Rossmannem jestli nemá žiletky ze čtyřicátých let. O googlování ani nemluvím :-) Na tuto knihu se musí pohlížet s nadsázkou a brát ji jako přesun blázna a magora z historie do současnosti .

Rihatama
09.10.2018 3 z 5

Dílo vpravdě šalamounské. Způsob uchopení tématu asi každého neosloví. Ideově však poskytuje každému to, co hledá, čemu věří. Příznivci Hitlera si připomenou jeho kvality a ocení staronové ideje, jeho odpůrce pak musí utvrdit v jejich odmítavém postoji. A varovat, že nesmí zapomenout. Nejdůležitější asi je, že autor sám je Němec z dnešního multikulturního Německa, jeho duchařina, připomínající dobu ne až tak dávno minulou, má přitom sdělení pro celý svět.

Román je neotřelý, zajímavý a dokonce i vtipný. Ale pro mne taky a především varovný. Postava Hitlera působí neskutečně skutečně, stejně jako reakce současných Berlíňanů. Fascinace dějinnou postavou Hitlera je zřejmá. A není moc divu. Byl to charismatický populista hrající na národní/nacionalistickou strunu Němců. Pro nic za nic se nestal jejich vůdcem. Sice to byl mimořádně bezskrupulózní diktátor, ale vše co činil, činil "v zájmu" Německa. Zezačátku přitom v dnešním Berlíně nikdo nebere Hitlera vážně, jako Hitlera. Pouze coby vtipného cynika a satirika. Přitom je to zřejmé. Vůdce je zpět. Je žádaný, vítaný a vyhledávaný. Vermes přitom nikoho na žádnou stranu netlačí, neobhajuje, nekritizuje. Nahazuje udičku... Opravdu dobrá satira. A taky mnohem víc. Minimálně k zamyšlení. Jeden extrém vyvolává druhý extrém. Jako tehdy, tak i teď. Nedovolme děsům minulosti, aby opravdu ožili.

swon
01.10.2018 3 z 5

Je zcela na miste ocenit jiz samotny napad, se kterym autor prisel a knihu napsal.
Jinak z ni ovsem mrazi v zadech...Vtip takrka postradam (az na par drobnych momentu) a spise se zas a znova neprestavam divit tomu, ze Němci by beztak znovu otrocky poslechli a propadli nestydate propagande.
Knizka neni literarni veledilo, ale myslim, ze ctenare neurazi. Pokud se nekdo zajima o moderni dejiny, nebude zklaman.

JiříM
15.09.2018 5 z 5

Udivující příběh.

jaroiva
15.09.2018 3 z 5

Tohle není vůbec sranda! Pro mě převažuje ta děsivá část, která je za tím.

stakido
13.09.2018

Totální odpad, ani jsem nedočetl...

DraXitko
11.09.2018 2 z 5

Od začátku do konce se nemohu rozhodnout, jestli mi kniha přišla vtipná nebo děsivá.

Whobey
31.08.2018 2 z 5

Nápad skvělý. Celkově se dala kniha pojmout děsivě, ubírat ji nepříjemným směrem nebo naopak jako těžká satira, kdy Hitler objevuje internet a showbyznys. Mohlo to být možná i obojí, nicméně podle mě se neprojevilo ani jedno. Kniha postupuje, Hitler se objevuje, ale děj se neprohlubuje, nejde ani do humoru, ani do děsivé předzvěsti opakování historie. Děj prostě tak nějak plyne a plácá se.
Navíc autor je publicista, a to se projevuje na jeho stylu psaní, je věcný a nepíše příliš "literárně", což by ani nevadilo, ale po nějakých dvě stě stranách jsem si říkala, že by bylo lepší napsat fejeton a ne celou knihu.
Dvě hvězdy za myšlenku, kterou si tam člověk najde, za nápad, a za začátek knihy, který byl opravdu nadějný jako humoristická kniha.

Alethea_k
27.08.2018 3 z 5

Za mě neurazí, nenadchne. Když jsem knihu četla, příběh i nápad mne bavil, ale knihu jsem nedočtenou musela vrátit do knihovny a už mě neláká ji nikdy dočítat. Někdy se to tak asi prostě stane.

Ventimiglia
26.07.2018 5 z 5

"Vůdcovými houslemi je ovšem lid."(189) To je to, co mě na knížce děsí. Co by byl sebevíc charismatický populista bez těch, kteří mu naslouchají, kteří mu uvěří, kteří ho zvolí? V jedné ze závěrečných scén Hitler leží v nemocnici, přicházejí za ním lékaři, zdravotní sestry, on s nimi rozmlouvá, chápe jejich problémy, slibuje jim, že se zasadí o to, aby se situace ve zdravotnictví změnila k lepšímu. ("Někdy jim říkám, že by hodně pomohlo už to, kdyby v nemocnici ošetřovali méně cizinců. Oni se pak smějí a tvrdí, že tak se na to dá samozřejmě také dívat, pak ale prohlásí "žerty stranou" a vykládají mi o dalších neslýchanostech.", s. 365.) Je zjevné, že všechny ty nespokojené zaměstnance má Hitler na udičce: mnozí ho budou volit, sotva si založí svou novou stranu...

A ještě děsivější je, když Hitler přesvědčí babičku své sekretářky, že se vlastně neděje nic špatného, když její vnučka pracuje pro něho. Trochu zahraje na její notu, vnučka je báječná, nepostradatelná, on sám je vlastně džentlmen - a babička, jediná přeživší z židovské rodiny - už nic nenamítá. ("A v tomto konkrétním případě stačila obvyklá míra zdvořilé pozornosti v kombinaci se stejně upřímnou jako přemrštěnou chválou znamenitých schopností nadané vnučky. (...) Pokud šlo o případné pochybnosti ohledně světonázoru, slyšela dotyčná dáma od onoho okamžiku jen to, co si přála slyšet (!) - A samozřejmě pomohlo, že jsem se na tu návštěvu nevypravil v uniformě.", s. 298.)

Hitler je pro ty, které osloví, přitažlivý mj. i proto, že je nesmírně konzistentní, říká vlastně pořád stejné věci, říká je naléhavě. Absurdita je vlastně vícevrstevná: absurdní je výchozí situace, ve které se Hitler ocitá v současnosti. Absurdní je, že zatímco on všechno hodnotí z pozic, které jsou naprosto nepřijatelné, z pozic nacisty, pojmenovává některé jevy, ze kterých nejsme zrovna šťastní: třeba když popisuje úpadek vzdělanosti, otupělost, povrchnost apod. Absurdní je, že se jeho posluchači (většinou) domnívají, že satirou bojuje proti nedostatkům současné společnosti. Bohužel není absurdní, že na jeho vzestupu se velice rychle přiživí ti, kteří pochopí, že může být jejich výtahem k rychlé kariéře...

Vracím se k úvodním slovům svého komentáře. Co když někoho takového jednou zvolíme my? Co když už jsme ho zvolili?

laepus
19.07.2018 5 z 5

Jak jsem mohl na tuhle knížku zapomenout ji tady ohodnotit a okomentovat?! Možná v tom návalu nadšení nejspíš. Je to fantastická záležitost - komedie, drama a zároveň politická i sociologická studie současné společnosti. Scénáře, jak by lidé reagovali, jsou přesné a smutné zároveň. Vždyť je tak lehké uvěřit někomu, kdo Vlám řekne, že za svůj posraný život nemůžete sami, ale někdo jiný... dejme tomu Kalousek, Evropská unie, Romové, uprchlíci, muslimové... A já to za vás vyřeším. To je naše země. A bude znovu jen naše. A bude znovu velká... Kde to jen člověk okolo sebe pořád slyší... No nic, zpět ke knize - smál jsem se od začátku do konce, i když s tím smíchem vždy šlo mrazení v zádech, zvláštní pocit. Jo a doporučuju i film - trošku se možná liší, ale atmosféru předlohy vystihl absolutně přesně.

hapac
07.07.2018 3 z 5

Nápad zajímavý a začátek knihy mě docela i bavil, ale druhou polovinu už jsem chtěla mít rychle za sebou a jít raději na jinou knížku. No zkrátka černě černý humor, kdy jsem se občas i zasmála, ale zároveň jsem z toho měla docela nepěkný pocit. No, není to zas tak daleko.... Zaujal mne i obal knihy, ale vzít si knihu na dovolenou do zahraničí, na to jsem neměla odvahu.

PetK
27.06.2018 4 z 5

Když je Hitler za šaška, dá se i válce zasmát. A tenhle humor je tak trochu mrazivý. Řekla bych, že přesně na hraně. Velká poklona za námět i zpracování. Jen doufejme, že něco podobného zůstane navždycky jen v knížkách. Ovšem paralelu s dnešní situací (nejen) v České republice nelze nevidět. Prostě když se zlo probudí, je jedno, jakou má tvář.

1amu
18.04.2018 3 z 5

Pro mě - lepší průměr. Nápad "za všechny prachy", to samé začátek i ta postavička trafikanta. A tak mne napadlo, co kdyby F.J. I. (čti Franta,Pepa Jednička) byl analogicky oživen do současné doby. Ale pouze za pomoci stejně oživeného Járy Cimrmana. Jistě by rukou společnou a nerozdílnou mohli vytvořit veliké věci.

n.ezn.amy
01.04.2018 5 z 5

Mám moc rád a humor a nadsázku a pokud si němec dovede udělat legraci z návratu Vůdce, tak za mě upřímně jedině dobře. Adolf poznává dnešní dobu a je překvapen jak jeho vize a myšlenky se změnily v opačný směr. Přesto dál zůstává sám sebou a snaží se v této době praktikovat své názory. Za mě skvělá a zábavná kniha.

Banny_L
01.03.2018 5 z 5

V tomto případě mě moc mrzí, že nejsem Němka.. Člověk úplně cítí, že je tam skvělá narážka za každou druhou větou, ale..často tomu nerozumí. Ale i tak - moc dobré!

michaelka9863
28.02.2018 5 z 5

Geniální, příjemně překvapilo. Smála jsem se od začátku až do konce.

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967
2013  72%Už je tady zas
2023  59%U: Ztraceni v metru
2019  64%Hladní a sýti

Kniha Už je tady zas je v

Přečtených1 705x