Už je tady zas

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1254 312

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

Mensa627
Mensa627
22.02.2020 4 z 5

Opravdu vtipná satira. Trochu znepokojivá, ale opravdu vtipná

katerina4946
katerina4946
09.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha, hlavní postava šikovně zasazená do moderního prostředí. Až absurdní konec. Vtipné a zároveň děsivé. Vřele doporučuji. Po dočtení knihy jsem navštívila i divadelní představení, perfektní. Film plánuji shlédnout, uvidíme.

Luna7
Luna7
30.11.2019 5 z 5

Stejnojmenný film jsem viděla několikrát a vždycky jsem se u něho nasmála, proto jsem si už dlouho chtěla přečíst knižní předlohu.
Kniha má docela dost jiné situace než ve filmu (což je pochopitelné, protože tam točili reakce obyčejných lidí), ale základ je stejný. Nejvíce se mi líbala scéna z čistírny a jak se poprvé díval na televizi. Ty části, kde bylo moc politiky, mi moc neřekly, obzvláště té současné německé. Ale i tak se zde jedná o povedené dílo, které působí realisticky a stojí za přečtení.

tami1
tami1
25.11.2019 4 z 5

Velmi sžíravá satyra, která nám všem nastavuje zrcadlo a upozorňuje nás na to, že lidská povaha se zas tak moc nemění.
Zpočátku je kniha velmi vtipná, ovšem jak děj postupuje, stává se úsměv křečovitějším a nakonec se proměňuje spíš v grimasu.

NiNo
NiNo
09.10.2019 4 z 5

Kniha má být sice humoristická, ale ve své podstatě je velice děsivá. Ukazuje, jak byl Hitler děsivou osobností - snad všichni si zpětně a s odstupem uvědomují, že to byl šílený psychopat, bohužel s tak silnou aurou osobnosti, že mu lidé doslova zobali z ruky a poslouchyli jeho rozkazy bez mrknutí oka jen proto, že to nařídil on, Vůdce. Možná je kniha nadsazená, ale stejně ukazuje na nebezpečí populismu, narcisismu a extremismu, které je stejně aktuální dnes jako bylo před osmdesáti lety.

Prske
Prske
07.09.2019 4 z 5

Kniha se mi docela líbila, čekala jsem sice jiný závěr (nějaké odhalení pravdy), ale celkově to byl zajímavý námět. Těžko říci, zda by dnešní Německo Hitlerova imitázora opravdu takto přivítalo “s otevřenou náručí”...

Fuckenbrau
Fuckenbrau
03.09.2019 4 z 5

Ze začátku jsem se musel hodně smát. Různé narážky na historické události jsou skvěle podané. Pak ale člověka ten smích trochu přejde, začíná parafráze dnešní společnosti a je to takové hořké. Ale knížka mě přišla zábavnější než film, tam ten konec přeci jen trochu podělali.

iva23
iva23
14.08.2019 4 z 5

Hodně dobrých hlášek, kdo zná reálie druhé světové války určitě se pobaví.

Magrata15
Magrata15
09.08.2019 4 z 5

Vtipný příběh o tom, co by, kdyby - kdyby se Adolf Hitler objevil ve 21. století. Já myslím, že raději ne, asi by nebyl tak moderní a přátelský, jak je naznačeno v knize.

Janadvorackova
Janadvorackova
28.07.2019 5 z 5

Chce to brát s humorem. Pak to působí, jak má.
První čtvrtina je výborná, kolikrát jsem se fakt rozesmála. Vůbec jeho první den v nové době byl neskutečně záživný. Říkáte si "dobře ti tak, hajzle," ale zároveň i to, že stát se to komukoli jinému, budete hrdinu i litovat (u Adolfa toho nějak nejsme schopni, to se ví :)). O to komičtěji jeho úděl působí, protože... dobře mu tak.

První polovina je dobrá. Vůbec to začleňování Hitlera do způsobu dnešního života a jeho zjišťování informací, různé ústupky, které byl ochoten udělat (tomu jsem nevěřila), no. Ale jako vtip to působilo celkem obstojně (seznámení se stánkařem a výstup v čistírně :)).

Druhá půlka tak jako vyčpělá, ale stejně celek originální. Nenadchne, neurazí.
Co ale zapůsobí, je audio verze v podání Miroslava Táborského.

Uri
Uri
01.07.2019 4 z 5

Velmi vtipná zápletka, která trochu sklouzává do stereotypu a konec je takový nedokončený.

ZaS
ZaS
31.05.2019 4 z 5

Zdánlivě klasické sci-fi téma cestování časem (respektive konfrontace postavy z minulosti s budoucností) dostává díky hlavnímu hrdinovi velmi neobvyklý nádech. Autor prostřednictvím Adlofa Hitlera komentuje současný, v mnoha ohledech velmi prapodivný svět. V první části vás celkem pobaví, ale když se Hitlerovy - byť trefné - komentáře okoukají, přichází velmi zajímavé úvahy. Především klasické dilema 'čí to byla vina' je velmi výstižně popsáno.
Pokud vás zajímá téma přechodu od demokracie k totalitě (případně srovnání současnosti s Výmarskou republikou), bude se vám kniha líbit a občas se i zasmějete.

Dryáda
Dryáda
05.05.2019 1 z 5

Původně jsem chtěla dát odpad, ale přecejen první třetina se celkem dobře četla. Toť ale vše. Jinak by se kniha dala charakterizovat jako poněkud zvrácená nuda... fanda Hitlerových myšlenkových pochodů ze mne vážně nebude.
Nezasmála jsem se ani jednou. Stylem mi to připomínalo Stoletého staříka, který vylezl z okna, ale k humorným momentům to mělo daleko. Když jsem v tom tedy nenašla komičnost ani onu zmiňovanou satiru, marně jsem hledala jiný význam nebo účel. Spíš to celé děsilo, hlavně s ohledem na současný vývoj na politické scéně a vzestupy stran jako SPD a AfD. Především to na mne působilo, jakoby autor udělal z Němců hloupé nácky, kteří jako tupé ovce Hitlera zpopularizovali a následovali jako televizní hvězdu. Ve výsledku vše tak nějak neodvratně mířilo k jednomu bodu, a to udělat z Vůdce opět Vůdce.

Simstr
Simstr
23.04.2019 2 z 5

Četlo se dobře, ale nějak mě to moc nezaujalo. Mohla by to být dobrá divadelní hra :-)

Knižní střípky
Knižní střípky
05.02.2019 3 z 5

Tento román asi nesedne každému, ani já, po jeho přečtení, nemohu říci, že bych z něj byla nadšená. Spíše jsem z něj byla smutná, i když jsem se paradoxně při čtení i zasmála. Prostě představa Hitlera, který se probudí a ocitne se v současnosti je sama o sobě docela šílená. O to šílenější ovšem je, když začne šířit své myšlenky a ty se stále setkávají s kladnou odezvou. Z toho mi bylo hodně smutno. Byla to samozřejmě fikce, satira, naštěstí, ale....

Terez9119
Terez9119
04.02.2019 4 z 5

Nápad je dobrý, jen si myslím, že z toho autor mohl víc vymačkat. Kniha vlastně popisuje to, co se nám tu už nějakou dobu děje, tedy že lze udělat politika prakticky z kohokoli, pokud má ten správný marketing. Tady je vše dotaženo do absurdity tím, že ona osoba je Hitler. Děj knize v podstatě chybí, pořád jsem čekala, že se něco stane, ale jsou to jen jednotlivé scénky a Hitlerovy konfrontace s životem ve třetím tisíciletí (které autor pojal opravdu vtipně). Hlavní postava (vypravěč) je strašně zajímavá. Na jednu stranu je to zaslepený idiot bez špetky sebereflexe, který stále následuje svůj bolševicko-židovský blud, na druhou stranu je nesmírně charismatický a dokáže si poradit v každé situaci, takže mu proti své vůli prostě trochu fandíte. Konfrontace s židovskou otázkou je hodně nepříjemná, je vidět, že to Němce pořád ještě drásá, ale i z toho se dalo dostat víc. Konec knihy zamrazí, ale celkově bych děj a jeho vyznění nebrala tak tragicky, neboť mi z toho vyplývá, že Němci Hitlera pořád nebrali vážně a snad by včas zatáhli ruční brzdu. Ale kdo ví...

MM1979
MM1979
26.01.2019 5 z 5

Dlouho jsme se tak nenasmál, je to opravdu velice vtipné, ani si nepamatuji, kdy jsem se začal při čtení knihy hlasitě smát, jako v tomto případě, kdo tu zmiňuje Hitlerovu propagandu, tak to buď nečetl, nebo nepochopil - je to satira, zesměšňující jeho ulítlé názory a jeho oprávněné myšlenky s dob minulých vtipně usadí do kontextu současnosti, za mě palec nahoru - bojím se, že film nemůže dosáhnout kvalit knihy! .-)

marvarid
marvarid
23.01.2019 3 z 5

Kniha je spíše fejetonem, který se natáhl na 360 stran. Nápad s obživlým Hitlerem je vtipný a zakládá na spoustu absurdních i komických situací. Nasmějeme se u toho, jak objeví plochou televizi, jak zápasí s „myším přístrojem“ a s „interletem“. A mezi tím se nám dostane rozboru všech slabin demokracie jako politického systému a budeme konfrontováni i s jejím největším problémem – s politiky samotnými. Zdá se logické, že Hitler má opět úspěch, je přeci tak charismatický, dokáže věci popsat jednoduše (účelově zjednodušeně ?) a srozumitelně. Poselství knihy je jasné – tohle všechno se může doopravdy stát. Nebude to samozřejmě Adolf v zamazané uniformě, bude to nějaký jiný neřád. A čím více je obyvatelstvo otrávené stavem společnosti, tím je ta hrozba je reálnější.

boxas
boxas
22.01.2019 3 z 5

Kniha mě zaujala námětem, byla jsem zvědavá, o co jde, ale upřímně řečeno mimo úvod, kdy se Hitler probudí a neví, kde je, mě to zase až tak moc nebavilo.

RaggamuffinSVK
RaggamuffinSVK
10.01.2019 4 z 5

Už je tady zas je kniha, ktorá sa nebojí klásť otázky na kontroverzné témy a spájať ich s tabuizovanými udalosťami. Celý balíček potom zaobaľuje do humorného obalu. Avšak, nie každému tento druh satiry sadne a pre niektorých môže byť táto téma až príliš „silná“. Už je tady zas sa ale rozhodne neoplatí prehliadať. V prípade audioknihy je hlas Miroslava Táborského príjemný na posluch. V častiach, v ktorých Hitler prechádza do svojho tradičného nasrdenia text aj s adekvátnym tónom číta, takže o vtiahnutie poslucháča do deja sa báť nemusíte.

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967
2013  72%Už je tady zas
2023  59%U: Ztraceni v metru
2019  64%Hladní a sýti

Kniha Už je tady zas je v

Přečtených1 704x