Už je tady zas

Už je tady zas https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171270/mid_uz-je-tady-zas-oRl-171270.jpg 4 1254 312

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence, kteří by ho podpořili? Od těchto otázek se odvíjí román německého spisovatele Timura Vermese nazvaný Er ist wieder da. Román, který okupuje přední místa německých literárních žebříčků. Prodalo se ho zatím téměř půl milionu výtisků a skoro sto tisíc kusů ve formě audioknihy. Satirický příběh se překládá do sedmnácti jazyků včetně angličtiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Er ist wieder da , 2012

simca9342
25.03.2024 5 z 5

Přečteno před lety.

"proč podtržítko? Jaké podtržítko?" nechápal jsem. "Když už tak nadtržítko!"

"Obdivujete činy A. Hitlera?"
" Obdivujete činy Ute K. ?"
"Takhle se nikam nedostaneme " prohlásila rezolutně " Já přece nejsem mrtvá!"
"Možná se Vám to nelíbí " opáčil jsem" ale já také ne."

Co by se stalo kdyby Hitler nespáchal sebevraždu, ale normálně se probudil? Tedaa.. normálně ne, ale v Berlíně v současnosti roku 2011... okolí nic nechápe, myslí si, že to herec v dobovém kostýmu, který hraje ve filmu nebo show. Hitler taky nic nechápe, hledá svoje ztracené vojáky z Hitlerjugend, z novin se kromě data 30.8. 2011 dozvi, že původně je už dávno mrtvý, protože spáchal sebevraždu a diví se, co je müesli - myslí si, že jde o průmyslově slisované obilí zabalené v barevné fólii Jinými slovy satirický román o Vůdci, který si zvyká na naší dobu a život v ní
K filmu : nedávno jsem ho viděla a musím říct, že mě tak trochu zklamal...
- jiný rok a jiné datum
-Vtipy o Židech, narážky na holocaust
Proto je pro mě v tomhle případě lepší kniha než film.

mila2411
05.11.2023 5 z 5

Přečteno coby audio se sqělým M. Táborským. Paradoxně a bohužel by v dnešní popletené době mohl Adolf Hitler asi opět zaujmout... Jinak zajímavý nápad a hezky napsané čtení (poslech).

Marrco
08.10.2023 4 z 5

Tenký led je vždy symbol neprobádaného prostředí uvnitř světa literatury. Za tuto knihu dávám palec nahoru. Myslím, že Němci mají (ne)úmyslnou tendenci propadat radikálním krokům jejich politické síly, tzv. politika ode zdi ke zdi. I dnešek může zasít semínka extrémní politiky na základě špatně provedených kroků, kterých se Německo svými rozhodnutími dopustilo.

Acquenta
25.08.2023 3 z 5

Bylo to zajímavé čtení, už z pohledu toho, jak se na náš nynější svět dívá člověk, který zažil druhou světovou válku.

Surikata369
25.03.2023 3 z 5

Rozhodně zajímavý nápad na knihu, avšak pak se to zvrhne v řešení politické situace v nynějším Německu. Začátek mě hodně bavil a pak vlastně míň a míň, až jsem to dočítala s pocitem jen ať se dozvím konec, který vlastně ani pořádně nebyl.

Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Kniha se zajímavým tématem a kreativně zpracovanou obálkou. Trochu mě však mrzelo, že kniha neměla výraznější zápletku. Adolf se objevil, trochu tápal v novém světě, byl tak svůj, až to bylo v daném kontextu vtipné a tím to bylo tak nějak vše.

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Nevyužitý potenciál. Jsou tam sice dobré vtipy, ale jako celek nic moc. Je tam hodně narážek na německou politiku, takže pokud narozdíl ode mě znáte i někoho jiného než Merkelovou, třeba vám to bude připadat vtipnější.

Nenu
27.10.2022

Humor téhle knížky se mi moc líbil, ... i když celkově ta knížka je děsivá. Autor nádherně popsal absurdity současného světa, co kdyby nějaký nový Hitler využil blbosti lidí a své schopnosti manipulovat s nimi ... Historie se opakuje, asi k tomu jsme dost blízko...

Kkaterininka
06.09.2022

Ač je kniha zcela brilantně psaná, vědomě jsem se rozhodla ji nedočíst. V období, kdy nedaleko od nás řádí válka a jeden člověk zvládl napáchat tolik zla, mě ta paralela neopouští a knihu odkládám. Kdo na to není tak citlivý, věřím, že bude knihou nadšen. Manželovi se líbila moc.

Pítrs85
28.04.2022 4 z 5

Nakonec ne tak kontroverzní, jak jsem si myslel, ale velice dobré. Timur Vermes to totiž vzal za ten nejlepší konec, největšího zločince v lidských dějinách ani neadoruje (samozřejmě), ale ani vyloženě neparoduje, resp. paroduje, ale velice inteligentním, ne na první dobrou, stylem. A to velice oceňuji. Filmových komedií, ve kterých je Hitler za kašpara, je neúrekom, většinou trapné nebo ještě trapnější. Tedy nechápejte mě špatně, Hitler si nic jiného nezaslouží, ale Vermes tak činí sofistikovaně, hravě, s mírným pomrknutím a vlastně o to víc nekompromisně. To, že kdyby Áda žil v dnešní době, neměl by o moc víc práce, zfanatizovat davy, než před lety, psát netřeba. Prostě takhle má vypadat politická satira. A kdyby to nemělo těch pár hluchých míst, byla by to, pro mě, kniha roku... možná poslední pětiletky.

ujira
27.04.2022 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a dobře jsem se bavila, námět výborný, ale souhlasím že to není žádný literární poklad.

PetrKral
26.04.2022 3 z 5

Skvělý námět, ale po chvíli trochu nudí a děj vlastně téměř není.

ujunka
28.03.2022 3 z 5

Knihu jsem četla poměrně dlouho, moc mě nezaujala a tak jsem jí prokládala ještě jinou knihou. Myslím, že se z tématu dalo vytřískat víc ...

parxel
27.01.2022 4 z 5

Už je tady zas je takový trochu "ujetý" příběh o Hitlerovi, který se najednou objeví v současném Německu a komentuje aktuální situaci. Řada prupovídek je vtipná a vykouzlí na tváři pozorného čtenáře nejeden úsměv. Ovšem pro mě osobně byla na celé knize nejpůsobivější proměna postavy Hitlera. Zpočátku komickou postavu, která byla všem k smíchu, začínají lidé postupně brát vážně.

Obecně se podle mého názoru nejedná o žádné literární veledílo, ale na druhou stranu, když jsem se trochu zamyslel nad závěrem, tak mi z toho šel mráz po zádech. Dávám 4 hvězdy.

Ještě bych dodal, že na základě této knihy byl natočen i stejnojmenný film. Zajímavostí je, že film obsahuje autentické reakce lidí na herce přestrojeného za Hitlera, při procházce na veřenosti. Tohle prostě do knihy nedostanete a přitom to dodává filmu zajímavou atmosféru.

000nugatovej
28.08.2021 3 z 5

Ze začátku mne bavila konfrontace Hitlerových představ a reality našeho věku.
Pak začalo mrazit. To ano. Přesto se mi zdá, že téma mohlo být využito k ještě mrazivější reflexi naší současnosti. Zůstalo u satirického zobrazení světa médií ("Všichni ovšem víme, co si myslet o našem tisku. Hluchý zapisuje, co mu diktuje slepý, vesnický blázen to rediguje a kolegové z ostatních redakcí opisují.") (str. 31) Jak to funguje, ostatně vidíme v přímém přenosu i my v současném Česku: "... v krajním případě (jsem) ochotný udělat ze sebe kašpara, pokud si získám pozornost lidí." (str. 138)
Stará babička Hitlerovy sekretářky je zprvu moudrá tím svým poznatkem, že se lidi Hitlerovi dřív taky smáli. A co dál? Obávám se, že dnes by se dalo vše rozvíjet i do té další fáze - už ne smích, už narůstající strach a narůstající moc. Možná se svět za těch 10 let od doby, kdy autor knihu dokončil, tak změnil...

jiri4861
16.08.2021 odpad!

Z tématu se dalo vytěžit víc, nevím, moc mě to nenadchlo a do čtení jsem se hlavně ke konci musel chvílemi nutit. Nápad zajímavý, ale částečně nad ním zůstává rozum stát.

Eridan
20.07.2021 4 z 5

Knihu jsem si užil a těším se na film. Sledovat dnešní svět očima nejslavnějšího diktátora vede jednak k zamyšlení a jednak k úsměvu. A kniha balancuje na této hranici velice dobře. Určitě bych rád četl i druhý díl. Znát lépe německou politickou scénu, asi bych se smál ještě více. Otázka je: Kdy se to podobnému člověku povede a to, co vypadá jako nadsázka, realizuje?

daniel1895
20.07.2021 3 z 5

Námět je zajímavý, některé pasáže mě pobavily, nicméně ve mně převládá pocit, že se z toho námětu dalo vytěžit daleko víc.

BetSolo
06.07.2021 4 z 5

Hodně zábavná a povedená kniha, krásně se četla a moc mě bavila. Několikrát jsem se i nahlas smála. Nicméně mě bohužel trochu zklamal konec, asi jsem od něj čekala trochu víc :) Avšak ve výsledku skvělé, originální počtení :)

LenkaKT
15.06.2021 3 z 5

Je to zábavné, Hitler charismatický, zrcadlo současnosti pěkně nastavené.

Adolf Hitler prvotina satira humor zfilmováno německá literatura nadsázka černý humor

Timur Vermes
německá, 1967
2013  72%Už je tady zas
2023  59%U: Ztraceni v metru
2019  64%Hladní a sýti

Kniha Už je tady zas je v

Přečtených1 705x