Úvod do obecné teorie prostoru

Úvod do obecné teorie prostoru https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182765/uvod-do-obecne-teori-182765.jpg 5 5 3

Hanka_Bohmova
26.10.2019 4 z 5

Pamatuju si, jak se nám na VŠ na první přednášce autor představil jako HgS = rtuťovitý stařík. A jak jsme se na zkoušku z kombinatoriky učili "nepořádky". Pak jsem s ním přišla do osobního kontaktu ještě při psaní ročníkové práce, všechno jsou to vzpomínky zábavné a příjemné.
O existenci téhle sbírky jsem neměla tušení do loňského roku, teď se mi ji nečekaně podařilo nejen přečíst, ale i získat. To bude dárek k Vánocům, juch!
Pobaví už samotné uspořádání knihy. Veršíky se pak rozpínají od matematicko-jazykové hravosti (Akvárium je skalárním prostorem!) přes rozpustile milostná témata až ke skepsi nad společenskou situací. I když jsou to, slovy autora, koniny, většina z nich je prostě výborná. V takovém tom plíhalovském stylu:

Šel jednou kužel pokosit
trávu
na louku, kde byly
výmoly.
Zakopl, upadl, usek si
hlavu,
vrátil se domů
komolý!

Bez odborné průpravy jsou některé básničky k nepochopení, kniha proto dobře poslouží i jako jemná pobídka k přírodovědnému či matematickému připovzdělání se.

Hraboshka

Čtyři půllitry u stropu
nad sálem
letěly tam k sobě kolmo
navzájem,
což není možné v dimenzi
třetí,
o n-dimenzionální
prostory.

Terri
14.07.2014 5 z 5

Proč jsem tuhle knížku neobjevila dřív? Byla bych se tu fyziku i matematiku naučila snáz.