Úvod do etiky

Kniha vyjímá etiku z obecného rámce filozofie, zkoumá ji jako samostatné téma a uvádí tak čtenáře do základních filosofických problémů etiky. Znalost základních kategorií a terminologie této problematiky pak čtenáři umožní pochopit i etiky speciální, jakými jsou etika životního prostředí, etika ve zdravotnictví, sexuální etika.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128889/uvod-do-etiky-128889.peg 4.121
Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Zvon

Einführung in die Ethik, 1992

Kniha Úvod do etiky

mirektrubak
14.10.2021

Připojuji se k povzdechům dříve hodnotících čtenářů: jazyk publikace opravdu není vůbec vstřícný vůči laikům v oboru. Ale s tím se nejspíš nedá nic dělat, kniha jistě ani nechce předstírat, že by byla popularizační příručkou, takže nám nejde naproti a nic nám neulehčuje. A vzhledem k tomu, že v mém případě se text setkal s velmi nepoučeným čtenářem, čtení bylo dlouhé a namáhavé, často přerušované nutným doplňováním základních informací o jednotlivých filozofických směrech – a také cizích slov, na které jsem zde narazil vůbec poprvé nebylo málo.
Přesto jsem si četl se zaujetím a zájmem – pronikat do tajů tak složitého oboru jako je etika bylo rozhodně zajímavé a zajímavý byl i objektivně-vědecký pohled, který vyvažoval moji tendenci věřícího člověka zaměňovat si etiku s teologickou antropologií a morálkou.
A taky jsem se mohl dozvědět, jaký je rozdíl mezi teleologicky intencionalistickou a deontologicky neintencionalistickou morální teorií – no kdo by odolal? ;-)

karol.cadex
23.10.2020

Asi se k němu budu několikrát ještě vracet. Ale rozhodně ne z vlastní vůle, jakožto ze studijních účelů. Dost jsem s Arnem válčila, nicméně zatím jsem neobjevila například pro Kantův kategorický imperativ lepší vysvětlení. Za mě je to těžká literatura, bohužel potřebná.

veronikahessy
18.02.2018

Tuhle knihu jsme dostali jako základní doporučenou literaturu k předmětu ,,Etika." Jelikož se jednalo o nepovinný předmět, asi bych zvolila nějakou publikaci lehčí na pochopení. Zezačátku jsem sice byla nadšená,ale tak od nějaké třetí kapitoly jsem se ztrácela a nevěděla,o čem je řeč.

lord-artoo
11.01.2014

Znamenitý úvod do fundamentální (nikoli speciální - na to pozor!) etiky s Arnovým šroubovaným stylem vyjadřování - ach, kdyby se tak od něj dokázal někdy oprostit.