Uvnitř velryby a jiné eseje

od:

Uvnitř velryby a jiné eseje

Knížka Uvnitř velryby a jiné eseje nabízí výběr nejlepších esejů George Orwella, z nichž většina vychází u nás poprvé. Orwellovy eseje patří k vrcholným projevům anglického písemnictví a jakkoli jsou tematicky různorodé, vynořují se z nich dvě dominanty, kolem nichž vše ostatní krouží: tou první je Orwellovo umíněné a témě... celý text

Knížka Uvnitř velryby a jiné eseje nabízí výběr nejlepších esejů George Orwella, z nichž většina vychází u nás poprvé. Orwellovy eseje patří k vrcholným projevům anglického písemnictví a jakkoli jsou tematicky různorodé, vynořují se z nich dvě dominanty, kolem nichž vše ostatní krouží: tou první je Orwellovo umíněné a téměř zoufalé úsilí říkat pravdu, tou druhou je víra ve zdravý rozum a v lidskou slušnost. Z víry ve zdravý rozum se zrodil jak styl Orwellových esejů, tak i jeho úcta k obyčejnému faktu a jeho nenávist ke lži a lhaní. Nelhat jiným ani sám sobě, řídit se zdravým rozumem a být slušným člověkem – tak lze shrnout principy občana, spisovatele a esejisty George Orwella. Vše ostatní z nich přirozeně vyplývá. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20742/uvnitr-velryby-a-jine-eseje-CgJ-20742.jpg 4.624
Originální název:

The Penguin Essays of George Orwell (1952)

Žánr:
Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno:, Atlantis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
venkov4ever
18.02.2015

Kniha může být velmi poučná pro laickou veřejnost, která Orwella vnímá skrze román 1984 jako striktního antikomunistu. Asi by se tito čtenáři velmi divili, kdyby se dozvěděli o jeho nadšení pro socialismus, znárodňování...a další pozoruhodné nápady. Dickense kritizuje pro jeho domnělou naivitu, neboť věří v jakéhosi "polepšeného kapitalistu", zatímco Orwell samotný trvá na zavedení socialismu.

Mayanea
10.04.2013

„Řekneme-li o spisovateli, že je módní, skoro vždy máme na mysli, že ho obdivují lidé do třiceti let.“

Je to báječná kniha. Ale prozatím ji odložím, neboť kromě Dickense ostatní zmiňované autory nebo historické události a poměry neznám na takové úrovni, abych si mohla esej alespoň trochu užít.
Na přečtenou za patnáct let.

Skip
07.04.2012

Orwellovy eseje jsou napsány tak, že jim každý rozumí a nemusí být nutně cosi jako intelektuál. Dá se o nich diskutovat, můžete souhlasit i nesouhlasit, na některých místech jako by sám sobě odporoval, ale to může být jen můj subjektivní pocit. Témata esejů jsou různá: Literatura, politika, všední život, anglická společnost, ale také spisovatelé jako Charles Dickens, Rudyard Kipling, W. B. Yeats, Henry Miller a další. Každý si myslím najde to své téma, které ho zajímá. Především ale po sobě Orwell zanechal velmi zajímavé svědectví o jedné době v dějinách nejen anglických, ale svým způsobem i světových.


Štítky

eseje

Autor a jeho další knihy

George Orwell

George Orwell
anglická, 1903 - 1950

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených29x
v Doporučených4x
v Knihotéce14x
v Chystám se číst27x
v Chci si koupit3x