Ve stínu slunce

Ve stínu slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430678/bmid_ve-stinu-slunce-6WJ-430678.jpg 4 334 95

UTSS Salamis série

PŘED NELÍTOSTNÝM NEPŘÍTELEM SE NESKRYJETE ANI VE STÍNU SLUNCE Když se v první polovině 22. století začnou ztrácet kosmické lodě, vypadá to, že za to mohou piráti, povstalci z kolonií nebo nezměrné hlubiny vesmíru. Když se začnou vracet vyzbrojené neznámými zbraněmi a napadat plavidla a vesmírné stanice, lidstvo velmi rychle zjistí, že je již celé měsíce ve válce, o které nemělo nejmenší tušení. Tajemní Korzáři útočí bez varování, nikdy se nepokoušejí o kontakt a při sebemenším riziku, že bude jejich loď obsazena, spustí totální autodestrukci. Lidé s nimi bojují už takřka deset let, ale živého Korzára s výjimkou unesených posádek zatím nikdo neviděl. Nelítostný nepřítel je stejnou záhadou jako na začátku války. UTSS Salamis měla být první lodí, která obsadí korzárské plavidlo a získá odpovědi na nejpalčivější otázky o záhadném protivníkovi. Místo toho jen s obtížemi unikne ze ztracené bitvy a nyní se ukrývá ve svrchní koroně rudého obra Gamma Crucis, kde ji před žhnoucím peklem chrání jen experimentální ochranný štít. Ve stínu slunce měla být Salamis v bezpečí, ale jak brzy dokáže nález těla zavražděného technika, Korzáři jsou mnohem blíž, než si kdokoli z posádky myslel… _________________ „Užijete si mrazivou a zneklidňující atmosféru, řadu šokujících zvratů a také bravurně napsané akční scény.“ – PEVNOST... celý text

Malarkey
27.10.2021 5 z 5

Asi jsem ještě nezažil lepší a údernější scifárnu, než Ve stínu slunce. Myšleno v tom smyslu, že krom toho, že se jedná o space operu, je tu akce tak požehnaně, že opravdu od začátku do konce máte pocit, jak kdybyste byli svědky nějakého sci-fi filmového spektáklu. Tohle se Jakubovi Maříkovi absolutně povedlo. Četl jsem, četl a dokud jsem nedočetl, tak jsem neměl klid v duši. Přitom celý ten děj začíná poměrně komorně – vraždou. Jenže na ní se pak nabaluje celý ten okolní svět, který nemá chybu a vy jste vlastně svědky příběhu, který už z kraje spěje k záhubě a to Vás vlastně nutí číst dál a dál. Souhry okolností totiž vytvoří tak zajímavý děj, že se nebudete chtít odtrhnout. A já tak vesele můžu začít přemýšlet nad tím, kdy se pustím do dalšího dílu…

Kaik
26.10.2021 4 z 5

Co si může fanoušek sci-fi přát víc, než poctivou kombinaci vesmírných bitev s neznámými extraterrestriály, okořeněnou téměř detektivním pátráním na palubě izolované kosmické lodi?!
Překvapivě výborný domácí počin, rozhodně se těším na další díl. Bylo by zajímavé i zfilmované.

hnusák
23.10.2021 5 z 5

Super scifi s propracovaným dějem, nevěřil jsem tomu, že když se celý příběh vlastně odehrává na jednom místě a to v koroně červeného trpaslíka, že to přitom bude tak čtivé. Postavy se objevují a vzápětí opět umírají, žádné hraní na nesmrtelného hrdinu zde není, technické věci jsou uvěřitelné, no prostě mne tato kniha fakticky bavila.

Dusinof
13.10.2021 5 z 5

Poslouchano jako audiokniha a … laska na prvni dobrou! Takze jsem pak pokracoval knihou v ledovem sevreni a v ocelove hrobce. Jakub presne brnka na moji sci-fi notu. Uprimne doufam, ze bude pokracovat

špulo
13.10.2021 5 z 5

Všetko už bolo povedané, tak si trošku zarýmujeme:

Přišli na mně scifi chutě,
s Maříkem jsem šel na kutě.
Přešla chvilka, byl jsem hotov,
byl to šrumec jak molotov.
Tož, Jakube, někdy zase
dáme četbu jako prase...

:D :D :D :D

Gurus
29.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Dobrá military sci-fi, řízlá Battlestar Galactica, Startrek, Stargate a jiné podobné sci-fi :-). Ano jak někteří níže uvádějí, je to jako by se před vámi odvíjel film. Dokonce konec knížky má titulky.

*Spoiler*
Štve mě že Dempsey nepřežil už na začátku jsem si říkal to může být zajímavá postava a on měl tak málo prostoru. Škoda Atwooda :-(.

Eyghon
03.09.2021 5 z 5

Vynikající technická military sci-fi. Nečekal jsem, že Čech dokáže napsat něco takového.

Tubuss
26.07.2021 4 z 5

Skvělá úvodní kniha série, líbí se mi autorův detailní technický popis lodí a boje a vůbec celý nastíněný lore. Tohle bude ještě zajímavá série. Pro fandy military sci-fi a třeba Expanse nutnost.

Affares
20.07.2021 4 z 5

Slupnuto za dva, tři dny. Holt se musí i pracovat mezi četbou :-) Kniha, jak už tady bylo řečeno, je skoro jako film, který se před Vámi odehrává. Military sci-fi, byť jsem spíše na klasické sci-fi, se zde trefilo výborně. Příjemně a rychle se čte, chybí nudné pasáže, není nouze o zvraty v ději. Chápu počet stran, je to klasika aby se to dobře četlo i prodávalo, osobně jsem zastánce větších svazků, ale jen když jsou kvalitně napsány. A to zde určitě je. Krásná, oddechová četba s řadou zajímavých sci-fi námětů.

Belanna
19.06.2021 5 z 5

Vzhledem k tomu, že část mého života vyplnil Star Trek, vyhýbala jsem se military sci-fi v knižní podobě, jak to jen šlo.
Musím konstatovat, že jsem překvapena. Sci-fi tu jde ruku v ruce s thrillerem a detektivkou zároveň. Kniha je nápaditá a lehce se čte. Mám z ní jen samé pozitivní pocity a doufám, že i další díly budou stejně perfektní.

Awča
01.06.2021 4 z 5

Pěkná zápletka, vražda člena posádky uprostřed vesmírného boje.
Vyskytovalo se zde hodně postav, a také technického popisu, což pro mě trošku snižovalo požitek ze čtení.
Jinak ale zajímavá kniha, stojí za to.

Dragell
24.05.2021 4 z 5

Vždy jsme toužili po dobývání vesmíru když se naše Země stala malou, a tak není divu, že se také zde objevují tzv. korzáři, kteří rádi loupí. Veškeré lodě kradou nebo ničí, nikdy po nich nezůstane žádný svědek, tak jak se jim dostat na kloub?

Komornější detektivní příběh (jedná se o první úvodní díl série) odehrávající se na UTSS Salamis vás přenese do situace, kdy se tato loď setkává s oněmi pověstnými korzáry a na pokraji vlastního zničení musí řešit na palubě další problémy. Třeba proč je zde mrtvola, jejíž smrtelná zranění očividně nepocházejí z předchozí vesmírné bitvy, ale dotyčný byl zavražděn?

Drobečky nachází posádka tuze pomalu, jako by vrah byl vždy o krok napřed a do toho ta nepříjemná hrozba zvenčí. Dokáže UTSS čelit těmto problémům a nepodlehnout definitivnímu osudu? Napětí vás čeká na každém kroku.

Svižné detektivní a akční počtení s velkým množstvím postav, ve kterých se možná ztratíte, ale je to potřeba, protože zajatci se neberou a při ostřejších akcích ne každý odejde živý.

Poslechnuta audioknižní podoba namluvena Lubošem Ondráčkem, jehož tón vyprávění byl příjemný, ale dokázal také podpořit vypjatost situace a problémů.

nero 13
06.05.2021 5 z 5

Žánr Sci-fi jsem četl hlavně v mladším věku a to převážně zahraniční autory, teď mě tento žánr začal znova bavit a to hlavně díky českým autorům jako Robert Fabian, Jan Kotouč a vypadá to i díky Jakubu Maříkovi, musím říct že kvalita českého sci-fi, je díky těmto spisovatelům hodně vysoko.
Příběh posádky UTSS Salamis mně bavil a jdu hned na druhý díl.

Sefira770
04.05.2021 5 z 5

Příjemně mě překvapila

palladium
30.04.2021 5 z 5

Být to film, je to pořádné akční sci-fi. Něco jako Hvězdné války. Děj jsem hltal, pěkně to odsýpá. Vyhovuje mi, že to není srdceryvné, že bych z toho nemohl spát. Je to lehké čtení, i když je to místy řežba.

flare
29.04.2021 4 z 5

Vše už asi bylo řečeno...český autor, české military sci-fi, tleskám, čtěte..:-)

Metla
21.04.2021 4 z 5

Někteří čeští autoři se v žánru military sci-fi zjevně cítí pohodlně jako v perfektně vyšlápnutých kanadách. Kráčejí svým příběhem svižně, sebejistě, bez nejmenšího uklouznutí a zbytečných odboček přímo za cílem. Jakub Mařík k nim patří, jak soudím z jeho prvotiny, které nemůžu nastřílet absolutní souhvězdí jen ze dvou důvodů: 1) „Ve stínu slunce“ je směsicí osvědčených motivů, vše obsažené už jsme někde četli nebo viděli, případně hráli. 2) Autor je poměrně nelítostný, neváhá členy posádky UTSS Salamis likvidovat všemožnými nepříjemnými způsoby. Což je dobře, ale: bohužel jsem veškeré oběti přešla s klidem, vazba mezi čtenářem a postavami je vlažnější, než vyhovuje mým potřebám. Ráda bych urputně držela palce, hryzala si nehty a hystericky štkala: „Ne, ne, toho mi nezabíjej!“ Třeba příště.
Kam se hrabe většina zahraniční konkurence; chválím Jakuba Maříka před nastoupenou jednotkou a uděluji čtyři nablýskané medaile. Musím od manžela vysondovat, zda koupí i druhý díl, nebo mám (ochotně) vypláznout svoji šrajtofli. 80%

witko
19.04.2021 5 z 5

Po pochvalných ohlasech jsem byl velmi zvědavý na tuto knihu. Zdařilá space opera s lehkým nádechem krimi. Vesmírné souboje i ty vně kosmické lodě mne velmi bavily.
Řekl bych, že v našich vodách se objevila konkurence J.Kotouče. Díky za ni.

Boby17
10.04.2021 5 z 5

Jakub Mařík a příběh posádky křižníku Salamis jsou pro mě příjemným překvapením. Knížka byla čtivá, napínavá a plná akce. Zákeřní emzáci Korzáři jsou pěkné ludry a lidé měli co dělat, jak při boji s vnějším, tak především s nečekaným vnitřním nepřítelem. Dávám všechny hvězdy a plynule přecházím k druhému dílu.

tartan
05.04.2021 4 z 5

Skvelý mix vesmírnej strielačky a detektívky, plný nečakaných zvratov a prekvapení. Dej aj zápletka sú pritom veľmi jednoduché a celé to odsype tak rýchlo, že slnko za ten čas nestihne ani zapadnúť. V jeho tieni však medzitým prebehne nervydrásajúca naháňačka s tajomným nepriateľom, ktorý je oveľa bližšie, než je posádke ľahkého vesmírneho krížnika UTSS Salamis milé. Pre mňa to bolo milé prekvapenie a ak v ďalších dieloch tejto nádejnej sci-fi série český spisovateľ Jakub Mařík ešte trochu zapracuje na postavách, tak sa to v rámci žánru zaradí do môjho top. Žánrovými kulisami, parádnou akciou a navodením atmosféry tam už určite je.