Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481302/bmid_utrpeni-mladeho-werthera-osW-481302.jpg 4 2217 321

Kombinací románu v dopisech a deníku vzniklo geniální dílo, v němž ústřední postava, mladý malíř Werther, líčí svůj vlastní vnitřní svět. Na počátku opěvuje krásu přátelství, hloubá nad významem vzdělání, ale nečekané vzplanutí lásky k Lottě ho postupně mění. Nejprve můžeme pozorovat hluboký a vášnivý cit, ale ten se bohužel postupem času mění v zoufalství. Jeho láska totiž není opětována a Werther tudíž propadá černým myšlenkám, které ho dovedou až jedinému možnému východisku – smrti.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , 1400

Die Leiden des jungen Werther , 1774

Hani77
Hani77
21.02.2021 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se ke knize díky výzvě dostala. Dobře se četla, až na některé slabší pasáže, které mě moc nebavily a za které ubírám 1*.

adrianna0305
adrianna0305
18.02.2021 2 z 5

Jelikož je to klasika z dob minulých, tak musím zavřít obě oči a hodnocení odpad si ponechat pro jinou knihu. Ač to bylo krátké čtení, bylo velmi útrpné, Werther byl děsný ufňukanec, který se neuměl ani pořádně zabít. Obdivuji, že s ním Lotta měla takovou trpělivost a neposlala ho na onen svět sama :)

pakoshka
pakoshka
18.02.2021

Nedočteno a tuším, že už se k dílu nevrátím. Romantismus není můj šálek čaje.

Malonida
Malonida
18.02.2021 2 z 5

Priznám sa, že čítať Utrpenie mladého Werthera bolo pre mňa utrpenie. Takmer až fyzické. Navyše som čítala vydanie, v ktorom bol Goetheho rozbor diela a jeho pohnútok k jeho napísaniu a pre mňa kniha, ktorá nie je prečítaná od A do Z nie je prečítana vôbec :D. Väčšinu času som ani nevedela o čom čítam a rátala som stránky do konca. Pre mňa to bola asi najťahšia kniha, ktorú som zvládca celú, pritom mám klasiky rada. Toto dielo mi rozhodne nepríde také nadčasové ako sa o ňom vraví. A čo viac, veľmi nepoznám reálie ani mentalitu spoločnosti 18. st. v Nemecku a len matne mi niečo vraví hnutie Sturm und Drang. Kto rozmýšľa nad prečítaním odporúčam nejaké novšie vydanie.

Lily-fairy
Lily-fairy
13.02.2021

Nuda a ještě romantizování sebevraždy??

knihovníček0707
knihovníček0707
23.01.2021 5 z 5

Klasika kterou by měl mít v knihovně každý knihomol

jirijanovotny
jirijanovotny
18.01.2021 4 z 5

Jak by asi vypadal Werther dneška. Werther 18. století by "romantik", člověk postrádají rozumný úsudek a zříkající se logického uvažování. Jak jej přenést do dnešní doby?

Mileniál! Ano, to je vhodné označení. Místo parků by však procházel sociální sítě, místo dopisů by psal nesmyslné příspěvky na facebooku a když by mu něco narušilo jeho vzdušné zámky, tak by se zhroutil a zobal by prášky na uklidněnou. O takovém člověku by ale velké dílo nevzniklo.

Co takhle anti vaxxer nebo nějaký vyznavač teorie placaté země. Zkrátka a dobře "protiproud" a zarytý odpůrce vědy. Popíral by každý vědecký objev, otravoval by kamarády online i offline (u piva) a byl by především odborníkem na očkování, finance a světový řád obecně. Zapšklý hlupáček ale asi taky nebude tím vytouženým hlavním hrdinou.

Asi nezbývá než nechat Werthera v minulosti, kde bude trpět jako Werther! Nechat jej znovu a znovu ožívat v knihách a divadelních hrách a nechávat jej znovu a znovu se střílet do hlavy, aby pak s sebou 12 hodin škubal na podlaze a pomalu umíral. Znovu. A znovu. A znovu!

No není to krásné. Jen trp Werthere, trp! Pro naše pobavení.

HerrPilot
HerrPilot
03.01.2021

Zatraceně dlouhá kniha, tedy vezme-li člověk v potaz fakt, že Werther brečel či slzel i 2x/3x na jedné stránce (!!), a již v polovině knihy by musel zemřít na absolutní dehydrataci.

Jinak je to ale taková pro mne nespecifikovaná kniha, velmi nevyvážená. Na jedné straně je plná přenádherných popisů krajiny, na druhé je jejím hrdinou mladý muž, jehož chování leckterým ženám zavěšuje gigantické koule mezi nohy. Z jedné strany je vybavena krásným jazykem, který na stranu druhou popisuje často velmi sobecké pocity hlavního hrdiny. Z jedné strany obsahuje podnětné myšlenky na různá témata (kupříkladu mrzoutství, sebevraždy, či lásku), na straně druhé popisuje hrdinovy „láskoidní“ činy, za které jsem se při četbě styděl já, můj kocour, pes, neexistující ochočená chobotnice a sedm generací mých předků.

Přesto převažují pocity pozitivní, dokonce i ona negativa lze vnímat pozitivně, jakožto výpověď o době, která se cele postavila na stranu citů. To vše podbarveno solidním a pěkným, byť minimalistickým, vydáním od Odeonu. Oscilace mezi 3 – 4 prostřelenými *.

JankoStirbey
JankoStirbey
12.12.2020 5 z 5

Vyjadrovať sa k tejto knihe je pre mňa samovraždou. Pri nej totiž záleží či ju čítate za "triezva" a ste schopný racionálneho úsudku alebo už v stave značnej "podnapitosti" kedy dokážete "pochopiť" nešťastného mladíka a jeho trápenie a sympatizujete s ním natoľko, že sa chcete pridať k(pravdepodobne fiktívnej) vlne samovrahov 18. storočia. Je to možno precitlivený chlapček, idealista, rojko a všetko čo sa nenosí, no stojí proti láske, čistej a nenaplniteľnej.

"Samovrah je zbabelec, ktorý sa nebol schopný postaviť tvárou v tvár životu."

"Zaľúbení samovrahovia len dokazujú svetu, že niekoho milovali natoľko, že boli ochotní dať zaňho aj svoj život."

"Znakom zrelého človeka je, že chce pre ušľachtilú vec žiť."

2 ku 1? Za? Proti? Každý má svoje hodnoty, Werther ich však zobral až príliš tvrdo. Áno, čítal som to v stave podnapitosti, preto som "vysypal" celý revolver.

-ana
-ana
02.12.2020 5 z 5

Nebudu lhát, pan Werther mi začal poměrně brzo lézt na nervy. Do jeho postavení se ale dokážu vcítit. Je typickou romantickou postavou; to hodnotu díla nesnižuje, spíš by ji to mohlo prakticky vzato zvyšovat.

iiiccc
iiiccc
25.11.2020 1 z 5

Tohle bylo utrpením i jedné mladé čtenářky. Pamatuji si, jak mě vytočila před spaním a dokonce jsme se naštváním probudila uprostřed noci a v kuchyni ji do rána dočetla, protože jsem to nemohla dál snést. Možná proto stoupl počet sebevražd po vydání této knihy, jak nám kdysi vyprávěl učitel na střední škole. Samozřejmě bráno s nadhledem ;) V každém případě to ve mně dojem zanechalo.

2820
2820
14.11.2020

Krásné, dobře čtivé dílo k maturitě. Bavilo mě, lehce pochopitelný děj. Nenaplněná láska a konec mladého života.

Jarka_rybář
Jarka_rybář
06.10.2020 2 z 5

Upřímně, tohle bylo utrpení mladého čtenáře. Werther se mi vůbec nelíbil.

PohadkyNovyVek
PohadkyNovyVek
13.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Takový krátký, obdivuhodně napsaný rozklad a pád až příliš citlivé duše. Neúspěch na poli lásky, kterou mladík při svém romantickém vnímání světa pociťuje tolik neúnosně, až je svou jemností (neslučitelnou s požadavky reality a neschopností zatvrdit se) dohnán k tragédii. Kvalitní a přitom přístupné čtení, zápletku od běžného romantického dojáku odlišuje značná hloubka a pěkný jazyk. Nejhezčí pro mě byla první část (než začne hrdina propadat své melancholii) s krásnými filozofickymi postřehy a vůbec dojímaním se nad krásami světa. Forma deníku mi vyhovovala, dobře to tím ocejpalo :)

lencin
lencin
24.08.2020

Román v dopisech. Werther píše bratrovi Vilémovi. Nejprve o lásce k přírodě a pak o své lásce k Lotty, která je ovšem zasnoubena s Albertem. Nenaplněná láska a neschopnost žít bez vyvolené milované ženy..
(2006)

heliiinka
heliiinka
23.08.2020 5 z 5

Werther mě neskutečně rozčiluje, ale kouzlo knihy naštěstí není v sympatičnosti hlavní postavy. Kouzlo je ve zpracování. Celý román jsou Wertherovy dopisy (bez Vilémových odpovědí) a není to běžná forma. Werther/Goethe je skoro básník a nádherně popisuje přírodu i věci kolem sebe. Nejsem zdaleka romantik, ale tahle kniha je moje srdcovka. Doporučuji a z povinné patří mezi top.

Rawen616
Rawen616
04.08.2020 2 z 5

Máte pocit, že dnešní muži jsou změkčilí otravní ufňukánci a dřív chlapi za něco stáli? Tak to vás Werther vyvede z omylu. Popravdě řečeno, snad žádné jiné knižní postavě jsem už po první třetině tak strašně moc intenzivně nepřál smrt jako tomuhle emočně labilnímu otravnému a přecitlivělému "romantikovi". Já chápu, že zamilovat se může s někým pořádně zamávat ale tohle je ten naprosto nezdravý způsob lásky hraničí se stalkingem a posedlostí. Pokud kniha ve své době způsobila epidemii reálných sebevražd tak to, jakožto velký fanda Darwinovy teorie, jen schvaluji.

Set123
Set123
01.08.2020

Dnes jsem tuto knihu přečetl podruhé v životě. Četl jsem ji dva, či tři roky zpátky a četl jsem ji v posledních dvou dnech. Je až neuvěřitelné, jak moc se za dva roky dokáže změnit lidské pohlížení na city, činy a lásku. V průběhu těch dvou let se v mém životě odehrálo několik málo nedobrých událostí a ty mne zjevně v některých ohledech dosti změnily.

Jak? Dnes mám pro Warthera o něco větší pochopení. Zdůrazňuji o něco větší.

Warther je člověk založen na čistě emocionální bázi – což značí, že potkat ho já v reálném životě tak mu ulehčím odchod – a čistě na základě citů jedná. Jedná tedy zpravidla přehnaně, nelogicky a horkokrevně, což vede k nemožnosti uchopení svých citů a jejich ovládnutí. Na druhou stranu je pravda, že se tento mladý muž octl v pozici, ve které již dnes plně chápu onu nelogičnost a vlastně schvaluji, nebo alespoň uznávám jeho východisko z bolesti, která jej sužovala.

Goethe zde naprosto bravurně popsal myšlení zamilovaného člověka formou dopisů. Osobně ony dopisy chápu spíše jako deník, protože kdyby se opravdu jednalo o živou korespondenci, znamenalo by to, že je Warther ke všem svým mnohým nedostatkům ještě k tomu neuvěřitelně egocentrický. Forma se mi velice líbila, vydavatelovy poznámky byly skvěle provedené a konec byl díky nim neuvěřitelně mrazivý.

Vlastně už dnes i chápu, proč spousta mladých lidí pochopila Wartherovu cestu za správnou a vypukla tak vlna sebevražd. On k tomu vlastně sám Goethe vybízí. „A ty, dobrá duše, která cítíš stejné puzení jako on, čerpej útěchu z jeho utrpení, ať je tato knížka tvým přítelem, pokud řízením osudu nebo vlastní vinou nenajdeš nikoho bližšího.“ Tato kniha se dle „vydavatele“ měla stát přítelem. Mnohdy se však stala rádcem a vzorem.

Dříve jsem Warthera považoval za ubohého v těch nejpejorativnějších nuancích toho slova. Dnes ho považuje za stejně ubohého, ale v té formě, se kterou nelze nesoucítit.

EliseNitouche
EliseNitouche
29.07.2020 5 z 5

Dojemný a smutný příběh, který se nás snaží přiblížit k utrpení hlavního hrdiny, abychom snáze pochopili, proč svůj život ukončil tak brzy a tak strašlivým činem. Kniha není jen o nesmírné lásce k dívce Lottě, která se může zdát až jakousi posedlostí, je rovněž o pocitech mladého muže, který se ocitá v širém světě a zjišťuje, že svět není takový, v jaký doufal, když byl malým chlapcem, a že vidina lákavé a neznámé budoucnosti se stává obyčejnou přítomností, která není o nic zajímavější než minulost. A tak se z chlapce s plnou duší a srdcem a kypícího rozmanitou představivostí, stává vyschlá studna, kterou nedokáže žádná voda naplnit, jen ta, kterou už bohužel pije někdo jiný.
Werther je velmi čestný, laskavý a vzdělaný mladík, který ale věří, že krásu nemá člověk ve vědomostech, které může mít každý, nýbrž ve svém srdci, které je jedinečné...
Kniha rozhodně není oddychovým čtením, donutí člověka přemýšlet nad otázkami, jež si Werther kladl, a nad názory, s jimiž se nestyděl seznamovat své okolí. Čtenář je tak pozvolna ukolébán chvěním jeho citlivé duše, že vidí všechnu tu krásu a cítí všechnu tu bolest společně s ním, a snad proto jsem na konci necítila ani tak smutek, jakožto oddych, že jeho duše se zbavila vší pozemské tíhy a konečně je volná. Přesto ví, že ani smrt ho od své milé nerozdělí.
Knihu neocení určitě každý. Nedoporučuji ji někomu, kdo již teď ví, že by se do hrdiny nedokázal vcítit a čtení o Wertherově nářku a bolesti by pro něj bylo vlastním utrpením.
Osobně jsem si z knihy mnoho odnesla a věřím, že mnohým, stejně jako mně, změnila (alespoň trochu) pohled na život a na smrt.

ladyxx
ladyxx
13.07.2020 5 z 5

Kniha se skládá z dopisů hlavního hrdiny Werthera jeho příteli Vilémovi, spíše ale připomíná deník, než korespondenci. Obsahuje krásné popisy krajiny, rozvinuté filozofické úvahy, z každého záznamu prýští emoce. Autorův květnatý jazyk a použitá slovní zásoba jsou prostě neskutečné. Z objektivního pohledu popsal Goethe hrdinovy city a z nich plynoucí milostné utrpení dokonale. Subjektivně mi byl Werther sympatický do seznámení s Lottou, poté přistoupil k nadměrnému fňukání, jak je jeho vyvolená božská, a jak je nešťastný, že ji nemůže mít. Antipatie vůči němu vyvrcholila jeho smrtí, která byla cokoliv, jenom ne hrdinská. Je to však klasické dílo, které alespoň jednou stojí za přečtení.

P.S. Opravdu by mě zajímalo, zda kdyby Werther Lottu získal, miloval-li by ji až do smrti, či by jeho city opadnutím růžových brýlí vyprchaly (jak se to děje ve skutečnosti).