Utopie pravidel

Utopie pravidel https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337290/bmid_utopie-pravidel-b5E-337290.jpg 4 14 2

Americký autor ve svých esejích velmi čtivým způsobem přibližuje všeobjímající monstrum zvané byrokracie, tedy onen věčně se zvyšující počet státních zaměstnanců a formulářů, které tito úředníci vymýšlejí. Při čtení Utopie pravidel člověku naskakují všechny ty případy z vlastního života. Ano, i já zažil arogantní úředníky placené státem, kteří kontrolovali, zda jsem hoden státní podpory… Ano, i já jsem po krádeži kola zažil to, že policisté dlouze sepisovali hlášení, ale samotné vyšetřování či dopadení pachatele bylo naprosto podružné… Ano, i já trávím při vyplňování nejrůznějších formulářů čím dál více času… Ano, i já neustále slýchávám o vyšetřovacích komisích, které nikdy nic nevyšetřily… David Graeber vůbec nepředstírá, že by se nad byrokracií dalo nějak zvítězit. Nicméně je dobré svého celoživotního nepřítele aspoň dobře poznat. A k tomu skvěle poslouží právě Utopie pravidel.... celý text

Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: , Prostor

The Utopia of Rules: On Technology, Stupidity, and the Secret Joys of Bureaucracy , 2015

zofie3000
11.07.2022 2 z 5

Autor tu předváděl mentální gymnastiku, a zároveň zastával stanovisko, které zároveň vyvracel. Je tu pár stanovisek nad kterými by se dalo hlouběji zamýšlet, ale asi to není nic čemu by se vyplatilo věnovat čas

Tomas@S
28.08.2018 3 z 5

No co tak napsat k tomuto souboru eseju antropologa, vysokoskolskeho docenta, antiglobalisty, anarchisty a clena hnuti Occupy? Je to takovy mix informaci ze sveta antropologie, politiky, anarchistickych hnuti a pop kultury. S nekterymi nazory jsem se ztotoznil, jine mi prisly trochu pritazene za vlasy, nektere mne prekvapily spojenim zdanlive nesouvisejicich veci, jine mi prisly jako uplne nesmysly. Dost dlouho jsem s tim textem bojoval a odkladal jeho docteni. Nakonec jsem to zvladl cele, asi hlavne kvuli obcasnym opravdu zajimavym a necekanym postrehum na ktere jsem se tesil. Ale vetsina textu je spis takove vykecavani se.