Útočiště

Útočiště https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/bmid_utociste-gNt-444865.jpg 4 473 195

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Metafora

Les refuges , 2019

cornetka
10.11.2020 4 z 5

Útočiště je velmi zvláštní kniha. Je založena na tom, že prakticky každý si vytváří svoje útočiště - místo, kde se před něčím ukrýváme a nemusí to být nutně nic závažného, může jít jen o drobnou lež. Děj se různě proplétá, chvíli jsem věřila tomu a chvíli něčemu jinému. Snažila jsem se pochopit, o co tedy jde, ale moc mi to nešlo, protože v zápětí přišel nějaký zvrat. Ale ten největší přisel na konci. Přesto jsem měla nutkání číst dál.

Květ
06.11.2020 3 z 5

Této knize se určitě nedá upřít originalita. Zvláštní psychologický až mysteriózní thriller, ve kterém dojde k několika přemetům a dokonalému zmatení čtenáře. První část knihy na mě působila až dusivě svojí tísnivou atmosférou, celkem mi i trvalo, než jsem se začetla a zvykla si na autorův styl. Za polovinou jsem už chytila svižné čtecí tempo, děj zvratem získal úplně nový náboj. Ale ten konec.... to bylo pro mě celkem rozčarování. Fakt zvláštní. Kniha získala ocenění za nejlepší francouzský román roku 2019, takže přečtěte si a utvořte si svůj názor.

Mandlevest
01.11.2020 4 z 5

Kdo čte a má rád Bussiho mysteriozní thrillery, ten nebude knihou Útočiště tak překvapen. Jestli něčím ano, tak závěrem, který určitě překvapí, ale ač se snažím jak chci, nějak mě nepřesvědčil tak, jako romány výše uvedeného francouzského autora, v jehož knihách ,i když je děj sebesložitější, zapadne vše nakonec na své místo dokonale. Nicméně kniha Útočiště je velmi čtivá, zápletka určitě originální, v krátkých kapitolách se střídá mystifikace s realitou a do posledních stránek si ničím nemůžete být jisti. Bohužel, já ani po přečtení poslední stránky, na tom nejsem o moc lépe :-(, protože otazníků zbylo, pro mě, ještě mnoho. Ale možná je to jen můj problém, zkuste se přesvědčit sami.

HanulkaK.
28.10.2020 5 z 5

Naprosto neuvěřitelné, úžasně zajímavá kniha.

Aires
25.10.2020 5 z 5

Útočiště je taková atomovka mezi thrillery. Otřese vším a hlavně čtenáři! :)
Mistrovsky napsaný thriller, ve kterém nic není jisté a žádná pravidla neplatí. Autor si s vámi pěkně pohraje až budete mít pocit, že děláte salta o třistašedesát stupňů a stojky na hlavě. V téhle knize je totiž hned několik zvratů s velkým Z, které vás zanechají bez dechu. Takže nenechte se moc přemlouvat, a pusťte se do čtení, protože nic podobného jste určitě nečetli :)

popeluška
25.10.2020 4 z 5

Hodně zvláštní kniha...nevím co víc dodat. Snad jen přečíst si ji :-) čte se dobře... a nejde přestat.

Devil-Ivet
23.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha! Měla spád, napínavost, čtivost a několik zvratů. Nahlédnutí do lidské mysli, které jsem opravdu nečekala a kniha se tak stala ještě lepší, než jsem doufala. Rozhodně jedna z nejlepších letošního roku!

Manoloma
23.10.2020 5 z 5

Poslední dobou mám pocit, že mě jen tak nějaká kniha nepřekvapí, vše už tu bylo mockrát, pokud jste na tom stejně přečtete si Útočiště, je to něco úplně jiného, originálního a s naprosto nečekanými zvraty. Doporučím ji i svým známým abych se přesvědčila, že jsem konec pochopila dobře. Každopádně tahle kniha mi v hlavě zůstane hodně dlouho.

ElenaM
22.10.2020 5 z 5

Útočiště je kniha, která se velice obtížně hodnotí, to se musí přečíst. Každopádně je to něco zcela nového a originálně napsaného. Na základě obálky bych si knížku určitě nevybrala a ani si ji nevšimla. Ale dostala jsem doporučení od několika lidí. A teda byla to jízda na jejímž konci jen koukáte a nechápete. Knížka je hodně psychologická a je třeba se na její čtení soustředit, protože každý detail může být důležitý. Konec vás donutí přemýšlet. Budu na ní myslet ještě nějakou dobu a bude trvat než si to "sedne". Myslím, že tohle nikdo od knížky nečekal. Šokující, čtivé, do poslední chvíle nepředvídatelné.....

JustWomen
20.10.2020 5 z 5

Wow, tak toto byl zvláštní thriller. Nejprve jsem chtěla knihu odložit, ale pak to tedy opravdu stálo za to. Za mě skvělé, nemohla jsem přestat číst, taková hra se čtenářem, kdy autor podstrkuje různé stopy a stále ho vtahuje do děje. Hledání útočiště v mysli člověka. Pohlcující čtení.

kasavubu
18.10.2020 4 z 5

Měla jsem trochu problém s tím, co je realita a co jen výmysl, ale nakonec to do sebe všechno pěkně zapadlo. Možná by nebylo špatné si knihu přečíst ještě jednou, člověk se při čtení musel 100% soustředit. Vlastní zápletka byla hodně zajímavá a ani po týdnu od přečtení ji nemohu pustit z hlavy.

perpe2a
18.10.2020 4 z 5

Dobře napsaný psychologický thriller. V ději bylo hodně zvratů, bylo nutné se na čtení plně soustředit, jinak jste se ztratili. Konec jsem si musela přečíst dvakrát, abych pochopila. Rozhodně doporučuji.

Princezna22
17.10.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Naprostý skvost a pecka mezi knihami. Kniha mě dostala takovým stylem, že čumím do stropu a přemýšlím co se to sakra stalo... Čas 20:37 mám před očima pořád a vůbec nechápu jak moc mě ta kniha dostala. I pod takovou zvláštní obálkou se skrývá skvost.. Doporučuju.

ERIK 2
14.10.2020 5 z 5

Je za pět půl jedenácté večer, ale musím napsat svůj názor. Táto kniha vás dostane, doslova a do písmene. Nutí vás to číst dál a dál, fakt se neodtrhnete. Pamatujte si čas 20:37,ten bude s vámi pořád. Myslím na tu knihu pořád. Sandrine Vaudrierová pracuje jako novinářka v Normandii. Jednou dostane list od notáře, že zdědila dům po své babičce na odlehlém ostrově. Naloďte se na loď Lazarus a vypravte se za příběhem....

Katania
14.10.2020 5 z 5

Nestydím se říct, že je to nejlepší kniha tohoto roku! Překvapivé, šokující a napínavé! Pět hvězd je málo!

RADOST
12.10.2020 4 z 5

Výborně napsaná kniha. Tajemná, napínavá, mysteriózní. Kniha o bolesti, osamění, o neschopnosti uniknout. Uniknout před predátory i sami sebou. Kniha o "duši".

Valeyman
12.10.2020 5 z 5

Hoo Hooo...to byla panečku jízda. Kniha schovaná ve stínu všech bestsellerů z výloh a přitom taková pecka. Přečteno za jedno odpoledne. Jerome Loubry se opravdu vytasil se skvostem. Dlouho mě nic nenutilo tak zběsile otáčet stránku za stránkou. Oči mi lítaly po papíře jak kola na závodní dráze formule 1. Mistrovský počin jednoznačně...

Ilsa2
11.10.2020 5 z 5

A co skrývá lidská mysl? Tuto otázku si položí každý po přečtení této obdivuhodné knihy. Je to mistrovsky zpracovaný průnik do lidské mysli, jak dokáže člověka ochránit, když prožije jednu z nejhorších situací.

tereza7804
08.10.2020 5 z 5

Neuvěřitelný příběh, zamotá vám hlavu a nutí vás vážně přemýšlet . . . do samého konce knihy jsem nevěděla, jak to vlastně celé bylo

MMacicekk
06.10.2020 5 z 5

Při čtení budete mít určité představy, co se v knize vlastně odehrává, jaký děj bude asi následovat, a budete číst se zatajeným dechem. Tato kniha, resp. její děj se může tvářit všelijak. Nic, opravdu nic zde není takové, jaké se může zdát. Mysteriózní horor s nádechem tajemna a velmi tíživou atmosférou se změní v detektivku, detektivka se promění v pořádné psycho, aby vám nakonec vyplivla závěr, o jakém se vám nesnilo. A nejde tu jen o míchání mezi žánry. Děj se čtyřikrát zvrátí a vy si stále nebudete jisti, jestli se jedná o konečnou verzi. Garantuji vám, že takové zvraty, jaké se v této knize odehrají, jste ještě v žádné jiné knize nečetli. Doporučuji!