Útočiště

Útočiště https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/bmid_utociste-gNt-444865.jpg 4 473 195

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Les refuges , 2019

alena1228
30.01.2021 5 z 5

Přečteno na jeden zátah (což se mi zase až tak často nestává). No a co dodat...prostě nešlo přestat, takže v půl jedné v noci (četla jsem celé odpoledne a večer) a po zavření knížky jsem si řekla, že snad neusnu. Opravdu skvělá kniha s mnoha zvraty. Nemám ráda v knihách (samozřejmě natož ve skutečnosti) týrání dětí a zvířat, ale tady jsem to dala, do této knihy to prostě sedlo.. Akorát nevím, zda jsem správně pochopila konec :-) Ale jinak pět hvězd a mrzí mě, že od autora zatím není žádná další kniha.

Wish
25.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Za mě překombinovaná bouda na čtenáře. Ale očividně autor zvolil dobrý způsob tahání za nos, protože je až překvapující, co čtenářů autora velebí místo toho, aby byli naštvaní, nebo se cítili podvedení. To je podobné, jako když na konci příběhu napíšete - a potom jsem se probudil/a. Všechno pozbude významu. Hlavně čas strávený u čtení a odkrývání pravdy. Tuhle bych si klidně nechala ujít. Hvězdy jsou za povedené poukázání na složitost a často neproniknutelnost lidské psychiky + postupné skládání a prolnutí jednotlivých vrstev myšlení a vnímání, které při správné interpretaci často odkrývají víc než se může na první pohled zdát.

bookcase
25.01.2021 5 z 5

Smekám. Víc asi netřeba říkat. Top titul.

Beky
25.01.2021 5 z 5

Opravdu bravurně napsaná kniha!
Strhující, napínavé, plné spousty zvratů a překvapivých odhalení. Mělo to spád, grády a neuvěřitelně propracované psychologické hry, které jsou po celou dobu příběhu...

Za konec bych autorovi ovšem usekla ruce!!!!

jana2302
24.01.2021 5 z 5

Útočiště je kniha, na kterou nezapomenu. Přečetla jsem ji asi před dvěma měsíci a stále na ni občas myslím. Podle komentářů vidím, že na lidi působí různě. Pro někoho svou pointou ztratí kouzlo, pro mě naopak získala úplně odlišný rozměr. Kdyby byla zakončena jinak, byl by to klasický thriller. I tak velmi dobrý, se skvělou atmosférou, ale stále jen thriller, který ve mně nic hlubšího nezanechá a poměrně rychle splyne s jinými příběhy tohoto žánru.

Teorie jsem měla během čtení různé, ta správná mě napadla někdy v poslední třetině.

Moc se těším, až si knihu přečtu znovu a každou větu budu tentokrát vnímat úplně jinak. Doporučuji každému, koho stejně jako mě víc zajímá, co se odehrává uvnitř lidí než kolem nich.

Velmi silný a smutný příběh, který ve mně zanechal hlubokou stopu.

JitkaHambi
23.01.2021 3 z 5

Jako co ten konec?To snad ne!Kniha byla zajímavá, plná zvratů, ale kvůli konci pro mě úplně ztratila význam a to "kouzlo" a dost mě to teda naštvalo.Autor udělal ze čtenářů pitomce, s prominutím.Takhle to aspoň tedy vnímám já.

Bulldog
22.01.2021 3 z 5

Komentář k této knize naprosto vystihla uživatelka Suiteki, ano i mě posledních 50 stran těžce rozladilo a celá kniha pro mě tímto ztratila význam...škoda, velká škoda.

kristyna0311
17.01.2021 5 z 5

Knížka fantastická. Tajemná a ponurá atmosféra, která se mi dostala pod kůži. Dala jsem ji za jeden víkend. S každým dalším zvratem dávaly předchozí události jasný smysl. Co mi ale do mozaiky úplně nezapadlo, byla Valerie, která je úplně na začátku knihy. Tak nějak jsem ke konci čekala, že to celé bude o jejím "útočišti" nebo, že v knize nějaký smysl měla. Bohužel ani zpětně ho nevidím (možná jen měla zapadnout do první bóje "Ostrov", ale i bez Valerie by mi kniha dávala smysl - je tam dle mého navíc). Na konci jsem doufala alespoň v maličký happy end nebo nějakou útěchu - no nekonalo se...Nejvíc se mi ale líbilo to psychologické pozadí - naprostá paráda. To, jakým způsobem nás dokáže mozek ochránit před následky, které by vyvolalo uvědomění si reality.... Nakonec úplně každý máme nějaká útočiště.

TessaJean
16.01.2021 4 z 5

Příběh mě tak do půlky knihy vůbec nebavil... spoustu věcí jsem moc nechápala. Od půlky se to ale rozjelo takovým způsobem, že jsem jen stěží knihu odkládala. Najednou začalo všechno dávat svůj smysl a zápletka byla taky moc zajímavá až mi z té atmosféry bylo někdy nevolno. Nicméně konec jsem nečekala a překvapil mě. Jen si myslím, že je škoda tak jak to dopadlo, myslím že kdyby se autor udržel v původní verzi bylo by to o moc lepší.

sona3661
14.01.2021 5 z 5

Jasných 5! Není o čem... Jsou dvě hodiny ráno, jsem po dvou nočních a třetí mám před sebou. A i přesto jsem posledních 200 stran vzala na jeden zátah. Naprostá pecka. Kupovala jsem jako e-knihu, ale určitě koupím i v papírové verzi, protože tato knížka se bude za pár let prodávat za 2000 Kč jako nesehnatelný Prokletý ostrov od Lehaneho. Když už si pískáte, že vám to je jasné a že víte o co jde a jak to bude, protože čtete jen detektivky, thrillery apod., a máte něco načteno, tak dostanete facana a vypadají vám zuby. Doporučuji. Přepisuji žebříček TOP 5 a posunuji na první místo.

Anitram22
09.01.2021 3 z 5

I přesto, že jsem si před čtením této knihy přečetla zde napsané komentáře, musím říci, že mne kniha velmi překvapila. Krom závěru knihy, je kniha strhující. Jen ten konec ji v mém hodnocení ubral hvězdičku. Ale i tak, jako celek je dosti k zamyšlení. Každý máme svoje útočiště, ovšem zde v této knize je to místy až překombinované náhlými zvraty. Pokud si knihu ještě někdy přečtu po druhé, budu určitě dávat pozor hned od prvního slova. Knihu doporučuji, ale konec mě dost zklamal. První co mne napadlo, že jsem knihu četla vlastně zbytečně. Ale potom když se člověk zamyslí nad "útočištěm" v daných životních situacích, nemůže se na autora zas tak moc zlobit.

suiteki
09.01.2021 3 z 5

Knížka byla úžasná! Když už jste se zorientovali, puf další útočiště, ale vše tak krásně propojené. 50 stránek před koncem bych dala z fleku 5 hvězdiček a autora bych poplácala po zádech za to jak hezky nás vodil za nos. Ten konec? To uz bylo vážně moc a přišlo mi to úplně z cesty. Takhle už mě dlouho žádnej autor nenaštval, přijde mi, že celá knížka tím naprosto ztratila význam a příběh se vytratil kdo ví kam...

JanuldaN
09.01.2021 4 z 5

Musím říct, že příběh je brilantně vystavěn. Konstrukce je neuvěřitelně vymyšlená. Je vidět, že si s tím pan autor musel řádně pohrát. Klobouk dolů před ním. Kniha se čte jedním dechem, atmosféra - děsivá, tíživá. Skvěle stupňované napětí... Opravdu propracovný thriller. Pět hvězd jsem nedala z důvodu, že na mne, už to bylo až příliš překombinované. Stále nějaké dějové zvraty... Musíte být velmi pozorní, abyste se vyznali v celém příběhu a neztratili se. SPOILER: Útočiště v útočišti - to jako vážně? Všechno, co jsem četla byl jen myšlenkový konstrukt? Vážně to pan Loubry udělal? Ihned po přečtení jsem vlastně byla opravdu naštvaná, trošičku jsem totiž, po těch všech zvratech něco takového čekala (že vůbec nepůjde o Sandrine; sázela jsem právě na Damiena, nebo Melánii) :-) Promyšlené to bylo ale parádně. Hned jak se tam objevila postava Damiena, jsem si říkala, že bude určitě důležitá. Na jeho životní příběh byl totiž kladen až moc velký důraz.

BlankaKlimecka
09.01.2021 5 z 5

Po dočtení jsem si připadala koncem zklamaná, jako by se rychlík na posledních stránkách změnil v lokálku. Po hodině co ve mě kniha doznívala mám už názor jiný, právě konec z knihy udělal něco fascinujícího. Útočiště je neskutečně čtivé a těžko se od knihy odchází, doporučuji všem, myslím že chytne i sváteční čtenáře. Určitě si ji přečtu znovu a jsem moc zvědavá jaké to bude, když už vím. Skvělá kniha, nic takového jsem zatím nečetla.

hana8062
07.01.2021 3 z 5

Útočiště jsem četla v čase předvánočním a adventní čtení to věru nebylo :-) Co říci, abych moc nevyzradila? Mladá novinářka Sandrine přijíždí na tajemný, téměř opuštěný ostrov, aby převzala dědictví po své babičce. Výlet ale rychle začne nabírat temných obrysů, ostrov už není tak příjemný, jako při příjezdu a po pár dnech je Sandrine nalezena bloudící po pláži, zakrvácená. Tolik říká anotace. A u toho zůstanu, bylo by škoda spoilerů. Jen můžu říci, že první část byla fantastická, bála jsem se až za ušima, to je nutno říci. Přála bych si celou knihu takovou! Dál nutno dodat, že brzy se na stránkách příběhu objeví velmi nepěkné zacházení s dětmi a zvířaty."Když narazíš na toulavou kočku, tak ji zabij." V tomhle směru se Útočiště nečte lehko. A závěr... závěr mnozí nečekali, ani já ne, ale popravdě, pro mě moc velkým ternem tedy nebyl. Snad neprozradím příliš, že když řeknu, že jsem už byla z těch zvratů tak uzvratovaná, že jeden závěrečný, který měl být ten osudový a dechberoucí mě osobně už nedostal. Ale i tak to bylo velkolepé čtivo, jen asi ne úplně pro mě. Očividně dokážu spisovatelům odpustit spíš míru násilí než přezvratované konce. Kdo si ale potrpí na tahle překvápka... bude ryčet nadšením. Já jsem však všeobecně rozšířenému okouzlení Útočištěm nepodlehla.

Roseblood
05.01.2021 5 z 5

Přečteno za noc, nemohla jsem se odtrhnout, tahle knížka nebude pro každého ale je naprosto vynikající. Temná atmosféra a hlavně nic není jak se zdá... Neskutečně mě bavila od začátku do konce. Rozhodně moc moc doporučuju.

hodnocení: 5/5*

Johana
05.01.2021 1 z 5

Tohle nebylo nic pro mne. Halucinace sem, halucinace tam... A Goethův Král duchů? Fakt? Zmateně, až klopotně vyprávěný příběh, kde nechci uvěřit, že měl někdy získat nějakou literární cenu!
Přeskákáno.

kofola33
01.01.2021 5 z 5

Kazdy ma sve utociste, jen nekteri z nas to jeste nevi nebo ho neobjevili....dokonale napsany psychlogicky thriler.

Kočičáci
01.01.2021 5 z 5

Skvělý, rafinovaný a napínavý psychologický thriller, který vám dovolí se nadechnout, až knihu zaklapnete. Autor vás povodí jako loutky na špagátcích až do samotného konce. Perfektní námět, dokonalé zpracování i s detaily, jako je dojemný šanson Parlez-moi d`Amour od Lucienne Boyer, který jsem si několikrát pustila, nebo třeba temná Goethova báseň Král duchů. Vřele doporučuji, klobouk dolů!

whiolet
28.12.2020 5 z 5

Autor si s vámi hraje jako kočka s myši a vždy, když už jste si téměř jistí, že tohle je ta pravda a jinak to být nemůže, opět se vám vysměje do obličeje.
Skvěle napsaný psychologický thiller, kde se pointa příběhu ukrývá, tam, kde byste to nečekaly.