Útočiště

Útočiště https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/bmid_utociste-gNt-444865.jpg 4 472 195

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Metafora

Les refuges , 2019

Shaxx
04.10.2021 4 z 5

Tohle bylo skvělé s určitou výhradou.
Bez spoileru bych k tomu jen napsala, že to začíná jako mysteriózní příběh a pak se to postupně mění v pěkné psychologické hrátky s čtenářem. Bohužel ale autor vršil a vršil, až to trochu převršil. Možná stačily tři vrstvy místo čtyř. Konec akceptuji, ale donutilo mě to strhnout jednu hvězdu. Nicméně je to VELMI čtivé a atmosférické a už jsem se dívala po dalších knihách od autora. Zrovna od něj vyšla v češtině kniha Obr z mlhy, takže neváhám a kupuju.

sissque
02.10.2021 5 z 5

Psychologické thrillery miluji a tohle byla hra s čtenářem od začátku až do konce!
Výborná kniha.
Nešla přestat číst. Stále mě zajímalo to rozuzlení.

Nejvíc mě pravděpodobně bavila první část, první bóje – Ostrov.
Prolínají se zde dvě časové roviny – rok 1949, kdy je hlavní postavou babička Suzanne a listopad roku 1986, vnučka Sandrine.
Tady to bylo místy až hororové.

Ve druhé části se už seznamujeme s dalšími dvěma velmi podstatnými osobami – a sice Damienem a Véronique.
Tady už se děj odehrává pouze v roce 1986 a je to takové více "reálnější".

Zároveň ta druhá část už nám pomalu odkrývá všechny střípky a my si postupně můžeme domýšlet, jak to s tím útočištěm (či útočišti?) vlastně je.
A ač jsem si to všechno spojovala a zapadalo mi to do sebe, konec mě překvapil a vůbec jsem jej takový nečekala.

Jediná taková malá výtka, co mě při čtení rušila a objevovala se od té druhé části, byla fráze "táta na dvě věci".
Ono se to zdá jako maličkost, ale když už se to vyskytuje příliš často…

Mám pocit, že jsem doposud nic podobného nečetla.
Měla jsem úplně zamotanou hlavu a to bylo jistě také účelem.
Ač jsem původně chtěla dát hvězdičky čtyři, dávám pět. Minimálně za tu originalitu si to kniha zaslouží.

verka5083
26.09.2021 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Knihu jsem nemohla přestat číst, chytla mě od první stránky a určitě by stála za zfilmování.

linda173
22.09.2021 5 z 5

Tak z téhle knihy jsem doslova sedla na prdel. Fakt dost dobrá knížka a vřele doporučuji, ale spíše těm co mají rádi psychothrillery

ZuzanaZ83
22.09.2021 5 z 5

Naprosto strhující příběh. Autorovi se podařilo napsat knihu, ve které budete mít několikrát pocit, že víte, o co jde. A několikrát zjistíte, že nevíte. To celé je zabalené do silné atmosféry spojené s dětmi. Za mě jedna z nejlepších knih minimálně za letošek, která ve mně bude ještě nějakou dobu rezonovat.

Pepina19
12.09.2021 5 z 5

to byl dobrý "nářez" a ty úniky v mysli naprosto geniálně vymyšlené...

zdendula31
05.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha..

Pavlnka
04.09.2021 4 z 5

Trochu pomalejší rozjezd a pak to začalo, ale mám z ní takový zvláštní pocit. Mi se líbila a autora si pohlídám.

katynka78
01.09.2021 5 z 5

Toto je pro mě osobně naprostá pecka!!!!
Na knihu jsem narazila ve videích o knihách, kde to vychvalovali a mě to zaujalo.
Nevím, jak to popsat, ale jsem totálně nadšená, fascinována a na stranu druhou šokovaná a kdyby mi řekli, o čem to je, čìst to nebudu, protože se takovým tématům vyhýbám. Ale to bych přišla o naprosto brilantní čtenářský prožitek a byla by to škoda.
Útočiště psychické, fyzické i duchovní. Dobrovolné či zoufalé.
I já, která nemá ráda drsňárny, toto naprosto doporučuju a i když se kritiky shodují, že by se jim líbil jiný závěr, tak mně to přijde perfektní.

Restang
28.08.2021 3 z 5

No čekala jsem malinko víc, první část u mne za 2,5 *. Druhá část 3,5*. Třetí už byla za 4. Za konec bych půl * dala dolů, to jsem byla trochu v rozpacích, ale originalita se nedá popřít a vážně to bylo jiné a čtivé. Takže zůstala bych na slušných 3,5*

Jiparis
20.08.2021 4 z 5

Hodně originální příběh, ale neustálé střídání mystična a reality mě mátlo a trochu jsem se ztrácela. Zřejmě bylo cílem autora nechat hodně prostoru pro fantazii domýšlení toho, co se vlastně stalo. Určitě stojí za přečtení, ale můj šálek čaje to nebyl.

terka95
18.08.2021 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, čekala jsem dechberoucí příběh a překvapující "wow" ukončení, jak většina slibovala..
Průměrné čtení a vyústění příběhu pro mě bylo zklamání. To jsem opravdu četla tolik stran pro tenhle konec knihy? Některé pasáže byly poměrně zajímavé, ale kniha nenaplnila mé očekávání.

vikaa
23.07.2021 4 z 5

Zajímavý psychologický román, ve kterém je jeden zajímavý příběh nahrazený druhým, neméně zajímavým, aby se nakonec ukázalo, že věci nejsou nikdy takové, jako se zdají být... Pohled do bolavých, zraněných duší těch, kteří si musí vytvořit novou realitu, aby přežily svá traumata. Co je pravda a co je fikce? Odpověď na tuto otázku naleznete až v samotném překvapivém závěru knihy.
Silný příběh!

gordon13
21.07.2021 4 z 5

Znepokojivá kniha s temnou atmosférou..přesto, že mě příběh velmi zaujal, přišel mi konec až příliš nevěrohodný a překombinovaný. Nicméně musím uznat - zajímavá kniha!

Skřítek77
04.07.2021 5 z 5

Kniha je mrazivá, v první části až hororová, v další pak více psychologická a autor si s námi krásně hraje. Váhala jsem mezi 4 a 5 *, a dávám 5* za originalitu.

SilvieSisinka
29.06.2021 4 z 5

Mrazivé, originální čtení.Tahle kniha se dostane pod kůži.

Hvězdinka
20.06.2021 5 z 5

Ale ano, dám pět hvězdiček. Za originalitu si to kniha zaslouží. Příběh je to zvláštní, depresivní, dojemný, jde do hloubky psychiky člověka. Nic zde není takové, jak to na první pohled vypadá a až na konci se dozvíte, kdo potřeboval útočiště. Doporučuji.

janasim
04.06.2021 5 z 5

Hodně špatné je, že jsem knihu dočetla ve chvíli, kdy manžel není doma, takže zamykám na tisíc západů a zítra jdu spát k rodičům :-)
Toto byl jeden z nejlepších psychologických thrillerů, jaký jsem kdy četla. Už tolikrát jsem si myslela, že vím, co se stalo a pokaždé byly mé teorie rozmetány a závěr mě už jen dorazil. To jsem nečekala. Čtivé, dechberoucí, nervy drásající, šokující,... Pro mě osobně byl thriller děsivější, protože ta, o kterou tu šlo, se jmenovala stejně jako má dcera. Kdybych to věděla hned na začátku, tak knihu ani nečtu.
Bylo to opravdu výborně vymyšlené. Myslím, že na tuto knihu jen tak nezapomenu.

Arwen777
02.06.2021 3 z 5

Zvláštní styl psaní, ale slibný a tajemný začátek. Moc se mi líbilo, že byla zápletka postavená na Goetheho verších, které jsem si oživila z dob mého studia. Čtivé a plné zvratů. Zajímavý vhled do trýzněné mysli, její obrany a útěku od reality. Zpětně oceňuji drobky, které byly rozesety po celé knize a které v závěru zapadly do sebe.
Ale na mě kniha působí už přehnaně. Jakoby cílem autora bylo zvraty zdolat čtenáře a podle komentářů níže spoustu čtenářů spíše rozladil. Je těžké napsat v dnešní době něco originálního, tak se spousta autorů snaží buď šokovat nebo překombinovávat. V tomto případě je to více na škodu než k užitku, protože příběh originální byl a závěrem ho autor spíše "zabil".
Myslím, že tato kniha se řadí k těm, které toho po sobě moc nezanechají. Když ji budete brát čistě jako oddychovku, útočiště od všedních starostí, asi zklamaní nebudete.

L.Helena
30.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Mám podobné pocity, jako většina komentujících, kdybych měla jedním slovem vyjádřit pocity při čtení tak to bude „Zmatená“. První část skoro hororový příběh, nevíte, o co skutečně jde… pak to začne být jasnější, ale pořád je víc otázek, než odpovědí. Nakonec si skoro myslíte, že až na jednu záležitost máte jasno, ale pak zase jako když zatřesete osudím, a vše je úplně jinak. Faktem ovšem zůstává, že se jedná o hodně nevšední psychologický román.