Útočiště

Útočiště https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444865/bmid_utociste-gNt-444865.jpg 4 473 195

Jediná možnost, jak přežít, je uniknout... Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Sandrine, která se před nedávnem přistěhovala do Normandie, dostává výzvu od notáře, aby si zajela převzít osobní věci z domu po své zemřelé babičce – svérázné ženě, jež žila osaměle na maličkém ostrově nedaleko pobřeží a odmítala se stýkat s dcerou i s vnučkou. Sandrine vystupuje z lodi na šedivém, chladném ostrově a setkává se s hrstkou obyvatel, starých lidí žijících v téměř naprostém odloučení od civilizace. Všichni jí popisují babičku jako milou a laskavou ženu, tedy obraz daleký tomu, co o ní Sandrine vyprávěla matka. Na ostrově vládne podivná atmosféra. Stačí pár hodin, aby si Sandrine uvědomila, že zdejší obyvatelé skrývají nějaké tajemství. Cosi, z čeho mají hrůzu. Proč tedy odtud nikdo z nich neodjede? Co se stalo s dětmi z prázdninového tábora, narychlo uzavřeného v roce 1949? Namísto odpovědí je mladá žena po několika dnech nalezena, jak bloudí po pláži na pevnině s oblečením zmáčeným krví, která není její… Román získal cenu za nejlepší francouzský román roku 2019, která se uděluje na každoročně konaném literárním festivalu detektivek v Cognacu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Metafora

Les refuges , 2019

Zdenas5
21.01.2023 4 z 5

Nic takového jsem ještě nečetla. Příběh je velmi napínavý, detailně promyšlený, se závěrem, který jsem vůbec nečekala.

Kaduri
31.12.2022 3 z 5

Popravde, neviem ako mám knižku ohodnotiť. Čítala som ju na základe veľmi nadšeného doporučenia.
Ja sa cítim oklamaná.
Je to vlastne taký príbeh v príbehu, príbeh v príbehu a príbeh v príbehu.
Skvelo napísaný, skvelo vykonštruovaný. Knižku som čítala do skorých ranných hodín, v napätí, ako to celé dopadne.
Záver vo mne zanechal trpkú pachuť sklamania. Že som prečítala knižku úplne zbytočne.
Autor sa s čitateľom pohráva a ja sa k jeho hre rada pridám, ale u mňa ten koniec proste zabil celú knižku.

Janaves
17.10.2022 5 z 5

Originální, promyšlené, skvělé!

Kanimůra2
16.10.2022 4 z 5

Mě se kniha líbila, ale nebyla jsem z ní tak nadšená, jako čtenáři přede mnou. Možná, že jsem po ní sáhla pouze v nevhodnou dobu. Co jí musím v každém případě přičíst k dobru je originalita. Chytrá zápletka.

Grohlinka
10.10.2022 3 z 5

Posledni Utociste me prekvapilo, coz se mi moc casto nestava. Neni, co dodat, velmi dobre napsana, ctiva kniha. Pribeh je opravdu originalni, vyborne propracovany. Kniha, ktera si svoji vybornou povest zaslouzi, doporucuji vsema deseti.

Bee240
08.10.2022 5 z 5

K této knize je těžké psát recenzi bez spoilerů.... takže.... Je to napínavý a velmi originální psychologický thriller.
Příběh je úžasně promyšlený od prvního do posledního slova. Pokud máte rádi napínavé čtení kde se pořád něco děje a kde není nouze o tajemství a děsivé zážitky.....tak si ji musíte přečíst.

Za celou dobu co čtu jsem nikdy nic podobného nečetla.... čtení jsem si opravdu hodně užila. A hned po dočtení jsem měla chuť pustit se do ní znovu.

zuzana8816
05.10.2022 5 z 5

Pokud si chcete přečíst a ponořit se do neotřelého psychologicky laděného thrilleru s nepředvídatelným koncem a v průběhu čtení objevovat stále nové příběhy, velmi doporučuji tuto knihu. Po severských detektivkách s obdobnými dějovými liniemi, je toto dílo tím pravým osvěžením a důkazem, že studnice námětů na zajímavé příběhy, při kterých běhá mráz po zádech, není zdaleka vyčerpána. Určitě sáhnu po dalších knihách tohoto francouzského autora.

Šánka
03.10.2022 5 z 5

To tedy byla síla, ona už ta obálka je děsivá, ale ten obsah! Tak podle mne má vypadat špičkový psychologický thriller.
Anotace je hodně podrobná, zdaleka ale nevystihuje tu tajemnou až hororovou atmosféru ostrova, a to je teprve začátek celého příběhu, nechci více prozrazovat. Já jsem si říkala, že jsem asi zabloudila do žánru, který běžně nečtu a po dlouhé době jsem se u knížky i bála. Autor si pohrál s mojí myslí dokonale. Celý příběh je velmi napínavý, výborně vymyšlený se závěrem, který asi málokdo čekal.
Doporučení? Ano a velké, ale před čtením si nejdříve najděte své útočiště :-).

Eva P.
05.09.2022 5 z 5

Tuhle knihu nějak nemůžu dostat z hlavy a nejraději bych si ji přečetla hned ještě jednou. Určitě není pro slabé povahy, ale je skvěle napsaná. Moc se mi líbilo zapojení psychiatričky do děje a vysvětlení, jak funguje lidský mozek v extrémních situacích. Výborné bylo i využití Goetheho básně Král duchů, která se prolínala celou knihou. Nicméně, kéž by se takové hrůzy děly jen na stránkách knih.

KatnissEverdeen
28.08.2022 4 z 5

Bavilo!! :) Neskutečně napínavý příběh, který se těžko odkládal. Zajímavý pohled do lidské mysli a o zvraty tam teda nebyla nouze. Ten konec taky velký překvápko. Od autora si určitě zas ráda něco přečtu.

Vendulis
03.08.2022 5 z 5

Boží! Jedna z nejlepších knih, které jsem tento rok četla. Přečetla jsem ji během jednoho dne. ️ Čtivé, napínavé, nechybí zvraty...ten konec mě naprosto dostal.

Nuttelka
22.07.2022 3 z 5

Můj mozek se zavařil... takové knihy pro mě nejsou. Hodně věcí mi vadilo a vlastně se mi to ve finále ani nelíbilo. Pointa asi jako dobrá, naše mysl a mozek dokáží neuvěřitelné věci, ale tohle bylo na mě moc překombinované.

Termaap
13.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Páni! Kdybych jen tušila, že se pod tou pro mě nepříliš líbivou obálkou skrývá takový dechberoucí příběh, rozhodně bych ji neodkládala tak dlouho!

Děj je sice velmi zamotaný, ale dle mého názoru stále smysluplný. Autor si s námi čtenáři opravdu hraje a já bych tedy hlavní pointu nevypátrala ani náhodou. Obdivuji tu promyšlenou propletenost příběhu, s každou další stránkou jsem žasla nad tím, jak se vše vyvíjí a vyvrací tak mé teorie.

Při čtení jsem zažívala přesně to, co mě na knihách tak baví. Byla jsem součástí děje, nemohla jsem se odtrhnout, úplně jsem se v útočišti ztratila.

A nakonec dvě věci, které bych si já osobně přála vědět ještě před čtením:
- v knize se objevuje téma pedofilie (takovým knihám se spíše vyhýbám)
- strašpytlové by měli číst prvních sto stran spíše v denních hodinách:)

Karin94
12.07.2022

Sandrine jedného dňa zaskočí informácia o smrti babičky, ktorú nikdy nevidela. Keďže je jedinou dedičkou, vydá sa na ostrov, aby po nej prevzala zopár vecí. Ostrov ale nie je hocijaký, je to miesto, kde sa po konci 2. svetovej vojny nachádzal tábor pre deti. Sandrine stačí pár hodín na to, aby si uvedomila, že tunajší obyvatelia skrývajú v sebe veľa tajomstiev a majú z niečoho veľký strach…
Pravdou je, že som sa zo začiatku zľakla akým smerom sa bude kniha vyvíjať. V prvej polovici knihy sa autor venuje detskému táboru, ktorý vznikol po 2. svetovej vojne na jednom ostrove a novým obyvateľom ostrova, ktorí sa rozhodli tábor viesť. Našťastie druhá polka knihy bude o Sandrine, kde sa to otočilo o 180 stupňov a bude to oveľa zaujímavejšie a hlavne chaotickejšie, že sami poriadne nebudete chápať na čom ste.
Začiatok knihy bol dosť dlhý, kde sa len príbeh naťahoval, samozrejme keď nepočítam zaujímavo zakončené kapitoly. Neskôr to autor tak prekombinovane a hlavne chaoticky napísal, že to je aj hlavný dôvod prečo sa takýmto psychotrillerom viacmenej vyhýbam, pretože musíte veľa rozmýšľať, a z knihy vlastne nemáte nič. Obzvlášť pri tejto. Táto bola totálne zamotaná. Neviem, či je autor sám psychiater, alebo ma neskutočne veľa informácii, ale vy naoazaj až do samého konca neviete, ako to celé skončí.
Na záver iba podotknem, že mňa osobne to absolútne nebavilo. Tým nechcem samozrejme povedať, že kniha bola zlá. Nie, len mne to vôbec nesadlo a pravdupovediac veľmi dlho som rozmýšľala, či budem vôbec knihu hodnotiť alebo nie. Rozhodla som sa nakoniec, že knihu neohodnotím, pretože by to bolo voči knihe a ľuďom, ktorí ju majú radi nefér. Každopádne kto ma takýto chaoticko zamotaný typ knih rád, tak je to stvorené práve pre vás, pretože prosím pekne, takto ma vyzerať jeden psychotriller. A to myslím doslova.

Kniholapka
12.07.2022 5 z 5

Naprosto dokonalá záležitost.
Pekelně zamotaný případ a vyprávění, ale ten konec....to si prostě musíte přečíst a rozhodně dočíst. Naše mysl je a bude složitá stezka plná slepých zákoutí a neprobádaných cest a zde je to naprosto perfektně ukázáno.

Hella
27.05.2022 2 z 5

Vědět dopředu, co za (pře)komplikovanou konstrukci se z příběhu vyvine, nikdy bych číst nezačínala. Coby čtenář se cítím podvedená a namouduši naštvaná. Tohle je tahání za nos. A tím s Loubrym končím, tvá Máňa.

Olous1
18.05.2022 5 z 5

Pěkně zamotaný příběh. Pozvolný začátek, uprostřed knihy se děj stáčí úplně jiným směrem a konec opravdu velmi zajímavý.Moje první kniha od autora,překvapení,jsem velmi spokojena. Určitě si knihu přečtěte,děj vás vtáhne a nepustí. Za mě 95%.

monushka
06.05.2022 4 z 5

Tato kniha mě bavila o dost více, než Obr z mlhy. Líbilo se mi, jak si autor s námi pohrává. Vůbec jsem netušila, jakým směrem se bude příběh ubírat.

micha-ella
19.03.2022 3 z 5

Tak já nevím... Tolik chvály tady a mně ta knížka vadila. Vadila mi počáteční duchařina, o ubližování dětem a zvířatům nedokážu číst, ze zvratů se mi nakonec chtělo zvracet... A ten konec! Všechno přehnané!

něcosivymysli
17.03.2022 5 z 5

Ano, miluji Sebastiana Fitzeka a Chrise Cartera, ovšem Jérôme Loubry v Útočišti dle mého předvedl neskutečnou hru se čtenářem při které se tajil dech a na kterou dlouho nezapomenu a u které i po pár hodinách po přečtení cítím lítost nad tím vším.