Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139977/mid_uterky-s-morriem-aneb-posledni-lekc-ePE-139977.jpg 4 562 172

Ve své světoznámé knížce Úterky s Morriem, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a stala se předlohou neméně proslulého filmového zpracování, americký spisovatel Mitch Albom vypráví příběh, který skutečně prožil a který zásadně proměnil jeho životní postoje a pohled na smysl lidské existence tváří v tvář konečnosti lidského bytí. Osud nám často posílá do cesty neočekávaná setkání, která poznamenají celý náš život. To se stalo i autorovi knihy, když se po dvaceti letech znovu setkal se svým bývalým profesorem Morriem Schwartzem, moudrým, trpělivým a vnímavým mužem, který mu kdysi ukázal cestu, kterou se může vydat, a pomohl mu začít vnímat svět z jiného úhlu, než byl zvyk­lý. Jak už to v životě chodí, po studiích ztratil žák se svým učitelem kontakt. Po mnoha letech se Mitch dozví, že jeho někdejší profesor vážně onemocněl, a rozhodne se, že jej navštíví a obnoví jejich vzájemný vztah. Profesor trpí amytrofickou laterální sklerózou, která postihuje nervovou soustavu, vede k postupnému ochabování svalstva a nakonec ke smrti. (Touto nevyléčitelnou chorobou, známou též jako Lou Gehrigova nemoc, trpí například slav­ný fyzik Stephen Hawking, který na ni ovšem usilovně odmítá zemřít.) Přes svůj zhoršující se zdravotní stav profesor svému bývalému žáku nabídne, aby se začali pravidelně scházet, a jejich úterní setkávání, které se stane tradicí, se přemění na poslední „semestr o životě a smrti. Morrie klade své­mu studentovi otázky, které si léta nepoložil, a postupně mu nenásilně předává svou hlubokou životní filozofii, která je přes nevyhnutelnost profesorovy smrti skutečnou osla­vou života. „Jakmile se naučíte, jak umírat, naučíte se, jak žít. Mitch Albom je americký spisovatel, novinář, scenárista, hudebník a redaktor. Jeho knihy vycházejí po celém světě a prodalo se jich více než 30 milionů výtisků. Je autorem děl Neztrácejte víru a Pět starých známých. Proslavil se též psaním inspirativních příběhů, z nichž mnohé byly zfilmovány. Se svou že­nou žije v Detroitu v Michiganu.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Filozofie
Vydáno: , Rybka Publishers

Tuesdays with Morrie , 2002

Etule
05.08.2020 4 z 5

O knize jsem poprvé slyšel v seriálu Průměrňákovi, kde se o ní zmíní otec jedné z hlavních postav. Tenkrát jsem tomu nějak nevěnovala pozornost, ale přesto mi utkvěl v hlavě název. Pak jsem objevila knihu, která se mi hodila do čtenářské výzvy. Tak jsem si řekla, že ji zkusím přečíst.
Přesto jak je poměrně útlounká jsem ji četla překvapivě celkem dlouho. Prostě to chtělo chvilku zastavit a přemýšlet. :) Nejvíce mi v paměti utkvěla následující věta: "Smrtí končí život, ne přátelství." Protože dokud na někoho myslíme, žije dál i když už jen v našich vzpomínkách.

cérka
05.08.2020 2 z 5

Nejsem cílovou skupinou pro četbu této literatury. Možná bude tedy mé hodnocení kruté, ale kniha ve mě zanechala pouze pachuť a přesvědčení, že podobné knihy už opravdu nikdy, ani kvůli Čtenářské výzvě!
Mé pocity a názory dokonale vystihla Dominika8192. Tady snad není ani potřeba něco dodávat. Jen snad, že univerzální moudra a řeči jak se smířit se smrtí ve mě nenastolují kýžený efekt. S nemocí a smrtí blízkého člověka se smířit nelze a věřte, že vím o čem mluvím!

dominika8192
03.08.2020 3 z 5

(SPOILER) Nevím ... tentokrát se asi odkloním od recenzí většiny čtenářů, ale ve mně kniha zanechala spíše pachuť citového vydírání, než že by mě dojala. Slza neukápla ani jednou (ano, nejspíše jsem cynik, co s ním už nic nehne), ale mou soustavnou myšlenkou při čtení onoho příběhu bylo "Autor popsal svého profesora tak, aby co nejvíce vydojil čtenářovy slzičky". Samozřejmě je mi jasné, že potýkat se s diagnózou ALS musí být strašlivé, ale mnohem více by mě chytilo za srdce, kdyby si Morrie aspoň jednou zanadával, oddal se sebelítosti nebo projevil strach. Pořád mluvil o tom projevovat lidskost a sám pak byl až úchylně vyrovnaný, skoro radostný, bez ustání poučující a samozřejmě ohromně naplněný vlastním vnitřním klidem ... pardon, ale tohle rádoby "hrdinství" mě nedojímá. Strach ze smrti je vlastní každému a kecy typu "ne, nebojím se, protože teprve když přijmu smrt, můžu si užít života" na mě neplatí, sorry. Kromě toho předsmrtné rádoby vtípky jako "postarej se, aby mě v krematoriu nepřevařili" jsou na můj vkus odporné, nechutné a přes čáru. Suma sumárum příběh ucházející, soucit nula, sympatie s těžce nemocným mužem nula a dojem ... nic moc.

mamboleta
30.07.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, u které mi několikrát tekly slzy. Rozhodně se mi vryla do paměti.

Eremites
29.07.2020 4 z 5

Škoda, že jsem tuhle knihu nepotkala tak před dvaceti lety. Rozhodně bych ji v té době více ocenila, mé tehdy ještě méně cynické a neokoralé mladé já by jásalo nad optimistickým poselstvím, úžasnými úvahami na různá životní témata /shrnuto ve zkratce: láska, vztahy a rodina jsou důležitější než prachy/ a faktem, že se dá i přes rychle postupující degradaci těla umírat smířeně a vcelku radostně.
Moje nynější cynické, životními zkušenostmi značně zdrsnělé já, dokáže ocenit už jen skutečnost, že kniha byla vůbec napsána a to moc hezky, nepateticky, upřímně.
Po loňském (taktéž celkem dlouhém a bolestném) umírání mého dobrého přítele jsem toho o smrti (v rámci smiřování se s jeho odchodem) přečetla poměrně dost, v tomto mě už příběh nikam dále neposunul.
Taktéž s myšlenkou, že i když je člověk plně závislý na péči druhých - a to i v těch nejzákladnějších a nejintimnějších záležitostech lidského těla - přesto může zůstat u pozitivního smýšlení a smířit se s tím, se nijak neztotožňuji. Pevně doufám, že můj konec bude rychlý a k okolí co nejméně péče vyžadující.

-markéta-
27.07.2020 5 z 5

Knihu jsem četla kvůli čtenářské výzvě a ještě ke všemu v angličtině.
Upřímně jsem od knihy moc nečekala a tudíž jsem byla velmi mile překvapena! Byla to super kniha, která mi strašně moc předala. Jsem dokonce i ráda, že jsem ji četla v angličtině a tudíž jsem dostala doopravdy to, co měl autor na mysli.
Pokud někdo váháte, jako jsme váhala trochu já, tak se do ní pusťte, protože já jsem doopravdy nadšená a moc knihu doporučuji.

Balenka
09.07.2020 5 z 5

Jedna z najkrajších kníh, ku ktorej som sa dostala vďaka ctenarskej vyzve. Veľmi smutný, ale aj silný príbeh, ktorý vás v každej kapitole nuti k zamysleniu. Odporúčam všetkým.

theMarty
09.07.2020 5 z 5

Jsem moc ráda, že Mitch Albom zaznamenal poslední chvíle úžasného Morrieho. Našla jsem tu hodně cenných postřehů o životě.

hzd
24.06.2020 5 z 5

Krásná ale smutná knížka, která láká k zamyšlení. Měl by si jí přečíst každý, aby si vážil toho co má.

Jordyz
17.06.2020 5 z 5

Nádherná kniha - o umírání, o hodnotách, kvalitě života, o lásce....o životě.
Jsou knihy, které si chci přečíst - na to mi stačí knihovna - a které chci mít doma. A tuto knihu si určitě koupím!

annie16
11.06.2020 5 z 5

Působivá kniha obsahující spoustu krásných myšlenek.

Enny06
08.06.2020 5 z 5

Dokonalá kniha

4xbabča
06.06.2020 5 z 5

Krásná kniha, naplněná spoustou moudrosti o životě, ale i jeho konci. Smutné, ale krásně napsané.

knihyKeMne
01.06.2020 4 z 5

Tohle se asi musí prožít. Někdo píše, že v knize uděluje umírající muž rady jaksi všeobecně platné, kterými by se měl řídit každý. A to je právě to. To co se musí prožít. Jen silný prožitek nás přesvědčí k tomu, abychom tak skutečně činili.

A zjistila jsem, že podobně jako většině lidí mi je téma umírání nepříjemné. Nečetlo se to dobře. Bylo to skličující, i přes celé to pozitivní poselství.

Osobně mi nejvíc dala kapitola, jak přijímat stárnutí.

Právě si uvědomuju, že jsem poslední hodiny během čtení neustále cítila ten stařecký odér. Takový, jaký si představuju u lůžka umírajícího Morria. Se ho teď nemůžu zbavit. Zvláštní pocit.

Eliwen.84
25.05.2020

Musela sem si jí koupit. Kniha mě naprosto uchvátila svým zpracováním i obsahem.

ANDY28
25.05.2020 5 z 5

Bonbónek a díky výzvě.

Lily101
19.05.2020 3 z 5

Mám ráda moudra v knihách(“Malý princ” mě ale také neuchvátil-je poměrně povrchní a na “Epos o Gilgamešovi” zkrátka nemá) a tato kniha za mě měla potenciál na pět hvězdiček. Leč si v mnohém odporuje, takže bohužel dvě hvězdičky musí z kola ven.

IvetKl
15.05.2020 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila z důvodu vysokého hodnocení a kladných komentářů, ale byla pro mě velkým zklamáním. Asi je to i tím, že jsem nikdy neměla ráda Malého prince a podobně filozoficky smýšlející knihy. Super rady do života od člověka, který umírá, ale jsou to jen univerzální řeči, kterými by se každý chtěl řídit, kdyby žil v Utopii. V normálním světě pořád zůstává fakt, že prachy, ať si říká kdo chce, co chce, jsou důležitý.

pedobro
07.05.2020 5 z 5

Ano, skutečně přisuzujeme příliš velký význam bezvýznamným věcem a to podstatné si necháváme uniknout...dojemné, čtivé, smysluplné...

Dáduše
07.05.2020 5 z 5