Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139977/mid_uterky-s-morriem-aneb-posledni-lekc-ePE-139977.jpg 4 562 172

Ve své světoznámé knížce Úterky s Morriem, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a stala se předlohou neméně proslulého filmového zpracování, americký spisovatel Mitch Albom vypráví příběh, který skutečně prožil a který zásadně proměnil jeho životní postoje a pohled na smysl lidské existence tváří v tvář konečnosti lidského bytí. Osud nám často posílá do cesty neočekávaná setkání, která poznamenají celý náš život. To se stalo i autorovi knihy, když se po dvaceti letech znovu setkal se svým bývalým profesorem Morriem Schwartzem, moudrým, trpělivým a vnímavým mužem, který mu kdysi ukázal cestu, kterou se může vydat, a pomohl mu začít vnímat svět z jiného úhlu, než byl zvyk­lý. Jak už to v životě chodí, po studiích ztratil žák se svým učitelem kontakt. Po mnoha letech se Mitch dozví, že jeho někdejší profesor vážně onemocněl, a rozhodne se, že jej navštíví a obnoví jejich vzájemný vztah. Profesor trpí amytrofickou laterální sklerózou, která postihuje nervovou soustavu, vede k postupnému ochabování svalstva a nakonec ke smrti. (Touto nevyléčitelnou chorobou, známou též jako Lou Gehrigova nemoc, trpí například slav­ný fyzik Stephen Hawking, který na ni ovšem usilovně odmítá zemřít.) Přes svůj zhoršující se zdravotní stav profesor svému bývalému žáku nabídne, aby se začali pravidelně scházet, a jejich úterní setkávání, které se stane tradicí, se přemění na poslední „semestr o životě a smrti. Morrie klade své­mu studentovi otázky, které si léta nepoložil, a postupně mu nenásilně předává svou hlubokou životní filozofii, která je přes nevyhnutelnost profesorovy smrti skutečnou osla­vou života. „Jakmile se naučíte, jak umírat, naučíte se, jak žít. Mitch Albom je americký spisovatel, novinář, scenárista, hudebník a redaktor. Jeho knihy vycházejí po celém světě a prodalo se jich více než 30 milionů výtisků. Je autorem děl Neztrácejte víru a Pět starých známých. Proslavil se též psaním inspirativních příběhů, z nichž mnohé byly zfilmovány. Se svou že­nou žije v Detroitu v Michiganu.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Filozofie
Vydáno: , Rybka Publishers

Tuesdays with Morrie , 2002

fnoudek
25.02.2020 5 z 5

...v životě není nikdy na nic pozdě.

alzbeta675
25.02.2020 5 z 5

Krásná kniha, kterou jsem přečetla jen díky čtenářské výzvě.

JituleK
19.02.2020 5 z 5

Super knížka, určitě se k ní ráda vrátím.
Je to takové zamyšlení nad životem, hodnotami a vztahy. Dobře se čte.

hapac
18.02.2020 4 z 5

Dojemná? Asi ano, kniha je to dojemná, čtení ze životě, o životě a jeho opouštění, o smyslu života, o jeho radostech, bolestech.

Warty
17.02.2020 3 z 5

Asi jsem od knihy čekala něco trochu jiného, ale i tak to nebylo špatné.

Elea
17.02.2020 5 z 5

Nesmírně krásná a dojemná kniha, která nutí k přemýšlení o smyslu života.

Kniho_holka
16.02.2020 5 z 5

Nejkrásnější, nejdojemnější a nejněžnější kniha jakou jsem kdy četla. Ačkoliv je jejím hlavním hrdinou umírající člověk, není o umírání ani o smrti. Je o tom, jak žít.

linda2125
15.02.2020 5 z 5

"Smrtí končí život, ne přátelství." - Morrie Schwartz

Kniha Úterky s Morriem je nenápadná vzácnost, která by měla být součástí každé knihovny.
Díky, Čtenářská výzvo 2020.

zuzi1162
14.02.2020 5 z 5

Opravdu nádherná kniha.

Ester71
10.02.2020 5 z 5

Myslím si, že tuto knížku si budu pamatovat do konce života. Je silná, pravdivá, několikrát mi vehnala slzy do očí. Doporučuji!

kristyna.havlov
01.02.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem během jednoho odpoledne. Prostě .... wau ... ta knížka vás donutí k zamyšlení. Celý příběh jsem měla pocitu knedlíku v hrdle, bylo to smutné, ale opravdu pravdivé. Člověk se po přečtení knížky zamyslí, co je opravdu důležité a možná i trochu změní úhel pohledu, kterým se na danou situaci dívá.

Dani25
01.02.2020 4 z 5

Kedze už v mladom veku som prežívala ťažké chvíle, môj manzel na ťažkú chorobu zomrel, mám takéto myslenie ako autor popisoval v knihe roky. Človek si uvedomí čo je dôležité v živote a že je jedno koľko rokov máte, nikdy neviete kedy príde koniec. Ale neodsudzujem ľudí, ktorí sa ženú za obyčajnými materiálnymi vecami. Myslím, že to znamená, že našťastie neprežili nič strašné.

Chytuš
28.01.2020 5 z 5

Zapomeňte na všechny mnichy s ferrari, mudrce na surfu, muže, který chtěl být štastný nebo nemoudrého filozofa... Místo nich se seznamte s Morriem. Naprosto úchvatná, dojemná a krásná kniha (dá-li se o knize o umírání říct "krásná"). Ona totiž není jen o umírání a smrti, je to oslava života, oslava všech lidských hodnot, na kterých by nám mělo hlavně záležet. Kniha, která se mi zaryla hluboko do srdce... Velmi doporučuji.

Efča59
26.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Může pomoci vyrovnat se smrtí a zároveň si utřídit život současný. Naprosto nenásilně podáno, přečetla jsem za jeden den.

Phoe-be
25.01.2020 5 z 5

Kniha ze zanru, po kterem obvykle moc nesaham - nejsem verici a tyto knihy casto sklouzavaji k citatum z Bible apod. Tahle kniha se duchovnu sice nevyhyba, rozhodne ale neurazi vericiho ani ateistu. Parkrat mi ukapla slza, jako skutecny pribeh je to srdcervouci, ale take velmi inspirativni. Znat Morrieho osobne muselo byt velke stesti.

Iki1
23.01.2020 4 z 5

Na tuto knihu je třeba si udělat pohodový čas. Krásná filosofická zamyšlení jsou protkána vzpomínkami na vzájemná setkávání učitele s žákem. Alespoň menší duchovní obohacení si z této knihy odnese každý. To je to, co nám v dnešní uspěchané a na sebe zaměřené době chybí.

misa.novakova
21.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha, rozhovory s učitelem, kterého by si přál snad každý. Zamyšlení o životě i smrtí. Donutí člověka se zamyslet, srovnat priority a možná i vést jednodušší a šťastnější život, záleží na každém

manvar
20.01.2020 5 z 5

Kniha mne velice oslovila. Smrt jako součást života. Doporučuji všem, kteří se zajímají o Život.

Eliwen.Nika
20.01.2020 5 z 5

Musím souhlasit s Ophelii.
Díky čtenářské výzvě jsem sáhla po této knize. Z počátku jsem měla obavy, zda vůbec budu schopná ji přečíst. Přeci jen příběh o umírání se nečte tak jednoduše. Absolutně mě ohromila. Nemám chuť u ní plakat, naopak se usmívám. Je napsaná velmi něžně, dá-li se to o knize říci. Hned jsem si jí koupila. Chci jí mít v knihovně. Myslím, že v každé životní etapě si člověk najde kapitolu, které mu pomůže.
Děkuji Mitchi. Děkuji pane Morrie. Děkuji za váš příběh.

Ophelie
19.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha, malá velikostně, ale veliká svým obsahem. Je plná hlubokých a pravdivých myšlenek... Měla jsem ji půjčenou z knihovny, ale už jsem si ji, po přečtení, objednala, protože je to kniha, do které stojí za to investovat a mít ji ve vlastní knihovně. Určitě se k ní budu ještě víckrát vracet. Prostě skvost!